Jump to content

2-BAKARA

Recommended Posts

Her peygambere kitap yahut sayfanın indirilip indirlmediğini biz bilemiyoruz. Bize bildirilen sadece 4 kutsal kitap ve 100 suhuftur ( suhuf, sayfanın çoğuludur)

Bu sayfalar: Hz Adem: 10; Hz. Şit 50; Hz. İdris 30; Hz. İbrahim 10

:)

1) Kutsal kaynaklara göre Adem ile Havva ilk insanlardır. Yani onların dünyasında 2 insan vardı. Çoğaldılar. Varsayalım 20 çocukları oldu.

10 sayfalık kutsal sayfalar toplam torunlar dahil 200-300 kişiye indirilmiş demektir. Kutsal kitaplar nedense peygamber ömürlerini fazla abartmıştır.

O dönemde yazı var mıydı?

Sayfa denildiğine göre, hayvan derisi üzerine yazmış olmaları gerekir!

Buna göre, Adem döneminde ensest ilişki olmadan çoğalmalarının olanaksız olduğunun farkındasınızdır umarım.

2) Peygamberler tarihine göre Şit peygamber 100 küsur yıl insanlara Tanrının emirlerini, yasakları bildirmiş. Yukarıda yazdığı gibi 30 sayfa inmiş. Multilinguistikmiş (72 dil bilirmiş), Adem'in 6. kuşak torunuymuş.

Buna göre, üreme hızlarının inanılmaz boyutta olması gerek. 72 dil=72 kavim olmalı. 6 nesilde 72 kavim demek, nesil başına "12 kavim gelişmesi" gibi absürd sonuç çıkar.

3) 124.000 peygamber, her kavime bir peygamber. Alıntı cümlesi şöyle der: "Çünkü Cenab-i Mevlâ her kavme bir hidayetçi gönderdigini buyuruyor."

Buna göre Türklere, Acemlere, Hintlilere, Çinlilere,... de gönderilmesi gerekmez miydi? Bu toplumlar Araplar kadar eski toplumlardır. Yoksa adamdan sayılmadık mı? Gönderildi de biz mi bilmiyoruz!

Gazeteci-çocuk istismarı davasında gündeme gelen bir şey vardı: kutsal bir kişinin gecede 1000 cinsel ilişkisi!

Çocukluğumdan beri camilerdeki vaazlarda dikkatimi çeken; anlatırken kendinden geçen vaizin hızını alamayıp herşeyi masalsı boyuta dökmesi, rakamların havada uçuşmasıydı. Çocuk aklımla olmaz böyle şey derdim. Vaizlerin herhangi bir konuda, sanki yaşanmış gibi, bol bol hikaye uydurduklarına şahit olmuşsunuzdur. Bu anlatımların çoğunda 2 kişi konuşurken, Shakespeare'in Kral Lear oyunundan fırlamış gibi teatral konuşurlar. "acaba o dönemde insanlar normal konuşmayı bilmiyor muydu?" Evde kaçınız "Ey!" diye konuşmaya başlıyorsunuz.

Yıllar sonra bunların 4'üne sorduğumda uydurduklarının itirafını almıştım. İlginç olarak bunlar kulaktan kulağa yayılıp, birgün birileri tarafından bizi hizaya sokmak üzere (bazen bu forumda olduğu gibi) çeşitli forumlarda yazılmakta.

Kişisel olarak inançlı kişinin inancı beni ilgilendirmez. Kendi inancını dayatmak için, sorgulamadan inandığı absürdlükleri dayatmasına katlanamam.

Bazı saçmalıkları kelime boyutu ile tartışmak da bana anlamsız gelmekte. Cümle saçmaysa tek kelimeye indirgeyip irdelemeye gerek yok.

tarihinde evrimsel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1) Kutsal kaynaklara göre Adem ile Havva ilk insanlardır. Yani onların dünyasında 2 insan vardı. Çoğaldılar. Varsayalım 20 çocukları oldu.

10 sayfalık kutsal sayfalar toplam torunlar dahil 200-300 kişiye indirilmiş demektir. Kutsal kitaplar nedense peygamber ömürlerini fazla abartmıştır.

O dönemde yazı var mıydı?

