Jump to content

Kuran ayetleri ile Evrim Teorisi çelişir mi?

Recommended Posts

Kuran ayetleri ile Evrim Teorisi'nin çelişmediğini düşünüyorum. Düşüncelerimi ve kanıtlarımı şu sayfada epeyce uzun bir şekilde açıkladım. Sizlerden gelecek eleştiri ve katkılara (hakaret olmadıkça tabii) açığım ve sorularınızı cevaplamaya hazırım. Buyrun tartışalım!

http://alimallah.net/genel/?p=54

Sitelerde Paylaş

Dostum sadece kuran da yazan ayetler üzerinden kısır bir yaklaşımda bulunmuşsun.

Bugün insanların genleri, gen havuzları,sarışın,zenci,reses,f dominant gibi kavramlar, genlerde ortaklık ve ayrılık oranları yokken nasıl evrim teorisinden bahsedebilirsin?

Sen evrim in geçtiği ayetleri yazmışsın.Yani kuran da evrim var mıdır?

Peki KURAN EVRİM TEORİSİNİN NERESİNDEDİR?

Evrim teorisini bilmediğini düşünüyorum.Belki teoriye biraz çalışarak yeniden denemelisin.Kuran sadece yazıldığı bölge de ki canlıları içeren bir kitap, evrim teorisi ise bilimin keşfettiği tüm canlıları incelemeye devam eden bir teori...

tarihinde subatotuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

21. yüzyıla kadar Adem ve Havva masalını inanırlara dikte etmişsin, şimdi gelmiş Kuran'da evrim var mı diye soruyorsun. Bu sorunun cevabı ne olursa olsun Tanrı'nın yanıltıcı bir kılavuz gönderdiği anlamına gelir. Yanıltıcı bir kitabı neden kılavuz edinelim?

Sitelerde Paylaş

"Onlara <<Allah'ın indirdiği şeye tabi olun!>> denildiği zaman, <<Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye tabi oluruz>> derler! Şayet ataları bir şeye akletmeyen ve doğruya ulaşmayan kimseler idiyseler de mi?" (Kuran, 2/170) Bakın! Eğer atalarımızın yanlış yapamayacaklarına inanırsak, o takdirde atalarımızın yaptığı bütün yanlışları aynen tekrar etmiş oluruz. Allah, bizlerden çoğunluğa uymamızı, sürüden ayrılmamamızı isteseydi; bizleri koyun şeklinde yaratırdı. Gerekçelerim hakkında söyleyecek sözünüz varsa, merakla bekliyorum... Aksi halde lütfen beni çoğunluğa uymam konusunda uyarıp durmayın. Çoğunluğu karşınıza almış insanlar olarak, böyle davranarak, kendinizle çelişiyorsunuz! Dünyada tek başıma kalsam dahi, doğru olduğunu düşündüğüm şeyin, doğruluğunu savunurum. Nitekim, birçok peygamber de, "vazife"lerine başlarken, bu durumda başlamışlardır.

Sitelerde Paylaş

"Onlara <<Allah'ın indirdiği şeye tabi olun!>> denildiği zaman, <<Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye tabi oluruz>> derler! Şayet ataları bir şeye akletmeyen ve doğruya ulaşmayan kimseler idiyseler de mi?" (Kuran, 2/170) Bakın! Eğer atalarımızın yanlış yapamayacaklarına inanırsak, o takdirde atalarımızın yaptığı bütün yanlışları aynen tekrar etmiş oluruz. Allah, bizlerden çoğunluğa uymamızı, sürüden ayrılmamamızı isteseydi; bizleri koyun şeklinde yaratırdı. Gerekçelerim hakkında söyleyecek sözünüz varsa, merakla bekliyorum... Aksi halde lütfen beni çoğunluğa uymam konusunda uyarıp durmayın. Çoğunluğu karşınıza almış insanlar olarak, böyle davranarak, kendinizle çelişiyorsunuz! Dünyada tek başıma kalsam dahi, doğru olduğunu düşündüğüm şeyin, doğruluğunu savunurum. Nitekim, birçok peygamber de, "vazife"lerine başlarken, bu durumda başlamışlardır.

Kuranda biyolojide olmayan başka farkındalığının farkında olan yaratıklar da var.

Mesela cinler.

Bunu ne yapacaksın?

Sitelerde Paylaş
Kuranda biyolojide olmayan başka farkındalığının farkında olan yaratıklar da var.

