Jump to content

Şimdi ne dinliyorsunuz?

Recommended Posts

• İleti 397
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca, ilahiden metal mi olur?

"Bir" çıktığı dönem Türkiye'de Satanist faaliyetler çok artmıştı,göz önündeydi,yaygın Metal=Satanizm anlayışını kırmak gerekiyordu.

Bunun dışında,Bir'in içinde dini figürlere eleştirel göndermeler de vardır,ilahi pek doğru bir tanım olmaz :)

Sitelerde Paylaş
Batı'dan gelen her müziğin iyi olduğunu söyleyemeyiz, ancak berbat müzikleri çok iyi pazarlayıp hit yapmayı iyi beceriyorlar. Bizim kıçık kırık entellerimiz de popüler olan her gavur bokunun çok lezzetli olduğunu sanıyorlar.

Müzisyen ismi diye Madonna'yı sayacak kadar zevksiz kişilerin tad alması güç ama Erkan Oğur ve Çinucen Tanrıkorur diyorum ben...

Batı'dan gelen her müzik iyi diyemeyiz, ama iyi müziğin çoğunluğu oradan çıkıyor diyebiliriz. Bunda tabi başarılı sanatçıların kayıt yapmak için ya da yaşamak için Batı'ya gitmesi ile de alakası var.

Bu arada Madonna efsanedir, ben severim :)

Erkan Oğur'u da severim, bir sanatçıyı sevmek bir başkasını sevmekle niye çelişir onu anlayamıyorum ben, takım mı tutuyoruz nedir?

Sitelerde Paylaş
Norveç, Finlandiya, İsveç... İnsan dünyayı amerika ve ingiltereden ibaret zannederse olacağı bu.

Metal dünyasının iskandinav ekolünü, ağırlığını... İngiliz müziği diye sunulanlarının tamamına yakınının celtic ve irlanda orijinli olduğunu görmemeye başlar.

Amerikanın müzikte pop dışında ne ağırlığı varmış?

Bence sendeki ABD ve İngiltere düşmanlığı kalbini mühürlemiş Kodo :)

Ben en iyi metal İngiltere ve ABD'den çıkar demedim, önce orada çıkar dedim. İskandinavya metali benim bildiğim 90larda çıktı, metal müzik ise ta 60ların sonunda ABD'de ve İngiltere'de ortaya çıktı.

İngiliz müziği olarak sunulan hangileri tam olarak celtic ve irlanda kökenli?Led Zeppelin mi, Iron Maiden mı, Deep Purple mı, Whitesnake mi?

İrlanda'dan U2'yu, İskoçya'dan Travis'i falan severek dinleriz tabi, ayrı konu da olayı İngiliz müziği yok noktasına getirmen komik olmuş.

Sitelerde Paylaş
Ben en iyi metal İngiltere ve ABD'den çıkar demedim, önce orada çıkar dedim. İskandinavya metali benim bildiğim 90larda çıktı, metal müzik ise ta 60ların sonunda ABD'de ve İngiltere'de ortaya çıktı.

Metal müzik İngiltere'de çıkmıştır. Amerika'dan çıkan rock'n roll denilen country/pop kırmasıdır.

Edit: Amerikan zencilerinden çıkan blues ve jazz'ı tabii ki ayrı tutuyoruz.

İngiliz müziği olarak sunulan hangileri tam olarak celtic ve irlanda kökenli?Led Zeppelin mi, Iron Maiden mı, Deep Purple mı, Whitesnake mi?

İlk metal grubu Led Zeppelin'dir. Rock ve metal müziğin kaynağı ingiliz değil, irlanda folklorüdür ve kelt folklörünü dinleyen biri, metal müziğe etkilerini ve katkılarını derhal farkeder.

İrlanda'dan U2'yu, İskoçya'dan Travis'i falan severek dinleriz tabi, ayrı konu da olayı İngiliz müziği yok noktasına getirmen komik olmuş.

İngiliz müziği yok demedim.

Sitelerde Paylaş
Metal müzik İngiltere'de çıkmıştır. Amerika'dan çıkan rock'n roll denilen country/pop kırmasıdır.

Edit: Amerikan zencilerinden çıkan blues ve jazz'ı tabii ki ayrı tutuyoruz.

E tamam, yanlış birşey mi söylemişim? İtirazının neye olduğu hala benim için hala bir muamma.

İlk metal grubu Led Zeppelin'dir. Rock ve metal müziğin kaynağı ingiliz değil, irlanda folklorüdür ve kelt folklörünü dinleyen biri, metal müziğe etkilerini ve katkılarını derhal farkeder.

Led Zeppelin İngiliz grubu değil mi? Ee?

