Jump to content

Gençliğin Kalitesizliği

Recommended Posts

Siyasi ideolojilerini savunacaksan internet ortamında tonla siyasi forum var. Bence düşüncelerini orda savunmalısın.

Ben ateist forumda bilim ile mantık ile felsefe ile ilgili yazılar okumak istiyorum. Bu adam komünist, şu yazıyı yazan kesin kapitalist, ötekisi liberalmiş... Gerçekten güzelim ortamı berbat ediyorsunuz.

Siyasi konular elbette tartışılmalı ama her başlıkta ideolojileri ön plana çıkarmak biraz düşündürücü.

Yabancı dil bilen arkadaşlar bu ateist forum ile yabancı ateist forumları bir mukayese etsinler. Burada tartışılanlar ile diğerleri arasında çok af edersiniz dağ gibi fark var. Burda amacım burayı kötülemek değil ama bazı arkadaşların yüzünden durum bu hale geliyor.

Bu söylemle geldiniz. 36 mesajınızın 25'i bu başlıkta. Ayrıca bu başlıktaki en fazla ileti de size ait nedense. İyiki ateist forumda bilim ile mantık ile felsefe ile ilgili yazılar okumak istiyorsnuz.. Sizdeki tutarsızlık fena halde sırıtıyor... tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 120
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Dur ya nereye? cemaatinle ve senle daha çok konuşucaz.

Siz ateist forumda komünistvari, islami, ırkçı, başlıklar açın ben her seferinde tepenize binicem.

Sizi izliyorum ona göre. :ph34r:

@hallac açığımı aramaya devam et belki birilerine bi şeyler kanıtlamayı becerebilirsin.

Ben söylemek istediklerimi söyledim siz bilirsiniz.

tarihinde TravisBickle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@hallac açığımı aramaya devam et belki birilerine bi şeyler kanıtlamayı becerebilirsin.

Ben söylemek istediklerimi söyledim siz bilirsiniz.

Açık aramıyorum siz açık üstüne açık veriyorsunuz... İletilerinizle kendinizi yalanlıyorsnuz..

Nerden baksan tutarsızlık

Nerden baksan ....

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunu bize değil ''kapitalist ağ'' babalarına anlat, İşçi sınıfının sosyal etkinliklere katılmaya hakkının olmadığını belirten, sadece yaşamını devam ettirebilecek paranın onlara yeterli olucaklarını uygulayanlara söyle bunları.

Kapitalizm o kadar pis birşeydirki, ''özgürlük'' yalanlarının altında seni kendisine her zaman bağlı tutar, bize devlet ve kapitalistlerin özgürlüğe getirdiği kısıtlamalar sonucu ortaya çıkan ücretli - kölelik ile iki kişi arasında gönüllü bir anlaşmaya dayanan ücretli çalışmayı, birbirinden ayırmamıza bir neden çıkıyor.

Düşüncesine katıldığım bir adam var Molyneux isminde, anarkokapitalistlerden. Kendisi devletlerin ilk başta ortaya çıkmasının nedenlerinin, güçlü ve fırsatçı bireylerin olduğunu söylerdi. Bu güç sahibi insanlar başka insanların emeğini kullanıp zengin olan, ve onları köle yapan insanlardı. Zamanla, köleliğin etkisiz olduğunu; bu etkisizliğe sebep olan ise kölelerin ihtiyaçlarının doğması, olduğunu söylerdi. Köle sahiplerinin kölelere ufak derecelerde özgürlük vermesiyle de verimliliğin artması amaçlanıyordu. Ana amaç buydu. An itibariyle köleler "özgür", ama malları olmadığı için sap gibi ortada kaldıkları için, başka da alternatifleri olmadığı için "sahiplerine" geri dönmeye mecbur kalıyorlardı - kölelerin aldıkları azıcık özgürlük ile artan üretkenliği, köle sahiplerini daha da zengin ediyor, hem köleler köle olmaktan çıkıp "özgür" kategorisine giriyordu. İşte bu sistem, modernize edilmiş bir şekilde Dünya'da hala var. Biz bazı alanlar'da özgür olduğumuz gibi, bir çok yerde de boynumuzda zincir halen var. ama hayatımızı en önemli kısımları bu zincirli kısımlarıdır.

işte müthiş kapitalizmin en iyi açıklaması budur: kendini özgür zanneden köleler.

