Jump to content

Yaratmayı bilmeyen allah

Recommended Posts

Ayrıca irade saçmalıkları üreticilerine bir husus da benden.

Tanrının iradeleri serbest bıraktığının teminatı nedir? Adamla anlaşmamı yaptınız?

Zart diye şeyinin keyfine sizi yarattığını iddia ettiğiniz varlığın belirli kural ve ilkelere bağlı kaldığını da nerden çıkarıyorsunuz? :)

Mecbur mu? Size borcu mu var?

Hatta ve hatta senin tüm kuralları yerine getirip de cennet şartlarını karşılasan bile cennete gidip gitmemen keyfine bağlı.

Böyle sanki sen namazı kılıp, bütün dini ibadetlerini yerine getirince eli kolu bağlanan bir tanrı modeli çizmiyorlar mı.. deli oluyorum.

Herşeye kadir tanrıları sanki bunlara mecburmuş gibi bir resim çiziyorlar.

Kuranda anlattığınız tanrı dediğim dedik çaldığım düdük bir tanrı ve sağı solu hiç belli değildir.

Şimdi ben ateistim diye bana inanmazlar bunlar :) O yüzden açın Bakara Suresini 30'lardan itibaren okumaya başlayın.

Orada bir çok beklenmedik hareket göreceksiniz. Mesela Melekler de aynen sizin gibi tanrılarından hiç ummadıkları bir hareketle karşı karşıya kalmışlar ve çok şaşırmışlar (ademi yaratacağım diyince tepkilerinden anlayabilirsin). Ve tanrı da onlara ben daha iyisini bilirim kesin ulan! diye ters tepki vermiş. Tepki yetmemiş, bir de hepsini insan önünde zorla eğilttirmiş :)

Yahu açın kendi kitabınızı okuyun. Orada hiç de iradeymiş, onun bunun ne istediğiymiş vs önemseyen bir tanrı yok. Orada şeyi ne isterse onu yapan bir tanrı var.

Hatta bu halinizle bile cenneti unutun siz. Çünkü sizi cennete koysa bile belli bir süre sonra fikir değiştirecek. Belki hepinizi birleştirip yokedecek.

Sonra soykırım yaptı diye mahkemeye verirsiniz :)

Böyle aptalca ve çocukça mantık kuruyorlar bir de bu saf dindarlar.

Hem Tanrıya herşey onun dilediği gibi olur diye yücelt hem de ondan sonra geç neleri yapar neleri yapamaz listesi tasarla.

Tanrınız sizleri domaltıp teker teker ırzınıza bile geçer ve gık çıkartamazsınız.

Herşeye kadir, herşeye gücü yeten demeden önce düşünecektiniz bu mantıksal tutarsızlıkları :)

İlk olarak şunu söylüyeyim: Allah asla ama asla sözünden dönmez. Bunu kitapta kendisi söylemiştir.

Allah, insan yaratacağını söyleyince melekler dedi. Ama Allah onları terslemedi. "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" Yani doğrusu sizin bildiğiniz değil. Haklı; Melkeleride yaratan O, İnsanlarıda yaratan O. Tabiki O bizim bilmediklerimizi bilir. Sen ellerinle bir kalem yapsan, o kalem, senin yapabileceğin herşeyi yapabilirmi?

"Cennete girmek isteyip istememen sana bağlı" diyorsun. Dürüst cevap ver; Önünde iki kapı var soldaki irinlerle, pisliklerle, ateşle kaplı bir odaya açılıyor, sağdaki çiçeklerle, güzel kokularla, güzel yiyeceklerle kaplı bir odaya açılıyor. Sen hangi odaya girmek istersin? Ama dikkat et, girdiğin odada ebedi kalacaksın.

Haklısın Allah bizim ibadetimize mecbur değil. Sana bir soru daha soracağım; Bir arkadaşın, nezaman zordurumda kalsa ona hep yardımda bulunuyorsun, ona verdiklerin onu adeta ölmekten, yok olmaktan kurtarıyor. Sen ona diyorsun ki "ben sana her gün 24 altın vereceğim ama sende bu altınlardan 1 tanesini kendin için değilde benim için harcıyacaksın" Arkadaşın sana "hayır, hepsini kendime harcıyacağım" diyor. Ona kızmazmısın?

Başka bir örneklede "tabiki, sen bana nice yardımlarda bulundun, senin için bu az bile" diyor. Onu sevmezmisin?

Şimdi gerçeğe dönelim. Söyle bakalım; Elin, kolun, bacağın, ağzın, gözün... Bunların hangisi sana ait? Bunların olması için sen herhangi bir zahmette bulundunmu? Sakın "kendi kendine oldu" deme. ben sana "yeni doğmuş bir dana vardı, büyüyüp uçak oldu" desem buna inanırmısın? Evet bunları sana Allah verdi. Yürüyebiliyorsun, konuşabiliyorsun, görebiliyorsun, yeyip içebiliyorsun... Bütün bunları yapabilmene olanak veren Allah'a Hamd etmen gerekmezmi? Sana hayatın boyunca yetecek kadar servet veren bir arkadaşın senden "bana günde 5 defa istediğin herhangi bir yerde teşekkür et yeter" dese bunu yapmazmısın? Peki neden Allah'a da teşekkür etmiyorsun.

Allah cennete girenide atmaz. Çünkü o bir insan değil. ancak insanlar verdiği sözden döner, bana bu konuda başka bir örnek veremezsin.

