Jump to content

Zamandan mekandan münezzeh nedir?

Recommended Posts

Ötelemek için kullanıyor evet,ama zamansız mekansız söylemini yine evren içinden öğrendiği zaman mekan tanımlarıyla yaptığından zamansız mekansız şey hiçlik oluyor farkında değil.

Bir varlığa atıf yaparken mekan L(uzunluk) ve T(zaman) boyutu hep var..Bunlar olmadığında ise hiçlik var.

Selam.

Karadeliklerin ortasında ne var hocam :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

İşte sırf bu yüzden bilimin tanrıya ulaşamayacağına inanıyorum..

Mantıksız..Öyle veya böyle,bu üst boyutlarda var olabilecek varlıların alt boyutlardan etkilenmesi zorunludur.Biz üç boyutlu olduğumuz halde iki boyutlu cisimlerden münezzeh değiliz,Bu üst boyutlardaki canlılarda bizim kadar olmasa da zamandan etkilenmek zorundadır.

Ayrıca bu üst boyutta bulunan yaşamın sadece tek bir varlıktan ibaret olması çok mantıksız.Neden tek olsun?Bir çok tanrıların var olduğu bir boyut fikri daha mantıklı.

Sitelerde Paylaş
Gençler hep heyecanlı olur normal karşılamak lazım :)

Yok bu heyecan değil, karadelik gözlemlemiş bir bilim adamı tanımadığım gibi, kimi bilim adamlarının, kara deliklerin varlığına karşı çıktığını biliyorum da, değineyim dedim. Ama ben Kur'an'ın bireysel akla önem verdiğini anlayamayacak kadar, kontrolünü kaybetmiş ve kendini dogmalara kaptırmış biriyim. Bu minvalde, her kim ki Kur'an'a inanıyorsa gerçek septiktir, ateist septik olduğunu iddia edenler de gaydir.

Gayliğin insan maneviyatına huzur verdiğini duymuş muydunuz?

Sitelerde Paylaş
Yok bu heyecan değil, karadelik gözlemlemiş bir bilim adamı tanımadığım gibi, kimi bilim adamlarının, kara deliklerin varlığına karşı çıktığını biliyorum da, değineyim dedim. Ama ben Kur'an'ın bireysel akla önem verdiğini anlayamayacak kadar, kontrolünü kaybetmiş ve kendini dogmalara kaptırmış biriyim. Bu minvalde, her kim ki Kur'an'a inanıyorsa gerçek septiktir, ateist septik olduğunu iddia edenler de gaydir.

Gayliğin insan maneviyatına huzur verdiğini duymuş muydunuz?

Karadeliklerin varlıkları çok yakında kanıtlandı...

İnanç konusunda fazla keskin hatlı konuşmak bana göre hatalı.:)

Galık hakkında pek bir şey bilimiyorum ..Biliyorumda hislerini bilemem gay değilim..Ama bunun bir seçim olmadığnı biliyorum..

Sitelerde Paylaş
Karadeliklerin varlıkları çok yakında kanıtlandı...

İnanç konusunda fazla keskin hatlı konuşmak bana göre hatalı.:)

Galık hakkında pek bir şey bilimiyorum ..Biliyorumda hislerini bilemem gay değilim..Ama bunun bir seçim olmadığnı biliyorum..

'Gayliğin maneviyata iyi geldiği de son dönemde kanıtlandı', şeklinde kinayeye devam ederdim ama, her neyse :) Kara deliğin içine giren varsa, beri gelsin :)

tarihinde Vilppu7 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Tanrı her yerdedir." ile "Tanrı mekandan münezzehtir" arasında fark yoktur.

tanrı=sonsuz mekan ise tanrıya göre zaman ve mekan tanımı yapılamaz.

Ölçüm için referans noktalarına ihtiyaç vardır.

Tanrı, her yerde ise, aynı anda mekanda da olmak zorundadır. Bu durumda nasıl 'mekandan münezzeh' olacak? Tam olarak mekanda olmayanın dilbilimsel karşılığı 'yokluk' olduğu için, 'her yerde' olmak, 'her mekanda olmak' dışında bir anlam teşkil etmeyecektir. Ölçüm için referans noktalarının gerekmesininse, konuyla hiç alakası yok :)

Sitelerde Paylaş
Ve bilim yine yapacağını yaptı, bir imkansızı başarıp, 10+1 boyutlu evren tanımladı. Adına da m teorisi koydu.

Benim Tanrı teoremime ne olacak peki? :rolleyes:

Nasıl mümkün olduğuna dair, kabaca, 'mathematical dummies' olan -en azından benim gibi- gençlerimiz için bir açıklama sunar mısınız? :)

Sitelerde Paylaş

"Tanrı her yerdedir." ile "Tanrı mekandan münezzehtir" arasında fark yoktur.

tanrı=sonsuz mekan ise tanrıya göre zaman ve mekan tanımı yapılamaz.

Ölçüm için referans noktalarına ihtiyaç vardır.

Mekandan münezzeh diyenler tanrı= sonsuz mekan diyebiliyor mu acaba?