Kölelik falan yok. Sana ne dedim? Kelimelerin mecazi anlamlarını fazla zorlama. Demagoji yapmak olur bu. Hakikatı aramak değil.

İnsanların ekonomik hikayesini de anlayamıyorsun. İnsanlar ürettiklerini birbiriyle takas eder. Sen başkalarının istediği bir hizmet veya malı onlara sunarsan onların sunduğu mal ve hizmeti almaya hak kazanırsın. Sen şimdi bugün dünyaya bakıyorsun ve "çalışmak zorundayım, ama çalışmak için birisinin işyerinde çalışmak zorundayım" diye kendini bazı şeylere mecbur hissediyorsun. Bunun ismine kölelik diyorsan burda senin bu işlere zorlayana işyeri sahibi değil senin kendi miden olduğunu ilk önce aklına getir. Sen çalışmak zorundasın çünkü senin ihtiyaçlarını insanlar mal ve hizmet olarak sunuyor ama onlara ulaşmanın tek yolu bu mal hizmetlerin karşılığında aynı değerde mal ve hizmet sunmak onlara. Burda ikinci bir faktör de insanların kısa yaşam süreleri ve aile ilişkileridir. İnsanlar doğarlar, doğunca belli bir aileye doğarlar ve bu ailenin belli mali statüsüne doğarlar ve bunu miras alırlar. Yılların birikimleri evlada bırakılır ve yüzyıllar sonra sen doğarsın bakarsın ki koskoca bir ekonomi kurulmuş, ilişkiler kurulmuş, kimi daha zengin kimi daha fakir. Sonra da aptalcana "biz köleyiz işte işverenin kölesiyiz" sonra da "zincileri kıralım" falan diye başlarsın çocukça zırvalamaya. Halbuki düzen gayet doğal. Ve inan çok insan bunu anlamakta senin kadar zorlanmıyor.

Sitelerde Paylaş

Dostum postu baştan sona okuyanlar kimin ne olduğunu anladı. Benim yazdıklarımda bir tutarsızlık yok. Sadece senin işine gelmiyor Çünkü tekerinin önüne taş koyuyorum buda seni ve komünist arkadaşlarını rahatsız ediyor.

Hallaca cevap verme bence. O anca sinsice bazı laflar sokup kaçmayı bilir. Adam gibi birşey tartıştığını ben görmedim.

Sitelerde Paylaş

Krizlerde planlı ekonomi yapılmıyor ki. Planlı ekonomi derken merkezi planlayıcıların hangi sanayide ne süre ne üretilecek, nereye sevekedilecek falan bunlara karar vermesini anlıyoruz. Krizlere müdahele ise merkez bankasının faizleri indirmesiyle oluyor. Son krizde bunun da ötesinde batan bankalar kurtarıldı, bazıları devletleştirildi, ve devlet bütçeyi aşan bir kamu harcaması planını (Keynesçi politikalar uygun olarak) ekonomiyi canlandırmak için kabul etti. Bunlarla ekonomiyi planlamanın bir alakası yok. Buna devlet müdahelesi denir. Ama biz devlet müdahalesi olmasın demedik. Planlı ekonominin kaynakları verimli kullanmasının imkansızlığından bahsettik. Piyasanın kaynakları en verimli şekilde kullandığından, en değerleneceği yerlere aktardığından bahsettik.

Doğal kaynakları da en güzel kullanım tabiki piyasada olur. Çünkü bunlar azaldıkça fiyatları artar o zaman tüketim azalır, ve başka alternatifler aranması mecbur olur. Fiyatlar artınca kimse fazla fazla da alamayacağı için herkese kalır.

