Jump to content

Allahınız Huzura Kavuştumu?

Recommended Posts

• İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Okuyalım bakalım kurban neymiş

Çesitli kaynaklar, dilimizde yer alan “kurban” sözcügünün İbranice kökenli “korban” oldugunu ve Aramice aracılıgıyla Arapça’ya oradan da dilimize geçtigini göstermektedir.

Genel olarak kurban;Paleolitik çagdan bu yana, dogaüstü güçlere hos görünmek, onlardan, gelecek

kötülüklere engel olmalarını istemek ve yerine getirdikleri bir istekten ötürü

tesekkür etmek için gerçeklestirilmis dinsel bir tören ya da tapım geregi veya bir

adagı yerine getirmek için kesilen insan ya da hayvan olarak tanımlanır.

Tarih öncesi dönemde basladıgı sanılan kurban geleneginin, günümüzde

de etkilerini sürdüren ve sürdürecek olan temel bir ritüel oldugu görülmektedir .

Eskiçag uygarlıklarına genel olarak bakıldıgında kurbana yönelik olarak gerçeklestirilen ritüellerin bir çok toplumda

ortak noktalar tasıdıgı izlenimi edinilmistir.

Bu durumun kültürler arası etkilesim yoluyla açıklanabilecegi düsünülmektedir.

Kurban edilecek hayvanların çogunlukla büyük ve küçük ruminantlar arasından seçildigi, bunların dısında kalan at, köpek ve domuz gibi hayvanların ise daha az sayıda kurban olarak sunuldugu belirlenmistir.

Toplumlarda hayvanların kurban edilmelerinde izlenen yöntemlerin de çogunlukla birbirine benzer oldugugörülmektedir.

Genel olarak hayvanlar kesilip kanları akıtılarak kurban edilmektedirler. Bunun dısında kalan hayvanlar, balta ile kafasına vurularak,

kemikleri kırılarak ya da yakılarak kurban edilmektedir. Ancak bunlar kesilip kan akıtılarak kesilme yöntemine göre çok daha az tercih edilmektedir.

Belirli hayvanların kurban olarak seçilmelerinde en önemli faktörün bu hayvanların üstlendikleri mitolojik rollere baglı oldugu kanısına varılmıstır. Buna ek olarak kurban edilmek üzere seçilen hayvanların ekonomik yönlerinin, diger türlere göre daha önemli oldugu düsünülmektedir.

Gerek uygulamalar gerekse seçilen kurbanlık hayvanlar ve gerçeklestirilen ritüeller göz önüne alındıgında; tek tanrıcı ilahi dinlerdeki kurban geleneginin, eskiçag uygarlıklarındaki kurban geleneginden köken aldıgı, bir yerde bunun bir devamı oldugu ve bu motiflerden son derece etkilendigi sonucuna varılmıstır.

http://veteriner.istanbul.edu.tr/vetfakdergi/yayinlar/2004-2/makale-14.pdf

Ta Paleotik çağdan ilkel insanlardan günümüze kadar gelmiş bir ilkel geleneği sürdürmektir kurban .

Gerisi lafı güzaf.

tarihinde aydoe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ulan o kadar fakirlere yardım dediniz fakir bi tanıdıgıma sordum 1 kişi getirdi dedi ... Amma yardım ettiniz he. Bravo artık onu yer 365 gün.

daha müsloların kıvırı sistemini ezberleyemedin sanırım,şimdi sana diyeceklerki ''o kişiye kimse yardım etmemiş tüm dine mal etme'' sende ''o kişiden sınırlı değil toplumun geneli böyle'' diyeceksin sonrada ''ozaman bizim toplumumuz islamı doğru ya şamıyo'' diyecekler.zaten artık nasıl bir kitapçıksa o kuran dünyadaki herkez farklı anlam çıkartıyor kimsenin doğru yaşadığı yok

Sitelerde Paylaş

daha müsloların kıvırı sistemini ezberleyemedin sanırım,şimdi sana diyeceklerki ''o kişiye kimse yardım etmemiş tüm dine mal etme'' sende ''o kişiden sınırlı değil toplumun geneli böyle'' diyeceksin sonrada ''ozaman bizim toplumumuz islamı doğru ya şamıyo'' diyecekler.zaten artık nasıl bir kitapçıksa o kuran dünyadaki herkez farklı anlam çıkartıyor kimsenin doğru yaşadığı yok

Yok yok

Bu aralar ne dersen de "Sanki siz et yemiyorsunuz!" diyorlar :)

Sitelerde Paylaş

Yok yok

valla ben şahsen et yediğim için kesmesinler demiyorum,sadece keseceklerse adam gibi acısız kessinler ve sokağın ortasında değil devletin kesimhanelerinde kessinler diyorum,ha,vejeteryan birine denk gelirlerse o zaman verecek cevapları yok süt dökülmüş kedi misali uzaklaşıyorlar :D ancak şimdi offspringe kesin o dediğimi derler,köşeye sıkışınca hertürlü yola başvururlar kıvırmak için bi tane müslo arkadaş kadınları kurandaki dövebilirsiniz ayetindeki dövmek (bildiğimiz dövmek) kelimesinin manasını ''omuzlarından tutup hafifçe silkin'' şeklinde açıklamıştı kim şimdi hatırlayamıyorum millet yıkılmıştı :D yani uzun lafın kısası adamlar kıvırmak için sözde hiç değiştirilmediği iddia edilen kurandaki 1400 yıllık ayetleri değiştiriyo

Sitelerde Paylaş

Yok yok

E doğru söylüyorlar, neresi yanlış bunun?!

