Jump to content

Bayram pisliğine boğulmuş bir şehir...

Recommended Posts

• İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ya birde şu kurban fakirler et yesin diye kesiliyor palavrasını bırakın lütfen yani. Hepiniz kestiğiniz hayvanın etinden kavurma yapıp kendiniz lüpletiyorsunuz, kalanıda buzluğa atıyorsunuz. Fakirlere azıcık üstündeki etleri sayırsın, suyundan çorba yapsın diye işe yaramaz kemikli yağlı yerleri veriyorsunuz. Sizin bütün hayırseverliğiniz laftan ibarettir

Sitelerde Paylaş

Mayonez tatliaskima mı takılıyon :D. Linke baktımda dikkatimi çekti biri şöyle bir yorumda bulunmuş; 'yuh ya Allah bilgiği gibi yapsın emii' :D, zaten allah bildiği gibi yapmış işte :D.

Sitelerde Paylaş

Son defa yazıyorum uykum geldi size laf yetiştirecem diye güzel uykumdan olamam

Kurban'dan amaç insanın en sevdiği şeyleri gerektiği zaman Allah için feda edebiliyor mu? (Hz.İbrahim'in oğlunu gözünü kırpmadan oğlunu Allah için kurban etmesidir. Burda önemli olan Hz. İbrahim'in en sevdiği şeyden Allah istediği zaman çok kolay fedakarlık yapması kurbandır. Önemili olan odur. Asıl kurban odur. Müslümanların yaptığı bir nevi gerçek kurbarının bi tezahürüdür. Kurban ibadeti bu şekilde yapılırsa kurban olur diye düşünüyorum. Salt hayvan boğazlamak ve et yeme kısmına takılırsak bu ne ibadet olur nede başka birşey. Ateistlerde yalnz bu noktaya baktıları için bu yanlış göreceklerdir. Boşuna dememişler birşeye şaşı bakan şaşı görür

Sitelerde Paylaş

Son defa yazıyorum uykum geldi size laf yetiştirecem diye güzel uykumdan olamam

Kurban'dan amaç insanın en sevdiği şeyleri gerektiği zaman Allah için feda edebiliyor mu? (Hz.İbrahim'in oğlunu gözünü kırpmadan oğlunu Allah için kurban etmesidir. Burda önemli olan Hz. İbrahim'in en sevdiği şeyden Allah istediği zaman çok kolay fedakarlık yapması kurbandır. Önemili olan odur. Asıl kurban odur. Müslümanların yaptığı bir nevi gerçek kurbarının bi tezahürüdür. Kurban ibadeti bu şekilde yapılırsa kurban olur diye düşünüyorum. Salt hayvan boğazlamak ve et yeme kısmına takılırsak bu ne ibadet olur nede başka birşey. Ateistlerde yalnz bu noktaya baktıları için bu yanlış göreceklerdir. Boşuna dememişler birşeye şaşı bakan şaşı görür

Haşşöyle fakirler et yesin palavrasını bırakta ilkel bir tanrıya kurban sunm ritüelini devam ettiriyoruz de, canımı ye

Sitelerde Paylaş

O gördüğün kanlı görüntülerden mezbaalardada var ve sen bu şekilde et yiyorsun.

Kan görmeyemi dayanamıyorsun?

Çok mu kibarsın? :lol:

Bak burası bir mezbahane.

bmezbaha.jpg

Önemli olan, hayvana eziyet etmeden kesip, parçalara ayırıp, artıklarını ise gömmektir. Temizlik konusundaki eleştirlere katılıyorum.

Et de yeniyorum ne yapacağım ben şimdi?

Bu hayvanlara bunu yapan- dini vecibe altında kendine bir canlıya eziyet etme hakkı bulan herkes benim gözümde bir hiçtir, dahası korkulacak varlıklardır. Binlerce insan elinde bıçaklarla sokak ortasında hayvan öldürebiliyorsa ben sokakta dolaşmaya da korkarım.

Müslümanlıktan - bu vahşeti yapan herkesten nefret ediyorum. Babam yapsa tanımam!

Reziller-alçaklar!!!

Sitelerde Paylaş

Hz.İbrahim'in oğlunu gözünü kırpmadan oğlunu Allah için kurban etmesidir. Burda önemli olan Hz. İbrahim'in en sevdiği şeyden Allah istediği zaman çok kolay fedakarlık yapması kurbandır. Önemili olan odur.

İbrahim şerefsiz diye müslümanlar da şerefsizlik mi yapmak zorunda?

Allah gelecek de oğlunu kes diyecek, bırak oğlumu kesmeyi ben öyle tanrının ta hamına korum!

Sitelerde Paylaş

Et de yeniyorum ne yapacağım ben şimdi?

Bu hayvanlara bunu yapan- dini vecibe altında kendine bir canlıya eziyet etme hakkı bulan herkes benim gözümde bir hiçtir, dahası korkulacak varlıklardır. Binlerce insan elinde bıçaklarla sokak ortasında hayvan öldürebiliyorsa ben sokakta dolaşmaya da korkarım.