Suç çeteleri mafyalar için ise polis besliyoruz ve hapishaneler inşa ediyoruz. Onlarla mücadele yöntemimiz böyle. Sen sosyalizmde hapishane yok mu diyorsun? Ben Stalin'den sonra hapislerden toplama kamplarından 8milyon adam bıraktılar diye biliyorum.

Varoşlarda da yapacak birşey yok. Piyasa herkese ürettiği kadar tüketme şansı veriyor. Varoştan da değer yaratacak bir fikirle birisi çıkıp çok üretip çok tüketmeye hak kazanabilir. Ama bu böyle olmadı diye sistemi kaldırıp herkesi sefalete ve devlet baskısına mahkum edecek sosyalist düzene geçmenin alemi yok. Sosyalizm geleceğin değil geçmişin bir sistemidir. Denendi ve fiyasko oldu.

Bunun adı Planlı Ekonomi'dir sen devletden aldığın yardımı kafana göre harcıyamazsın. Abd'de şirket sahipleri dEvlet'den aldıkları parayla şirketlerimiz kurtuldu diye binlerce dolarlık kutlama partileri yapmış ve bunu ortaya çıkmasından sonra büyük tepki görmüşlerdir. Her devlet müdahalesi planlı bir ekonomik programa sahiptir.

Doğal kaynakları en iyi kullanım Piyasa ile değil merkezi planlamacılık ile olur. tüm insanlığın ortak malı olan madenlerin üstüne kapitalistler konmuş ve çıkarma ve işleme değerinin çok üstün'de bir parayla insanlığın kullanımına sunmuşlardır, yine kendini ''özgür'' sanan - köle modeli var bura'da.

Kapitalizm işte böyledir, artı değeleri, zenginliği sahiplenir, geri kalan için yapcak bir şey yok der. Bu yoksulluğa yol açan yine kapitalistler'dir. Üretim maddelerini ve bunu sayesin'de elde ettikleri zenginliği sürekli biriktirmekte ve tüketmemekte yada sadece lüksü için tüketmektedir.

Sitelerde Paylaş

Dostum postu baştan sona okuyanlar kimin ne olduğunu anladı. Benim yazdıklarımda bir tutarsızlık yok. Sadece senin işine gelmiyor Çünkü tekerinin önüne taş koyuyorum buda seni ve komünist arkadaşlarını rahatsız ediyor.

Tabü tabüü. Veya dabi dabii..

Bir kez daha tekrarlıyorum

Siyasi ideolojilerini savunacaksan internet ortamında tonla siyasi forum var. Bence düşüncelerini orda savunmalısın.

Ben ateist forumda bilim ile mantık ile felsefe ile ilgili yazılar okumak istiyorum.

Böyle iddialı bbir söylemle geldiniz. Bu söyleme uygun hareket etseydiniz azcuuuk. 37 iletinin 26'sı bu başlıkta siyasi içerikte. Hani siz bilim ile mantık ili felesfe ilgili yazılar okumak istiyordunuz. Bari o konularda yazsaydınız. Mesainizi o başlıklara verseydiniz...

Yalancının mumu 36'ncı iletiye kdar ynarmış meğersem... Hadi gidin tekerlekçilik oyununuzu taş koyma oyuyunuzu başka yerde oynayın...

Sıkılırsnız "Arabaya taş koydum civanım. Ben bu yola baş koydum civanım" türküsünü söyleyebilirsiniz

Sitelerde Paylaş

@Siempre komünizm ile yönetilen kaç ülke var? Bütün dünya komünist oldu bir tek Türkiye kaldı öyle mi :angry:

Sen parayı özgürlük olarak algılıyorsan ben sana gülerim arkadaş. Bu gün beni zaten çok güldürdün. Allahta seni güldürsün inşallah. :lol:

@hallac seni ve kabileni hallaç pamuğu gibi attırdım. itiraf et :lol: Söyleyecek laf bulamıyorsun hatta söylemeye korkuyorsun artık. Bana donanımı kuvvetli adamlar gönderin içinizden en kızıl komünist gelsin benimle cenk edemez.

tarihinde TravisBickle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hallaca cevap verme bence. O anca sinsice bazı laflar sokup kaçmayı bilir. Adam gibi birşey tartıştığını ben görmedim.