Shayetet13 et yemiyor mu?!

Yiyor.

Ama kurbana da karşı çıkıyor.

Çelişki değil mi bu?!

Kurban, hayvan keselim de biraz et yiyelim diye emredilmemiş midir?!

:)

Sitelerde Paylaş

Yiyor.

Çelişki değil mi bu?!

arkadaş ben kesilmesine karşı çıkmıyorumki bi üstteki post'u okurmusun :D sokağın ortasında kesip derelerden yollardan şelale gibi kan akmasına karşıyım ben yada her önüne gelen amelenin eline bıçak alıp kesmesini bilmeden hayvana işkence etmesine karşıyım

Sitelerde Paylaş

arkadaş ben kesilmesine karşı çıkmıyorumki bi üstteki post'u okurmusun :D sokağın ortasında kesip derelerden yollardan şelale gibi kan akmasına karşıyım ben yada her önüne gelen amelenin eline bıçak alıp kesmesini bilmeden hayvana işkence etmesine karşıyım

Biliyorum dostum, ben ironi yaptım sadece.

Sitelerde Paylaş

Yiyor.

Çelişki değil mi bu?!

O mantıkla gidersek biz düzüşüyoruz da.

Ama bir milyar adam haydi birini düzelim diye organize işlere kalkışmıyoruz :)

Bazen ortama bakıp da çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Ya kurban yerine "tuttuğunu s.kme bayramı" olsaydı nice olurdu halimiz?

Çok şanslıyız.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

köşeye sıkışınca hertürlü yola başvururlar kıvırmak için bi tane müslo arkadaş kadınları kurandaki dövebilirsiniz ayetindeki dövmek (bildiğimiz dövmek) kelimesinin manasını ''omuzlarından tutup hafifçe silkin'' şeklinde açıklamıştı kim şimdi hatırlayamıyorum millet yıkılmıştı :D yani uzun lafın kısası adamlar kıvırmak için sözde hiç değiştirilmediği iddia edilen kurandaki 1400 yıllık ayetleri değiştiriyo

Hatırlıyorum o yazıyı.

Yine bizim Mechule’nin işiydi sanırım:

dövmeye gelince yatakları ayırdıktan sonra hafifçe sarsma vardır omuzlarından silkeleyip ama ne durumlarında buna müsade vardır bikere okudun mu dürüstçe cevap ver?

Edip Yüksel ve Yaşar Nuri Öztürk Nisa-34’teki ‘’dövün’’ sözcüğünü aşağıdaki gibi çevirirse Mechule de haliyle kafasına göre takılacaktır:

Veee…

Şimdi de geldik Edip Yüksel’le Yaşar Nuri Öztürk’ün çevirisine:

Edip Yüksel : Erkekler kadınları gözetirler. Zira ALLAH herbirine farklı yetenekler ve özellikler vermiştir. Nitekim erkekler evin geçiminden sorumludur. Erdemli kadınlar, (Tanrı'nın yasasına) boyun eğer ve ALLAH'ın korumasını emrettiği (onur ve iffetlerini) tek başlarına bile olsalar korurlar. İffetlerinden endişe duyduğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve nihayet onları çıkarın. Size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın. ALLAH Yücedir, Büyüktür.

Yaşar Nuri Öztürk : Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Kaynak: http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=nisa&ayet=34

Bilirsin, imam-cemaat meselesi bunlar.

Sitelerde Paylaş

siz ateistlerin dedigin gibi fakire fukaraya dagıtıyoruz kurbanları dogru yılda 1 kere onuda falan filan vahşet diyorsunuzda tabii bu dinimizin getirdigi bir emir dinde zorlamıyor maddi gücün varsa kes diyor onu bile içinize sinderemiyor laf sokuşturuyorsunuz ( satanislere girmiyorum bile )

ispanyadaki KATLİAMI NE DİYECEKSİNİZ PEKİ.....?

sırf millet eglensin diye bogaları katlediyorlar acı cektirerek nede olsa onlar ilerlemiş toplum darvinin maymunlarına bile sahip cıkarken inekleri bogaları katlediyorlar ama ne hikmetse siz ateistler bunu biliyor oralı bile olmuyorsunuz

