Jump to content

Marksist ve Faşist Hezeyanlar

Recommended Posts

Başlıktan kaçınca kendimi boşu boşuna hırpalama gereği duymadım. Bilgin olsaydı yazacaklarımın iki grammı yoksa 20 kilomu olduğunu görürdün.

Doğru, öyledir. Kimseler bilmediği için paylaştığın bilgi yok; bir de hızlı hızlı yazdığın için, ismini doğru yazabildiğin tek bir felsefi nosyon bulunmamakta. Ama en kral adam sensin :)

Orada oldukça fazla zaman ayırdım sana: ''İnanmam, sen yazmamışındır'' kabilinden iddialara 3-5 mesajdan fazlasını ayırmak gereği görmedim.

tarihinde severin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğru, öyledir. Kimseler bilmediği için paylaştığın bilgi yok; bir de hızlı hızlı yazdığın için, ismini doğru yazabildiğin tek bir felsefi nosyon bulunmamakta. Ama en kral adam sensin :)

Karşımda ciddi anlamda dikkate değer bir yazar bulduğumda yazılara dikkat ederim endişelenme.

Felsefe okyup ezberleyip tekrar edilen bilgiler değildir, dünyayı felsefeyle yorumlayamıyorsan benim için bir kıymet ifade etmez. Tabi bunu sanada söylemiyorum bu işi TC de yapabilen varsa ismini belirt varlığından haberdar olayım. :lol:

Şimdi niyeye cevap yaz forum fazla uzamasın, vatandaş okumuyor.

Neyi yazayım? O her ne demekse, ''Fransa'da çıkan ilk yapıları'' mı? Su tesisatı filan mı anlatayım?

Peki anladım.

İşte Judaize eğitim sistemi böyle, tarihi koparıp anlatıyorlar eğitilen sadece ezberliyor, yorum yapamıyor, çünkü öncesini bilmiyor. Tıpkı bizim Ateistler gibi. :lol:

Bu başlıkta iş yine bana düşecek gibi gözüküyor. :lol:

tarihinde Tutankhamun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu anlatma dedim bastın şifreleri verdin. :lol: Kieslowskide derinliğini bilmez, Klasik ortodoksin marksist o. Fransada ve İtalyada ilk ortaya çıkan yapıları bilmeyen birinin konuya hakim olabilmesi mümkün değil.

Kieslowski ile çok üzücü şeyler yaşadık, tartıştık, anlaşamazdık falan ama o çocuk senin gibi bin tanesini suya götürüp susuz getirir bilgi konusunda.

Senin hakim olduğun bir konu görmedik daha. Çocuk gibi sağa sola "öğren de gel" der durursun, öğretmek aklına gelmez. Nedense..

Cahil cesareti de var sende. Anibal gibi bir adamla Hodri Meydan'da evrim falan tartışmaya kalktın, çıldırttın sonunda.

Her şeyi bilen adamsın sen. Her şeye maydanoz..

İnsan azıcık utanır yahu. Ben iyi bilmediğim bir konuda asla yorum yapmam. Ufacık bir yorum bile yapmam. Rezil olmaktan korkarım hem, hem de konuya hakim olana saygısızlık etmekten imtina ederim. Bilmediğime de bilmiyorum derim.

Sen her şeyi en iyi bilensin maşallah..

Sitelerde Paylaş

Kieslowski ile çok üzücü şeyler yaşadık, tartıştık, anlaşamazdık falan ama o çocuk senin gibi bin tanesini suya götürüp susuz getirir bilgi konusunda.

Senin hakim olduğun bir konu görmedik daha. Çocuk gibi sağa sola "öğren de gel" der durursun, öğretmek aklına gelmez. Nedense..

Cahil cesareti de var sende. Anibal gibi bir adamla Hodri Meydan'da evrim falan tartışmaya kalktın, çıldırttın sonunda.

Her şeyi bilen adamsın sen. Her şeye maydanoz..

