Jump to content

Ateistlerin Adalet anlayısı

Recommended Posts

Kalbi ve vicdanı temiz bir insan anlar ki, Kuran Allah'ın kitabıdır. Çelişki yoktur Kuran'da..

1) Antik Kuran ne demek? İlk Kuran ile şimdiki aynı. Kimilerine göre Özbekistan'da, kimilerine göre İstanbul'da bulunuyor en eski Kuran.

2) Allah bu senin dediğini senden iyi bildiği için, Kuran'ın değiştirilmesinin önüne engel koymuş, onu korumuştur. Kıyamet'e kadar aynı kalacaktır. Ayetleri çevirirken hatalar yapılabilir ama Arapça orjinal hali baki kalacaktır.

3) Hz. Muhammed Cebrail'den aldığı vahiyleri, yakınındakilere ilk olarak yapraklara ve hayvan derilerine yazdırmıştır. Daha sonra, ayetler ezberlenmiş ve kitap haline getirilmiştir. Allah'ın koruduğu kitap değişmiş olamaz zaten.

4)Kuran'ı anlamayan ona bu dediklerini diyen bir insandan ancak ateist olur. Tebrikler ateistsin...

degisil islam ülkelerinde bulunan eski el yazmasi kuranlarin hic biri birbirini tutmuyor.

diyanet bile kurani sürekli degistirip duruyor.

ama allah diyaneti carpamiyor nedense :D

siz temiz kalpli temiz kalpli, kelleleri kuma gömüp, imanin kara gözlüklerinin ardindan göremeyerek inanin durun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 353
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistler materyalist insanlardır malum. yani ölünce toprak olunacağına inanırlar. Dünyada yaşadıkları her iyi ve kötü olay onlarla birlikte yok olur, toprağa karışır..

Peki ateistler, dünyada insanlara zulmeden kişiler ile, karıncayı bile incitmeyen insanların aynı şekilde hesap vermeden toprak olacağına nasıl akıl sır erdirirler? Her insan yaşam hakkına sahiptir, evrensel insan haklarının başında gelir bu durum. Peki dünyaya gelen her insanın yaşama hakkı varken, milyonlarca insanı katleden Lenin, Stalin, Mussolini, Hitler gibi adamların birgün hesap vermeyeceğini düşünmek acı verici değil midir? Yada bireysel olrak kimseye zararı olmayan bir ateistin, toplumda yenen hakları, ezilmeleri, emeğinin karşılığını alamamaları sonucu haklarını yiyenlerin birgün hesap vermeyeceğini düşünmek nasıl bir duygu?

Ateistler, hakkınızın yendiği zamanlarda, birgün bu dünyada olmasa da, ahirette hakkınızı alacağınızı düşünmemek nasıl bir duygu? Mantıklı mı sizce iyilik yapan ve kötülük yapan herkes kimseye hesap vermeden toprak olsun?

Güzel bir yazı olmuş.

Dünya'da yaşanan bunca zulüm elbet karşılıksız kalmaz.

Sitelerde Paylaş

degisil islam ülkelerinde bulunan eski el yazmasi kuranlarin hic biri birbirini tutmuyor.

diyanet bile kurani sürekli degistirip duruyor.

ama allah diyaneti carpamiyor nedense :D

siz temiz kalpli temiz kalpli, kelleleri kuma gömüp, imanin kara gözlüklerinin ardindan göremeyerek inanin durun.

Allah aşkına nerde Kuran'lar birbirini tutmuyormuş? Kanıtlasana hangi ayet veya sureler farklı? Senin dediklerin tefsir farkları. Çeşitli alimlerin tefsirlerinde farklılıklar mevcut olabilir. Çünkü Arapça farklı bir dil, Türkçe farklı.

Örneğin Türkçe'de "bir çuval inciri berbat ettin" deyimini hangi dile çevirirsen çevir, Türkçe'deki anlamı çıkmaz ortaya. Aynen bunun gibi, bazı Arapça cümleler, ne kadar çevrilirse çevrilsin farklı farklı yorumlanabilir, çünkü arapça farklı dildir.

Kelleleri kuma gömmek İslam'la ilgili değildir, Arap geleneğidir. İslam'da recm yoktur. Recm ayeti yoktur, hadisler vardır ama sahih olmadıkları açıktır..

