Jump to content

Allah'a iman ediyorum

Recommended Posts

RNA dersek ilk operasyonel canlılık aktivitesi gösteren bileşiğe;

5 karbonlu riboz şekeri, yine karbonlu bazlar (urasil, guanin..vd).

Bunların içeriğine bakarsak, Oksijen ve hidrojenden oluşmuş (Karbon iskeletinin etrafına bağlanmış) şekildedir.

Bazlarda da azot vardır.

Bu yapının oluşmasının en temel nedeni karbondur. Karbonun hem kendi arasında hemde başka moleküller ile rahat bağ yapabilmesi sonucu oluşmuştur.

Bu içerikteki maddelerin değişmesiyle ilk hareket sağlanamaz mıydı?

İlk hareket diyorum çünkü inorganik yapı organik yapıyı oluşturduktan sonra inorganik yapıdan daha fazla devinim sağlanmasına gerek kalmadı.

Çünkü organik yapı kendi hareketini sağlayacak enerjiyi de içinde topladı ve bu enerjiyi toplama yolu da buldu.

İlk hareket başka elementlerle sağlanamaz mıydı?

Sadece burası (dünya) değil, başka yerler de dahil soruma.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hah bunlar olabilir. Biz sadece şunu soruyoruz nasıl olabilir? Yani spekülasyon yapıyorsunuz. Evet bizde yapıyoruz.

Ama başta siz kesin konuştunuz biz de karşısında durduk.

Belkiler varsa, spekülatif yorumlar da yapılabilir.

Neden olabileceğini veya neden olmayacağını tartışırız. Çokta güzel olur.

Tamam işte olabilme ihtimalini biliyorsak aklımızla.

Dünyadaki yaşam formülünü evrene genelleyemeyiz.

Ben bunu diyorum.

yaşam her elemnt üzerinde, her organik yapıya bürünerek ortaya çıkabilir.

İlk devinimi şartlardan alması yeter.

Sonrasını kendisi hallediyor zaten.

Sitelerde Paylaş

Bu içerikteki maddelerin değişmesiyle ilk hareket sağlanamaz mıydı?

İlk hareket diyorum çünkü inorganik yapı organik yapıyı oluşturduktan sonra inorganik yapıdan daha fazla devinim sağlanmasına gerek kalmadı.

Çünkü organik yapı kendi hareketini sağlayacak enerjiyi de içinde topladı ve bu enerjiyi toplama yolu da buldu.

İlk hareket başka elementlerle sağlanamaz mıydı?

Sadece burası (dünya) değil, başka yerler de dahil soruma.

Spekülatif olarak evet.

Ama nasıl olabilir. ve biz neden karbon diyoruz.

Karbon gibi hem kendi içinde hemde başkalarıyla bağ yapabilen ve hem kovalent hemde iyonik bağ yapabilen bir element lazım. Ayrıca elektron alış veriş miktarı da ona yakın olacak ki elektron transferi (solunumun her türlüsü) verimli olabilsin.

Yapının tamamı bu dediğinizi yaptı evet. Fakat bizim anlatmaya çalıştığımız bunu karbonun özellikleri ve onları bir araya getirebilmesi sayesinde yaptı.

Sitelerde Paylaş

Bir yerde karbon varsa orda başka bir element üzerine yaşam oluşma ihtimali yok.

Karbon gibi güzel bir atom varken kim gider hantal, kararsız, fazla enerji gerektiren bir atom ile bağ yapar?

Olanaksız ama hadi diyelim evrende öyle bir yer var ki hiç karbon yok. Karbon gibi uzun zincirli moleküller yapacak başka bir element yok ki. Ne ile yaşam oluşacak? Basit moleküller ile mi?

Sitelerde Paylaş

Yapının tamamı bu dediğinizi yaptı evet. Fakat bizim anlatmaya çalıştığımız bunu karbonun özellikleri ve onları bir araya getirebilmesi sayesinde yaptı.

Onları bir araya getirebilmesi sayesinde bizim gibi canlı formlar yaptı.

Bizim gibi özellikleri olan canlı formların (burada bizim gibi derken bakteriden bitkiye tüm canlıları kastediyorum) olması için bu daha verimli.

Ama bizim gibi olmayan canlılar için başka kombinasyonlar daha verimli olabilir.

Sitelerde Paylaş

Karbon gibi hem kendi içinde hemde başkalarıyla bağ yapabilen ve hem kovalent hemde iyonik bağ yapabilen bir element lazım. Ayrıca elektron alış veriş miktarı da ona yakın olacak ki elektron transferi (solunumun her türlüsü) verimli olabilsin.