Müslümanlıktan - bu vahşeti yapan herkesten nefret ediyorum. Babam yapsa tanımam!

Reziller-alçaklar!!!

Pisicik, ön yargılı bir yaklaşım ile, hakaretler savurarak bir yere varamazsın.

Bende hayvansever biriyim ve hayvanlara iyi davranıyorum. Ama, ahlaki kurallara uygun olan hayvanların kesilmesini normal buluyorum ve etlerini yiyorum. Çünkü bu hem bir ekolojik denge, hemde bir ihtiyaç.Bazı hayvanların öldürülmesi, insan ve diğer etçil canlıların beslenmesi için gereklidir. Ama mesela kedi kesmeyiz. Kedilere ve köpeklere iyi davranırım. Kurban etlerinden yediririm. Onlarda rızıklanırlar.Bu nedenle bazı şeyleri vahşet olarak algılamak yerine, olması gereken bir hiyerarşi gibi görürsen, böyle yorumlar yapmazsın.

Evet bu gördüğün mezbahanede hayvanlar kesilmekteler pisicik.

Fakat, ekolojik denge gereği, biri ölmeliki biri yaşasın, besin alsın.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pisicik, ön yargılı bir yaklaşım ile, hakaretler savurarak bir yere varamazsın.

Bence bir yere varır, mesela ocakbaşına varır, attığı "et yemiyorum" yalanının farkına varır. Belki de bir gün Erzurum'un cağ kebabına varır, varır işte..

tarihinde Ruslan_Chagaev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazılarınız gelipte konuyu öyle yerlere savurup savuşturmuşlarki ben çoğu yorumları okurken resmen şok oldum arkadaş .

Yani bizim asıl konumuz tanrı adına kurban edilen hayvanların etik olmayan bir şekilde öldürülüp , amaçları dışına çıkılarak ne yaptıklarının bile farkında olmadan ibadet adı altında gerçekleştirdikleri rezillkleri gözler önüne sürmekti sadece .

Ama bazı yobaz teistler gelip konuyu ateistlerin hiç et yemediklerine getirmiş bunun için kurban bayramını karşı olduklarını savunmuş ,

Bazıları ateistleri insan ceninlerini yiyen yam yam çinlilerle bir tutma noktasına kadar gelmiş, önyargılı ve iğrenç düşüncelerini ortaya koymuş ,

Bazıları hiçbir fikirde olamayıp sadece karşıt fikirli olduğunu belli etmek için saçma sapan yazılar yazmış .

Arkadaşlar , bakın bizim asıl söylemek istediğimiz o hayvanların ibadet amacıyla öldürülmesinden başka sadece ortama ayak uydurmak amacıyla öldürülmesidir ,bu şekildede ibadet yaptıklarını sanmalarıdır.Bizim onların ibadetleri ile ilgili bir derdimiz yoktur .Ama eğer ibadetlerini yapacaklarsa bunu göstermelik değil sadece kendi çaplarında , insanların gözüne gözüne sokmadan yapmaları gerekir.

Etik olmayan bir şekilde öldürülen hayvanlar yine etik olmayan bir şekilde tüketilmektedir. Bir- iki günde yapılan toplu katliamla hertaraf kan gölüne dönüyor , hertarafı leş gibi bir koku sarıyor ve bu manzaraya herkes tanıklık etmek zorunda değil.

İbadetiniz yapmakta özgürsünüz ancak bunu yapacaksanız göstermelik değil , gerçekten ibadet yapmak için yapmalısınız ancak o zaman özgürlük hakkınızı kullanabilirsiniz. Sizinle aynı inançlara sahip olmayan , aynı düşünceleri taşımayan insanlara saygı gösterdiğiniz sürece emin olun sizden başkalarıda size saygı gösterecektir.

Sitelerde Paylaş
Etik olmayan bir şekilde öldürülen hayvanlar yine etik olmayan bir şekilde tüketilmektedir.

Tabi bu tercih meselesi ama bence en güzeli bağış yaparak katılmak, fakir memleketlere gidiyor bağışlar ve Avrupa' da olsun Türkiye' de olsun pek çok kişiye bunun daha doğru olduğu anlatılıyor.

Ve böylelikle dengeleniyor kesimler ve tüketim.

tarihinde Serare tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Klasik bir kurban bayramı başlığı...

eleştrilere ben de katılıyorum da anlamadığım bir nokta var... İnsani yönümüz kurban bayramında aklımıza geliyor genelde... Şanlıurfadaydı galiba boğanın arka bacaklarının kesilmesi görüntüleri.. İğrenç bir şeydi... Tepki gösterenler de haklı ama buna sadece ateistler değil müslüman arkadaşlarda tepki gösteriyor... Tabi bu tepki ateist arkadaşlar tarnafından samimi bulunmayor çünkü müslüman kesimin muazzam bir açığı bulunmuş... İnsanlıktan nasibini alamamış birinin yaptıklarını müslümanların geneline bağlamaktan daha güzel nasıl bir silah olabilir. Zaten kasap ruhlu kasap da bu eylemini Kuran'ınn bilmem kaçıncı sayfasındaki ayete göre yapmış.. Hepiniz bilirsiniz o ayeti, "Kurbanınız kaçmaya mı başladı hemen arka bacaklarını kesin ki aleme ibret olsun"...