Rock ve metal müziğin kaynağının irlanda folklörü olduğu da ilginç bir iddia, ilk senden duyuyorum bunu, hatta şimdi gidip metal hakkındaki Wiki maddesini okudum, benzer birşeye rastlamadım.

Kelt müziğini de dinlerim, uzun süredir Loreena McKennitt, Enya vs. hayranı olan bir insan olarak öyle bir etki olsa fark ederdim diye düşünüyorum.

İngiliz müziği yok demedim.

Şöyle yazmıştın.

İngiliz müziği diye sunulanlarının tamamına yakınının celtic ve irlanda orijinli olduğunu görmemeye başlar.

Ben de o tarz bir anlam çıkardım.

Sitelerde Paylaş

90 ların diskocuları veya gençleri iyi bilir ben çok iyi biliyorum... bu parça ise favorimdi hatırladımda dinledim bugün ne güzel parça yav.

yékéké nimo yé ké yé ké

yékéké nimo yé ké yé ké

ké woyé boli lalé

n’na doni kassi kan

woyé boli lalé

eh eh

nyé n’ta sorona kono mi ma ta i yonfé

wo dén té soron lonkéléna

sini mory la diyandé

timba bara wouloukounta

souba ma kata i yala

ah sara lila

Sitelerde Paylaş
Amerika'da her çıkan şeyi dinlerim diye birşey yok tabiki. Eminem dandik ama pek çok kaliteli müzik Amerika'da ve İngiltere'de yapıldığı bir gerçek.

Efsane İsimler: The Doors'tan tut, Beatles, Iron Maiden, Led Zeppelin, David Bowie, Madonna, Elvis Presley, Frank Sinatra.. vs Saysan bitmez.

Türklerin çıkardığı en büyük isim kimdir? Türkiye, Romanya, Bulgaristan, İran... Dandik ülkeler bunlar. Dünya kültürüne ne vermişler?

amma da sallamışın sen buradaki kültürden bi habersin diye aşağılama hakkına sahip olamazsın..

aklıma gelen ilk isim Ömer Faruk Tekbilek'tir mesela....

Sitelerde Paylaş

Rage Against the Machine, Marduk, Rammstein, Darkestrah, Dimmu Borgir, Satyricon, Burzum, Amon Amarth, Pagan, Maya 2012, Saga, Sakatat, A Black Rose Burial, Suicide Silence, Children of Bodom, Lamb of God (o kadar black grubundan sonra oldu mu bu diyenin çanağı kırarım, adamlar kesinlikle din karşıtı :) ) Behemoth, Napalm Death, Sodom, Judas Priest, Cypress Hill, Deja-vu, Bloodhound Gang

Biliyorum çok alakasız gruplar ama... daha ne olsun :lol:

Sitelerde Paylaş
E tamam, yanlış birşey mi söylemişim? İtirazının neye olduğu hala benim için hala bir muamma.

Led Zeppelin İngiliz grubu değil mi? Ee?

Önce kendimi bir düzelteyim, ilk metal grubu Led Zeppelin değil, Black Sabbath'tir.

Şimdi, konuya çok ters bir açıdan giriş yapacağım. Günümüzde popülerleşen kolbastıdan örnek vereceğim. Anadolu müziklerinden pek bilmeyen kişiler kolbastının müziklerinin karadeniz kökenli olduğunu düşünür. Hatta, şahit olduğum kadarı ile anadolu müziklerini bilmesi gerektiğini zannettiğiniz yurdum insanı bile öyle zanneder ve hatta üsteler. Sebepleri de kolbastının karadeniz yöresinde çıkmış olmasıdır ve bunu ciddi ciddi üsteleyenlere bile şahit olmuşluğum vardır. Önüne ankara havası olarak etiketlenmiş en bariz örnekleri koyarsınız, hala o müziklerin karadeniz müziği olduğunu zanneder. Aslında, kolbastı için olay gayet basittir: balıkçılıkla geçimini sağlayan karadenizliler ankara havası eşliğinde dans ederse ne olurun cevabıdır kolbastı.

Bu uzunca girizgahın ardından, şimdi gidelim batıya, oradan ingiltereye geçeriz. Batı müziklerinin iki kaynağı vardır, diğer çoğu kültürde olduğu gibi saray ve yine çoğu kültürde olduğu gibi ibadet, yani klisedir. İngilterenin yetenek yarışmasına katılan ve alışıla geldik popstarların görünümüne tezat bir şekilde ev hanımını andıran ve sadece klise korosunda şarkı söylemiş taze Susan Boyle örneği var:

Bunları kafamızın bir kenarında tutup, tümden gelimi bir süreliğine bırakıp, tüme varım yapalım. İrlandalılar yakışıklı erkekleri, fıkralarından sonra meşhur oldukları bir konu varsa bu da dinlerine bağlılıkları ve ilahileridir(blessing)! İrlanda'da klisede ilahi söyleyen gençlere, gitar diye bir şey var bir dene istersen diye verirsen sanırım şöyle bir şey çıkar ortaya:

Peki bu gençler

ve http://www.youtube.com/watch?v=ljmO6oNOKfs müziklerle büyümüşse, ellerine gitarın yanında, bas gitar ve davul seti verilmişse nasıl bir şey çıkar ortaya? Bu çıkar: http://www.youtube.com/watch?v=CBWcRMonvWA

Akustik olanın melodileri ile dans müziği olanın ritim ve harmonisi!