Mesela cinler.

Bunu ne yapacaksın?

Konuyla hiç alakası yok ama yine de cevap vereyim! Kuran'a göre cinler görünmeyen bilinçli varlıklardır ve bir ağırlıkları vardır. Rahman suresinde insanlar ve cinler için "Ey iki ağırlık!" denmiştir. Evrende, ışıkla etkileşmeyen (görünmeyen) ve kütlesi olan malzemeler vardır. Bunlara karanlık madde (dark matter) denir. İnsanlar nasıl atomik malzemeden yapılmış bilinçli varlıklarsa, karanlık maddeden yapılmış bilinçli varlıklar da evrende bulunabilir, düşüncesindeyim.

Sitelerde Paylaş

Konuyla hiç alakası yok ama yine de cevap vereyim! Kuran'a göre cinler görünmeyen bilinçli varlıklardır ve bir ağırlıkları vardır. Rahman suresinde insanlar ve cinler için "Ey iki ağırlık!" denmiştir. Evrende, ışıkla etkileşmeyen (görünmeyen) ve kütlesi olan malzemeler vardır. Bunlara karanlık madde (dark matter) denir. İnsanlar nasıl atomik malzemeden yapılmış bilinçli varlıklarsa, karanlık maddeden yapılmış bilinçli varlıklar da evrende bulunabilir, düşüncesindeyim.

İyi de cinler canlıdır.

Kuranı biyolojiyle eşleştirmeye çalşıyorsan bu canlı türünü ne yapacaksın.

Ömürleri var.

Üreme gerçekleştiriyorlar.

Evrenle alakası yok bunun.

Sitelerde Paylaş

linkinin tamamını okudum ve seni büyük bir çaresizlik içinde kuran ayetlerini değiştirmeye, başka anlamlar yüklemeye çalıştığnı gördüm üzüldüm

kurana göre insan yaratılışı şu şekildedir

tanrı allah toprağın olmadığı bir boyutta balçıktan insan yapar sonra birde balçıktan dişisini yapar sonra onları bahçeye salar ve birde ağaç ve meyva yaratır ve onlarla konuşmaya başlar hangi dilde konuştuğuda meçhul biz türkçe diyelim yaratıklarım şu yarattığım meyveden yemeyin sakın yoksa sizi cezalandırırım der ve bakalım ne olacak diye izlemeye başlar sonra önceden görevlendirdiği şeytanı üstlerine salar şeytan ademe güzelce meyvayı yedirir tabi allah izliyor işte burda insanlık tarihi başlıyor defolun lan cennetten diyerek ademle havvayı önceden planladığı dünya adındaki gezegene postalar sonra adem bunun acısını havvadan çıkarır sonra çocuklar torunlar kim kime dum duma millet birbirine verir ayarı tam bir ensest partisi ondan sonra insanlık çoğalır işte dini inanç budur.

Sitelerde Paylaş

Bilim ve Kuran

Kuran, Türlerin olduğu gibi yaratıldığını, bilim ise ilkel hücrelerden başlayarak evrimleştiğini ve Türlerin diğer türlerden meydana geldiğini söyler. Kuran'a göre ilk insan Adem, bügünkü insandan farksızdır. Konusabilir, zekidir, düşünme kapasitesi, bilinci ve yetenekleri bizlerle aynıdır.

Bilim'se, insanlar'ın zeka, konuşma, bilinç vs gibi yeteneklerinin zaman içinde evrimleştiğini, ilk insanlarda Beyin hacminin daha düşük olduğunu, Beyin kabuğu'nun gelişmemiş olduğunu, konuşma'nın olmadığını, renkli görmediklerini, ayrıca fiziken daha değişik olduklarını söyler.

Kuran'a göre ilk insanlar uzun yaşamıştır. Adem 930 yıl, Nuh 950 yıl,vs vs.

Bilim'e göre ise, ilk insanların ömrü tam tersine günümüzdekinden kısa olup, evrim sürecinde giderek uzamaktadır. Romalılarda bile ortalama ömür 40 yıl civarındadır.

Kuran'a gore Adem'in çocuklarından Habil çiftçi, Kabil koyun çobanıdır. Yani ilk insan döneminde ziraat ve hayvancılık vardır. Bügünkü toprak yapısı, ve bitkiler, ağaçlar vs mevcuttur.