İnsan azıcık utanır yahu. Ben iyi bilmediğim bir konuda asla yorum yapmam. Ufacık bir yorum bile yapmam. Rezil olmaktan korkarım hem, hem de konuya hakim olana saygısızlık etmekten imtina ederim. Bilmediğime de bilmiyorum derim.

Sen her şeyi en iyi bilensin maşallah..

Bilgiyi görelim...???!!!!

Aniballa tartışmamız orda kayıtlı tescillidir, sizin Ateizm dinine bağlı olup düşünmeden sorgulamadan inanmanız benim sorunum değil.

Evet varsa bilgi görelim....

Ha bu arada şunu belirteyim ben senin mod olduğun hiç bir dönemde yazmadım, başlıklarım bellidir ve kendine ateist veya teist diyen bir allahın kulu başlıklarımda karşıma çıkmaz.

Siz bu forumun seviyesini yerlere düşürdünüz. Yazmak , emek vermek yöneticilerin adam gibi adam olmasına bağlıdır.

Sitelerde Paylaş

Bilgiyi görelim...???!!!!

Aniballa tartışmamız orda kayıtlı tescillidir, sizin Ateizm dinine bağlı olup düşünmeden sorgulamadan inanmanız benim sorunum değil.

Evet varsa bilgi görelim....

Ha bu arada şunu belirteyim ben senin mod olduğun hiç bir dönemde yazmadım, başlıklarım bellidir ve kendine ateist veya teist diyen bir allahın kulu başlıklarımda karşıma çıkmaz.

Siz bu forumun seviyesini yerlere düşürdünüz. Yazmak , emek vermek yöneticilerin adam gibi adam olmasına bağlıdır.

Anibal'le tartışmanız kayıtlı tabii. Hodri Meydan'da çok güzel duruyor. Adam seni bin kere yerin dibine sokmuş, utanmadan devam etmişsin.

Şaka gibi.. Ne cesaret..

Sitelerde Paylaş

Akhenaton delisi forumun içine eden adamların başında geliyor. Malesef kendisi çok da aktif. Sabah akşam burda ve her başlığa hemen damlayıp aptal yorumlarını bırakıyor.

Forumu Akhe ve Vahşi gibi tipler domine ettiğinden beri Bilgehan, bayşapka gibi kalite yazarları göremez olduk.

Malesef forumun içine edilmiş durumda.

Sitelerde Paylaş

Akhenaton delisi forumun içine eden adamların başında geliyor. Malesef kendisi çok da aktif. Sabah akşam burda ve her başlığa hemen damlayıp aptal yorumlarını bırakıyor.

Forumu Akhe ve Vahşi gibi tipler domine ettiğinden beri Bilgehan, bayşapka gibi kalite yazarları göremez olduk.

+1

Özellikle Bilge han çok sıkıydı, ama hacıyla liberalizm, darbe gibi siyasi tartışması yüzünden forumda bir daha yazmadı.

Sitelerde Paylaş

Ya dam birşey sordu bu forumda sayfalar dolusu Marksizim tartşıldı.Marks şunu dedi Lenin şunu dedi yok olmaz şöyle oldu diye.

E şimdi Akhenin bu basit sorusundan niye kaçılıyor.Çıkın deyin aha bundan bundan bundan oldu diye olsun bitsin.

Faşizm işçi sınıfına dayanmadımı işçiler faşizme verdiği desteğin onda birini bile marksizme vermişlermiydi.Marksist devrimin liderlerinin nerdeyse tamamı zamanının burjuvası aristokratı aydın entelanjiyası değilmiydi.Faşizmin liderlerinin neredeyse tamamı işçi yoksul değilmiydi.

Eğer Akhenin sorduğu sorunun cevabını biliyorsanız.Bu yanılsamayı nasıl kıracağınızıda bilirsiniz.

Bunu ülkemizede uyarlayabilirsiniz.Yoksul halk ya faşist ya dinci orta sınıfın üstü aydınlar sosyalist marksist.

