Jump to content

bazı bitkiler neden dikenlidir?

Recommended Posts

Mevzuya iki açıdan bakabiliriz..

Evrimsel olarak bakarsak..

Diken gelişmesi için, önce dikensiz bir türün (bitki) var olması gerekir. Ve onu yiyen bir başka türün (hayvan).. İşte bu ikisi arasındaki karşılıklı iterasyon bitkinin dikenli olmasına, hayvanın da dikenli bitkiyle başedebilmesine yol açacak şekilde pozitif geri beslemeye dönüşür..

Diğer yandan bitkilerin dikenleri denk değildir. İngilizce de güzel bir ayrım vardır: Thorn, Spine vs. Mevzu dikenler diyerek sakıncalı bir genelleme ile değil, her tür için ayrı ayrı incelenmelidir..

Yaratılış açısından bakarsak...

Bu dikenler akıllı tasarım mevzusunu zora sokacak dehşetli bir sorundur. Zira, hayvanı ve bitkiyi tasarlayan, hayvanı o bitkiyi yiyecek şekilde tasarlayanın bir de gidip amanda bu bunu yemesin diyerek bitkilere diken koyması, ancak angut tasarım örneği olabilir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yaprakları ve dalları dikenli bitkiler herkes görmüştür fakat aşağıdaki resimde ağacın gövdesi dikenlerle kaplı. Hemde ne dikenler!!

Güney Afrika da Sun City de gördüm bu ağacı. Cinsini bilmiyorum. Çok ilgimi çekti bende resimlerini çektim..

Konuyla tam alakalı..

post-787-1217864623_thumb.jpg

post-787-1217864655_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...