Sayfa denildiğine göre, hayvan derisi üzerine yazmış olmaları gerekir!

Buna göre, Adem döneminde ensest ilişki olmadan çoğalmalarının olanaksız olduğunun farkındasınızdır umarım.

Bir mantık yürütmesi, haklı olabilirsiniz; ama ihtimalden öteye geçemeyiz fikrimce. Yazı olmasa idi nasıl sayfalar indirilecekti. Bilim, yazının başlangıcını Adem Aleyhisselem'a dayandırmıyor ( daha doğrusu dayandıramıyor) diye Adem Aleyhisselem zamanında yazı yoktu diyemeyiz. Bilim, açıklayamadığı tarihi de 'karanlık çağ'' olarak niteler :)

Peygamberlerin ömürleri abartılmış mı bilemem, belki de siz haklısnızdır.

Ensest ilişki fikrine de bir yere kadar katılabilirim, bu konuda da haklı olabilirsiniz; ama bizim inancımızda Hz İsa dünyaya babasız gelmiştir mucizevi bir şekilde; o dönemde de böyle bir şey olmuş olabilir. Dikkat ederseniz sürekli ihtimallerden bahsediyoruz.

2) Peygamberler tarihine göre Şit peygamber 100 küsur yıl insanlara Tanrının emirlerini, yasakları bildirmiş. Yukarıda yazdığı gibi 30 sayfa inmiş. Multilinguistikmiş (72 dil bilirmiş), Adem'in 6. kuşak torunuymuş.

Buna göre, üreme hızlarının inanılmaz boyutta olması gerek. 72 dil=72 kavim olmalı. 6 nesilde 72 kavim demek, nesil başına "12 kavim gelişmesi" gibi absürd sonuç çıkar.

72 dl bilenin İdris Peygamber olduğunu okumuştum, yanılıyor olabilirsiniz.

3) 124.000 peygamber, her kavime bir peygamber. Alıntı cümlesi şöyle der: "Çünkü Cenab-i Mevlâ her kavme bir hidayetçi gönderdigini buyuruyor."

Buna göre Türklere, Acemlere, Hintlilere, Çinlilere,... de gönderilmesi gerekmez miydi? Bu toplumlar Araplar kadar eski toplumlardır. Yoksa adamdan sayılmadık mı? Gönderildi de biz mi bilmiyoruz!

124.000 sayısı bir tahminden başka bir şey değil. Başka rakamlar da verenler var sanırım; 224.000 başka bir rivayete göre. Bu sayıdan hiçkimse emin olamaz sanırım :) Bu yüzden diğer söyledikleriniz de hükmünü yitirir.

Kişisel olarak inançlı kişinin inancı beni ilgilendirmez. Kendi inancını dayatmak için, sorgulamadan inandığı absürdlükleri dayatmasına katlanamam.

Bazı saçmalıkları kelime boyutu ile tartışmak da bana anlamsız gelmekte. Cümle saçmaysa tek kelimeye indirgeyip irdelemeye gerek yok.

Haklısınız, zaten bizim inancımız da kimin hangi dine gireceğine karışmaz, dileyen dilediğini seçer. Sadece inandıktan sonra birtakım yükümlülükler getirir.

Teşekkür ederim yazdıklarınız için

Sitelerde Paylaş

Daha önce yazdım.Güme gitmiş.Tekrar yazalım.Yersen: (veya tercana inanabilirsiniz gene)