Bunlar öznel görüşler mi diyorsun... gayet basit bir sınama yöntemimiz var. Aynı müziğin farklı enstrümanlarla yorumu için varolanlardan bir kaç örnek dinleyelim. Mesela ünlü olanlarından başlayalım... Metal dinleyipte, Apocalyptica'yı duymayan ve dinlemeyen yoktur sanırım, violalarla One

bir de keman ile paranoid dinleyelim bakalım: http://www.youtube.com/watch?v=rn__qDmO_RY tamam iyi bir yorum değil ama, -batının- geleneksel enstrümanlarla nasıl bir şey olduğu hakkında fikir veriyor. Bir de yanında şöyle bir irlanda müziklerinden bir karışık dinleyelim ve hep beraber arasında üç fark bulmaya çalışalım.

Diyeceksin ki, keman olduğu için birbirine benzer gelmesi normal, hemen kontrol denekleri ekleyelim o halde

Samanyolu:

Blues: http://www.youtube.com/watch?v=0wzSjTYOwT4 (fırsat bulmuşken http://www.youtube.com/watch?v=4Ny5ajCn0xw)

Karadeniz havası:

İskoç etkilerine belki bir sonraki iletide değinirim.

Rock ve metal müziğin kaynağının irlanda folklörü olduğu da ilginç bir iddia, ilk senden duyuyorum bunu, hatta şimdi gidip metal hakkındaki Wiki maddesini okudum, benzer birşeye rastlamadım.

"Heavy metal music" başlığına baktım, içerisinde british geçen kelimelerin büyük bir çoğunluğu "britanyalı grup" olarak kullanılmış. Heavy metalin yaratıcısı diyebileceğimiz Ozzy Osbourne ise sadece örnek olarak kullanılmış. Heavy Metal'in esin kaynağından neredeyse hiç bahsedilmemiş, rock'tan kaynak aldığını söylenmiş o kadar...

Kelt müziğini de dinlerim, uzun süredir Loreena McKennitt, Enya vs. hayranı olan bir insan olarak öyle bir etki olsa fark ederdim diye düşünüyorum.

Kelt müziğinin metale olan etkileri daha çok gotik metalde görülür, onu ayrı izah ederim.

Bol linkli ve botlar tarafından spam olarak algılanabilecek bir ileti oldu ama, örnekler vermem gerekiyordu :)

Sitelerde Paylaş
"Heavy metal music" başlığına baktım, içerisinde british geçen kelimelerin büyük bir çoğunluğu "britanyalı grup" olarak kullanılmış. Heavy metalin yaratıcısı diyebileceğimiz Ozzy Osbourne ise sadece örnek olarak kullanılmış. Heavy Metal'in esin kaynağından neredeyse hiç bahsedilmemiş, rock'tan kaynak aldığını söylenmiş o kadar...

Heavy metalin kökeni blues müziği. Blues müziği de 1800'lerde Amerikada zencilerin icra ettikleri bir müzikti. İlk blues albümü 1910'larda bir albümdü sanırım. Blues müziği bildiğiniz gitarla yapılıyor. Farklı enstrümanları yok. Daha sonra işten biraz para kasanılmaya başlanınca blues müziğin ismini değiştirip rock müzik yapıyorlar. Müziği de zencilerin elinden kurtarıyorlar. Bu tür 1950'lerde ortaya çıkıyor. Elvisler, Beatleslerden sonra müzik biraz daha sertleşiyor. Hard rock oluyor. Buna da heavy metal diyorlar. Bu da 1970'lerde ortaya çıkıyor. Müzikal anlamda pek farkları yok. İsimlerini değiştiriyorlar sadece. İlk Heavy metal albümünü Black Sabbath'ın çıkardığı idaa edilir.

Bu tür de dallanarak bir sürü yeni tür oluşturuyor. Thrash metal, Death metal, Black metal, Power metal, Gothic metal vs. ve bunların birbirleriyle etkileşileriyle yeni yeni türler ortaya çıkıyor. Şu an www.metal-archives.com sitesine kayıtlı 67630 şarkıcı ve yüzbinlerce albüm var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...