Sitelerde Paylaş

ILAHI ADALET OLSAYDI, MAHKEMELER KURMAMIZA GEREK KALMAZDI.

İlahi adalet bu dünyada da var aslında. Ama asıl ilahi adalet mahkemesi mahşerde, ondan kaçış yok!

Bu dünyada, örneğin Türkiye'de en ağır ceza müebbet. Peki 1-2 kişiyi öldürmüş bir cani ile, binlerce askerimizi şehit etmiş Apo'nun cezasının da aynı yani müebbet hapis cezası olması, adaletin tecellisi midir? Tabi ki hayır. Bu kişiler sadece bu dünyada beşeri adaletin gerekleri gereği cezalarını çekerken, ahirette asıl cezalarını çekeceklerdir...

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Ama Allah Kuran'da;

"Ben insanları ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım" Diyor.

Dolayısıyla, bize kulluk vazifesi vermiş onun için yaratılmışız açıkça.

kücük kücük köleler sürüleri lazim arap putu allaha. islerini yaptiracak . kendi isini kendi beceremiyor yazik.

bu millet bu kadar salaklastirilincaya kadar biz neredeydik ki?

Sitelerde Paylaş
Adaletle kısasın ne alakası var?

Kısas, bizzat adalettir zaten. Ağzın-burnun kırılırsa, ağzını-burnunu kıran kişinin ağzını-burnunu kırmak hakkındır.

Ki insan kendisine yapılana reflektif olarak karşılık verir zaten, böylesi güdülerle donatılmıştır çünkü.

Diyelim homoseksüel birisi heteroseksüel bir adama tecavüz etti, bu durumda nasıl kısas uygulanacak?

Bir ateiste göre, böyle bir olayın cezası ne olmalıdır ve verilecek ceza ne kadar adil olacaktır?

Sitelerde Paylaş
Önce ben sordum, sen hele bir cevabını ver de ondan sonra karşı soru sor.

Önce ben sordum ve konu ile alakalı bir soru sordum. Sen ise konu ile alakasız bir soru sorduğundan sualin geçersizdir. Zira, konumuz teistlerin değil, ateistlerin adalet anlayışlarıdır.

Sitelerde Paylaş

Teistler ailelerinde yaşadıkları sorunlarda kısasla cezalandırmayı ne kadar başarıyor?

Örneğin, kadın aldatırsa erkekte kısas yapıp kadını mı aldatıyor?

Çocuk ödevini yapmazsa baba da kısas yapıp o da mı ödevini yapmıyor?

Çok çocukça sorular oldu ama, toplum ve aile ile ilgili suça getirilen çözümler nerede birleşip nerede ayrılıyor?

Sitelerde Paylaş

Önce ben sordum ve konu ile alakalı bir soru sordum. Sen ise konu ile alakasız bir soru sorduğundan sualin geçersizdir. Zira, konumuz teistlerin değil, ateistlerin adalet anlayışlarıdır.

Konu ateistlerin adalet anlayışı ile ilgili ise o zaman ne diye kısası araya sokuşturdun? Kısas teistlerin adalet anlayışını yansıtmıyor mu?

"Diyelim homoseksüel birisi heteroseksüel bir adama tecavüz etti, bu durumda nasıl kısas uygulanacak?"

Şimdi kısasla adaleti sağla bakalım.

Sitelerde Paylaş
Konu ateistlerin adalet anlayışı ile ilgili ise o zaman ne diye kısası araya sokuşturdun? Kısas teistlerin adalet anlayışını yansıtmıyor mu?

Çünkü Allahsızlar kısası kabul etmiyorlar. Bu da onları adaletsiz kılıyor.

Neden mi? Çünkü Allahsızlar, öldüren kişinin haklı olarak öldürülmesi eşitliğine karşı çıkıyorlar.

Bir Allahsızın 5 kuruşu çalınacak olsa, kısas mantığıyla "5 kuruşumu çaldı, 5 kuruşumu isterim" (5 kuruşa -karşılık- 5 kuruş) deyip eşitlikten dem vurur ancak cana karşılık can alınarak eşitliğin sağlanmasını kabul etmez.

Sitelerde Paylaş

Çünkü Allahsızlar kısası kabul etmiyorlar. Bu da onları adaletsiz kılıyor.

Neden mi? Çünkü Allahsızlar, öldüren kişinin haklı olarak öldürülmesi eşitliğine karşı çıkıyorlar.