BU NE PERHİS BU NE LAHA TURŞUSU ..........?

tarihinde red_ejder tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

boğa katliamlarını destekliyormuyuz ? tabikide hayır.hala anlamakta güçlük çekiyorsunuz,benim karşıma ispanyol getirin onada boğa katlıamlarından muhalefet edeyim,karşımda müslümanlar var tabiki onların dini üzerinden muhalefet edecez

o zaman siz atesitlere söyle bir soru cıkar birileri sırf dini vecibeleri yerine getirmek için kurban keserken zorunuza giderken digerleri sırf keyif diyee hayvaları katlediyor bunlara o zaman türkiye avcı ve atıcılık dernegini galata köprüsünde balık tutan balıkçılarda dahil top yükün bir acıklama yapılması gerekiyor fark bunun neresinde bunu acıklayın o zaman.....?

Sitelerde Paylaş

siz ateistlerin dedigin gibi fakire fukaraya dagıtıyoruz kurbanları dogru yılda 1 kere onuda falan filan vahşet diyorsunuzda

Kurbanın kesilme amaçları arasında kesinlikle fakir fukara yoktur.

Kurban islam tanrısına sunulan bir hediyedir.

islam tanrısı için kesilir.

ona fedakarlık yaptığınızı göstermeniz için kesilir.

fakir fukara olmasa, herkes zengin olsa da kesmek zorundasınız

boşuna bu fakir fukara kılıfını kullanıp da kendinizi alçaltmayın.

azıcık delikanlı olun be.

( satanislere girmiyorum bile )

satanistlerle ilgili bilgi almadan yazı yazma

Google'a Church of Satan, Satanism vs yaz ve esas kaynağından onların yazılı materyallerini oku ve tanı hakkında ileri geri atıp tuttuğun adamları.

katı kuralları vardır onların da

yasakları vardır

hatta bütün ömrünü gece uyanık gündüz uyuyanlar şeklinde geçiren radikalleri bile vardır.

ama kurban etme ritüelleri yoktur.

bu onları kötülemek için tv sektörünün onlara oynadığı büyük bir oyun :) iki tane haber ve iki filmle bak kafanı naısl şekillendirmişler, uysal kendi halinde adamları sanki birilerini tutup kesmek için fırsat kollayan canilere dönüştürmüşler.

Nasıl senin memeleketinde alevilere mum söndü yakıştırması yapılıyor ve diyanet denilen kurum neredeyse yüzyıldır bu şerefsizliğin yanlış olduğunu bildiği halde ağzını açıp bir şey demiyorsa, o adamlar da hristiyanların alevisi olup, onlara atılan iftiralara papa başta olmak üzere hiçbir dini kurum da düzeltme getirmiyor.

Sonuçta hepsi zırva ve saçmalık.

Ancak yine de onur denen bir şey olmalı.

ispanyadaki KATLİAMI NE DİYECEKSİNİZ PEKİ.....?

sırf millet eglensin diye bogaları katlediyorlar acı cektirerek nede olsa onlar ilerlemiş toplum darvinin maymunlarına bile sahip cıkarken inekleri bogaları katlediyorlar ama ne hikmetse siz ateistler bunu biliyor oralı bile olmuyorsunuz

BU NE PERHİS BU NE LAHA TURŞUSU ..........?

Ulan bu ne saçmalık?

Biz İspanyol muyuz?

Heryerde var ateistler.

Emin ol İspanyadakiler de onu yapanları sert eleştiriyorlardır.

Ne saçma konuştuğunun farkında mısın?

Sitelerde Paylaş

valla ben şahsen et yediğim için kesmesinler demiyorum,sadece keseceklerse adam gibi acısız kessinler ve sokağın ortasında değil devletin kesimhanelerinde kessinler

Devletin kesimhanelerinde kesilen hayvanlarda, kesilirken acı hissediyorlar. Sizin yediğiniz kebablar, dönerler vs, bazı hayvanların acı çekmesi sonucu, size ulaşıyor.

Siz burda kimi kandırmaya çalışıyorsunuz. Bizi çocukmu zannettiniz. ?

Söylermisiniz, sizler kaç yaşındasınız. Bıktık, sizin bu saçma sapan hezeyanlarınızdan, ajitasyonlarınızdan vs. Mantıklı davranın ve adamın canını sıkmayın.

saygılar...

tarihinde Bilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili ateist arkadaşlar

Bence bırakalım bu tartışmaları.

Bayram bitti, geride 147 ölü, 771 yaralı ve çöpe giden milyarlarca milli servet kaldı.

Alan ( Allah ) memnun, veren ( müslüman ) memnun.

Bize ne yahu.

----

9 günlük bayram tatilinde meydana gelen kazaların bilançosu yine ağır oldu. 9 günde meydana gelen 225 kazada 147 kişi öldü, 771 kişi de yaralandı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16340801.asp?gid=373

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...