Jump to content

Tanrıya inanmama Sebebiniz

Recommended Posts

İster inansın ister inanmasın öncelikle hepimiz aynıyız. Hepimizin burnu kulağı kaşı gözü vs.. aynı yerde. Bizi birbirimizden ayıran düşüncelerimiz. Gayet normal bu hal gösteriyor ki vücudumuz gibi görüş ve düşüncelerimizde aynı yöne gidiyor. Hiçbirimiz tahtaya kaşık demiyoruz elmaya armut demiyoruz .kulaklarımız aynı şekilde işitiyor burunlarmız aynı şekilde kokuyu alıyor aynı şekilde üzülüyor aynı şekilde seviniyoruz.tabi kahkaha ve hıçkırık efektleri biraz farklı oluyo:Delhasıl ben farklıyım diyen farklıyım dedi diye farklı olmaz.insan olduğu halde ben insan değilim diyene divane derler.bu kadar ilahi sanat eserlerinin içinde olduğu halde hayır bu eserlerin sahibi yok diyende(bir müzede resim sergisini gezip hayır bu sanat eserlerinin sahibi olamaz demek gibi)divane sarhoş hükmüne geçmezmi?

Sitelerde Paylaş
İster inansın ister inanmasın öncelikle hepimiz aynıyız. Hepimizin burnu kulağı kaşı gözü vs.. aynı yerde. Bizi birbirimizden ayıran düşüncelerimiz. Gayet normal bu hal gösteriyor ki vücudumuz gibi görüş ve düşüncelerimizde aynı yöne gidiyor. Hiçbirimiz tahtaya kaşık demiyoruz elmaya armut demiyoruz .kulaklarımız aynı şekilde işitiyor burunlarmız aynı şekilde kokuyu alıyor aynı şekilde üzülüyor aynı şekilde seviniyoruz.tabi kahkaha ve hıçkırık efektleri biraz farklı oluyo:Delhasıl ben farklıyım diyen farklıyım dedi diye farklı olmaz.insan olduğu halde ben insan değilim diyene divane derler.bu kadar ilahi sanat eserlerinin içinde olduğu halde hayır bu eserlerin sahibi yok diyende(bir müzede resim sergisini gezip hayır bu sanat eserlerinin sahibi olamaz demek gibi)divane sarhoş hükmüne geçmezmi?

Ben bir resim galerisini gezdikten sonra "bu resimlerin bir sahibi olamaz" diyen birini görmedim, duymadım.

Ama "Allah yok" diyen milyonlarca insan var.

Dünyayı, evreni sanat eseri diye tanımlamak da ayrıca bir sarhoşluk emaresi sayılmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Ressamın yaptığı insana,ağaca,insana,dağa,ota, sanat eseri deyipte onların kendilerini sanattan muhal saymak pek mantıklı değil.Herşeyde mantık arayanların kulakları çınlasın!Mesela insanı ele alalım sanat eserimi değilmi insanın vucudu zerrelerden meydana gelmiştir,adeta bin kubbeli bir saray gibi,her kubbesinde taşlar direksiz birbirine verip,muallakta durdurulmuş.Eğer bu saray bir ustaya verilmesse,lazım gelirki o her zerre şuurlu birer usta olması gerekir.Buda aklen muhal içinde muhaldir,iki şık içinde istersen aklını kör yapıp muhali şeçebilirsin.

Sitelerde Paylaş
Ressamın yaptığı insana,ağaca,insana,dağa,ota, sanat eseri deyipte onların kendilerini sanattan muhal saymak pek mantıklı değil.Herşeyde mantık arayanların kulakları çınlasın!Mesela insanı ele alalım sanat eserimi değilmi insanın vucudu zerrelerden meydana gelmiştir,adeta bin kubbeli bir saray gibi,her kubbesinde taşlar direksiz birbirine verip,muallakta durdurulmuş.Eğer bu saray bir ustaya verilmesse,lazım gelirki o her zerre şuurlu birer usta olması gerekir.Buda aklen muhal içinde muhaldir,iki şık içinde istersen aklını kör yapıp muhali şeçebilirsin.

Ressamın dandik eserleri:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12764

Sitelerde Paylaş

Benim dusuncelerimi asagidaki yazi ozetliyor

(http://machineslikeus.com/news/an-atheists-creed)

(en kisa zamanda Turkceye cevirecegim)

I believe in a purely material universe that conforms to naturalistic laws and principles.

I believe that the life we have is the only one we will have, that the mind and consciousness are inseparable from the brain, that we cease to exist in any conscious form when we die, and that it is therefore incumbent on us to enable each person to live their one life to the fullest.

I believe in the power of science and reason and rationality to further deepen our understanding of everything around us and to eventually overcome superstition and erase the petty divisions sown by religion, race, ethnicity, and nationality.

I am in awe of the beauty, vastness, and complexity of nature and the universe, and the fact that all arose purely by the working of natural laws.

I believe in the power of ideals such as peace and justice and shared humanity to inspire us to create a free and just world.