Denize mi düştünüz kapitalizmin şakşakçısı... Böyle dayanışma içerisine girmeyin yakın zamanda birbirinize girdiğinizde ben ayırmam haaa. Sizin dostluğunuzda dayanışmanızda sahte çünkü...
Sitelerde Paylaş

Bunun adı Planlı Ekonomi'dir sen devletden aldığın yardımı kafana göre harcıyamazsın. Abd'de şirket sahipleri dEvlet'den aldıkları parayla şirketlerimiz kurtuldu diye binlerce dolarlık kutlama partileri yapmış ve bunu ortaya çıkmasından sonra büyük tepki görmüşlerdir. Her devlet müdahalesi planlı bir ekonomik programa sahiptir.

Doğal kaynakları en iyi kullanım Piyasa ile değil merkezi planlamacılık ile olur. tüm insanlığın ortak malı olan madenlerin üstüne kapitalistler konmuş ve çıkarma ve işleme değerinin çok üstün'de bir parayla insanlığın kullanımına sunmuşlardır, yine kendini ''özgür'' sanan - köle modeli var bura'da.

Kapitalizm işte böyledir, artı değeleri, zenginliği sahiplenir, geri kalan için yapcak bir şey yok der. Bu yoksulluğa yol açan yine kapitalistler'dir. Üretim maddelerini ve bunu sayesin'de elde ettikleri zenginliği sürekli biriktirmekte ve tüketmemekte yada sadece lüksü için tüketmektedir.

Sen sadece cahilce sallıyorsun.

Devletin bankayı kurtarması sonrası yapılan partiye tepkinin sebebi çok açık: İnsanlar kendi vergilerinin çarçur edilmesine razı olmuyor. Bütün para şirleti kurtarmaya harcanmalı. Devlet bazı durumlarda şirketlere ortak oldu, ve o zaman şirketi kurtarmak için kendi uzmanlarını başına koyabilir. Ama sadece kurtarmak için para hibe ettiği bir şirketin içişlerine çok karışcağını sanmam. Olsa bile bu hala bizim bahsettimiz sosyalist planlı ekonomi değildir. Sosyalizmde ekonominin büyük kısmı hatta tamamı devlet tekelindedir ve devlet tarafından işletilir. Devlet planlayıcıları 5 yıllık planlarla üretim hedefleri belirlerler falan.

Madenlerin işletiminde de çıkarılan cevherin değerinin üstünde satıldığını nerden anladın? Eğer başka şirketler aynı cevheri başka madenlerden çıkartıyorsa o zaman bir piyasa fiyatı oluşmaz mı herşeyde olduğu gibi? Hem olsun, madenleri devlet çıkarsın. Ülkemizde zaten bildiğim kadarıyla yeraltı kaynakları devletin. Devlet sadece belli dönemler için bunları kiralıyor diye biliyorum.

Hem sen insanın ürettiği zenginliği biriktirmesi ve tüketmemesinden niye rahatsızsızn? İnsanların kendi parasını nasıl harcayacağına niye sen karar veresin ki? Biz senin paranı nasıl harcayacağına karışıyor muyuz?

Sitelerde Paylaş

@hallac seni ve kabileni hallaç pamuğu gibi attırdım. itiraf et :lol: Söyleyecek laf bulamıyorsun hatta söylemeye korkuyorsun artık. Bana donanımı kuvvetli adamlar gönderin içinizden en kızıl komünist gelsin benimle cenk edemez.

Vatandaşın bilimden mantıktan ve de felsefeden anladığı bu... Sizin bilimselliğiniz bir üçgenin içaçıları toplamından bir adım öteye, mantığınız ylan ve tutarsızlıktan öteye felsefeniz ise sefaletten öteye gidemez... Tekerleğin biçimsel görünümü ve işlevi düşüncelerinizin içeriğine denk düşüyor... tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Denize mi düştünüz kapitalizmin şakşakçısı... Böyle dayanışma içerisine girmeyin yakın zamanda birbirinize girdiğinizde ben ayırmam haaa. Sizin dostluğunuzda dayanışmanızda sahte çünkü...