1) Bütün bu yazdıklarıma, katılaşmış, kendi bildiğinden başkasını kabul etmiyen biri gibi, hemen "hayır" deme. Üstünde biraz düşün derim.

2) Şöyle düşünsene; Diyelimki sen doğrusun, ben ibadet ettim, yok olup gittim. İbadetlerimin bana ne zararı ne faydası oldu. Ama ya benim dediklerim doğruysa...

3) Bak biz istesek sizinle hiç uğraşmaz hiç bukadar yazı yazmazdık. Ama sizi seviyoruz, sizinde kurtulmanızı istiyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İrade meselesine bir cevap:

Allah insana istediği gibi yaşıyabileceği bir irade vermiştir. Ama, nasıl sen kötü bir fiil yaptığında, hapis veya para ile cezalandırılırsın. İşte Allah insanlardan kötü fiil yapanları cezalandıracağını söylüyor. Bu çok doğal birşey değilmidir sizcede.

Senin bu ülkede istediğin şekilde yaşıyabilmen; istediğini öldürdüğünde, çaldığında, insanlara rahatsızlık verdiğinde, bunların cezasız kalacağı anlamınamı gelir? Zate Allah bize saadece kötü fiilleri yasaklamadımı?

Eğer bize, mesela hırsızlık için "helal" deseydi, hırsızlığa uğrayan insana haksızlık yapmış olmazmıydı?

Sitelerde Paylaş

İlk olarak şunu söylüyeyim: Allah asla ama asla sözünden dönmez. Bunu kitapta kendisi söylemiştir.

Sözünden dönemez mi dönmez mi?

Hem nasıl oluyor yahu? Adamı cayır cayır türlü işkencelerle yakacak gaddarlığa sahip biri, sözünden niçin dönmesin?

İsterse sözünden pek tabii ki döner.

Sözünden dönmek kötüdür diyorsun ama senin karşında sırf gıcıklık etti diye milletin başına Nuh tufanı gönderip çoluk çocuk bebek yavru kuzu sevimli kedicikler vb bir sürü varlığı da tek kalemde silebilen bir tanrı var.

O yüzden geç bu sözünden dönmez ayaklarını.

Sen onun karısı mısın? oğlu musun?

Şuna sözüne güvenmekten başka çarem yok desenize...

Allah, insan yaratacağını söyleyince melekler dedi. Ama Allah onları terslemedi. "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" Yani doğrusu sizin bildiğiniz değil. Haklı; Melkeleride yaratan O, İnsanlarıda yaratan O. Tabiki O bizim bilmediklerimizi bilir. Sen ellerinle bir kalem yapsan, o kalem, senin yapabileceğin herşeyi yapabilirmi?

Terslemek kelimesi isteklerine ve dileklerine aykırı tavır takınmak demektir. Melekler insanın yaratılmasına kesinlikle karşıydı. Aç ayeti oku.

Karşı oldukları halde insan zorla yaratıldı bir de insanın önünde eğilmeye zorladı allah onları.

Bildiğinden bilmediğinden kime ne? Hem bildiğini de açıklama tenezülünde bulunmuyor.

O yüzden buraya saçma sapan açıklama getirmeye kalkma. Saptırma orada yaşanan olayları.

1- İnsanı yaratırken Allah daha önceki sistemden hiçbir varlığa önceden bilgi vermemiştir.

2- Melekler insanı istememiştir.

3- Meleklerin istekleriyle uzlaşılmamıştır

4- Melekler zorla secde ettirilmiştir.

5- Secde etmeyen de lanetlenmiştir.

Olay böyledir canım. Hiç de pembe pembe değildir senin anlatmaya çalıştığın gibi.

"Cennete girmek isteyip istememen sana bağlı" diyorsun.

Ben cennete gitmeyi istesen de bütün şartları yerine getirsen de allahın şeyinin keyfine tabisindir diyorum.

Sana bağlı bir halt yok.

Böyle senaryo çizmişsiniz.

Ne diyorsunuz? Allahın dediği olur.

O zaman sen ne yaparsan yap sana mecbur olmayan bir tanrıyı zorla sana borçlandıramazsın. İstersen gece gündüz ibadet et, onun şeyinin keyfine tabisindir.

Dürüst cevap ver; Önünde iki kapı var soldaki irinlerle, pisliklerle, ateşle kaplı bir odaya açılıyor, sağdaki çiçeklerle, güzel kokularla, güzel yiyeceklerle kaplı bir odaya açılıyor. Sen hangi odaya girmek istersin? Ama dikkat et, girdiğin odada ebedi kalacaksın.

Hangisine gitmek istediğini kimse takmıyor.

Sistemin sahibi olarak tanrı var diyorsunuz.

O zaman sen istediğin kadar hayal kur. İstediğin kadar namaz kıl. iyilik yap, ne halt edersen et, sen eğer Allah isterse oraya gidersin. istemezse gitmezsin. Ve elinden gelen bir halt olmaz.

Konu bu. Konuyu alıp din sisteminin propagandasına getirme.

Haklısın Allah bizim ibadetimize mecbur değil. Sana bir soru daha soracağım; Bir arkadaşın, nezaman zordurumda kalsa ona hep yardımda bulunuyorsun, ona verdiklerin onu adeta ölmekten, yok olmaktan kurtarıyor. Sen ona diyorsun ki "ben sana her gün 24 altın vereceğim ama sende bu altınlardan 1 tanesini kendin için değilde benim için harcıyacaksın" Arkadaşın sana "hayır, hepsini kendime harcıyacağım" diyor. Ona kızmazmısın?

