Jump to content

C Vitamini neden sentezlenmez?

Recommended Posts

C vitamini birçok bitki ve hayvan için gereklidir. Hayvanlar Askorpik asit denen C vitamini, bazı enzimler aracılığı ile glukozdan sentez ederler.

Primatlar C vitamini sentez edemezler.

Bu da açıkca göstermektedir ki C vitamini sentezi, 70-80 milyon yıl önce primatlar daha birbirlerinden farklılaşmadan önce bir zamanda durmuştur.

Yani primatlar yakın akrabadırlar.

Sanıldığına göre o zaman bir frame shift mutasyon olmuş ve canlı artık C vitamini sentez edemez hala gelimiştir.

Ama bunun bizim atamız için hiç önemi yoktur. Çünkü ormanlarda meyva yiyerek yaşamaktadır bu atamız..

C vitamini sentez etmesine gerek yoktur. Yediği meyvalarda bol miktarda C vitamini vardır.

Bu yüzden doğal seçilime uğramamıştır.

Yani C vitamini sentez edememek onu olumsuz olarak etkilememiştir.

C vitamini sentez edememenin bilinen bir evrimsel yararı yoktur.

Sadece zararsız bir durumdur..

HACI

Sitelerde Paylaş

Ben hep doğal seleksiyon mekanizmasının canlıları bir takım zahmetlerden kurtardığını düşünmüşümdür. Bir başka başlıkta homo sapienlerin neden güçlü kollara, dişlere ve pençelere sahip olmadığını tartışırken Hacı'nın doğadaki ekonomi politikası üzerine sözleri geldi aklıma. Böyle düşünecek olursak C vitaminini elde etmenin çok daha kolay yollarını bulmuş canlıların c vitamini sentezleme yükümlülüğünden kurtulduğunu söyleyebilir miyiz? C vitamini sentezlemenin metabolizmaya maliyeti nelerdir?

Sitelerde Paylaş
Ben hep doğal seleksiyon mekanizmasının canlıları bir takım zahmetlerden kurtardığını düşünmüşümdür. Bir başka başlıkta homo sapienlerin neden güçlü kollara, dişlere ve pençelere sahip olmadığını tartışırken Hacı'nın doğadaki ekonomi politikası üzerine sözleri geldi aklıma. Böyle düşünecek olursak C vitaminini elde etmenin çok daha kolay yollarını bulmuş canlıların c vitamini sentezleme yükümlülüğünden kurtulduğunu söyleyebilir miyiz? C vitamini sentezlemenin metabolizmaya maliyeti nelerdir?

Ben de tam bu bakımdan sormuştum.

C Vitamini sentezleme maliyeti ne kadardır :)

Sırf bu yüzden milyonlarca denizci öldü.

Sitelerde Paylaş

Öyle de diyebiliriz ama, C vitamini sentezlemek çok kolay.. Bir iki enzimle glukozcan sentezleniyor.

Frame shift mutasyon 70 milyon yıl önce vuku buluyor.. Ne demekse..

O zamandan beri C vitamini sentezlenmemesi elbette akla doğal seçilimin seçtiği bir seçeneğe benziyor.

Framshift mutasyon aslında ağır genetik hastalıklara neden olabilir.

Yine de bir avantajı olabilir.. Ben bir yarar düşünemiyorum..

Belki bilen vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...