Bilim'e göre ilk insanlar avcı ve toplayıcıdır. Ziraat ve hayvancılığın tarihi sadece on bin senedir. Ekilebilir mevcut toprağın, bu günkü haline gelebilmesi ancak 100.000 sene önce olmuştur.

Kuran'a göre, Adem'in çocuklarından Habil, Kabil'i öldürür ve gömer. Yani ölü gömmek, ilk insanlardan beri vardır.

Bilim'e göre, insanlar ölü gömme bilincine elli bin yıl önce erişti. Milyonlarca yıldır, ölüler gömülse idi, mezarlik olmayan bir karış yer kalmazdı.

Kuran'a göre 'Allah, koyun, keçi, deve, at, eşek, sığır yaratmıştır'. Yani bu hayvanlar ilk ortaya çıktıklarından beri aynıdırlar. Ve ilk insanlarla aynı anda yaratılmışlardır.

Bilim'e göre bu hayvanlar başka türlerden evrimleşmiş, ve insan tarafından evcillestirilerek, muhtelif seçmelerle (çiftleştirme, eleme vs) bugünkü konumlarına gelmişlerdir. İlk insanların devrinde bu tip hayvanlar yoktur, bunların yabanıl ataları vardır, ve bahsedilen evcil türler sadece 10.000 senedir vardır.

Kuran'a göre meyveler, sebzeler bugünkü özelliklerinde (Renk, tat, şekil, büyüklük vs) yaratılmışlardır.

Bilim'e göre ise günümüzde bulunan sebze ve meyveler, insanlar tarafından seçildiği için, bugünkü tat, koku, renk, ve boyutlarına ulaşmışlardır. Mısır 5.000 yıl önce 2-3 santim iken, insanlarca devamlı surette irileri seçilerek ekildiği için bugünkü boyutuna ulaşmıştır. Armut, elma vs nin acıları beğenilmeyen türleri vs ekilmemiş ve beğenilen türleri korunmuştur. Yani günümüzde tüketilen tüm sebze ve meyveler, insanlarca geliştirilmiştir.

http://ateizm.blogspot.com/2005/04/bilim-ve-kuran.html?utm_source=BP_recent

Sitelerde Paylaş

Kuran ayetleri ile Evrim Teorisi'nin çelişmediğini düşünüyorum. Düşüncelerimi ve kanıtlarımı şu sayfada epeyce uzun bir şekilde açıkladım. Sizlerden gelecek eleştiri ve katkılara (hakaret olmadıkça tabii) açığım ve sorularınızı cevaplamaya hazırım. Buyrun tartışalım!

http://alimallah.net/genel/?p=54

Yazınızın başında diyorsunuzki Adem ismi geçmişe şamil olmayıp bu günü vede geleceğide kapsar.O zaman Adem bir insan türüdür.9/128 ayette"Size sizin bedenininizden bir elçi gelmiştir" diyor bir ayette.O zaman neden bunları dışınızda arıyorsunuz? Kendinizde arayın birde.Adem nefs olamazmı Yada aşk olamazmı?Öyle değilmi? Nefsin ortaya çıkardığı aşk Homosapiensle birlikte hep var değilmiydi?İlerdede olmayacakmı?Bakın Ayette 9/128 ayette bunu desteklemiyormu? Vücut ikliminin sultanı sensin.Efendim derdimin dermanı sensin.Ahhh minel aşk diyorlar değilmi?

Yani Mushafın uğraştığı şey Dışımızdaki maddi ilim değil.Kendi nefsimizdir.

Sitelerde Paylaş
Bu kadar laf söyleyeceğinize evrim teo. ile çeliştiğini düşündüğünüz ayetleri paylaşın onlar üzerinden tartışın.

Evet, ben de bunu bekliyorum!

tarihinde Fethi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kadar laf söyleyeceğinize evrim teo. ile çeliştiğini düşündüğünüz ayetleri paylaşın onlar üzerinden tartışın.

Kuranın heryeri evrim ile çelişiyor.

Kuran gökten zembille inen bir şey değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Kuran'da evrim olsaydı allah düzgün bir üslupta anlatırdı bunu. Muhammed'in seks hayatını düzenleme konusunda hassas bir kitap, düzgün bir üslupta nasıl yazıldıysa onda hucurat suresi, aynı hassaslık tatavvur beşeriyye (human evolution) suresine de gösterilirdi. Muhammed'in evlatlık karısını yatağına almasına ayet yazan allah, prokaryot ökaryot endosimbiyotik diyecek arapça laf mı bulamamış?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...