Jump to content

Hem Alevi Hem Ateist Olunur mu?

Recommended Posts

ben sadece çevremdekilerin tutumlarından sebep (ki çok sayıda tanıyor ya da karşılaşıyoum) hoşlanmadığımı söyledim.. iyisi de var elbette çok sevdiklerim.. ama ne yazıkki az. ya da ben bu konuda biraz şanssızım..

peki asimilasyona uğrayabilen kürt alevileri ne edek kardeş.. kürt sorunu dendiğinde kürtlüklerini gizleyip alevi kimliklerini söylediler. alevi sorunu yaşandığında da aleviliklerini gizleyip kürtlüklerini ön plana çıkardılar.. gerçi şimdi neyseki rahat rahat söyleyebiliyorlar ya neyse.. ama bu söylediğimi yadsıyamazsın sanıyorum.. sıkı yer değiştirmeyi savunmak diyorsan dediğin gibi olsun.. savunuşlar ne yazıkki çoook eskilerde kaldı.. o dönemi baz alırsak bende seviyorum derim.. ben yeni nesili sevmiyorum..

ona bakarsan sadece ben değil alevilerde kendi aralarında birbirlerini sevmezler pek.. tunceli alevisi tokat alevisini sevmez. ne etcez şimdi.. sevmez demeyelim de geçinemezler pek.

avatara gelince: elemanın birinin açtığı saçma başlıktan sebep kısa süreliğine duracak. evet severim ama yılmaz savunucusu değilim.. kimsenin savunucusu olmadığım gibi..

tarihinde Cigdem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Alevilerin, bizim burada sürekli konuştuğumuz İslam ile hiç ilgileri yok. Ama bu alevileri hiç ilgilendirmiyor.

Onlar müslüman olduklarını söylüyor, hatta gerçek İslam'ın da kendi yorumları olduğunda diretiyor.

İslam'ı yorumlama ve yaşama biçimleri çok farklı. Ritüelleri de. Bizim burada eleştirip durduğumuz İslam'dan hem farklı, hem de ona aykırı. O yüzden ben de "aleviler müslüman bile değiller" diyorum. Ama bu tamamen benim kişisel yorumum. Aileme de aynını söyleyip duruyorum ama ben de biliyorum ki onlar da aslında müslüman.

Yoksa, baktığımda geneli, Sangre'nin söylediği gibi yaşıyorlar dinlerini. Biraz karışık bir durum aslında.

Benim annemin babası olan dedem de elinden Kur'an'ı düşürmezdi ama onu sünniler gibi değerlendirmezdi.

Ali, Muhammed'in damadı, amca oğlu, Allah'ın arslanı der, Kur'an ın da aslında alevilerin olduğuna söylerdi. Hemen bütün alevi büyükleri bunu söyler.

Alevilik İslam'dan bağımsız değil. İslam ile birlikte doğmuş. Onu İslam'dan ayırma çabaları çok saçma, çok çocukça.

Alevilerin daha çağdaş, bilime inanan ve güvenen, yayılmacı değil barışcı insanlar olması, onları ateistlerin gözünde (hele de ailesi alevi ise) biraz daha kabul edilir kılabilir.

Ama biliyoruz ki alevilik de temeli Tanrı'ya dayalı olan bir inançtır. Ve bir boşinandır. Bu ikisini birbirine karıştırmamak gerekir.

Sünnilik ne ise, benim için alevilik de odur. Bir boşinandır.

Bir ateistin alevi inancına sahip çıkması ve onu savunması da oldukça ilginçtir.

Sitelerde Paylaş
Marcos teorin ilginç bu arada.Kaynağın ne,önerebileceğin bir kitap varmı?

Aleviliği geniş manada öğrenmek için UMMUL KİTAP'ı öneririm.Bulunması kolay bir kitap değildir.Mekkede yazılmışdır.Kuranda bahsi geçen LEVH-İ MAHFUS büyük ihtimalle bu kitapdır.İsmail Kaygusuz'un derlemesi var.

