Jump to content

Islam Seriati ve Demokrasi

Recommended Posts

Son gunlerde, Islamci arkadaslarimizin demokrasiyi olesiye savunup, ''Demokrasi elden gidiyor'' seklinde haykirmalari beni oldukca duygulandirdi. Birer demokrasi neferi olan Islamci arkadaslarimiz, henuz daha AKP´ye acilmis davanin gerekcelerini dahi gormemislerken, dava gerekcelerini bile antidemokratik ilan edip, demokrasiye olumune sahip, cikmislardir.

Batili demokrasilerde de partiler kapanirken, ''Hayir kapanmamalidir'' diyen demokrasi neferi Islamci arkadaslarimiza soruyorum; Sahip ciktiginiz ve elden gittigini dusundugunuz demokrasi ile Islam ne kadar bagdasir?

Islam seriati, buyuk bilim ve ilim adami Prof. Dr. Hz. Yasar Nuri Ozturk´un de soyledigi gibi demokrasi temelli midir? Ya da Kuran´in verdigi mesajlar yine Yasar Nuri´nin iddia ettigi gibi, sosyal demokrasinin toplumcu mesajlariyla bagdasir mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ben müslüman kardeşlerimizin, görüşlerinde samimi olduklarına inanmak istiyorum. Çok mutluyum. Özlediğimiz demokrasiye kavuşuyoruz galiba. İslamcılar bile demokrasi neferi olduktan sonra, ne mutlu bize. Hedeflediğimiz cumhuriyete 85 yıl sonra ulaştık. Geç oldu ama sonunda oldu. ;)

Sitelerde Paylaş

Demokrasinin baş düşmanı olan müslümanların, çıkıp "demokrasi rasi rasi rasi" diye anırması ne kadar trajikomik..

Müslümanların demokrasi düşmanı olduğunu nerden mi çıkardım? Bakınız şer'i hükümler. Bunuda inkar edecek kadar yüzsüz değilsinizdir herhalde.

Sitelerde Paylaş

Şer'i hükümde sen şimdi demokrasi yok diyorsun yane. :) ee Arkadaşım cahilliğine veriyorum. Geçmişe şöyle bir göz at bakalım rasyonel(bay)(bayan). Osmanlının demokrasisi kimlere örnek olmuştur.yazık biliyorsunuz diye ortalığa cıkıp konusyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Yaşar Nuri Öztürk'ü örnek vermişsin arkadaş bu adam bir haindir ya . Sen bu insanı islamcılara örnek olarak vermişsin.

Doğru, Yaşar Nuri, islamın demokratik temellee dayandığını iddaa ederek kendini komik bir duruma sokar.

Sende islamın demokratik olmadığını bildiğin için bu adama tepki gösteriyorsun. Peki o zaman niye demokrasi diye anırıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş
Şer'i hükümde sen şimdi demokrasi yok diyorsun yane. :) ee Arkadaşım cahilliğine veriyorum. Geçmişe şöyle bir göz at bakalım rasyonel(bay)(bayan). Osmanlının demokrasisi kimlere örnek olmuştur.yazık biliyorsunuz diye ortalığa cıkıp konusyorsunuz.

Sen şimdi osmanlıyı örnek göstererek islamı demokratik yaptın öylemi. Kim cahilmiş.. :lol:

Kurandan bana demokratik bir kaç ayet verde, gerçek tartışma olsun burada. Hangi şer'i hüküm demokratikmiş?

Sitelerde Paylaş
Doğru, Yaşar Nuri, islamın demokratik temellee dayandığını iddaa ederek kendini komik bir duruma sokar.

Sende islamın demokratik olmadığını bildiğin için bu adama tepki gösteriyorsun. Peki o zaman niye demokrasi diye anırıyorsunuz..

Ben islamın demoktratik olmadğını soylemedım ve oyle bırsey dusunmem bile.. söyledikleri doğru olabılır bu adamın. Ama ilim ve irfan yuvası olarak gosterılen Yaşar Nuri ''bir programda kendisine yoneltılen soruları inkar etti''hatta bulursan hepinize gosterıcem bu 1.

İkincisi Osmanlı donemınde kıtapları yırttması nedenıyle Abdülhamidi tahttan indirdi ;) Sen halen konusuyorsun ve kendını haklı cıkarma cabalarında bulunuyorsun. İnsanların aklını karıstırma bulandırma dogruyu dogru olanı anlat olan seyı anlat olmayan seylerı değil..

Sitelerde Paylaş
Sen şimdi osmanlıyı örnek göstererek islamı demokratik yaptın öylemi. Kim cahilmiş.. :lol:

Kurandan bana demokratik bir kaç ayet verde, gerçek tartışma olsun burada. Hangi şer'i hüküm demokratikmiş?