Sitelerde Paylaş

Marcos forum ortodoksin tezleri ayet gibi tekrarlayan cahil ateistlerle dolu olunca yapacak bir şey kalmıyor ,

Ortada bir soru var , cevap haricinde bin bir soytarılık mevcut.

belki soru çok ağır oldu ama birilerininde sorması lazımdı artık, bu soruyu Sosyalist forumda sordum ve yanıtını yazar yazmaz banladılar. Çünkü hepsi cahil.

Görmüyormusun Ludwig denilen şahsiyeti, her başlığımda bin bir türlü hakaret eder , yapabildiği ve yapabileceği sadece bu dur.

Anibal'le tartışmanız kayıtlı tabii. Hodri Meydan'da çok güzel duruyor. Adam seni bin kere yerin dibine sokmuş, utanmadan devam etmişsin.

Şaka gibi.. Ne cesaret..

Kendine ateist diyen fakat ortada bir evrim teorinizin dahi olmadığını benden öğrenmeniz ne acı değilmi.

Yazık,

Sen bu forumun kaliteli kadrosunu hiç görmedin cahil.

Varsa cevabın soru ortada.

Sitelerde Paylaş
Soru : Niye Faşizm Almanya ve İtalyada , Marksizm ise Rusyada patlak verdi.

Başlıkta özellikle Pante ve Drekinciyi görmek istiyorum.

Markos cevabı yazma. :)

Bu konuda çok şey yazılabilir, türlü savlarda bulunulabilir. Çeşitli faktörler var çünkü.

Örneğin; "Milli Görüşten gelen AKP neden tek başına iktidar olabildi de sol olamadı?" sorusu gibi.

Eğer Recep Tayyip Erdoğan faktörünü çıkardığımız takdirde, böyle bir iktidar gerçekleşmeyebilirdi.

12 Eylül olmasa, 28 Şubat yaşanmasa yine gerçekleşemeyebilirdi.

Sol içinden adam gibi bir kadro, mükemmel bir lider çıkmış olsaydı; yine gerçekleşemezdi.

AKP'nin iktidarının sebebi, nasıl ki dünyada İslam'ın çıtasının yükselmesi değilse (Ki yok böyle birşey)

Rusya'da devrimin sebebi de sosyalizmin yükselmesi değildir.

Ya da Almanya'da, İtalya'da faşizmin sebebi faşistliğin başarısından değildir.

Bu konularda konjönktör çok önemlidir.

Konjönktör 1. derecede sebeptir.

2. dereceye İtalya, Almanya, Rusya gibi ülkelerin, ABD, İngiltere, Fransa gibi 1. sınıf ileri kapitalist ülkelerin gerisinde kalmış, kenara itilmiş olmalarını koyabiliriz.

Ayrıca ulusalcılıkla birlikte ekonomik krizlerden en yoğun etkilenmiş olan ülkelerdir bunlar.

Almanya'yı en çok etkileyen ise Versay anlaşmasının haksız ve ağır şartlarıdır. Yükselen ulusalcılığın yanında, bu haksızlık ve itilip soyutlanmış Almanya durumu milliyetçilerin işine yaramıştır. Hitler, Yahudi aleyhtarlığı ve anti-komünist mücadelenin yanında bir başka güçlü silah olarak bunu çok iyi kullanmasını bilmiştir.

Bence 1. Dünya savaşından yenik ayrılmasa ve Versay şartları olmasa, Hitler başarılı olamazdı.

Rusya'daki faktörlerden farklı olanı ise içindeki etnik grupların fazlalığı ve özellikle Kazakların gücü ve etkinliğidir. Tabi Lenin, Stalin, Troçki ve sultan Galiyev gibi her biri lider özellikte çok güçlü bir kadroya sahip olunması, bunun karşısında Çarlık yönetiminin 1. Dünya savaşında aciz duruma düşmesidir.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda çok şey yazılabilir, türlü savlarda bulunulabilir. Çeşitli faktörler var çünkü.

Örneğin; "Milli Görüşten gelen AKP neden tek başına iktidar olabildi de sol olamadı?" sorusu gibi.