Raa Haqi dinini anlamak için Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin ÇEVERE HAZARU (BİNLER KAPISI) adlı çalışmalarını öneririm.Bunun dışında İmam Cafer Buyruğu , Munzur Çem'in yazdığı DERSİMDE ALEVİLİK eserini öneririm.

Alevi bir dedenin bir sorum üzerine bana söylediği sözler "Ali şafak sökerken ufukta görülen kızıllıktır.Ali kılıcıyla karanlığı yırtarak ışığa yol açar.Ali'nin açtığı yoldan ak cemaile ile güneş Muhammed doğar"

Yine Alevi Pirlerin bana anlattıklarına göre Ali ve Muhammedin ruhu birdir.Yaradılışlarının başlangıcı yoktur.Bunlar aynı şahısların farklı tezahürleridir.

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla sorun, Aleviliğin ne olduğunda Alevilerin de kendi aralarında anlaşamamasından kaynaklanıyor. İlk başta kızılbaşlık adıyla islam öncesi bir inanç halindeymiş fakat kendileri hakkında çıkarılan bir takım kötü söylentiler ve yapılan zulüm, ad değiştirerek ve kendilerini islam içi gibi göstererek hayatta kalma yoluna götürmüş. Zulüme uğramışlar ve İslam tarihinde kendileri gibi zulüm görmüş, muhalif bir kişiliği(Ali'yi) sembol seçmişler. Tüm inançların özünde aynı olduğu, bu öze sahip olmaya müslümanlık dendiği, önemli olanın öz olduğu ve kabuğun(şeriatın) cahil halk için uydurulmuş olduğu türünden bir yorumla kendi inançlarını müslümanlık içine dahil etmişler. Tabi bu arada kendi kitlelerinde de bir kafa karışıklığı ortaya çıkmış.

Bence islamla ve Ali'yle hiç alakası olmayan ayrı bir inanç, yaşadığı baskı karşısında kendini çeşitli ''yorumlar''la güvenceye almaya çabalamış. İslam düşüncesinde de İsa ve Musa'nın müslüman olduğu görüşü yer alır. Aleviler kendi inançlarını tüm inançların özü olarak görüp, ''biz kabuğa değil öze bakarız, bu yüzden müslümanız ama islam dışıyız, müslümanlık özdür fakat islam kabuktur'' demişler. Tabi buradaki ''öz''e müslümanlık adı verilmesi de islamın baskısı karşısında güvenlik ihtiyacı hissedilmesi sonucu uydurulmuş. ForuMeydan'ın verdiği ilk linkteki Alevi yetkilinin röportajını bir okuyun derim.

Konuya gelirsek... Ateistlik sadece tanrıya olan inançsızlık üzerinden tanımlanıyor ve başka konularda hiçbir şey söylemiyor. Tanrıya inanmıyor olmak, kişinin iç dünyasını şekillendirmekte yeterli değildir. Bu yüzden inanç olarak değil ama kültürel olarak bir ateist, herhangi bir dinin etkisini taşıyor olabilir. Kelimenin kültürel anlamıyla ''müslüman ateist'', ''hıristiyan ateist'' v.b. laflar kullanılıyor olabilir.

Sitelerde Paylaş
Alevi bir dedenin bir sorum üzerine bana söylediği sözler "Ali şafak sökerken ufukta görülen kızıllıktır.Ali kılıcıyla karanlığı yırtarak ışığa yol açar.Ali'nin açtığı yoldan ak cemaile ile güneş Muhammed doğar"

Yine Alevi Pirlerin bana anlattıklarına göre Ali ve Muhammedin ruhu birdir.Yaradılışlarının başlangıcı yoktur.Bunlar aynı şahısların farklı tezahürleridir.

Ben ilim şehriyim Ali bu şehrin kapısıdır

Ali her din ile ayrı kılıkta geldi

....