Arkadasım Kur anda Demokrasi lafı gecmez.Müslüman isterse demokratik yasayabılır''Osmanlıda oldugu gibi''...

tarihinde cHe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben islamın demoktratik olmadğını soylemedım ve oyle bırsey dusunmem bile.. söyledikleri doğru olabılır bu adamın. Ama ilim ve irfan yuvası olarak gosterılen Yaşar Nuri ''bir programda kendisine yoneltılen soruları inkar etti''hatta bulursan hepinize gosterıcem bu 1.

İkincisi Osmanlı donemınde kıtapları yırttması nedenıyle Abdülhamidi tahttan indirdi ;) Sen halen konusuyorsun ve kendını haklı cıkarma cabalarında bulunuyorsun. İnsanların aklını karıstırma bulandırma dogruyu dogru olanı anlat olan seyı anlat olmayan seylerı değil..

Bırak şimdi Yaşar'ı Nuri'yi Abdül'ü falan.. Konumuz demokrasi. Kıvırıp duracağına bana kurandan bir kaç ayet ver demokratik olan. Hani nerde?

Sitelerde Paylaş
Arkadasım Kur anda Demokrasi lafı gecmez.Müslüman isterse demokratik yasayabılır''Osmanlıda oldugu gibi''...

che senin yaşın kaç?

Ben sana içinde demokrasi kelimesi geçen ayet ver dedim mi şimdi? Demokratik bir uygulama göster diyorum şer'i hükümlerden.. Boş konuşma, göster sadece..

Sitelerde Paylaş
che senin yaşın kaç?

Ben sana içinde demokrasi kelimesi geçen ayet ver dedim mi şimdi? Demokratik bir uygulama göster diyorum şer'i hükümlerden.. Boş konuşma, göster sadece..

Saolsın muhabbetin belli oldu ;) Karşındakine bundan sonra yaşın kaç diye sor sonra tartışmaya gir ;)

He tartıştığımız konuya gelince ... Kur andan örnek vermeme gerek yok.. Hz.Muhammedin yaptığı demokratik davranışı gösterebilirim sana.. AA pardon sizin ne peygamber inancınız nede kur an inancınız vardı kusura bakmayın:) sen devam et kendi kendine tartışma içine gir.

Sitelerde Paylaş

Sn. Attormonik kafalar...

İslam Cumhuriyet ile ve Demokrasi ile %100 bağdaşır... Zaten Cumhuriyet temellerini İslamdan almıştır.. Amerikan Anayasasının Temeli İslam Fıkıhıdır..

Ame sizin anladığınız Demokrasi gibi değil elbet.. Şuan yaşanılan ve sizin anladığınız Demokrasi; Tek tip zihniyetin hegomanyasındaki bir anlayıştır... Şekilleri Cumhuriyet tarihi boyunca görülmüştür.. Kemalizm Diktatöryasının zihniyeti tarih boyunca hep aynı..

Şapka giymediği için binlerce kişiyi asan bunlar, kendi zihniyetlerine aykırı beyanda bulkunanları istiklam mahkemelerinde süründüren bunlar, 1 gece Başbakan asan yine bunlar.. Sonra her kesimden farklı fikirleri hapislerde çürüten yine bunlar.. Hatta yıllardır bu ülkede Laiklik elden gidiyor, İrticai tehtid var diye sadece ZAN ile hüküm vererek insanları yargılayanlar yine bunlar..

Kendi çıkarlarına zarar geleceğini hissettikleri zaman milleti ve ülkeyi düşünmeden her türlü melaneti yapacak olanlar yine bunlar.. Bu ülkeye miras kalan borç hep bu zihniyetin ürünüdür...

İslamın özüne saldırmadığınız sürece hepiniz tercihlerinizde özgürsünüz.. İslamda ferdin hakkı kutsaldır ve o fert kendi rızası ile hakkını feda etmedikçe; toplum menfaatine bile o hak gasp edilemez.. islam tarihine ve adalet anlayışına bakın sonra konuşun..!

Sitelerde Paylaş
che senin yaşın kaç?

Saolsın muhabbetin belli oldu ;) Karşındakine bundan sonra yaşın kaç diye sor sonra tartışmaya gir ;)

He tartıştığımız konuya gelince ... Kur andan örnek vermeme gerek yok.. Hz.Muhammedin yaptığı demokratik davranışı gösterebilirim sana.. AA pardon sizin ne peygamber inancınız nede kur an inancınız vardı kusura bakmayın:) sen devam et kendi kendine tartışma içine gir.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı'nın demokrasisi mi? Ne diyorsun arkadaşım sen ya? Tanzimattan, Meşrutiyetten falan bahsediyorsan, onlar zaten batının etkisiyle olan olaylardır...