Altın örneği olmamış canım

Burada zor durumda kalınca gitmek diye bir şey yok.

Kafadan borçlusun sen allaha.

Borçlusun çünkü seni var etmiş.

Bu borca karşılık sana dikte ettiği şeyleri yapıyorsun.

Buna tefecilik diyorlar.

Önce adamı borçlandırıyorsun sonra kanını emiyorsun.

Tutup da saçma sapan pembe resimler çizme.

Dininin mantığı bu işte.

Allah tefeci sen borçlu.

Ödemezsen kıçındaki donu alır seni madara eder.

Başka bir örneklede "tabiki, sen bana nice yardımlarda bulundun, senin için bu az bile" diyor. Onu sevmezmisin?

Tefeciyi sever misin sen? :)

Tefeciye gitmene neden olan süreci de allah başlatmış yahu.

Sen olmasaydın tefeci de işin de olmazdı.

Zor durumda da kalmazdın.

Borçlu da olmazdın.

Ama birisi şeyinin keyfine seni var etmiş ve borçlandırmış :) Ulan ne rezalet bir mantık ve halen daha güzelleştirmeye çalışıyorsunuz.

Şimdi gerçeğe dönelim. Söyle bakalım; Elin, kolun, bacağın, ağzın, gözün... Bunların hangisi sana ait? Bunların olması için sen herhangi bir zahmette bulundunmu? Sakın "kendi kendine oldu" deme. ben sana "yeni doğmuş bir dana vardı, büyüyüp uçak oldu" desem buna inanırmısın? Evet bunları sana Allah verdi. Yürüyebiliyorsun, konuşabiliyorsun, görebiliyorsun, yeyip içebiliyorsun... Bütün bunları yapabilmene olanak veren Allah'a Hamd etmen gerekmezmi? Sana hayatın boyunca yetecek kadar servet veren bir arkadaşın senden "bana günde 5 defa istediğin herhangi bir yerde teşekkür et yeter" dese bunu yapmazmısın? Peki neden Allah'a da teşekkür etmiyorsun.

Allah cennete girenide atmaz. Çünkü o bir insan değil. ancak insanlar verdiği sözden döner, bana bu konuda başka bir örnek veremezsin.

Elim kolum bacağım bana ait.

Benim olan herşey bana ait.

Ben kendim de bana aitim.

Ben sizler gibi görünmeyen bir saçmalığın kölesi değilim.

Ayrıca bir tanrıya inansaydım bile bu tanrı köle efendi ilişkisi olmayan bir tanrı olurdu.

Allah insan değildir demişsin.

Şimdi ben sizin tanrı ve kitabınızın mantığını eleştirirken Allah insan değil anlayamazsın diyorsun, ama kendin allahla ilgili olumlu şeyler konuşmaya gelince ona insan özellikleri ekleyip konuşuyorsun.

Bu ne iki yüzlülük böyle? :)

1) Bütün bu yazdıklarıma, katılaşmış, kendi bildiğinden başkasını kabul etmiyen biri gibi, hemen "hayır" deme. Üstünde biraz düşün derim.

2) Şöyle düşünsene; Diyelimki sen doğrusun, ben ibadet ettim, yok olup gittim. İbadetlerimin bana ne zararı ne faydası oldu. Ama ya benim dediklerim doğruysa...

3) Bak biz istesek sizinle hiç uğraşmaz hiç bukadar yazı yazmazdık. Ama sizi seviyoruz, sizinde kurtulmanızı istiyoruz.

Eğer seni bir tanrıya ve islama inanmaya iten mantık yukarıda çizdiğin mantık ise, emin ol ben senin o saçma mantığının en az 100 katına sahibim.

Örneklemelerin çocukça, basitçe, derinlik yok, çok boyutluluk yok, sıradan bir mentalite işte.

Kendimi övdüğümden değil ama gerçekten ben senin için 100 numara büyük geliyorum. Boşuna uğraşma. Sonra beni inandıracağım diye kendi tanrını da kaybedersin :)

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sözünden dönemez mi dönmez mi?

Hem nasıl oluyor yahu? Adamı cayır cayır türlü işkencelerle yakacak gaddarlığa sahip biri, sözünden niçin dönmesin?

İsterse sözünden pek tabii ki döner.

Sözünden dönmek kötüdür diyorsun ama senin karşında sırf gıcıklık etti diye milletin başına Nuh tufanı gönderip çoluk çocuk bebek yavru kuzu sevimli kedicikler vb bir sürü varlığı da tek kalemde silebilen bir tanrı var.

O yüzden geç bu sözünden dönmez ayaklarını.

Sen onun karısı mısın? oğlu musun?

Şuna sözüne güvenmekten başka çarem yok desenize...

Allah sözünden dönmez. Bir anneye, çocuğuna zarar gelmesi yerine kendine zarar verecek kadar merhamet duygusu veren Allah, ondan daha merhametli değilmidir sence? Ama Allah cehennemi inanmıyan insanlarla dolduracağı sözü vermiştir. Ne kadar merhametli olsada O sözünden asla dönmez.

Tek kalemle silmek isteseydi Nuh(a.s)'a birer çift gemiye alması emrini vermezdi. Sende şimdi olmazdın.

Çareye ne ihtiyacım var. Gerçekten yok olacağımı bilseydim, belki benden kötüsü olmazdı dünyada. Ama biliyorumki yok olmuyacağım, sonunda cehennem var. ama sonunda cennette var. İşte bende Allahın rızasını kazanarak cennete girmeye çalışıyorum.