....

...

vs vs

Bunlar Muhammed'in söylediği iddia edilen sözler.

Alevilerin bu sözleri de kullanarak islama,Ali'ye farklı bir yorum kattığı doğru.

Ama bu aleviliğin islamla, Ali-evi 'deki Ali'nin de islam karakteri olan Ali ile alakasının olmadığı anlamına gelmiyor.

Sünni islamdan farklı olarak yaptıkları,düşündükleri her şeyin kendilerince Kuran'da,Muhammed sözlerinde.... bir yeri var,dayandırdıkları bişey var.

Aynı şeyleri temel alıp farklı yorumluyolar ve farklı şeylerden de etkilenerek bambaşka bişey olup çıkıyolar.

Sitelerde Paylaş

Alevilikteki Ali ile, gerçek yaşamdaki Ali'nin hiçbir alakası yoktur. Ali, her şeyden önce, islamın tüm ritüellerini yerine getiren, Muhammet'in en yakın takipçisi bir sünni idi. Hatta yaptığı katliamlar, Alevi felsefesiyle asla ve asla bağdaşmaz. Bu, Muhammet'in amcaoğlu, damadı ve 4. halife Alidir.

Alevilikteki Ali ise, tamamen insanüstü vasıflara sahiptir ve hatta "Aliallahi" mezhebini doğuracak kadar, doğaüstü güçlere, öyle ki İlahi güçlere sahiptir.

Şah-ı Merdan coşa geldi sırrın'aşikar eyledi

Yağmuru yağdıran benim diy'Adem'e söyledi

Oldemde şimşek balkıyup yedi sema gürledi

Hem sakidir hem bakidir nuru Rahmanım Ali

Yetiş carımıza senden medet mürvet ya Ali ya Ali

...

Muhammet diz üstüne geldi "yektir Ali bir" dedi

"Hem evveldir hem ahirdir her şeye kadir" dedi

"Aliye şek getirenler mutlaka kafir" dedi

Hem sakidir hem bakidir nuru rahmanım Ali

...

Levleke levlek buyurdu cısmim Ali demlike

Ali benim vechum dedi zül celAli rahmike

Hükmü baki adil handır lailahü gayruke

...

"Kün" deyince yaratmıştır on sekiz bin alemi

Yazan sensin düzen sensin Levh-i Mahfuz Kalemi

Her dertlerin dermanısın yaraların melhemi

Hem sakisin hem bakisin nuru rahmanım Ali

...

Sefil Ali"m akıl ermez hikmetine Ali"nin

Aşık olan kıymet biçer gevherine lalinin

Mümin isen ver selavat evladına Alinin

Sefil Ali'ye ait bu nefes dahi, Ali'nin nasıl görüldüğüne, Alevilikte taşıdığı anlama önemli bir göstergedir. Alevi inancında kimi zaman Ali, Tanrı'ın bizatihi kendisidir.

Aleviliği ille de islam içinde gösterenlerin gözüne sokulur!

Sitelerde Paylaş
Cakırcalı, alevilik ama hangi alevilik diye sorarlar adama bak.3 çeşit alevilik var.Birinde islam değil, ikisinde islamdır.

Bir konuda seninle hemfikiriz; 3 çeşit Alevilik olduğu konusunda. Ancak, ikisi Alevi değildir, bir Gerçek Aleviliktir. Şöyle ki;

1- Tarih boyunca yapılan türlü katliamlar ve asimilasyon çabaları sonucu, kendisini Alevi sanan ancak sünni ritüellerini de uygulayan kesimdir ki, bunlar Alevi değildir. Kılıç artığı tabir edilen kesimdir. Özde sünni müslümanlardır.