Eğer Recep Tayyip Erdoğan faktörünü çıkardığımız takdirde, böyle bir iktidar gerçekleşmeyebilirdi.

12 Eylül olmasa, 28 Şubat yaşanmasa yine gerçekleşemeyebilirdi.

Sol içinden adam gibi bir kadro, mükemmel bir lider çıkmış olsaydı; yine gerçekleşemezdi.

AKP'nin iktidarının sebebi, nasıl ki dünyada İslam'ın çıtasının yükselmesi değilse (Ki yok böyle birşey)

Rusya'da devrimin sebebi de sosyalizmin yükselmesi değildir.

Ya da Almanya'da, İtalya'da faşizmin sebebi faşistliğin başarısından değildir.

Bu konularda konjönktör çok önemlidir.

Konjönktör 1. derecede sebeptir.

2. dereceye İtalya, Almanya, Rusya gibi ülkelerin, ABD, İngiltere, Fransa gibi 1. sınıf ileri kapitalist ülkelerin gerisinde kalmış, kenara itilmiş olmalarını koyabiliriz.

Ayrıca ulusalcılıkla birlikte ekonomik krizlerden en yoğun etkilenmiş olan ülkelerdir bunlar.

Almanya'yı en çok etkileyen ise Versay anlaşmasının haksız ve ağır şartlarıdır. Yükselen ulusalcılığın yanında, bu haksızlık ve itilip soyutlanmış Almanya durumu milliyetçilerin işine yaramıştır. Hitler, Yahudi aleyhtarlığı ve anti-komünist mücadelenin yanında bir başka güçlü silah olarak bunu çok iyi kullanmasını bilmiştir.

Bence 1. Dünya savaşından yenik ayrılmasa ve Versay şartları olmasa, Hitler başarılı olamazdı.

Rusya'daki faktörlerden farklı olanı ise içindeki etnik grupların fazlalığı ve özellikle Kazakların gücü ve etkinliğidir. Tabi Lenin, Stalin, Troçki ve sultan Galiyev gibi her biri lider özellikte çok güçlü bir kadroya sahip olunması, bunun karşısında Çarlık yönetiminin 1. Dünya savaşında aciz duruma düşmesidir.

Mükemmel tespitler.

Kutlarım sevgili Pante.

Tarihte çığır açan hemen her toplumsal hareketin iki maddi temel dayanağı vardır:

1 - Doğacak yeni hareketin üzerinde yükseleceği nesnel koşulların yeterince olgunlaşmış olması;

2 - Kitleyi peşinden sürükleme ve değişimi yaşama geçirme yeteneğine sahip öncü; yani önder kadro.

Öncünün rolü, demokratik sistemlerin görece daha az gelişmiş ve halk iradesinin çoğunlukla topluma liderlik eden kliğin elinde ifadesini bulabildiği modernizm öncesi dönemlerde çok daha belirgin olmuştur. Bu nedenle bu çağlara, artık günümüzde göremeyeceğimiz tek adamlar damgasını vurmuştur.

Son tahlilde tarih, komplonun değil daha çok kaosun ürünüdür!

Sitelerde Paylaş

Son tahlilde tarih, komplonun değil daha çok kaosun ürünüdür!

Sıcakların etkisiyle ters yazdığını düşünüyorum, en azından anlatılarınla çelişiyor bu yazdığın.

Kaos metafiizik bir bakış açıdır, tıpkı kader gibi.

Sitelerde Paylaş

Hala sorumun cevabı yok, pantenin vermiş olduğu bilgileri Vilpu yukarıda yazmıştı zaten. Bunlar Klasik Ortodoksin palavralar.

Üniversiteye yeni başlayanlara Poliitzer okuturlar, orda mevcuttur böyle anlatılar. :lol:

Sitelerde Paylaş

Sıcakların etkisiyle ters yazdığını düşünüyorum, en azından anlatılarınla çelişiyor bu yazdığın.

Kaos metafiizik bir bakış açıdır, tıpkı kader gibi.