Terslemek kelimesi isteklerine ve dileklerine aykırı tavır takınmak demektir. Melekler insanın yaratılmasına kesinlikle karşıydı. Aç ayeti oku.

Karşı oldukları halde insan zorla yaratıldı bir de insanın önünde eğilmeye zorladı allah onları.

Bildiğinden bilmediğinden kime ne? Hem bildiğini de açıklama tenezülünde bulunmuyor.

O yüzden buraya saçma sapan açıklama getirmeye kalkma. Saptırma orada yaşanan olayları.

1- İnsanı yaratırken Allah daha önceki sistemden hiçbir varlığa önceden bilgi vermemiştir.

2- Melekler insanı istememiştir.

3- Meleklerin istekleriyle uzlaşılmamıştır

4- Melekler zorla secde ettirilmiştir.

5- Secde etmeyen de lanetlenmiştir.

Olay böyledir canım. Hiç de pembe pembe değildir senin anlatmaya çalıştığın gibi.

1) Allah kimseye önceden bilgi vermek mecburiyetinde değildir. Bu konuda bir söz de vermemiştir

2) Melekler Allah'a "sen yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak insanmı yaratacaksın" dediler. Allah "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" dedi. Yani bu demek oluyorki; Melekler söyledikleri şeyde yanılıyorlar. Bozguncu insanlar olduğu gibi hayırlı ve hayıra çağıran insanlarda olacaktır.

3) Melekler yaratılışları gereği Allah tan birşey istemezler.

4) Melekler yaratılışları gereği Allah'ın her istediğini yapar. (sen parmağını oynatmak istediğinde, parmağın buna itiraz edermmi?)

5) Evet öyle olmuştur. Bizde Allah'a secde etmezsek, cezalandırılacağız. (bana zorlama var deme, altın örneğini tekrar oku)

Ben cennete gitmeyi istesen de bütün şartları yerine getirsen de allahın şeyinin keyfine tabisindir diyorum.

Sana bağlı bir halt yok.

Böyle senaryo çizmişsiniz.

Ne diyorsunuz? Allahın dediği olur.

O zaman sen ne yaparsan yap sana mecbur olmayan bir tanrıyı zorla sana borçlandıramazsın. İstersen gece gündüz ibadet et, onun şeyinin keyfine tabisindir.

Evet Allah'ın dediği olur. ve Allah sözünden dönmüyeceğini söylemiştir. (kimisine doğru diyorsun, kimisine yanlış. Bu ne iki yüzlülük)

Hangisine gitmek istediğini kimse takmıyor.

Sistemin sahibi olarak tanrı var diyorsunuz.

O zaman sen istediğin kadar hayal kur. İstediğin kadar namaz kıl. iyilik yap, ne halt edersen et, sen eğer Allah isterse oraya gidersin. istemezse gitmezsin. Ve elinden gelen bir halt olmaz.

Konu bu. Konuyu alıp din sisteminin propagandasına getirme.

Nereye gitmek istediğin zaten malum.

Tekrar ediyorum; Allah sözünden dönmez.

Altın örneği olmamış canım

Burada zor durumda kalınca gitmek diye bir şey yok.

Kafadan borçlusun sen allaha.

Borçlusun çünkü seni var etmiş.

Bu borca karşılık sana dikte ettiği şeyleri yapıyorsun.

Buna tefecilik diyorlar.

Önce adamı borçlandırıyorsun sonra kanını emiyorsun.

Tutup da saçma sapan pembe resimler çizme.

Dininin mantığı bu işte.

Allah tefeci sen borçlu.

Ödemezsen kıçındaki donu alır seni madara eder.

Buradaki altın kelimeleri yerine, saat kelimesini koy. Bakalım ne olacak.

Allah bize borç paramı verdiki tefeci olsun. Bize verdiği şeyleri bizden gerimi istiyor. Saadece bir teşekkür istiyor. Zor mu geliyor bunca nimete karşılık bir teşekkür.

Tefeciyi sever misin sen? :)

Tefeciye gitmene neden olan süreci de allah başlatmış yahu.

Sen olmasaydın tefeci de işin de olmazdı.

Zor durumda da kalmazdın.

Borçlu da olmazdın.

Ama birisi şeyinin keyfine seni var etmiş ve borçlandırmış :) Ulan ne rezalet bir mantık ve halen daha güzelleştirmeye çalışıyorsunuz.

Sen bir maddeye şekil verirken, maddeye "bunu istiyormusun" diye sorarmısın?

Cenneti görseydin " İyiki beni yaratmışsın Allahım" derdin.

Tek istenen bir teşekkür.

Elim kolum bacağım bana ait.

Benim olan herşey bana ait.

Ben kendim de bana aitim.

Ben sizler gibi görünmeyen bir saçmalığın kölesi değilim.

Ayrıca bir tanrıya inansaydım bile bu tanrı köle efendi ilişkisi olmayan bir tanrı olurdu.

Bunlara sahip olmak için kaç para ödedin?

Sen hiç, kölesine istediği şeyi yapma özgürlüğü veren bir efendi gördünmü?

Sen kötü şeyler yaparsan cezalandırılacaksın, iyi şeyler yaparsan mükafatlandırılacaksın. Bu oldukça doğal bir şey değilmi. Zormu geliyor sana?

Allah insan değildir demişsin.