2- Yukardaki şiirde de örneklemeye çalıştığım gibi, kendilerini islamın içinde ve hatta islamın özü gibi görüp, Ali veya Bektaş Veli gibi bir takım kişilere doğaüstü güçler yükleyerek bunları ilahlaştıran ve dolayısıyla islamdan tamamen uzaklaşan kesim vardır. Bunlar da kendilerini müslüman görseler de, islamla alakaları yoktur.

3- Maruz kaldıkları katliamlar karşısında varlıklarını koruyabilmek uğruna, islami kesim içinde takıyye yapmak zorunda kalan, dinsel hiçbir ritüeli yerine getirmeyen sosyopolitik bir kesimdir ki, yarin gül yanağından gayrı herşeyin ortak olduğunu, 72 millete bir nazarla bakılması gerektiğini, bilimin ışığından gidilmeyen yolun karanlığa götüreceğini, incinilse de incitilmemesi gerektiğini, tanrı varsa herşeye nüfuz etmiş olacağını ve dolayısıyla tüm varlığın tanrı olabileceğini, kişinin ancak sözünü ettiğim bu değerlere sahip çıktıkça insan-ı kamil mertebesine ulaşıp tanrılaşabileceğini, yani varlığın sırrına erebileceğini söyleyen kesimdir ki, işte asıl Alevi kesim budur ve islamla alakaları yoktur. Ben, buna örnek bir Alevi kültür ortamında doğup yetiştim. Benim yetiştiğim ortamda, cem töreni bile yapılmazdı.

Sitelerde Paylaş
Evet çakırcalı bu konuya fazla girmek istemedim , malum 3 farklı aleviliğin sebepleride belli fakat bunu masaya yatırabilecek kadar entellektüel bilgi ve tatışma seviyesinde değiliz.Şimdi konuya başlasam başlanacak faşistti, ırkçıydı , kıldı tüydü.Batıni ekolleri bilmeyen birisinin alevilik hakkında yorum yapmasını ben doğru bulmuyorum.İşin komiğide aleviforumlarıda tamamen rayından çıkmış vaziyette.
Sitelerde Paylaş
Evet çakırcalı bu konuya fazla girmek istemedim , malum 3 farklı aleviliğin sebepleride belli fakat bunu masaya yatırabilecek kadar entellektüel bilgi ve tatışma seviyesinde değiliz.Şimdi konuya başlasam başlanacak faşistti, ırkçıydı , kıldı tüydü.Batıni ekolleri bilmeyen birisinin alevilik hakkında yorum yapmasını ben doğru bulmuyorum.İşin komiğide aleviforumlarıda tamamen rayından çıkmış vaziyette.

Akhe,

Sen başla bakalım, faşist felan diyenleri ben sustururum merak etme :aggressive:

Cidden bu konu hakkında yazın yok senin.. Veya benim gözümden kaçmış olabilir.

Sitelerde Paylaş
Bir konuda seninle hemfikiriz; 3 çeşit Alevilik olduğu konusunda. Ancak, ikisi Alevi değildir, bir Gerçek Aleviliktir. Şöyle ki;

1- Tarih boyunca yapılan türlü katliamlar ve asimilasyon çabaları sonucu, kendisini Alevi sanan ancak sünni ritüellerini de uygulayan kesimdir ki, bunlar Alevi değildir. Kılıç artığı tabir edilen kesimdir. Özde sünni müslümanlardır.

2- Yukardaki şiirde de örneklemeye çalıştığım gibi, kendilerini islamın içinde ve hatta islamın özü gibi görüp, Ali veya Bektaş Veli gibi bir takım kişilere doğaüstü güçler yükleyerek bunları ilahlaştıran ve dolayısıyla islamdan tamamen uzaklaşan kesim vardır. Bunlar da kendilerini müslüman görseler de, islamla alakaları yoktur.