Şuan bulunduğum yer oldukça serin ve havadar. :)

Ayrıca bil ki kızgın çöllerde kavruluyor olsam da tarih konusundaki görüşlerimde bir değişiklik olmazdı. Termostat ayarlı değildir benim düşüncelerim; her iklimde başka başka naneler yumurtlayanlara söylemen gerek senin bunları.

Pante'nin yazısını oku diyeceğim ama, zaten okuduğunu ve hiçbir şey anlamadığını tahmin ettiğimden artık sana söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum.

Sabit fikirlisin ve maalesef çok kalın kafalısın.

Seni ulu manitu Marduk'a havale ediyorum Akhe.

Uzayda mutluluklar kardeşim.

Bye bye

Sitelerde Paylaş

Pante'nin yazısını oku diyeceğim ama, zaten okuduğunu ve hiçbir şey anlamadığını tahmin ettiğimden artık sana söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum.

Sabit fikirlisin ve maalesef çok kalın kafalısın.

İstersen buna sen değilde pante karar versin. Bu konuyu zamanında Sosyalist forumdada açmıştım. Dahası bu konuyla igili Öcalan bile bir ara yazdı, Sosyalist forumda ortalık karışmıştı. İşin dahada ilginci vatandaşla tarih yaklaşım ve görüşlerimiz bire bir aynı. :lol:

Siz önünüze konulanı ezberlersiniz, ama sadece ezberlersiniz.

Sitelerde Paylaş

Soru : Niye Faşizm Almanya ve İtalyada , Marksizm ise Rusyada patlak verdi.

Başlıkta özellikle Pante ve Drekinciyi görmek istiyorum.

Markos cevabı yazma. :)

Sevgili Tutankhamon, Başlığı dün saat 11 de açmışsın, hemen ikinci sayfaya geçmiş.

başlık Marksist ve faşist hezeyanlar.

İlk iletin, bir soru. Niye Faşizm Almanya ve İtalyada , Marksizm ise Rusyada patlak verdi?

Ve soruyu özellikle Pante ve benim yanıtlamamı istemişsin.

Başlık ve soruyu beraber değerlendirdiğim zaman karşıma şöyle bir tablo çıkıyor.

Marksizm ve faşizm birer hezeyan ürünüdür. Hezeyan olduğunu şu soruya cevap verdikleri zaman ortaya koyacağım.

Yani ne şekilde yanıt verirlerse versinler. Faşizmin ve Komünizmin hezeyan olduğunu ispat edeceğim.

Seni az çok tanıdık. Ateistforum üyeleri de tanıyordur.

Bir soru ortaya atılmayagörsün. Ne yaparsanız yapın bir yanıt anlamına gelir.

Seni adam yerine koymayıp yanıt vermeyebilirim.

Bilmiyorum diyerek kestirip atabilirim.

Şartlar öyle gerektirmiştir. Şeklinde banal bir yanıt verebilirim

Seni değil de sorunu ciddiye alıp, ciddi ciddi yanıtlamaya çalışırım.

Ama ben madem başlığı Faşizm ve Komünizm konusunda açtın. Senin yönlendirmene göre değil de kendi uygun bulduğum yanıtı vereceğim.

Önce Faşizm Nedir? Komünizm Nedir? bu tanımlar üzerinde anlaşmak gerekir.

Faşizm, burjuva iktidarlarının en baskıcı, en sömürgen ve eli kanlı olanıdır. Burjuva iktidarlarının, liberal, sosyaldemokrat olanları da vardır.

Sosyalizm. Burjuva iktidarına son verip, yerine işçi ve emekçi sınıfların iktidarını yerleştiren bir siyasal düzendir. Kendinden önceki yönetim biçimlerinin tümünü sonlandıran bir devrimdir. Kapitalist ülkelerde, faşistlerin, liberallerin, sosyaldemokrasinin, burjuvademokratların, iktidara birinin gelip diğerlerinin gelmemesi düzenin temel karakterlerini değiştirmediği için devrim niteliği taşımazlar.