Bak bir daha kapitalizm şakşakçısı ya da emperyalizm uşağı falan gibi laflar edersen ben de senle konuşurken benzer üslup kullanmak zorunda kalcam. Dikkat et. Hem "insanlara hakaret etmeyelim, ortam çirkinleşmesin" der. Hem de gelip millete çaktırmadan laf sokmayı da ihmal etmez.

Sitelerde Paylaş

Bak bir daha kapitalizm şakşakçısı ya da emperyalizm uşağı falan gibi laflar edersen ben de senle konuşurken benzer üslup kullanmak zorunda kalcam. Dikkat et. Hem "insanlara hakaret etmeyelim, ortam çirkinleşmesin" der. Hem de gelip millete çaktırmadan laf sokmayı da ihmal etmez.

Ne oldu terlediniz mi.. Siz önce kendi sözlerinize dikkat edeceksiniz... Adam gibi tartışacaktsınız ki karşınızdan da aynı talepte bulunacaksınız...

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam emperyalizm uşağı değil bayraktarlıı yazmıştım.. Ama siz bile uşaklığın daha denk düştüğünü kavramışsınız galiba :)

Sitelerde Paylaş

Vatandaşın bilimden mantıktan ve de felsefeden anladığı bu... Sizin bilimselliğiniz bir üçgenin içaçıları toplamından bir adım öteye, mantığınız ylan ve tutarsızlıktan öteye felsefeniz ise sefaletten öteye gidemez... Tekerleğin biçimsel görünümü ve işlevi düşüncelerinizin içeriğine denk düşüyor...

Ben en azından onurlu bir insanım. Sıkışınca dansöz gibi kıvırtmıyorum, söyleyecek laf bulamadım mı insanlara hakaret etmiyorum.

Siz komünist, ırkçı, dinci ne bileyim bilmem neyci arkadaşlar forumda bu tür mesajlar yazmayın bende kıymetli vaktimi sizin gibi adamlarla boşuna harcamayım.

Sitelerde Paylaş

Zaten bir siz gerçeksiniz. Sizin bu ahlaklılık taslamalarınız da mide bulandırıyor.

Sitelerde Paylaş

Ne oldu terlediniz mi.. Siz önce kendi sözlerinize dikkat edeceksiniz... Adam gibi tartışacaktsınız ki karşınızdan da aynı talepte bulunacaksınız...

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam emperyalizm uşağı değil bayraktarlıı yazmıştım.. Ama siz bile uşaklığın daha denk düştüğünü kavramışsınız galiba :)

Terbiyesizleşme lan. Adam gibi konuşmuyoruz da ne gibi konuşuyoruz? Defol git yazma bana pislik.

Sitelerde Paylaş

Ben en azından onurlu bir insanım. Sıkışınca dansöz gibi kıvırtmıyorum, söyleyecek laf bulamadım mı insanlara hakaret etmiyorum.

Ne oldu pehlivanım yavaş yavaş hakaret moduna geçtiniz... Köşeye sıkışan kedi rolüyle örtüşüyor durumunuz... Kime hakaret ettim. Karşınızdaki insanlara eşkiyalığı bırakıp insan olun derken siz iltifattamı bulunuyordnuz..

Her bir sözünüz yalanmış yahu..

Hadi köşeye sıkışmış kedi rolünü bırakabilirsiniz bende çıkıyorum çünkü. Belki bundan sonra sizde mantık ile bilim ile felsefe ile ilgili engin görüşlernizi paylaşırsınız...

Sitelerde Paylaş

Terbiyesizleşme lan. Adam gibi konuşmuyoruz da ne gibi konuşuyoruz? Defol git yazma bana pislik.

Sanal kabadayım... Yahu terbiyesizleşme gibi bir iddialı giriş yapıp ardından terbiyesizleşmek nasıl bir duygu...
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...