3- Maruz kaldıkları katliamlar karşısında varlıklarını koruyabilmek uğruna, islami kesim içinde takıyye yapmak zorunda kalan, dinsel hiçbir ritüeli yerine getirmeyen sosyopolitik bir kesimdir ki, yarin gül yanağından gayrı herşeyin ortak olduğunu, 72 millete bir nazarla bakılması gerektiğini, bilimin ışığından gidilmeyen yolun karanlığa götüreceğini, incinilse de incitilmemesi gerektiğini, tanrı varsa herşeye nüfuz etmiş olacağını ve dolayısıyla tüm varlığın tanrı olabileceğini, kişinin ancak sözünü ettiğim bu değerlere sahip çıktıkça insan-ı kamil mertebesine ulaşıp tanrılaşabileceğini, yani varlığın sırrına erebileceğini söyleyen kesimdir ki, işte asıl Alevi kesim budur ve islamla alakaları yoktur. Ben, buna örnek bir Alevi kültür ortamında doğup yetiştim. Benim yetiştiğim ortamda, cem töreni bile yapılmazdı.

Yahu sen ateistim filan diyorsun ama kalkmış alevi savunuculuğu yapıyorsun.

Alevilerin içinde büyüyen bir sen misin?

Senin yetiştiğin ortamda cem yapılmazdı, benim yetiştiğim ortamda da yapılırdı.

Bizimkiler 12 gün oruç tutar, cenazelerini cemevinden kaldırır, evlerine de Ali'nin resmini asardı. Annem babam değilse bile babaannem ve dedem böyle yaşardı.

Ya Muhammed, Ya Ali derlerdi..

Onların bütün ahbapları, dedeler, akrabalar vs.. de öyle.

Şimdi senin gibi bir takım insanlar sünni İslam'a duydukları kin ve nefreti, Aleviliği İslam dışı "özel ve üstün" bir inançmış gibi göstermeye çalışarak kusuyor.

Aleviler müslüman olduklarını söylüyor kardeşim.

Sen ise bunu onlara yakıştırmadığın için kalkıp bir de beğenmiyor, hakaret ediyorsun.

Ne garip insanlarsınız.

Benim kabem insan, bilim, bilmem ne..

Ne kabesi?

Alevi gelenekle büyümüş ateistlerin büyük çoğunluğu, bu inançla olan duygusal bağlarını koparamıyorlar.

Nefret ettikleri sünni İslam'dan hiçbir farkı yoktur alevi inancının.

İnanç bazında hepsi birbirinin aynıdır.

Sitelerde Paylaş
Yahu sen ateistim filan diyorsun ama kalkmış alevi savunuculuğu yapıyorsun.

...

Yazımdan veya ilgili yazılarımdan bu sonucu çıkardıysan bir şey diyemem. Benim için tüm inançlar aynıdır. Maydonuzu yıkamadan yemekle, fosseptik çukuruna kaşık çalmak arasında da, özde bir fark görmüyorum. Ama gerçek olan bir şey varsa, o da birinin b.ku görmeden ve bilmeden yemesi, diğerinin bunu açıktan açığa ve "Ulu manitu bunu helal kılmıştır" diye kendi kendini kandırarak yemesidir.

Maydonozu çok severim. Bir zamanlar da oldukça çok yerdim, üstelik yıkanıp yıkanmadığına pek dikkat etmeksizin. Şimdi de çok yerim ancak, iyice yıkandığından eminsem...

Umarım anlatabilmişimdir

Sitelerde Paylaş
Yazımdan veya ilgili yazılarımdan bu sonucu çıkardıysan bir şey diyemem. Benim için tüm inançlar aynıdır. Maydonuzu yıkamadan yemekle, fosseptik çukuruna kaşık çalmak arasında da, özde bir fark görmüyorum. Ama gerçek olan bir şey varsa, o da birinin b.ku görmeden ve bilmeden yemesi, diğerinin bunu açıktan açığa ve "Ulu manitu bunu helal kılmıştır" diye kendi kendini kandırarak yemesidir.