Karbon. azot. hidrojen ve oksijen bunlarda fevkalade harikalıklar vardır....Maddenin esasını teşkil etmektedirler...

Sitelerde Paylaş

Bir yerde karbon varsa orda başka bir element üzerine yaşam oluşma ihtimali yok.

Karbon gibi güzel bir atom varken kim gider hantal, kararsız, fazla enerji gerektiren bir atom ile bağ yapar?

Olanaksız ama hadi diyelim evrende öyle bir yer var ki hiç karbon yok. Karbon gibi uzun zincirli moleküller yapacak başka bir element yok ki. Ne ile yaşam oluşacak? Basit moleküller ile mi?

Ben nereden bilebilirim şartlar içinde alabilecekleri şekilleri, oluşturabilecekleri şekilleri?

belki de güneş yiyen virüsler türedi başka galakside, nasıl bilebilirim.

Bilemem ama, şunu kesin bilebilirim ki 100 küsür (ve artmakta olan) elementten 4-5 tanesinin yapışarak yaptığı şeyi diğerleri de yapışarak yapabilir.

Sitelerde Paylaş

Onları bir araya getirebilmesi sayesinde bizim gibi canlı formlar yaptı.

Bizim gibi özellikleri olan canlı formların (burada bizim gibi derken bakteriden bitkiye tüm canlıları kastediyorum) olması için bu daha verimli.

Ama bizim gibi olmayan canlılar için başka kombinasyonlar daha verimli olabilir.

Şimdi o verim, anarkom'un dediği noktada kalıyor, bir üst iletide anlatmış sebeplerini.

Spekülasyonu şöyle yapayım. Çok basit bir canlı oluşabilir. Belki o da.

Yani şunu da düşünmekte fayda var. Bilim insanları neden başka gezegenlerde ilk olarak su ve karbonlu bileşiklere bakıyorlar.

Onların eşsiz özelliği yüzünden. Ha başka bir element var mıdır. Fizik kuralları çerçevesinde imkansız. Anarkom onu da yukarıda orbitallerden ve karbonun neden diğer elementlere tercih edilemeyeceğinden dolayı açıklamış.

Yeni element bulunsa bile bu bahsettiğimiz sınırlara giremeyecek. Yani ya elektron kopartmak zor olacak, ya da bağ yapması hantal olacak.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca atom numarası 92 den büyük elementler kararsızdır. Zaten saniyenin bilmem kaçında bir süre içerisinde çekirdek yapıp ölçüm yapıyorlar. Evrenin başka bir yerinde veya dünyada daha keşfedilmemiş nice elementler vardır gibi naif bir düşünce kabul edilemez. Bunu söylemek cahilliktir.

Demirden ya da bakırdan veya civadan yapılmış bir hücre zarı düşünebiliyor musunuz?

Kocaman taşlarla su önüne baraj yapmaya benziyor. Ya da kümes teli ile sivrisinek kafesi yapmaya benziyor.

Biyolojik hücre dışında bir yapı ile canlılık düşünülebilir mi?

Şu filmlerdeki gibi kristaller ile. Böyle bir yapının evrimleşerek kendiliğinden ortaya çıkması olanaksız.

Mekanik yapılar olduğu için ancak tasarım gerekir.

Sitelerde Paylaş

Ben nereden bilebilirim şartlar içinde alabilecekleri şekilleri, oluşturabilecekleri şekilleri?

belki de güneş yiyen virüsler türedi başka galakside, nasıl bilebilirim.

Bilemem ama, şunu kesin bilebilirim ki 100 küsür (ve artmakta olan) elementten 4-5 tanesinin yapışarak yaptığı şeyi diğerleri de yapışarak yapabilir.

İşte bunu anlatmaya çalışıyoruz. Her element öyle rahat yapışmaz.

Ez cümle: Karbon sayesinde böyle yapışıyorlar. Ve stabil duruyorlar.

Sitelerde Paylaş

İşte bunu anlatmaya çalışıyoruz. Her element öyle rahat yapışmaz.

Ez cümle: Karbon sayesinde böyle yapışıyorlar. Ve stabil duruyorlar.

Periyodik cetvel her 3-4 yılda bir yenileniyor.

Böyle bir durumdayken, daha yeni elementleri tanıyorken, onların oluşturabilecekleri kombinasyonları hesap etmek zor.

Sizin bahsettiğiniz yerler çıkmaz noktalar.

Sorun teşkil eden ve size imkansız görünen noktalar.

Bu noktalara verimli çözümler bulunması imkansız mı?

Yaşam gidip de oluşması imkansız yerlerde çeşitleniyor ve bu mümkün,

Elementlerin birbirine bağlanmaları imkansız.