MÖ 1nci yy'da judea veya israil Roma imparatorluğunun kontrolu altına girmişti.Kral Herod (http://en.wikipedia.org/wiki/Herod_the_Great ) büyük Herod namı ile MÖ 43te hükmetmeye başlar. Çok büyük projeleri başarırken judae içindeki kargaşaları pek engelleyemez.Bu devirlerde Saduki tarikatının değişmiş bir hali olan essenilik vardır.Essenilik yahudi gençleri arasında taraftar bulmaktadır. Esseniliğin silahlı kolu sikariler hahamlara saldırmaktadır. Sebep? Hahamlar dini görevlerini bırakmış para değiş tokuşu , ticaret yaparak zengin olmaktadırlar ve din yahudilik elden gitmektedir. Bu durumda yapılacak bir şey vardır. Roma imparatorluğunun zayıflatılması ve parçalanması. Plan yapıldı (muhtemelen Herodun çocukları tarafından ) Yahudiler ve yunanlılar ortaklaşa anadoluda sonra başka yerlerde hristiyanlığı çıkarıp yaymaya başladılar. (yunan kültürünün de Roma imparatorluğundan darbeler aldığını düşünün. siraküz , pontus krallıkları roma askerleri tarafından yok edilmişti.) Bu çalışmalar 4ncü yy'a kadar iyi gitti.Hristiyanlığın milliyetçiliği pompalamasıyla Batı roma parçalandı gitti. Doğu roma 'ya bir şey olmadı. Yunan kültürü nüfuzunu güçlendirdi.Yahudilerin tam istediği olmadı.

MS 48de jerusalem roma askerleri tarafından yakıldı.1nci YY sonunda judae'de hiç yahudi kalmadı. Bir kısmı hristiyanlığı yaymak için anadoluya avrupaya giderken çoğunluğu Himyar kentine ordan saba ülkesine (habeşistana) ve yemene gittiler. Yöresel zenginlikleri ele geçirdiler.Sonra Sabaa ülkesini de kontrolları altına alıp ismini Himyarit krallığı yaptılar.(http://en.wikipedia.org/wiki/Himyarite ) Himyarit krallığı zamanla arab yarımadasını da nüfuz altına aldı. Mekke civarı Yahudi kaynıyordu. Parçalanmayan bizans Yeni bir dinin mensuplarından darbeler alıp parçalanacaktı. Araplar her gün daha fazla yahudileştiriliyordu. Zengin yahudiler değişik dümenlerle arap kadınlarından aldıkları çocukları yetiştiriyorlardı. Bunların aracılığı ile

arapları etkiliyorlardı. Bu arada bir yığın da peygamber çıkarmışlar hangisi çalışır ona bakıyorlardı.Bir tanesi öne çıkmaya başladı.

En iyisi burda durmak.

Sitelerde Paylaş
Kur'an-ı Kerim'i anlayamayanlar da O'na hikayeden başka bir şey değil diyorlar :) Açıkçası Tevrat'ın ne zaman bozulduğu konusunda bir bilgiye sahip değilim :)

Arkadaş, hala tevratın bozulduğundan bahsediyorsun siz hiç tevrat okudunuzmu? Kuranın % 70 i tevratın kopyasıdır.Kuranda yahudilerle , mısır firavunu ile diğer konularla anlatılan ayetleri bugünkü tevrat ile karşılaştırdığınızda benzerliğini hemen görürsünüz, tek fark olaylar kuranda kısa tevratta detaylı anlatılmıştır. Tabi kuranı bile okumamış ,tevratın sadece adını duymuş içinde ne yazdığını bilmeyen sadece müslümanım ayaklarına yatan bu toplumu yok incil değişmiş,yok tevrat değiştirilmiş uydurmalarıyla utanmadan,sıkılmadan zehirliyorsunuz.

Diğer taraftan allah tarafından indirilmiş bir kitap yoktur.Çok beğendiğiniz kuran bile muhammedin ölümünden 23 yıl sonra başkaları tarafından derlenmiş olup muhammedin bile kuran adlı kitaptan haberi yoktur.Tevrat ve incil de allah tarafından gönderilmiş kitaplar değildir.

Sitelerde Paylaş
gerçeği bulmak, acil işler arasındadır. ertelenmeye gelmez.

Araştırmaya Kur'an'dan başlamak en akılcı olanıdır.

Araştırmaya sümer toplumunun dini inanışından başlayın, onların dini inançları tevrat ve incilde bab, kuranda ayetler halinde devam ediyor. ;)

Sitelerde Paylaş
Çok beğendiğiniz kuran bile muhammedin ölümünden 23 yıl sonra başkaları tarafından derlenmiş olup muhammedin bile kuran adlı kitaptan haberi yoktur.Tevrat ve incil de allah tarafından gönderilmiş kitaplar değildir.

Kuranın ilk müsveddeleri Yemende Büyük Cami altında oluşturulduğuna dair bir yazı okumuştum.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki hikaye sümer tabletlerinden.Adem Havva masalına ne kadar benziyor.