Maydonozu çok severim. Bir zamanlar da oldukça çok yerdim, üstelik yıkanıp yıkanmadığına pek dikkat etmeksizin. Şimdi de çok yerim ancak, iyice yıkandığından eminsem...

Umarım anlatabilmişimdir

Kıvırmamalısın. Eline ve diline sahip olmalsın. Sen en öz alevi ateist değil misin?

Ben Alevi bir ateistim. Bunu yakın bir zamana kadar aynen bu şekilde dile getirirdim. Ancak Sünnilerden çok bazı Alevi yobazlardan gördüğüm tepkiler nedeniyle, Alevi kimliğimi söylemiyorum. Bizim o taraflarda "İt'le harara girmek" diye bir deyim vardır. Bir takım itlerle harara girmemek için, bu yolu seçtim.

"Benim kabem insandır" diyen Alevilik öldü artık. Dolayısıyla ben onları Alevi olarak görmüyorum, onlar da beni görmüyor. Alevi sitelerine girilip, Alevi olduğunu söyleyenlerin açtığı başlıklara, yazdığı mesajlara bakılırsa, ne demek istediğim daha net anlaşılır sanıyorum.

Ben, Alevi bir ateistim. Kabem de, dinim de, imanım da insandır, akıldır, bilimdir! İnsanla insancık arasında fark olduğunu da belirteyim bu arada.

Maydanozu fazla kaçırmış, diyare olmuşsun.

Kimsenin ne kadar ateist olduğu ya da olmadığı umurumda bile değil.

Ama alevi ateist diye bir şey olmaz. Ateist olmak bir marifet değildir, o da ayrı.

Sen hem alevi ateistim diyorsun, hem de (yazdığın tüm iletilerde) aleviliği İslam'dan soyutlamaya çalışarak ateizmi İslam düşmanlığına indirgiyorsun. Bunun belki farkında bile değilsin.

Müslüman olduğunu söyleyen alevilere de "kılıç artığı, it" diyorsun.

Dedim ya, maydanozu fazla kaçırmışsın.

Sitelerde Paylaş
Kıvırmamalısın. Eline ve diline sahip olmalsın. Sen en öz alevi ateist değil misin?

Maydanozu fazla kaçırmış, diyare olmuşsun.

Kimsenin ne kadar ateist olduğu ya da olmadığı umurumda bile değil.

Ama alevi ateist diye bir şey olmaz. Ateist olmak bir marifet değildir, o da ayrı.

Sen hem alevi ateistim diyorsun, hem de (yazdığın tüm iletilerde) aleviliği İslam'dan soyutlamaya çalışarak ateizmi İslam düşmanlığına indirgiyorsun. Bunun belki farkında bile değilsin.

Müslüman olduğunu söyleyen alevilere de "kılıç artığı, it" diyorsun.

Dedim ya, maydanozu fazla kaçırmışsın.

Aslında maydonuzu ve hatta anladığım kadarıyla kaşık çalmayı fazla kaçıran sensin.

Ben bir ateist olarak "İslam düşmanı" değil, tüm "inançların karşıtı"yım. Muhatap olduğum ağırlıklı kesim göz önüne alındığında, tabii ki islama ve müslümanlara yükleneceğim.

Foruma katılan kaç hristiyan, yahudi, budist, şamanist vs. var? Ve bir alevi olarak, tarih boyunca zulmüne ve katliamlarına maruz kaldığım islama ayrıca bir nefret duymam niye yadırganıyor? Ne yapmalıydım; kanımı döküp, şerefime namusuma dil uzattıkları için hıristiyan protestanlara mı hınç duysaydım?

Sen Aleviliği, cem evinde dede önünde secde edip, düvazdeh okumak olarak görüp bilmişsen, bu senin sorunun, benim değil. Çünkü ben, hiçbir sakallının-sakalsızın önünde secdeye kapanıp, el etek öpmedim, cenaze namazı da kılmadım; anam-babam da öyle, dedem de. Araştırdığım, öğrendiğim, bildiğim Alevilik de budur.