Tanrı sonsuz mekan dediklerinde evreni bunun neresine yerleştireceklerini bulamayıp kaçıyorlar panteizmden:)

Sitelerde Paylaş
Benim Tanrı teoremime ne olacak peki? :rolleyes:

Nasıl mümkün olduğuna dair, kabaca, 'mathematical dummies' olan -en azından benim gibi- gençlerimiz için bir açıklama sunar mısınız? :)

3 boyutlu analitik geometri düzleminde evrenimizin bilinen koordinat boyutlarını düşünün. Bu düzlemde, bizim 3 boyutlu birimimizi tanımlayan her birim, birbiri üstüne binmiş garip bir şekilden oluşan 6 boyut daha tanımlanır. Bu ek boyutların kavranmasını kolaylaştırmak için en çok kullanılan örneği vereyim. Uzak mesafeden bir oklavaya(aslen ışık direğidir, ama onunla zor oluyor) baktığını düşünün. Bu oklava uzaktan size tek boyutlu gibi görünür(iki boyutta tanımlanmıştır vs. denmesin, uğraştırmayın :D), halbuki, yakından bakınca bir karınca onun üzerinde spiraller çizerek hareket edebilir(aslen, karıncalar burada string'lerdir). 11. boyut ise, stringlerin uzamsal boyutlarıdır, bu uzamsal boyutta membrain adı verilen yapılar, evrenleri oluşturur.

Sitelerde Paylaş
3 boyutlu analitik geometri düzleminde evrenimizin bilinen koordinat boyutlarını düşünün. Bu düzlemde, bizim 3 boyutlu birimimizi tanımlayan her birim, birbiri üstüne binmiş garip bir şekilden oluşan 6 boyut daha tanımlanır. Bu ek boyutların kavranmasını kolaylaştırmak için en çok kullanılan örneği vereyim. Uzak mesafeden bir oklavaya(aslen ışık direğidir, ama onunla zor oluyor) baktığını düşünün. Bu oklava uzaktan size tek boyutlu gibi görünür(iki boyutta tanımlanmıştır vs. denmesin, uğraştırmayın :D), halbuki, yakından bakınca bir karınca onun üzerinde spiraller çizerek hareket edebilir(aslen, karıncalar burada string'lerdir). 11. boyut ise, stringlerin uzamsal boyutlarıdır, bu uzamsal boyutta membrain adı verilen yapılar, evrenleri oluşturur.

Anladım, teşekkür ederim :)

Ama gerek 'spiralleri', gerek ışık direği örneğini 'anlayabilmek' için, zaten 4 boyutlu bir temele sahip olmak gerekiyor. Bu minvalde, jadı'nın argümanı, yarı yarıya da olsa ağırlığını koruyor gibi, yanılıyorsam düzeltin :)

Sitelerde Paylaş

Zamandan ve mekandan münezzeh olan bize göre yoktur zaten. Boyut meselesine takılmaya gerek yok. Boyutlar var olsa bile zamandan ve mekandan münezzeh olamazlar. Sadece bizim göremediğimiz ve algılayamadığımız boyutlar olurlar. Tanrı istesede yarattığı herhangi bir boyutta var olamaz. O zaman yaratttığı sistemin içine girmiş olur. Tabii bunu kelamcı anlayışa göre söylüyorum. Kurana göre Tanrı insana benziyor zaten ve yeri yurdu belli. Yarattığı sistemin bal gibide içinde. Neyse kelamcı anlayışa gelelim. Yarattığı sistemi Tanrı yargılayamaz. Çünkü yargıladığı an müdahale etmiş olur. Düşündüğü an iradesi yönünde her şey değişir. Eğer Tanrı sistem kurdu ise ilk yazdığı gibi sistem akmak zorundadır. Yani peygamber göndermesi falan olacak iş değil. Zamandan mekandan münezzeh üstün bir iradenin peygamber göndererek işleri düzeltmesi alakasız bir iş olur. Düşündüğü an müdahale etmek zorunda olan Tanrı peygamber gönderecek zamanı bile bulamaz. Kendi adına değil, kurduğu sistem adına. Tanrınında zorunlulukları var. Siz ne sandınız?:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Anladım, teşekkür ederim :)

Ama gerek 'spiralleri', gerek ışık direği örneğini 'anlayabilmek' için, zaten 4 boyutlu bir temele sahip olmak gerekiyor. Bu minvalde, jadı'nın argümanı, yarı yarıya da olsa ağırlığını koruyor gibi, yanılıyorsam düzeltin :)

3+1 boyut, bizim doğrudan muhattap olduğumuz boyutlar olduğu için bizim için bunu kafamızda canlandırabilmemiz zordur, ancak imkansız değildir. Nasıl bir şey olduğunu kestiremiyor isek, matematik ile nasıl tanımlayabiliyoruz? Siz, 4 değilde, 7 membraninde "açıldığı", yani 7 boyutla da doğrudan muhattap olduğunuz bir evrende varolsaydınız, diğer geri kalan üç boyutuda benzer şekilde tanımlamak durumunda olacaktınız. Veya iki boyutlu evren...

Sonuçta: Matematik bizim soyutama biçimimiz ise ve onunla 11 boyutlu bir sistem tanımlayabiliyorsak; Hayır imkansız değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...