Henüz hiçbir şeyin olmadığı bir zamanda Fırat Nehri kenarında huluppa adında bir ağaç kök salmış. Gel zaman git zaman ağaç büyümüş fakat güney rüzgarı onu sallaya sallaya kökünden çıkarmış, dallarını kırmış ve nehirde sürüklenmeye başlamış. Onu gören Tanrıça İnanna hemen sürüklenen ağacı yakalamış, büyük bir sevinçle kucağına alarak tanrıların bahçesi olan cennet bahçesine götürüp dikmiş. Bütün umudu ağacın büyümesi, onu kesip kerestesinden kendisine bir taht bir de yatak yapmakmış. Aradan zaman geçmiş, ağaç büyümüş, dallanıp budaklanmış, tam kesilme haline gelince tanrıça bir de ne görsün! Ağacın köküne koca bir yılan çöreklenmiş, gövdesine Lilit adlı bir cin yerleşmiş, tepesine de Anzu Kuşu yuva yapmış. Ağacın bu durumda kesilmesi olanaksızmış. İnanna ağlayarak erkek kardeşi Güneş Tanrısı Utu’ya koşmuş ve ağacı o yaratıklardan kurtarması için ona rica etmiş. Ne yazık ki, Güneş Tanrısı aldırış etmemiş buna. Onun üzerine kahraman Gilgameş’e başvurmuş tanrıça. O hemen kabul etmiş ricasını ve ağır bir bronz balta ile ağacı devirmiş. Üzerindekiler kaçmış. Tanrıça kerestesinden istediği gibi kendisine bir yatak ve taht yapmış. Artanından da Gilgameş için mikku, pikku adlı bir davul ve tokmak çıkmış. Sevgili arkadaşı Enkidu onu almak için yeraltına gitmek istemiş. Gilgameş razı olmamış, oradan çıkamaz diye. Enkidu onu dinlememiş ve yeraltına inmiş.

Sitelerde Paylaş

Şüphe denilen iblis sizi neden hep doğru bildiğiniz yanlışa yönlendiriyor da neden ''Ya dedikleri doğruysa'' diye düşündürmüyor? Neden hiç madalyonun diğer yüzünü göstermiyor size bu şüpheci şeytan?

tarihinde Tercan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şüphe denilen iblis sizi neden hep doğru bildiğiniz yanlışa yönlendiriyor da neden ''Ya dedikleri doğruysa'' diye düşündürmüyor? Neden hiç madalyonun diğer yüzünü göstermiyor size bu şüpheci şeytan?

Hayda biz ne yazıyoruz , o ne yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Sayin Tercan inanki hayatimda bilincli bir sekilde kendi kendime hic sözde kutsallar icin " Ya dogrusa" diye telkinde bulunacak kadar zayif olmadim. Bunu Satranca borcluyum. Tafsiyem satranc ögrenin ve görünki hayat sadece zorunluluk ile olusur. Ben tesadüflerede inanmam.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Sayin Tercan inanki hayatimda bilincli bir sekilde kendi kendime hic sözde kutsallar icin " Ya dogrusa" diye telkinde bulunacak kadar zayif olmadim. Bunu Satranca borcluyum. Tafsiyem satranc ögrenin ve görünki hayat sadece zorunluluk ile olusur. Ben tesadüflerede inanmam.

SAYGILAR

Ne güzel işte biz de inanmayız tesadüflere her şey sebep-sonuç zincirinde gelişir ve tevafuklar vardır; Bir düşünün bakalım ''Ya doğruysa'' deyin kendi kendinize bakın zayıflık mıymış?

Sitelerde Paylaş
Ne güzel işte biz de inanmayız tesadüflere her şey sebep-sonuç zincirinde gelişir ve tevafuklar vardır; Bir düşünün bakalım ''Ya doğruysa'' deyin kendi kendinize bakın zayıflık mıymış?