Aleviliği hala Ali-evi olarak görenlere anlatabilecek bir şeyim yok. Bunun aksini söyleyenlere biz, "kılıç artığı" diyoruz, o kadar!

Sitelerde Paylaş

Sunni kökenli bir ateist olarak, alevilere sempati beslediğimi inkar edecek değilim.

Bu sempatinin en önemli nedeni tarih boyunca gördükleri zülumdür. Kültürlerini ayakta tutmaya çalışan, asimile olmamak için ödedikleri bedeller nedeniyle sempati besliyorum.

Benim yetiştiğim ortam, kıskaç altına alınmış, baskı ve zülum görmüş bir kültürde şekillenmedi. Aksine egemen, baskı uygulayan ve zulmeden bir kültürde şekillendi. Bu nedenle aslında pek bir şey ifade etmeyen, sırf atalarım yaptığı için kültürel anlam taşıyan küçük ayrıntıları terketmekte kendi adıma problem görmüyorum. Ama alevi kökenli ateistlerin kültürlerini ve kimliklerini terketmemelerini ve onu sahiplenmelerini anlayışla karşılıyorum. Çünkü onlar kültürlerini korumak için çok büyük bedeller ödediler! Benim için pek anlam ifade etmeyen şeyler, onlar için çok şey ifade ediyor.

Konuya hakim olmamakla birlikte, ben de aleviliği islamiyet dışı görenlerdenim. Evet, bu, belki alevilere islamiyeti yakıştıramıyor olmamdan kaynaklanıyordur. Belki, insanlar yanarken Madımak'ın önünde kudurmuş bir şekilde "allahu ekber" diye bağıran kitle ile, içeride yanan insanların aynı inancı paylaştığına inanmak istemiyorumdur. Ama emin olduğum bir şey var, aleviliğin, ne şialıkla, ne de diğer mezheplerin paylaşlaştığı islamiyetle uzaktan yakından alakası yok! Ve bu konu da aleviliğin islamiyet dışı olmasının çokta bir önem taşıdığını zannetmiyorum.

Bana göre alevilik bir kültürdür, bu kültür kendine özgü bir dini inanç barındırıyor olabilir. Ve bu kültürün dini dogmasından sıyrılmış bir alevinin, kendisini Alevi Ateist olarak tanımlamasını yadırgamıyorum. Aksine destekliyorum. Ve, bu durumu yadırgayan sunni kökenli ateistlere, kültürünüzün ve yetiştiğiniz çevrenin zulüm görenler tarafından değil, bizzat zulmedenler tarafından şekillendirildiğini anımsatmak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

yok nazarımda sünni ile alevinin farkı.. eminimki aleviler çoğunlukta sünniler azınlıkta olsaydı sünnilere sempati duymak zorunda kalırdık.. sivas olayları tam tersi bir tablo çizerdi yani.. kerbela matemleri herşeyi özetliyor.. kendini zincirleyebilen kılıçlayabilen bir güruh kan akıtabilen bir toplum neden bir başkası üzerinde de bunu denemesin ki.. semahla kalsa herşey iyi güzel bende semah severim.. bende türkülerini ve bektaşi fıkralarını severim.. ama ne bu kendini zincirlemeyi anlamlandırabilirim ne de sünniye kız vermeyip sünniden kız alabilmeyi.. bi anlam veremediğimde şu dedelik olayları.. gencecik elemanlara neden dede deniyor da yaşlı başlı insanlar gençlerin eline varıyor..

0f78018a56.jpg

bu çocuğun elinde kılıcın işi ne!!

38060.jpg

sırt zincirlemenin manası ne.. acı daha farklı yaşanamıyor mu???

cfc2f69a6e.jpg

sünniler kapalıysa onlarda kapalı bu kızlar daha kaç yaşındaki..

gn3n.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...