Gerçi zeki ateist kardeşlerim çapraz kesme meselesi ile de beni alt edebilirler belki.

Neyse giriş cümleme geleceğim.. İnsani yönümüz kurban bayramında aklımıza geliyor genelde... İğrenç manzaralar karşısında haklı bir tepki gösteriliyor da. Bu iğrenç görüntüler bu ülkede insanlara karşı uygulanıdğında neden bu kadar duyarlı olunmuyor anlamış değilim. Hakkaride'ydi 14 yaşınrdaki bir gçocuk bu boğanın uğradığı zulmün aynısın maruz kalmıştı.. Siz o zaman neredeydiniz...

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tabi bu tercih meselesi ama bence en güzeli bağış yaparak katılmak, fakir memleketlere gidiyor bağışlar ve Avrupa' da olsun Türkiye' de olsun pek çok kişiye bunu daha doğru olduğu anlatılıyor.

Yoksullara yardımda bulunmak tabiki güzel bişey ama ;

1.Bunu başkaları yapıyor diye yapmak toplumun ne kadar robotlaşmış bir hal aldığını gösterir .

2.Bu yardımın Sadece yılda bir akıllara gelmesi insanların ne kadar duyarsız olduklarını gösterir .

Bu konularda genelleme yapmak tabiki yanlış ama çoğunluk için konuşacak olursak , genelde varlıklı insanlar kurban kesmektedirler ve bu insanların çoğunluğu sadece kurban bayramlarında yoksullara et dağıtmaktadırlar . Üstelik bu yardımaşma şekli sürekli tekrar ederken hiç bir değişim göstermeden yerinde sekmektedir. Yoksul insanlar adına genel anlamda yılda bir kere yapılan yardım aynı şekilde , değişim göstermeden devam ettiğini hepimiz görebiliyoruz ve bunun daha etkili bir şekilde daha çok yoksula ulaşabilen bir yardım şekline dönüştürebiliriz ama ne varki yıllardan süren gelenek ( ilkelde olsa ) hiç değişim göstermeden çağa ayka uydurmadan devam ediyor . İşte asıl sorunda burda zaten . Bir şeyi yapıyosan bari tam yap mantığı.

Sitelerde Paylaş

Bu iğrenç görüntüler bu ülkede insanlara karşı uygulanıdğında neden bu kadar duyarlı olunmuyor anlamış değilim. Hakkaride'ydi 14 yaşınrdaki bir gçocuk bu boğanın uğradığı zulmün aynısın maruz kalmıştı.. Siz o zaman neredeydiniz...

hallac01 ,

Asıl değinmek istediğimz nokta o boğanın uğradığı zulüm değil di ,

Bir başka taraftan benim gözümde o boğanın uğradığı eziyetle , 14 yaşındaki çocuğun uğradığı eziyet arasında bir fark yoktur. Sonuçta bunları yapan ırk yine insan ırkıdır .

Olaya şu gözle bakmak lazım . Güçlü ve güçsüz taraf . Güçlü taraf zalim insan , zulüme uğrayan yine bir insan ırkından bir canlı ve bir boğa .İnsanoğlu hem kendi ırkına zarar veriyor hem bir başka ırka . Sonuçta ikiside canlı . Tabi doğadaki hayvanlarda da böyle birşey söz konusu ama insanlarda bu olaylar en fazla tekrar eden ve en fazla sonuçsuz kalan bir olgu

Sitelerde Paylaş

Bu kanıya nerden vardığını biraz açıklasanda bende kızılderililer hakkında ne kadar bilgi birikimim olduğunu sorgulamaya başlıyayım

Çok basit. Kafadan vahşi ilan ettiniz... Bir soyu tüketenleri değil de soyu tüketilenleri vahşi ilan etmenizden... Genel de tommiks te Amerikan filmlerinde kızıldereliler vahşi gösterilir..
Sitelerde Paylaş

tanrının kan dökme isteği,buna dünden hazır,pek meyilli büyükçe bir güruhun ruhunu okşamakta kanımca.efsane kendini başa sarsaydı ve çok hazreti,fecii mümin ibrahim kardeşimiz kendini kurban etseydi de,bu 'allahın dediği-dedirttiği olur'cu,takipçi,copy-past zihniyet periyodik olarak kendini imha etseydi,günümüze kadar gelmeseydi.biz de görmeseydik.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...