Sosyalistlerin iktidara gelmelerinin iki yolu vardır. Birincisi burjuva demokrasisinin sınırları içinde, burjuva demokrasisinin kuralları muvacehesinde serbest seçimler ile legal bir sosyalist partinin iktidara gelmesi. İkincisi legal uzantıları da olan illegal, devrimci, bir sosyalist partinin şartlar uygun olduğu zaman devrim yaparak iktidara gelmesi. Uygun olan şartlar nelerdir?

*Burjuva iktidarları toplumu yönetmede yetersizliğe düşmesi,

*Ekonomik ve siyasal kriz nedeni ile geniş işçi ve emekçi kesimlerin iktidardan memnun olmaması.

*Geniş işçi ve emekçi kesimleri örgütlemiş, yönlendirebilmiş, devrimci bir siyasi partinin mevcut olması.

Bu şartlar olgunlaştığı zaman, konjonktür devrim yapmaya elverişli bir hale gelmiştir.

Küçük bir kıvılcım bir ormanı tutuşturur.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Marksizm ve faşizm birer hezeyan ürünüdür. Hezeyan olduğunu şu soruya cevap verdikleri zaman ortaya koyacağım.

Yani ne şekilde yanıt verirlerse versinler. Faşizmin ve Komünizmin hezeyan olduğunu ispat edeceğim.

Aynen öyle , :lol:

Sosyalizmi sadece Marksit olarak görmek tarihin en büyük Hezeyanlarından biridir. :)

Seni az çok tanıdık. Ateistforum üyeleri de tanıyordur.

Sen nasıl diyalektikçisin ;

Kimse kimseyi tanıyamaz, ne demiş Herakleitos ; kendimi tanısaydım kendimden nefret ederdim . :)

Önce Faşizm Nedir? Komünizm Nedir? bu tanımlar üzerinde anlaşmak gerekir.

Faşizm, burjuva iktidarlarının en baskıcı, en sömürgen ve eli kanlı olanıdır. Burjuva iktidarlarının, liberal, sosyaldemokrat olanları da vardır.

Sosyalizm. Burjuva iktidarına son verip, yerine işçi ve emekçi sınıfların iktidarını yerleştiren bir siyasal düzendir. Kendinden önceki yönetim biçimlerinin tümünü sonlandıran bir devrimdir. Kapitalist ülkelerde, faşistlerin, liberallerin, sosyaldemokrasinin, burjuvademokratların, iktidara birinin gelip diğerlerinin gelmemesi düzenin temel karakterlerini değiştirmediği için devrim niteliği taşımazlar.

Sosyalistlerin iktidara gelmelerinin iki yolu vardır. Birincisi burjuva demokrasisinin sınırları içinde, burjuva demokrasisinin kuralları muvacehesinde serbest seçimler ile legal bir sosyalist partinin iktidara gelmesi. İkincisi legal uzantıları da olan illegal, devrimci, bir sosyalist partinin şartlar uygun olduğu zaman devrim yaparak iktidara gelmesi. Uygun olan şartlar nelerdir?

*Burjuva iktidarları toplumu yönetmede yetersizliğe düşmesi,

*Ekonomik ve siyasal kriz nedeni ile geniş işçi ve emekçi kesimlerin iktidardan memnun olmaması.

*Geniş işçi ve emekçi kesimleri örgütlemiş, yönlendirebilmiş, devrimci bir siyasi partinin mevcut olması.

Yahu bende bir bilgi vereceğini falan sandım. :)

Şu tarihi sınıf savaşımı görme olayınızdan kurtulduğunuz zaman her şeyi çözeceksiniz.

En başında Sosyalizmin çıkışı Sınıf savaşımı değildir. Bu yahudi öngörüsüdür.

Tam tersine Sosyalizm Burjuva ideolojisidir.

Tabi burda sen BURJUVA NEDİR ? ide bilmiyorsun.

Derinliğe girebilecekmisin. ? :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...