İnsanlık tarihinde 5 elementi bir araya getiren ve sonucu gören kim var ki?

5 element bir araya gelince ne olur bilen var mı?

Tüm kombinasyonları hesap edebiliyor musunuz?

hangisi hangisine karşı hangi formu alacak biliyor musunuz?

Sadece bir kaç tanesini karbonun bağladığı yapıyla karşılaştırıp "yok abi karbon en iyisi" diyorsunuz.

Siz 2 tane hidrojen ile oksijenin bir araya geldiğinde bir birine tutunmuş böyle bir yapı oluşturacağını tahmin edebilir miydiniz?

Edemezdiniz.

İnsanlar elementleri tanır ama onların yapacaklarını bilemez çünkü bu konuda tecribemiz yok.

Sitelerde Paylaş

Ben işte bu yüzden Ateistlerin, kendi Ateizmini resmetmek zorunda olduklarını savunuyorum.

Adam kendine Ateist diyor, kendini Ateist zannediyor ama aslında Ateist değil.

Dönüşüm geçiren birinin Ateist olmasına imkan yok.

Tamam kendine Ateistim diyordur, kendini Ateist zannediyordur ama dönüşüm geçirdiyse içinde metafiziğe şüphe vardır.

Ve o metafiziğe yönelik şüphenin varlığı kesinlikle Ateist olmadığını gösterir çünkü Metafiziğe şüphe duyma gibi bir şey varsa kafasında bu onun Materyalist değil idealist olduğu anlamına gelir.

İdealizm de zaten Ateizmin (özünde materyalist bilincin) zıttı olan herşeydir.

Bu nedenle dönüşüm geçirenleri kesinlikle Ateist kabul etmek imkansız.

Bu başlığı açan arkadaş detaylı bir şekilde dönüşüm yönündeki bilinç hareketlerini yazdığında kendiniz de görürsünüz aslında Ateist olmadığını.

p7w3d.jpg

:D

tarihinde Saygi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Elementlerde periyodiklik vardır. 8 veya 18 element sonra benzeri özellikler ortaya çıkar. Bakır, Gümüş, Altın gibi. Bunlardan biri diğerinin yerini tutmaz.

Dış yörüngedeki elektron sayısı kadar atom çapı da önemli. 8 veya 18 element sonra atomik çap büyür, kütlesi en az 2x8 veya 2x18 akb kadar artar. Her şey değişir.

Kompleks moleküller oluşturmak için periyodik çizelgedeki ilk iki sıradaki elementlerden (H,C,O,N,S) yetiyor aslında.

Diğer sıradakiler elektron sayıları fazla ve kütleleri büyük olduğundan çok fazla bileşik yapmıyorlar.

İlk iki sıradaki elementlerden H,C,O,N,S yerine geçecek element var mı? Yok? Elektron sayıları uygun değil. Elektron sayılarını değiştirsek çekirdeğindeki protonları ne yapacağız?

Süper bilgisayarlar sayesinde bilgisayarlarda molekül tasarımı yapılabiliyor ama daha tam değil. Atom içindeki olayları tam anlamıyla çözmüş olsaydık hangi molekülün ne özelliğe sahip olacağını %100 tahmin edebilirdik. O kadar ki herşey matematiksel. Yeterince hızlı ve belleği bulunan bir bilgisayarla bir DNA dan hangi canlı çıkacağını bile hesaplamak olanaklı olacak.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir durumdayken, daha yeni elementleri tanıyorken, onların oluşturabilecekleri kombinasyonları hesap etmek zor.

Sizin bahsettiğiniz yerler çıkmaz noktalar.

Sorun teşkil eden ve size imkansız görünen noktalar.

Bu noktalara verimli çözümler bulunması imkansız mı?

Yaşam gidip de oluşması imkansız yerlerde çeşitleniyor ve bu mümkün,

Elementlerin birbirine bağlanmaları imkansız.

İnsanlık tarihinde 5 elementi bir araya getiren ve sonucu gören kim var ki?

5 element bir araya gelince ne olur bilen var mı?

Tüm kombinasyonları hesap edebiliyor musunuz?

hangisi hangisine karşı hangi formu alacak biliyor musunuz?

Sadece bir kaç tanesini karbonun bağladığı yapıyla karşılaştırıp "yok abi karbon en iyisi" diyorsunuz.

Siz 2 tane hidrojen ile oksijenin bir araya geldiğinde bir birine tutunmuş böyle bir yapı oluşturacağını tahmin edebilir miydiniz?

Edemezdiniz.

İnsanlar elementleri tanır ama onların yapacaklarını bilemez çünkü bu konuda tecribemiz yok.