Şimdi ben sizin tanrı ve kitabınızın mantığını eleştirirken Allah insan değil anlayamazsın diyorsun, ama kendin allahla ilgili olumlu şeyler konuşmaya gelince ona insan özellikleri ekleyip konuşuyorsun.

Bu ne iki yüzlülük böyle? :)

Allah'a insan özelliği eklediğim yok. Saadece insanda olan şeylerle örnek veriyorum.

Allah gördüğümüz hiç bir maddeye benzemediği için benzetme yapmaktan başka çarem yok.

Eğer seni bir tanrıya ve islama inanmaya iten mantık yukarıda çizdiğin mantık ise, emin ol ben senin o saçma mantığının en az 100 katına sahibim.

Örneklemelerin çocukça, basitçe, derinlik yok, çok boyutluluk yok, sıradan bir mentalite işte.

Kendimi övdüğümden değil ama gerçekten ben senin için 100 numara büyük geliyorum. Boşuna uğraşma. Sonra beni inandıracağım diye kendi tanrını da kaybedersin :)

İnanki söylediklerin karşısında bende atnı şeyi düşünüyorum. Çok basitsin. Ama takmışsın kafana "hayır" ı, başka kelime bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

futbol maçına çıkıyorsun.

maç kuralları önceden konulmuş.

sahada istediğini yapıyorsun.

ama sonuçlarını kurallara göre alıyorsun.

burda sahada yaptıkların kendi marifetin ya ödülünü ya cezanı alacaksın.

sahada birini dövüp sonra da suçlu bu kuralları koyandır diye futbolu suçlarsan ne aptal duruma düşersin.

Allah kainatın kurallarını ezelde koymuş.

bu kuralların içinde kim ne yaparsa yapsın diye irade de vermiş.

sen eşeklik yaparsan kendine

adamlık edersen kendine.

bu kadar basit irade kavramını anlamayanlara hayret ediyorum.

yok inanmazsın başka ama anlamamak hayret.

Sitelerde Paylaş

Yaratmasini bilmeyen allahin ayetleri ile devam ediyoruz...

TAHA

55 - Sizi yerden (topraktan) yarattık, yine (ölümünüzden sonra) ona döndüreceğiz. Hem de ondan sizi bir kere daha çıkaracağız.

Nasil ve neyden yaratmis olduguna bir türlü karar veremiyor devamli degisik degisik maddelerden yarattigini söylemekte.

Acaba hangi topraktan?

Killi mi, kilsiz mi...

...humuslu mu, alcili mi, demirli mi, gübreli mi?

:)

Sitelerde Paylaş

Yeryüzündeki atom döngüsünü ne güzel anlatıyor ayetler dimi 12. boyut. :)

Atomlarımız yok olmuyor, sürekli bir döngü halinde. Ve bu bilimsel bir gerçek olmasına rağmen sonraya kimsenin aklı sırı ermiyor. Bu da hayret edilecek diğer durum. Dimi 12. boyut. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

iradeye ve kadere bu örnekle cevap verebiliriz

sizlerin yanıldığı en büyük nokta Allahı insanla karıştırmanız insan için varedilen olguların Sanki Allah içinde sözkonusu olduğunu sanmanız gibi

iyide O allahtır onun hiç bir şeye ihtiyacı yoktur zaman insanlar için vardır Allah için zaman sözkonusu değildir o zamanın hem başındadır hem sonundadır şunu kısaca açıklamam izin verin anlayarak okursanız belki Allahı biraz olsun anlarsınız

şimdin gösterime girecek bir filme gidiyorsunuz filim hakkında hiç bir bilginiz yok sonraki sahnede ne olacak hakkında bilginizde yok heyecanla izliyorsunuz ve film hafızanıza kazınıyor bu filmi ikinci kez izlediğiniz zaman bri sonraki sahnede ne olacağını söyleyebiliyorsunuz hatta filmi bir daha izlemeden fnal sahnesini anlatabiliyorsunuz işte hep diyorsunuzya madem Allah nereye gideceğimi biliyorsa beni neden yarattı

işte sizler bu film gibi kurgulandınız size irade verildi ve yasamınızı sürdürdünü ama iyi ama kötü ve finali yaşayıp öldünüz işte sizler filmin ilkseyridilme hali gibi hayatınızda neler olacagını bir sonraki sahnede neler yasanacağını bilemessiniz sadece o hayatı yaşarsınız ama yaratıcı için öyle bir durum söz konusu değildir o sizin final sahnenizi çoktan görmüştür size verilen iradeyle finali nasıl yaptığınızı bildiği için durumunuzu önceden bilmesi kadar doğal bir şey olamaz bunu bu şekilde algıladığınızda bence sorunda yaşamayacaksınız yaşamınızın evvelini ve finalini bilmeyen ilahta ilah olamazdı zaten

Sitelerde Paylaş

Allah sözünden dönmez. Bir anneye, çocuğuna zarar gelmesi yerine kendine zarar verecek kadar merhamet duygusu veren Allah, ondan daha merhametli değilmidir sence? Ama Allah cehennemi inanmıyan insanlarla dolduracağı sözü vermiştir. Ne kadar merhametli olsada O sözünden asla dönmez.

Tek kalemle silmek isteseydi Nuh(a.s)'a birer çift gemiye alması emrini vermezdi. Sende şimdi olmazdın.

Çareye ne ihtiyacım var. Gerçekten yok olacağımı bilseydim, belki benden kötüsü olmazdı dünyada. Ama biliyorumki yok olmuyacağım, sonunda cehennem var. ama sonunda cennette var. İşte bende Allahın rızasını kazanarak cennete girmeye çalışıyorum.