I believe in kindness, love, and the human spirit and their ability to overcome challenges and adversity and to create a better world.

I believe in the necessity for credible and objective evidence to sustain any belief and thus deny, because of the absence of such evidence, the existence of each and every aspect of the supernatural.

I refuse to bow, prostrate myself, or otherwise cower before the deities of any religion.

I am neither tempted by the fiction of heaven or any other form of eternal life nor fearful of the fiction of hell.

I choose to live the dignified and exhilarating life of a free-thinker, able to go wherever knowledge and curiosity takes me, without fear of contradicting any dogma.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
çünkü tanrı bu kadar kusursuzunu yaratamaz :D

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/LiveImag...k%20poz/000.jpg

Uçan Spagetti Canavarı sahibine bağışlasın ne diyeyim :)

Tanrıya da zeusa,perilere,elflere,ejderhalara,odine vs.ye neden inanmıyorsam ondan inanmıyorum,kanıt 0.

tarihinde Astur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Görüyorum ki birçok ateist eğitimli ve rahat ailelerden geliyor.

Benim durumum daha farklıydı...

Dinlerin getirdiği "zekayı köreltme, farklı bakış açılarını" engelleme gibi nedenlerin yanı sıra en önemlisi din adı altında korkutucu işler yapan insanlar gibi olmak istemedim...

Bu insanlar size ne kadar yakın olursa, dinlerden o derece iğreniyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ne sarayı?

Ne ustası?

İnsanın nesi sanat eseri?

Sanat eseri, tamamen kişi tarafından "yaratılır".

İnsan sanat eseri değildir ve yaratılmamıştır.

Ayrıca Tanrı da bir kişi, özne, obje, süje vs... değildir.

Dolayısıyla bir sanat eseri yaratamaz.

Safsata...

Hem de en ilkeli.

Okurken bile yüreğim daraldı.

Sitelerde Paylaş
Çünkü bir hücrenin kendi kendine oluşma ihtimali, 1 sayısının sağına atılabilecek 950 de birdir.

Yani 1 üzeri 950 de bir..

Bu pratikte "0" ihtimal demektir.. Hatta 1 üzeri 30 bile "0" demektir.

İşte bu yüzden inançlı ve müslümanım. Allah vardır..

"Allah" gibi bir varlığın kendi kendine oluşması ihtimali kaçta kaç oluyor bu hesaba göre?

Sitelerde Paylaş
Uçan Spagetti Canavarı sahibine bağışlasın ne diyeyim :)

Tanrıya da zeusa,perilere,elflere,ejderhalara,odine vs.ye neden inanmıyorsam ondan inanmıyorum,kanıt 0.

Güzel ama kusursuz değil. Mesleğim olduğu için konuşabilirim.... burun sorunlu... kötü bir operasyon geçirmiş. biz buna saddle nose deriz ayıptır söylemesi :)

Sitelerde Paylaş
Güzel ama kusursuz değil. Mesleğim olduğu için konuşabilirim.... burun sorunlu... kötü bir operasyon geçirmiş. biz buna saddle nose deriz ayıptır söylemesi :)

Aramızda estetik cerrah da mı varmış,yerli Dr.90210 :P Şaka bir yana,ikinci bir bakışta burunda bir "eyer" durumu gördüm,biraz fazla yukarı kalkık.Ama ben yüzeysel bir insan değilim, onu kusurlarıyla da kabul ederim ;)

Sitelerde Paylaş
tanrıya ınanıyorum ...

inanmamam için evrim masalı yetmiyor....

Evrimi tanrıya aksi kanıt olarak görenlere bağnaz deniyor. Yobaz da dendiği olmuştur.

Evrimin mantıklı olduğunu düşünen inanırlara da güzel bir hareket çekmiş oluyorsunuz böyle söyleyerek.

Sitelerde Paylaş

Öyle de her şey, Cenab-ı Hakk'ın namına hareket eder ki; zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek herbir ağaç, Bismillâh der. Hazine-i Rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor. Her bir bostan, Bismillâh der. Matbaha-i Kudret'ten bir kazan olur ki: Çeşit çeşit pekçok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor. Herbir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar Bismillah der. Rahmet feyzinden bir süt çeşmesi olur. Bizlere, Rezzak namına en lâtif, en nazif, âb-ı hayat gibi bir gıdayı takdîm ediyorlar. Herbir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları, Bismillâh der. Sert olan taş ve toprağı deler geçer. Allah namına, Rahman namına der, her şey ona müsahhar olur.

Evet havada dalların intişarı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin

kolaylıkla yayılması ve yer altında yemiş vermesi; hem şiddetli sıcak ve hararete karşı aylarca nazik, yeşil yaprakların yaş kalması; tabiatçıların ağzına şiddetle tokat vuruyor. Kör olası gözüne parmağını sokuyor ve diyor ki: En güvendiğin salâbet ve hararet dahi,emir tahtında hareket ediyorlar ki, o ipek gibi yumuşak damarlar, birer asâ-i Mûsâ (a.s.) 1- "Asânı taşa vur!" dedik. (Bakara Sûresi: 60.) gibi-1- emrine boyun eğerek taşları şakk eder. Ve o sigara kâğıdı gibi ince nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrâhim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı,- Ey ateş! Serin ve selâmetli ol. (Enbiyâ Sûresi:69)-2- ayetini okuyorlar...