Bilir, kimya bilimini çöpe atiyorsunuz şu an.

O iki hidrojen bir oksijeni yakalar ve birleşir. Elektronları ve yükleri bunun için var.

Yeni element ekleniyor da radyoaktif bir çoğu.

Örneğin 5 ile 6 elektronlu bir elementin arasına yeni bir element ekleniyor mu? 5,5 elektronlu bir element var mı?

Bilinen bütün elementlerin yapabileceği bağ sayıları, elektron sayıları, atom ağırlıkları ve kimin kimle bağ yapabileceği ortadadır.

Eklenen elementler, çok büyük atom kütleli ve elektronlu, stabil olmayan elementlerdir. Nano saniyeler bazında bozulurlar.

Anarkom bütün iletilerinde bunun cevabını verdi. Hemen üstte de bir cevabı var. İkimiz birden aynı şeyleri yazmayalım diye kısa yazıyorum.

Sitelerde Paylaş

Uranyumdan (92) ötedeki elementleri at gitsin. Zaten doğada, evrende hiç bir yerde yok.

Mili, mikro saniyeler içinde bir arada çarpıştırma ile duran sentetik ele geçen elementler.

Kimya bilgin sıfırmış yahu. 5. elementi tahta diye biliyorsundur sen şimdi.

Sitelerde Paylaş

Sen çık aradan, tartışacak birikimin varsa yaz yoksa araya girip laf sokuşturup durma..

bu bayanı anlamak mümkün değil, heryerden çıkıyor süpriz yumurta gibi, nereye ne yazsam karşımda görüyorum kendisini, bayanlara çekici geldiğimi biliyorum ama sen tipim değilsin inmanah beni rahat bırak lütfen.

Sitelerde Paylaş

Bilinen bütün elementlerin yapabileceği bağ sayıları, elektron sayıları, atom ağırlıkları ve kimin kimle bağ yapabileceği ortadadır.

Bunların birbiriyle olan ilişkilerine bir şey demiyorum.

2 den sonra oluşabilecek kombinasyonları diyorum.

2 tane element birbiri arasında ne yapabileceğini tahmin etmek zor değil.

Sayı artınca bilinemez.

Ancak var olan durumlardan yorum yapılır.

Sitelerde Paylaş

Bunların birbiriyle olan ilişkilerine bir şey demiyorum.

2 den sonra oluşabilecek kombinasyonları diyorum.

2 tane element birbiri arasında ne yapabileceğini tahmin etmek zor değil.

Sayı artınca bilinemez.

Ancak var olan durumlardan yorum yapılır.

Moleküler Modelleme programları oldukça gelişti. Binlerce atomdan oluşan küçük proteinler bile simule edilebiliyor.

Hatta sen de yardımcı olabilirsin. Foruma yazı yazarken bir yandan da bu hesaplamalara katılabilirsin.

http://folding.stanford.edu

adresinden programı indirip protein hesapları yapabilir, sonuçlarını SFU' ya gönderebilir, bilime hizmet edebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Uranyumdan (92) ötedeki elementleri at gitsin. Zaten doğada, evrende hiç bir yerde yok.

Mili, mikro saniyeler içinde bir arada çarpıştırma ile duran sentetik ele geçen elementler.

Kimya bilgin sıfırmış yahu. 5. elementi tahta diye biliyorsundur sen şimdi.

Senin tüm yazılarında belirli bir şirketin var mış da oraya uygun olup olmadığına bakıyorsun elementlerin.

Bak kardeşim bu işin yaratıcıları benle aynı bilinçteki insanlardı.

Bunu 2 bin yıl önce daha ortada kimya nedir, fizik nedir yok iken yaptılar.

Buna materyalizm deniyor.

Ben gerçekliği senin gibi metodik değil, pratik biliyorum.

Bak terminoloji farkına rağmen senin ustası olduğun bir bilim dalında senden daha ustası ile teorik düzeyde anlaşabilirim.

Bu tür şeylere girme.

Belli ki metodik öğrenmişsin ve bunları taşıyorsun.

Yaşadığın dünyayı o sana metodik verilen kodlarla görmüyorsun.

ben yanlış bir şey söylemiyorum.

Yanlışlığı yapan esas sensin.

Çünkü maddenin ne yapabileceğini biliyor gibi ahkam kesiyorsun.

Bunu da sana metodik olarak verilen ve hafızandan başka bilincinin hiçbir yerinde yer almayan pasif kayıtlarla yapıyorsun.

Yapma bunu.

Bazıları farklıdır.

Bunu öyle veya böyle öğreneceksin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...