1) Allah kimseye önceden bilgi vermek mecburiyetinde değildir. Bu konuda bir söz de vermemiştir

2) Melekler Allah'a "sen yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak insanmı yaratacaksın" dediler. Allah "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim" dedi. Yani bu demek oluyorki; Melekler söyledikleri şeyde yanılıyorlar. Bozguncu insanlar olduğu gibi hayırlı ve hayıra çağıran insanlarda olacaktır.

3) Melekler yaratılışları gereği Allah tan birşey istemezler.

4) Melekler yaratılışları gereği Allah'ın her istediğini yapar. (sen parmağını oynatmak istediğinde, parmağın buna itiraz edermmi?)

5) Evet öyle olmuştur. Bizde Allah'a secde etmezsek, cezalandırılacağız. (bana zorlama var deme, altın örneğini tekrar oku)

Evet Allah'ın dediği olur. ve Allah sözünden dönmüyeceğini söylemiştir. (kimisine doğru diyorsun, kimisine yanlış. Bu ne iki yüzlülük)

Nereye gitmek istediğin zaten malum.

Tekrar ediyorum; Allah sözünden dönmez.

Buradaki altın kelimeleri yerine, saat kelimesini koy. Bakalım ne olacak.

Allah bize borç paramı verdiki tefeci olsun. Bize verdiği şeyleri bizden gerimi istiyor. Saadece bir teşekkür istiyor. Zor mu geliyor bunca nimete karşılık bir teşekkür.

Sen bir maddeye şekil verirken, maddeye "bunu istiyormusun" diye sorarmısın?

Cenneti görseydin " İyiki beni yaratmışsın Allahım" derdin.

Tek istenen bir teşekkür.

Bunlara sahip olmak için kaç para ödedin?

Sen hiç, kölesine istediği şeyi yapma özgürlüğü veren bir efendi gördünmü?

Sen kötü şeyler yaparsan cezalandırılacaksın, iyi şeyler yaparsan mükafatlandırılacaksın. Bu oldukça doğal bir şey değilmi. Zormu geliyor sana?

Allah'a insan özelliği eklediğim yok. Saadece insanda olan şeylerle örnek veriyorum.

Allah gördüğümüz hiç bir maddeye benzemediği için benzetme yapmaktan başka çarem yok.

İnanki söylediklerin karşısında bende atnı şeyi düşünüyorum. Çok basitsin. Ama takmışsın kafana "hayır" ı, başka kelime bilmiyorsun.

Geç bunları.

Yukarıdaki yazında bir çok tutarsızlık var ve ben senle polemiğe girmek istemiyorum.

Sadece diyeceğim şu

Beni kimse yaratmadı. Kendiliğimden varım. Kendiliğimden yok olacağım.

Eğer aksini iddia ediyorsan, modelleyerek, aletli, edevatlı, şekilli, şemalli gelirsin.

Mağarada yazılmış saçmalıklarla değil.

Bu arada yukarıdaki yürüttüğün mantık islama pek vakıf olmadığını gösteriyor.

Bu durumla ilgili de sana söyleyeceğim sadece bir Rus Atasözüdür "Babana seks öğretmeye kalkma"

Senin İslami bilgin yetersiz arkadaşım. Bu bilgiyle buradan davet etsen etsen ancak aptalları davet edersin. Aptalları da burada ateistler içinde zor bulursun.

Şimdi senin saçmalama ihtimaline karşı yukarıdan en bariz örneği vererek kapatayım cümlemi

1- Ben diyorum ki senin allahın sözünü tutacağına dair hiçbir garantin yoktur.

2- Sen diyorsun ki o tutar sözünü, o öyle demiştir (sözünü tutar demek bir beklentidir, kesinlik değil, ben kesin bir teminatın var mı diye sormuştum, maalesaef anlamayacak kadar sığsın)

1- Ben diyorum k allah kimseye haber vermeden kendi tebaası altındakileri şoke edecek bir karar değişikliğine gidiyor

2- Sen diyorsun ki, allahtır ne yaparsa yeridir.kimseye haber vermek zorunda değildir (benim dediğimi diyorsun, ne haber vermek zorunda, ne de söylediği bir şeyi yerine getirmek zorunda, anlıyor musun? sana cennet vermek zorunda da dğil, uygun görürse seni yok eder, ve senin buna karşı melekler gibi ama şu şöyle olmazmı dersen alacağın cevap ben daha iyisini bilirimdir, bu tür tutarsızlıklaır sana ana okulu çocuğuna anlatır gibi anlatmak zorunda değilim. aklı başındaysan aklı başında bir adam gibi yaz.)

Bu ikisi kısaltılmış hali.

Senin kıçını yırtarak benim sözlerimi kapatma çalışman gerçeği değiştirmez.

Senin ve inanan insnaların allahın size karşı vaadlerini tutacağına dair tek bir teminatınız yok. Sizi bir anda var ettiği gibi bir anda yok da edebilir ve bunun olmayacağına da tek bir teminatınız yok. :)

Anladın mı şimdi kendisi bir halt bilmeden islama davete kalkışan trol?