Evet " Ya dogrusa" demek zayifliktir. Aciklayayim;

Teist derki : Allah var (Tanri vb.dahil)

Ateist derki : Inanmiyorum

Bu duruma bir ücüncü teori eklenebilir söyle ;

Bir yaratici olsun ama hic bir peygamber, kitap yollamamis olsun bu duruma göre ;

1- Teist yanildi hic bir peygamber yollanmamis

2- Ateist yanildi Yaratici var

Diyelimki bu yaratici söyle sordu ;

Önce Teiste

- Benim adima uydurulan yalanlara sana verdigim akila, vicdana, sabira ragmen neden inandin ve yapilmis onca kötü seyin arkasinda durdun elestirmedin?

Sonra Ateiste

- Ben varim karsinda duruyorum simdi ne diyeceksin ?

Soruyorum simdi bu fantazi gercek olsa kim daha kötü teistmi ateistmi ?

Bu sorunun benim acimdan cevabi teist daha kötü. Bircok din savasi var ve bir cok insan din catismalarinda öldürüldü. Malatyada üc kisinin kafasi hunharca kesildi, ülkemizde bir cok alevi saldiri yasadi ayrica bir cok can sivasta katledildi vb. Saymakla bitmez. Simdi elini vicdanina koy ve dogruyu söyle yanlismi düsünüyorum cevabin evetse neden ?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Evet " Ya dogrusa" demek zayifliktir. Aciklayayim;

Teist derki : Allah var (Tanri vb.dahil)

Ateist derki : Inanmiyorum

Bu duruma bir ücüncü teori eklenebilir söyle ;

Bir yaratici olsun ama hic bir peygamber, kitap yollamamis olsun bu duruma göre ;

1- Teist yanildi hic bir peygamber yollanmamis

2- Ateist yanildi Yaratici var

Diyelimki bu yaratici söyle sordu ;

Önce Teiste

- Benim adima uydurulan yalanlara sana verdigim akila, vicdana, sabira ragmen neden inandin ve yapilmis onca kötü seyin arkasinda durdun elestirmedin?

Sonra Ateiste

- Ben varim karsinda duruyorum simdi ne diyeceksin ?

Soruyorum simdi bu fantazi gercek olsa kim daha kötü teistmi ateistmi ?

Bu sorunun benim acimdan cevabi teist daha kötü. Bircok din savasi var ve bir cok insan din catismalarinda öldürüldü. Malatyada üc kisinin kafasi hunharca kesildi, ülkemizde bir cok alevi saldiri yasadi ayrica bir cok can sivasta katledildi vb. Saymakla bitmez. Simdi elini vicdanina koy ve dogruyu söyle yanlismi düsünüyorum cevabin evetse neden ?

SAYGILAR

Eğer yukardaki teist ve ateist diyalogundaki teist sadece Allah'a inanıyor da Allah ile ilgili diğer şeyleri (kitap, Peygamber vs.) reddediyorsa o teistin benim için hiçbir önemi yok. Olaya bu bakış açısından mı bakacağız yoksa teist'i müslüman kabul edip de mi bakacağız?

Malatya'da Sivas'ta öldürülenleri eğer gerçekten müslümanlar öldürdülerse ve haksızlılarsa bu, onların suçu ve günahı. Nasıl ki bir toplulukta bir kişinin yaptığı hatadan dolayı bütün bir topluluk mesul tutulmazsa birkaç müslümanın yaptığı bir şeyden dolayı da İslam suçlanamaz. Bir öğrenci kopya çekiyor diye öğretmenin bütün sınıfı cezalandırması ne kadar mantıksız ve ne kadar adaletsiz bir şey değil mi?

Ya Allah varsa? Ya Allah yoksa? Sanırım akılla içinden çıkılacak sorular değil ha :)

Dibe not: Zamanın olmadığı için ( yemek yapacağım da:) ) uzun yazamadım kusura bakmayın

tarihinde Tercan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şit ismi Kuran'da geçmeyen bir isimdir..Tevrat'ta Adem'in oğlu olarak geçer Adem'in 6. kuşak torunu değildir.

Ve Kuran'da Şit'e(zaten yok) Adem'e İdris'e suhuf verildiğine dair bilgi yoktur..Atmasyon hayali bilgilerdir..

Kuran,İbrahim'in sayfalarından(suhuf) bahseder ama 10 adet olduğu ise yazmamaktadır..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...