Jump to content

Bu hayattan ne isteyebilirim?

Recommended Posts

• İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevdiğim bir kız var ve bana dinsiz olduğum için 1 dk bile tahammül etmedi, ilk başta üzücü geliyordu ama sonra kızın yaptığını çok takdir ettim.Bu kız benim için hem güzel hemde sağlam bir duruşu var ama hala cübbeli mevlana paylaşıyor.

bir paradox yaşıyorum hem bu konuda,

hem de bildiklerime deneyimlerime gördüklerime sorgulamalarıma yani kendi kendimin doğruyla yanlışı ayırt etmeğe gücünün olup olamayacağı hakkında,

ama bugün bir ameliyata girdim ve anatomi kitaplarının, cerrahi bilginin doğru olduğunu gördüm ve bu işlemler yapılmasaydı hasta birkaç gün içinde ölebilirdi. Buda bilimin işe yaradığı bana kanıtladı.

Sitelerde Paylaş

Sana dinsiz olduğun gerekçesiyle bir dakika bile tahammül etmeyen kızı boş ver... O sana azaptan başka bir şey vermez zaten. Kızlardan ateist olduğunu ben hiç görmedim. Öyle bir beklenti içinde olma. Kızlardan ancak laik olanını bulabilirsin. Kızlardan iyi laik olur. Ateist kesinlikle olmaz. Laik bir kız da kimseyi dinsiz diye dışlamaz. Dışlıyorsa laik değildir.

Öyle mevlana bilmem cart curt paylaşan kızlara fena sinir olurum. Metelik de vermem. Mevlanasını geri iade etmeden de içim rahat etmez. Çıkardığı yere iade ederim mevlanasını. Hiç affım ve acımam yoktur. Kırar, yıkar geçer giderim. Lan ne demek mevlana? Efendimiz demek. Ne efendisi ulan? İttiririm nerde efendi varsa! Mevlanaymış! Yok devenin pabucu! İttirmişim mevlanayı... Herife şems ittirmese şems şems diye yanıp yakılmazdı gerzek...

İlke ve amaç sahibi ol. Yamulma ve eğilme. Su akar yolunu bulur. Bu ülke heralde daha bitmedi, tükenip islama teslim olmadı. Analar daha ne mert yiğit Atatürk evlatları doğuracaktır. Müslümlere resti çek, geç git... Asla ve asla eğilme...

Ben laik kızlar biliyorum, alevi ile evlenen. Bu müslümler aleviyi ateistten fazla dışlar. Daha tükenip teslim olmadık... Bu ilkel vahşi dinin mutlaka ve mutlaka bir gün üstesinden geleceğiz. Mutlaka... Durum ne kadar ümitsiz olursa olsun yılmak yok.

Alevi kız da mı bulamıyorsun? Alevilerden iyi laik olur... Bir sürü alevi var ülkede. Onlar bu ülkenin göz bebeği... Alevileri severim. Çoğu islama yamulmuş olsalar da laiktirler. Laik olmayan zaten evrimin insan olma basamağına çıkamamıştır.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin cevabına diyorum.Kalbin huzur bulması mecazi anlamdadır.Günümüzde bile kullanıyosak 6.yüzyıldaki adamdan çok kendimize gülmeliyiz.

Müslüman Miki,6.yüzyıldaki arapları beyini bilmiyordu..Saçmalama..

Ben ayetin saçmalığına gülüyorum,sen bana muhalefet ediyorsun..

Sitelerde Paylaş

Müslüman Miki,6.yüzyıldaki arapları beyini bilmiyordu..Saçmalama..

Ben ayetin saçmalığına gülüyorum,sen bana muhalefet ediyorsun..

Tamamda,beyni bilmeselerde bunu ayetten çıkartamazsın diyorum.bugün yazılmış bir romanda ciğerim yanıyor lafını okuyan biri de bizim ciğeri beyin sandığımızı düşünecektir.

Sitelerde Paylaş

Tamamda,beyni bilmeselerde bunu ayetten çıkartamazsın diyorum.bugün yazılmış bir romanda ciğerim yanıyor lafını okuyan biri de bizim ciğeri beyin sandığımızı düşünecektir.

bu kitap akedemik kitaplardan bile ciddi olmalı sonuçta cehennem cennet va,r günlük dille dalga geçer gibi mi yazılmalı?

Sitelerde Paylaş

bu kitap akedemik kitaplardan bile ciddi olmalı sonuçta cehennem cennet va,r günlük dille dalga geçer gibi mi yazılmalı?

Zaten sorun kitap olması.Sonuçta hukuk kitaplarında bile açık oluyor.Kaldiki herşeyi anlaşılır şekilde yazmaya kalksa 1000 cilt olurdu o da kutsal kitap olmazdı.Amacından sapardı.Günlük dille yazılmasa da yine yanlış anlamalar olacaktı yani.

Sitelerde Paylaş

Zaten sorun kitap olması.Sonuçta hukuk kitaplarında bile açık oluyor.Kaldiki herşeyi anlaşılır şekilde yazmaya kalksa 1000 cilt olurdu o da kutsal kitap olmazdı.Amacından sapardı.Günlük dille yazılmasa da yine yanlış anlamalar olacaktı yani.

Kanunlar insan yapımı Miki; değişebilir, üzerinde oynama yapılabilir, sonradan bir şeyler eklenebilir, çıkarılabilir...