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yeryüzündeki atom döngüsünü ne güzel anlatıyor ayetler dimi 12. boyut. :)

Atomlarımız yok olmuyor, sürekli bir döngü halinde. Ve bu bilimsel bir gerçek olmasına rağmen sonraya kimsenin aklı sırı ermiyor. Bu da hayret edilecek diğer durum. Dimi 12. boyut. :)

Selam ederim.

herşey birbirine dönüyor

herşeyin zerreleri bir merkezin etraında dönüyor

spinleri vaar etrafında dönüyor

Sitelerde Paylaş

sizlerin yanıldığı en büyük nokta Allahı insanla karıştırmanız insan için varedilen olguların Sanki Allah içinde sözkonusu olduğunu sanmanız gibi

İslamın tanrısı anthropomorphic'tir... Yani insan gibi kızar, sinirlenir, emreder, helak eder, döver, söver, çarpar, kitap yazar, tahtta oturur, hizmetçileri vardır vs... Böyle bir tanrının insan gibi olmadığını varsaymak daha bir abesle iştigaldir bence...

Sitelerde Paylaş

İslamın tanrısı anthropomorphic'tir... Yani insan gibi kızar, sinirlenir, emreder, helak eder, döver, söver, çarpar, kitap yazar, tahtta oturur, hizmetçileri vardır vs... Böyle bir tanrının insan gibi olmadığını varsaymak daha bir abesle iştigaldir bence...

yazımdan çıkardığın sonuç bu kadar mı ne kadar basit düşünüyorsunuz.aynı zamanda Allah yaratır. sizler bir sivri sineğin kanadını meydana getiremeyecek kadar acizsiniz.

Sitelerde Paylaş

yazımdan çıkardığın sonuç bu kadar mı ne kadar basit düşünüyorsunuz.aynı zamanda Allah yaratır. sizler bir sivri sineğin kanadını meydana getiremeyecek kadar acizsiniz.

Evet bilim su anda sivrisinegin kanadini yapamiyor haklisin kusura bakma fakat senin inandigin ilah bosver sinegin kanadinida bir toplu igne yaratsin bakalim bizim gozumuzun onunde bizde ona inanalim hersey tatliya baglansin herkesde mutlu olsun ama bir turlu gosteremedi kendisini,elin arabina 15 asir once gorunmus,konusmuslar ee bukadarmi yani bizim araptan neyimiz eksik hem bak biz okumus eli kalem tutan kulturlu insanlariz daha iyi anlasiriz onunla gosterirse kendisini..

Sitelerde Paylaş

Evet bilim su anda sivrisinegin kanadini yapamiyor haklisin kusura bakma fakat senin inandigin ilah bosver sinegin kanadinida bir toplu igne yaratsin bakalim bizim gozumuzun onunde bizde ona inanalim hersey tatliya baglansin herkesde mutlu olsun ama bir turlu gosteremedi kendisini,elin arabina 15 asir once gorunmus,konusmuslar ee bukadarmi yani bizim araptan neyimiz eksik hem bak biz okumus eli kalem tutan kulturlu insanlariz daha iyi anlasiriz onunla gosterirse kendisini..

seninle kaybedecek zamanım yok frekanslarımız uyuşmuyor .birazda biz eğlenelim senin araptan eksiliğin nedir önüne bakınca anlarsın:)

Sitelerde Paylaş

sivri sineğin kanadı sivri sinekten ayrı olarak varolamaz. ölür ve çürür. bu yüzden önce sivri sineğin oluşması gerekir. sivri sineğin meydana gelmesi içinde böcekler ve omurgasız hayvan filumlarının ortaya çıkması gerekir. bunlarında tek hücrelilikten evirmleşmesi, tek hücreliliğinde (eukaryota), bakteriyel formdan, bununda cansız maddelerden kimyasal evrimle ortaya çıkması gerekir. bu süreç milyonlarca yıl sürmüştür. şimdi çıkıp demagojik ağızla bizden sivri sinek kanadı yapmamızı istemeyin.

tarihinde Suicide tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geç bunları.

Yukarıdaki yazında bir çok tutarsızlık var ve ben senle polemiğe girmek istemiyorum.

Sadece diyeceğim şu

Beni kimse yaratmadı. Kendiliğimden varım. Kendiliğimden yok olacağım.

Eğer aksini iddia ediyorsan, modelleyerek, aletli, edevatlı, şekilli, şemalli gelirsin.

Mağarada yazılmış saçmalıklarla değil.

Bu arada yukarıdaki yürüttüğün mantık islama pek vakıf olmadığını gösteriyor.

Bu durumla ilgili de sana söyleyeceğim sadece bir Rus Atasözüdür "Babana seks öğretmeye kalkma"

Senin İslami bilgin yetersiz arkadaşım. Bu bilgiyle buradan davet etsen etsen ancak aptalları davet edersin. Aptalları da burada ateistler içinde zor bulursun.

Şimdi senin saçmalama ihtimaline karşı yukarıdan en bariz örneği vererek kapatayım cümlemi

1- Ben diyorum ki senin allahın sözünü tutacağına dair hiçbir garantin yoktur.

2- Sen diyorsun ki o tutar sözünü, o öyle demiştir (sözünü tutar demek bir beklentidir, kesinlik değil, ben kesin bir teminatın var mı diye sormuştum, maalesaef anlamayacak kadar sığsın)

1- Ben diyorum k allah kimseye haber vermeden kendi tebaası altındakileri şoke edecek bir karar değişikliğine gidiyor

2- Sen diyorsun ki, allahtır ne yaparsa yeridir.kimseye haber vermek zorunda değildir (benim dediğimi diyorsun, ne haber vermek zorunda, ne de söylediği bir şeyi yerine getirmek zorunda, anlıyor musun? sana cennet vermek zorunda da dğil, uygun görürse seni yok eder, ve senin buna karşı melekler gibi ama şu şöyle olmazmı dersen alacağın cevap ben daha iyisini bilirimdir, bu tür tutarsızlıklaır sana ana okulu çocuğuna anlatır gibi anlatmak zorunda değilim. aklı başındaysan aklı başında bir adam gibi yaz.)