Sitelerde Paylaş
Öyle de her şey, Cenab-ı Hakk'ın namına hareket eder ki; zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek herbir ağaç, Bismillâh der. Hazine-i Rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor. Her bir bostan, Bismillâh der. Matbaha-i Kudret'ten bir kazan olur ki: Çeşit çeşit pekçok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor. Herbir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar Bismillah der. Rahmet feyzinden bir süt çeşmesi olur. Bizlere, Rezzak namına en lâtif, en nazif, âb-ı hayat gibi bir gıdayı takdîm ediyorlar. Herbir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları, Bismillâh der. Sert olan taş ve toprağı deler geçer. Allah namına, Rahman namına der, her şey ona müsahhar olur.

Evet havada dalların intişarı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin

kolaylıkla yayılması ve yer altında yemiş vermesi; hem şiddetli sıcak ve hararete karşı aylarca nazik, yeşil yaprakların yaş kalması; tabiatçıların ağzına şiddetle tokat vuruyor. Kör olası gözüne parmağını sokuyor ve diyor ki: En güvendiğin salâbet ve hararet dahi,emir tahtında hareket ediyorlar ki, o ipek gibi yumuşak damarlar, birer asâ-i Mûsâ (a.s.) 1- "Asânı taşa vur!" dedik. (Bakara Sûresi: 60.) gibi-1- emrine boyun eğerek taşları şakk eder. Ve o sigara kâğıdı gibi ince nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrâhim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı,- Ey ateş! Serin ve selâmetli ol. (Enbiyâ Sûresi:69)-2- ayetini okuyorlar...

Risale-i Nur'dan alıntı :D

Sitelerde Paylaş

Hımm risale i nuru biliyosunuz demek iyi okuyunda belki imana gelirsiniz.:DZaten şunu anladım siz allahın varlığını biliyosunuzda işinize gelmiyo.inanmıyorum kime allaha demekki allah var.Olmayan şeye inanmamana gerek yok çünki zaten yok.Siz sürekli inkar ediyosunuz ama mantıklı bi cevap yok?mantıkla ilimle konuşuyoruz ispat ediyoruz amma siz yolunuzu çizmişsiniz.şunu iyi biliyorumki insan önünde hastalık,ölüm,sıkıntı,nerden geldim, nereye gidiyorum kainatta herkes bir işe koşarken ben niye kafama göre takılıyorum(arıdan tut ta güneşe,çakaldan ta buluta)sorularına yanıt bulamadığı müddetçe huzur bulamaz...

Sitelerde Paylaş
Hımm risale i nuru biliyosunuz demek iyi okuyunda belki imana gelirsiniz.:DZaten şunu anladım siz allahın varlığını biliyosunuzda işinize gelmiyo.inanmıyorum kime allaha demekki allah var.Olmayan şeye inanmamana gerek yok çünki zaten yok.Siz sürekli inkar ediyosunuz ama mantıklı bi cevap yok?mantıkla ilimle konuşuyoruz ispat ediyoruz amma siz yolunuzu çizmişsiniz.şunu iyi biliyorumki insan önünde hastalık,ölüm,sıkıntı,nerden geldim, nereye gidiyorum kainatta herkes bir işe koşarken ben niye kafama göre takılıyorum(arıdan tut ta güneşe,çakaldan ta buluta)sorularına yanıt bulamadığı müddetçe huzur bulamaz...

Sence Tanrı'ya inanmak işimize gelmediği için mi inanmıyoruz?

İşimize gelmeme nedeni ne olabilir?

İşimize gelmemesi daha tehlikeli ya da riskli değil mi?

Neticede cehennemde yanacağız...

İşimize gelmeme nedeni dünyada keyfimizce(!) yaşamayı tercih ediyor olmamız mı?

İşimize gelmiyor çünkü istediğimiz gibi kötülük yapabiliyoruz, birine kızınca rahatlıkla öldürebiliyoruz, canımızın istediğine tecavüz edebiliyoruz, fuhuş yapabiliyoruz...

Bunları mı yapıyoruz sence?

İşinize gelmiyor ne demek?

Risale'ye fazla takılma...

Delinin zırvaları onlar..

Sitelerde Paylaş

inanmıyorum, çünkü ihtiyacım yok.

senfazon, biz allah ın ya da herhangi bir tanrının varlığını bilsek, buna neden inanmayalım? nurcular kadar da beynimiz yok mu bizim? hem varlığı kesin olarak nasıl bilinebilir? gördün mü? konuştun mu? ha, bir de deli sait safsataları yazma buraya, hiç çekilmiyor, okumak isteyen okur ki zaten okuyan çok kişi de vardır burada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...