Tüm insanlığa hitap eden evrensel bir kitapta tarih anlatılmaz, birilerinin hayatı özellikle de özel hayatının bahsi hiç geçmez.

Tevrat'ın 10 emri gibi, kesin, tartışmaya kapalı, net ahlak kuralları ortaya koyar; öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan söylemeyeceksin gibi...

Bu kitabın kısa, öz, tutarlı ve anlaşılır olması gerekir.

Geçenlerde Cübbeli'yi dinliyorum, tefsirsiz okunan meal adamı dinden çıkarır diyor...

1000 cilt olmasa da 6, 7 cilt tefsir kitapları var, yine bir şey anlaşılıyor mu... Yok...

Sitelerde Paylaş

Kanunlar insan yapımı Miki; değişebilir, üzerinde oynama yapılabilir, sonradan bir şeyler eklenebilir, çıkarılabilir...

Tüm insanlığa hitap eden evrensel bir kitapta tarih anlatılmaz, birilerinin hayatı özellikle de özel hayatının bahsi hiç geçmez.

Tevrat'ın 10 emri gibi, kesin, tartışmaya kapalı, net ahlak kuralları ortaya koyar; öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan söylemeyeceksin gibi...

Bu kitabın kısa, öz, tutarlı ve anlaşılır olması gerekir.

Geçenlerde Cübbeli'yi dinliyorum, tefsirsiz okunan meal adamı dinden çıkarır diyor...

1000 cilt olmasa da 6, 7 cilt tefsir kitapları var, yine bir şey anlaşılıyor mu... Yok...

Onu diyorum bende işte.10 emir de işe yaramaz.Onu da insanoğlu kendine göre çeker.Paralelcilerin hak yemesi,yahudiye yardaklık yapması gibi.Sorsan mubaek bi amacımız var derler.

tarihinde Miki tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Onu diyorum bende işte.10 emir de işe yaramaz.Onu da insanoğlu kendine göre çeker.Paralelcilerin hak yemesi,yahudiye yardaklık yapması gibi.Sorsan mubaek bi amacımız var derler.

Sorun 10 emrin işe yarayıp yaramaması değil ki, anlaşılıp anlaşılmaması...

''Çalmayacaksın'' emrinin anlaşılamayacak, yanlış anlaşılacak, eğilip bükülecek bir tarafı var mı?

Gayet net...

İnsanların bu emri anlayıp da anlamamasından yani işine gelmediği için uygulamamasından bahsedilebilir senin verdiğin örnekte olduğu gibi, ama bu Tanrı'yı bağlamaz. Sana mesajını gayet açık bir şekilde anlatmış çünkü...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Miki ciddi ciddi müslüman olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
kimliği hiç önemli değil...

Olur mu, kimlik önemlidir. Bir fikir platformunda laf etmeye kalkışan birinin bir kimlik ortaya koyması gereklidir. Kimlik bizi biz yapan şeydir. Kimliksiz bir şey olamayız. İnsan ben neyim ve kimim sorusuna bir yanıt verebilmeli. Veremiyorsa kişilik gelişimi olanaksızdır.

Şimdi... Kişi bir kimlik açıklıyor ama bu açıkladığı kimliğe hiç uygun laflar etmiyorsa, ortada bir sorun vardır. "Ben daha kim olduğuma karar veremedim" dese saygı duyulur. Ama açıkladığı kimlikle tutarsız laflar ediyorsa birisi ona mutlaka bu durumu belirtecektir, bu kaçınılmaz. Çünkü bir fikir platformunda bulunuyoruz. Pistte dans etmiyoruz biz...

Sitelerde Paylaş

kimlik önemlidir.

Tartışma platformlarında tartışmak için bir kimlik sahibi olmak mutlaka önemli; ama en az onun kadar önemli olan bir diğer şey de, ortaya atılan görüşün aksini düşünüyorsanız ya da ekleyeceğiniz, düzelteceğiniz bir şey varsa, cevap yazmaktır.

Fikir sunan kişinin yazdıklarına karşı yorum yapmıyor/yapamıyor, direkt sen şu'sun, bu'sun diyerek cevap yazıyorsanız -ki bu kişi, bunu alışkanlık haline getirmiş biridir- o zaman ne yazık ki, biri bu kişiye yaptığının yaftalamak olduğunu söyleyecektir.

Miki çocuk olabilir, henüz fikirleri netleşmemiş olabilir. Bu yüzden kendisine daha anlayışlı yaklaşılabilir diye düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

daha anlayışlı yaklaşılabilir

Bir kişiye sen müslümsün demenin anlayışsızlık olduğunu düşünmüyorum. Bana da bazen bazı ateistler ben inanmıyorum ama tanrı ola da bilir, ama ben inanmıyorum olduğuna o ayrı konu filan dediklerinde ben de o zaman niye ateistim diyorsun, agnostiğim demelisin filan diyorum yani...

Bunlar anlayışsızlık değil. Franz Kafka'nın çok sevdiğim bir sözü var: "Beyninize yıldırım gibi inecek ve sizi sarsacak kitaplar okuyun. Bir kitap sizi uyandırmıyorsa ne işe yarar ki?" der. Ebele bübeleyle fikir anlatılmaz... :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...