Bu ikisi kısaltılmış hali.

Senin kıçını yırtarak benim sözlerimi kapatma çalışman gerçeği değiştirmez.

Senin ve inanan insnaların allahın size karşı vaadlerini tutacağına dair tek bir teminatınız yok. Sizi bir anda var ettiği gibi bir anda yok da edebilir ve bunun olmayacağına da tek bir teminatınız yok. :)

Anladın mı şimdi kendisi bir halt bilmeden islama davete kalkışan trol?

"isterse cennete almaz, yalan söyleyebilir, sizi yok edebilir, cennete giremezsiniz" Anlaşılan sen de bir tanrının olduğuna inanıyorsun. Ya da bize ikiyüzlülük yapıyor, Allah ile bizi düşürmeye çalışıyorsun. Çünkü kendini savunabileceğin başka hiç bir şeyin yok.

Allah'ın olmadığına inanmanıza aklım ermiyor. Nasıl görmezsiniz, O her yerde zaten. Çıkın dışarı, etrafınıza bir bakın. Ama bakmakla kalmayıp, baktığınız şeylerin derinliklerine inin. Orada Allah'ın mucizelerini göreceksiniz.

Her yerde Allah'ın mucizesi var. Nasıl oluyorda bunları görmüyorsunuz.

Bana "ben, benimi. Kendiliğimden oldum" diyorsun. Ben sana "Karşımda toprak rüzgar ile uçtu, havada -bütün karmaşık yapısına rağmen- bir insan oluverdi" desem, sen buna inanırmısın. ya da çok basitinden "önümdeki masada kendiliğinden bir iğne oluştu" desem inanırmısın.

Zaten sizin gibi Allah'ın olmadığına inananların sayısıda çok az. Az olmasaydı, yalnızlıktan kurtulmak için bize binbir laf sıralamazdınız.

Ben sana laf anlatıyorum, sen söylediklerimde türkçe arıyorsun.

Ben senin bütün sorularına cevap verebilmeme rağmen, sen sorularımın çoğunu boş bırakıyor, kendini kurtarmak için beni aşağılamaya çalışıyorsun.

Sitelerde Paylaş

"isterse cennete almaz, yalan söyleyebilir, sizi yok edebilir, cennete giremezsiniz" Anlaşılan sen de bir tanrının olduğuna inanıyorsun. Ya da bize ikiyüzlülük yapıyor, Süper Zenci ile bizi düşürmeye çalışıyorsun. Çünkü kendini savunabileceğin başka hiç bir şeyin yok.

Süper Zenci'nin olmadığına inanmanıza aklım ermiyor. Nasıl görmezsiniz, Süper Zenci her yerde zaten. Çıkın dışarı, etrafınıza bir bakın. Ama bakmakla kalmayıp, baktığınız şeylerin derinliklerine inin. Orada Süper Zenci'nin mucizelerini göreceksiniz.

Her yerde Süper Zenci'nin mucizesi var. Nasıl oluyorda bunları görmüyorsunuz.

Bana "ben, benimi. Kendiliğimden oldum" diyorsun. Ben sana "Karşımda toprak rüzgar ile uçtu, havada -bütün karmaşık yapısına rağmen- bir insan oluverdi" desem, sen buna inanırmısın. ya da çok basitinden "önümdeki masada kendiliğinden bir iğne oluştu" desem inanırmısın.

Zaten sizin gibi Süper Zenci'nin olmadığına inananların sayısıda çok az. Az olmasaydı, yalnızlıktan kurtulmak için bize binbir laf sıralamazdınız.

Ben senin bütün sorularına cevap verebilmeme rağmen, sen sorularımın çoğunu boş bırakıyor, kendini kurtarmak için beni aşağılamaya çalışıyorsun.

Ufak bir değiştirme yaptım.

Ortaya böyle bir manzara çıktı.

B)

Sitelerde Paylaş

"isterse cennete almaz, yalan söyleyebilir, sizi yok edebilir, cennete giremezsiniz" Anlaşılan sen de bir tanrının olduğuna inanıyorsun. Ya da bize ikiyüzlülük yapıyor, Allah ile bizi düşürmeye çalışıyorsun. Çünkü kendini savunabileceğin başka hiç bir şeyin yok.

Allah'ın olmadığına inanmanıza aklım ermiyor. Nasıl görmezsiniz, O her yerde zaten. Çıkın dışarı, etrafınıza bir bakın. Ama bakmakla kalmayıp, baktığınız şeylerin derinliklerine inin. Orada Allah'ın mucizelerini göreceksiniz.

Her yerde Allah'ın mucizesi var. Nasıl oluyorda bunları görmüyorsunuz.

Zaten sizin gibi Allah'ın olmadığına inananların sayısıda çok az. Az olmasaydı, yalnızlıktan kurtulmak için bize binbir laf sıralamazdınız.

Allah nasıl kendiliğinden var olduysa ben ve diğer bütün materyaller de öyle var oldu.

Sen bana Allahın nasıl var olduğunu açıkladığın gün ben de sana nasıl varolduğumu açıklarım.

Şimdi otur düşün, benim allahım naısl var oldu yahu? de kendi kendine.

Cevabı söylersin aklın basarsa.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...