Bir Allahsızın 5 kuruşu çalınacak olsa, kısas mantığıyla "5 kuruşumu çaldı, 5 kuruşumu isterim" (5 kuruşa -karşılık- 5 kuruş) deyip eşitlikten dem vurur ancak cana karşılık can alınarak eşitliğin sağlanmasını kabul etmez.

Sorumun cevabı bu değil.

Diyelim homoseksüel birisi heteroseksüel bir adama tecavüz etti, bu durumda nasıl kısas uygulanacak? Biri zorla sana tecavüz etse, kısas olarak sende ona mı tecavüz edeceksin?

Sitelerde Paylaş

Yanıtlanan konu: Ateistlerin Adalet anlayısı

Sorumun cevabı bu değil.

Diyelim homoseksüel birisi heteroseksüel bir adama tecavüz etti, bu durumda nasıl kısas uygulanacak? Biri zorla sana tecavüz etse, kısas olarak sende ona mı tecavüz edeceksin?

Benim sorumun cevabı da bu değil. Bak bakalım başlığa bıraktığım ilk mesajımdaki soruma cevap verilmiş mi verilmemiş mi.

Ateistlerin adil olmadıkları söylenebilir mi?

Neden böyle bir soru sordum? Çünkü;

Ateistler kısasa karşıdırlar.

Cevap verilmemiş olduğunu fark ettiğine göre, soruma cevap yazmaya başlayabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Benim sorumun cevabı da bu değil. Bak bakalım başlığa bıraktığım ilk mesajımdaki soruma cevap verilmiş mi verilmemiş mi.

Cevap verilmemiş olduğunu fark ettiğine göre, soruma cevap yazmaya başlayabilirsin.

Bakara-178: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir.

Bunun neresinde adalet var ki de kısasa karşı olmayalım? Ayete nereden baksan dökülüyor. Kölecilik var, kadınlara 2. sınıf insan muamelesi var, adaletsizlik var, ilkellik desen taş devri anlayışından öteye geçememiş bir anlayış. Gerçi Muhammed gibi birisinden daha fazlasını beklemek de hayalcilik olur. Kendine Muhammed'i örnek alan insanların adalet anlayışı da Muhammed'in adalet anlayışı kadardır.

Diyelim bir erkek bir kadını öldürdü. Yap bakalım kısası bu ayeti göz önüne alarak.

Aşağılarda önceki sorular:

Sitelerde Paylaş

Bakara-178: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir.

Bunun neresinde adalet var ki de kısasa karşı olmayalım? Ayete nereden baksan dökülüyor. Kölecilik var, kadınlara 2. sınıf insan muamelesi var, adaletsizlik var, ilkellik desen taş devri anlayışından öteye geçememiş bir anlayış. Gerçi Muhammed gibi birisinden daha fazlasını beklemek de hayalcilik olur. Kendine Muhammed'i örnek alan insanların adalet anlayışı da Muhammed'in adalet anlayışı kadardır.

Diyelim bir erkek bir kadını öldürdü. Yap bakalım kısası bu ayeti göz önüne alarak.

Ateistlerin adil olmadıkları söylenebilir mi?

Neden böyle bir soru sordum? Çünkü;

Ateistler kısasa karşıdırlar.

Şu soruya cevap ver; Maktule karşılık katilin öldürülmesini onaylıyor musun, onaylamıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Şu soruya cevap ver; Maktule karşılık katilin öldürülmesini onaylıyor musun, onaylamıyor musun?

Soru öyle kuru kuruya sorulup bırakılmaz. Olayın ayrıntılarını ver de ona göre cevap vereyim. Adam planlayarak mı öldürdü, tahrik unsuru var mıydı, kaza ile mi oldu gibi...

Sitelerde Paylaş

Soru öyle kuru kuruya sorulup bırakılmaz. Olayın ayrıntılarını ver de ona göre cevap vereyim. Adam planlayarak mı öldürdü, tahrik unsuru var mıydı, kaza ile mi oldu gibi...

Tahrik ve kaza olmadan, kasıtlı bir şekilde haksız yere öldüren bir katilden bahsediyoruz. Bu katile ne ceza verilmelidir?

(Yine ve yeniden konu ile alakasız şeyler yazmayı düşünüyorsan boşuna yazma cevap vermeyi düşünmüyorum.)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...