Sitelerde Paylaş
Yaşar Nuri Öztürk'ü örnek vermişsin arkadaş bu adam bir haindir ya . Sen bu insanı islamcılara örnek olarak vermişsin.
Bak bakalim, Yasar Nuri icin Islamci diye bir kelime yazmis miyim? Adam ilahiyat hocasi ve Islam demokrasi ile bagdasir diyen bir kisi. Simdi sen sacma sapan polemiklerle ugrasmayi bosver de konuya don.

Konu Yasar Nuri degil, konu Islamci arkadaslarimizin demokrasi hakkinda neler dusundukleri ve seriat ile yani Kuran hukumleriyle Demokrasinin bagdasip, bagdasmadigidir. Mumkunse konudan uzaklasmadan bildiklerimizi paylasalim.

Arkadasim, Musluman isterse seriat hukumlerini de uygulamaz, icki de icer, domuz eti de yer...vs. Sonucta bunlarin hicbiri Muslumani dinden cikarmaz. Ayrica biz bir Muslumanin neler yapabilecegini tartismiyoruz.

Konumuz Seriat ve demokrasinin bagdasip, bagdasmayacagidir.

Sn. Attormonik kafalar...İslam Cumhuriyet ile ve Demokrasi ile %100 bağdaşır... Zaten Cumhuriyet temellerini İslamdan almıştır.. Amerikan Anayasasının Temeli İslam Fıkıhıdır..
Bak atmik kafali arkadasim, cumhuriyet demek demokrasi demek falan degildir. Biz burada cumhuriyeti degil demokrasiyi tartisiyoruz.
Ame sizin anladığınız Demokrasi gibi değil elbet.. Şuan yaşanılan ve sizin anladığınız Demokrasi; Tek tip zihniyetin hegomanyasındaki bir anlayıştır... Şekilleri Cumhuriyet tarihi boyunca görülmüştür.. Kemalizm Diktatöryasının zihniyeti tarih boyunca hep aynı..
Kardesim sen simdi bizlerin demokrasi anlayisini bir kenara birak da demokrasinin ozgun tarifiyle seriat hukumlerinin bagdasip, bagdasmayacagibi goster.

Kaldi ki ben zamana ve yere gore demokrasinin askiya alinabilecegini savunan bir adamim. Simdi ben neden senin gibi bir takiyyeciye demokrasiyi savunmak zorunda kalayim ki? Demokrasiyi savunan sizlersiniz ve Islam seriatiyla bagdasip, bagdasmayacagini da sizler gostereceksiniz.

İslamda ferdin hakkı kutsaldır ve o fert kendi rızası ile hakkını feda etmedikçe; toplum menfaatine bile o hak gasp edilemez.. islam tarihine ve adalet anlayışına bakın sonra konuşun..!
Bakin, edin, yapin degil, gostereceksin. Kuran´dan ayetler vererek demokrasiyle Islam nasil bagdasirmis anlatacaksin. Hele bir yazmaya baslayin da gorelim bakalim neler cikacak piyasaya.

Daha sonra ben de antidemokratik ayetlerden bir kac tanesini yazacagim...

Sitelerde Paylaş

Ilk girisi Nisa-34 ile yapiyoruz. Ornek olarak verdigim bu ayeti, kadinlarimizin demokratik hak ve ozgurlukleri acisindan bir inceleyelim bakalim. Evet soz, birer demokrasi havarisi olan Islamci arkadaslarimizda...

Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

%70+1 i buldun mu herşeyi değiştirirsin.. Sosyoloji bunu gerektirir...

Rejimler insan içindir; İnsan rejim için değil... Şeriat dediğiniz şey bir hukuk sistemidir; mevcut sistemlere göre üstünlüğü insanların sadece dünya sadetlerini değil, Ahiret sadetini de temin edecek esaslar içermesidir.. Kalan herşey insan ve toplum içindir.

Fıkıhta her türlü inanca ve inançsızlığa izin vardır; Münafıklığa izin yoktur..

Fıkıhta Hukuk karşısında herkes eşittir.. Mesele dünyevi ise karşıdaki kişilerin inancına, mevki ve makamına bakılmaksızın eşit yargılanırlar..

Hz. Alinin ve Fatih'in bir Yahudi ile olan mahkemeleri ve bunun gibi örnek verilebilecek binlerce olay vardır islam tarihinde...

Fıkıhta kısas vardır.. Kısasta ceza bellidir ama uygulayıp afetmek yetkisi hak sahibine aittir..

Fıkıhın temelinde Adalet-i Mahza anlayışı vardır.. BU Her hak sahibinin hakkının kutsal olduğu ve o hak sahibi kendi hakkını feda etmedikçe onun hakkının gasp edilemeyeceği ilkesine dayanır.

Fıkıhta herşey bellidir, muallak değildir, keyfi değildir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...