Jump to content

Kur'an'daki Çelişkiler Doğru mu? -1

Recommended Posts

• İleti 664
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu dragoncuuum neyin tablosunu yapıyorsunuz neye göre yapıyorsunuz anlamıyorum.

Sorum çok basit neden uğraştırsın seni.

Mesela bir adam vefat etti ve bu adamın anası, babası, eşi ve 3 tane kızı var, mirası bunlara nasıl dağıtıyorsun? 120 lirada miras bırakmış adam. Kaçar lira alıyor bu mirasçılar?

Dur ben hesaplayım bari sen uğraşma

ana ile baba 1/6 şar alır yani 20 birisi 20 birisi toplam 40

Kız çocukların toplamı 2/3 alır toplam 80

eş 1/8 yani 15 alır

Topluyoruz 40+80+15 = 135

Ama biz mirası 120 lira üzerinden dağıttık

Şimdi buna itirazın var mı?

Dehri yukarda göstermişim diyorum gelmiş burada hesaplayayım diyorsun. Baktın mı yukarıya?

Sitelerde Paylaş

Aklın yoksa bunları yapabilecek kadar zaten sorumlu değilsin, mirastan da hak verilmiyor sanırsam. Yırttın kısacası :D

ben sana soru soruyorum

işi dalgaya vurma

adam gibi cevap ver.

hadi nisa 11-12 yi aç.

bütün parantez içlerini çıkar. hatta doğrudan kelimelerin anlamını açıklayan siteler var meal hususunda.

gir oralara.

sadece yazılan ayetlerden paylaştırmayı yap.

1 den büyük çıkıyor oran.

ben müslüman iken bir arkadaşım sordu bana bir gün elimde kağıt kalemle dolaştım.

işlem çok basit 10 saniye almaz.

ancak diyordum yok tanrı hata yapamaz olmamalı bu kesin ben yanlışımdır. bütün gün basit bir rasyonel ifadeyle uğraştım belki sonuç değişir diye.

ama yok olmadı.

adam matematik hatasına cılız eleştiri diyor ya :D

ne ilginç insanlar var kutsal sayıları 3.5 olan

Sitelerde Paylaş

Mesela bir adam vefat etti ve bu adamın anası, babası, eşi ve 3 tane kızı var, mirası bunlara nasıl dağıtıyorsun? 120 lirada miras bırakmış adam. Kaçar lira alıyor bu mirasçılar?

Dur ben hesaplayım bari sen uğraşma

ana ile baba 1/6 şar alır yani 20 birisi 20 birisi toplam 40

Kız çocukların toplamı 2/3 alır toplam 80

eş 1/8 yani 15 alır

Topluyoruz 40+80+15 = 135

Ama biz mirası 120 lira üzerinden dağıttık

SEN DİYORSUN Kİ BURDA BİR HATA VAR. BEN DİYORUM Kİ BİRŞEYİN HATA OLDUĞUNU İSPATLAMAN İÇİN DOĞRUSUNU BURAYA GETİRMEN LAZIM. GETİR KOY HERKESİN HUZURUNDA SANA VALLAHİ 500 TL VERECEĞİM

Sitelerde Paylaş

işte gerçek müslüman cübbeli

saygım var kıvırmıyor.

cübbeli doğrusu derken?

mesela ben mirasımı sadece aileme bırakmayı düşünmüyorum.

ben zaten oranı 1 olan bir dağıtım yapacağım. doğru olacak

matematikle çelişmeyen.

sen burada matematikle çeliştiğini kabul ediyor musun?

edit:en azından bizim kabul ettiğimiz matematikle

tarihinde Honolulu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukardaki açıklamanda şöyle demişsin dragon

Hemen kural döngüsünü takip edelim. Kadın eş geliyor. Hemen ona da kalandan payını verelim. Yani 1/8. Sonra kalanı da kızlar ve erkekler arasında paylaştıralım.

Kalandan payını vermeyi nerden çıkardın? Pay, kalandan değil bütünden verilmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

işte gerçek müslüman cübbeli

saygım var kıvırmıyor.

cübbeli doğrusu derken?

mesela ben mirasımı sadece aileme bırakmayı düşünmüyorum.

ben zaten oranı 1 olan bir dağıtım yapacağım. doğru olacak

matematikle çelişmeyen.

sen burada matematikle çeliştiğini kabul ediyor musun?

Ben Kuran'ın açıklaması olan hadisleri bir kenara atamayız diyorum. Kuran ayetleri geneldir. Teferruatlar ise hadislerdedir.

Bir müslüman Kuran'a bakarak namaz kılamaz. Hadisleri çıkartmak ateizme köprü açmaktır.

Sitelerde Paylaş

Ben Kuran'ın açıklaması olan hadisleri bir kenara atamayız diyorum. Kuran ayetleri geneldir. Teferruatlar ise hadislerdedir.

Bir müslüman Kuran'a bakarak namaz kılamaz. Hadisleri çıkartmak ateizme köprü açmaktır.

Aynen bende böyle düşünüyorum

Sitelerde Paylaş

Kalandan payını vermeyi nerden çıkardın? Pay, kalandan değil bütünden verilmiyor mu?

Dehri, bak okumamışsın benim önceki sayfalarda yaptığım açıklamaları. Orada resimlerle açıkladım. Neden kalandan verildiğini de kelime üzerinden anlattım.

Önyargılarını yık abicim. Modeli anlamaya çalış. Senin en azından bilimsel bakış açısına sahip olman gerekiyor. Diğerlerinde olmayaversin pek umrumda değil.

Sitelerde Paylaş

dehri bu oldukça basit bir ifade ve hata.

şimdi dragon gibileri bu kısa ve basit ifadeyi uzatırlar da uzatırlar maksat insanların kafalarını karıştırmak.

bu uzun yazı içerisinde aslında kuranda bulunmayan eklemeleri yaparlar. hoop.

bak olay çözüldü.

2010 yılına girerken rasyonel sayılar tartışılıyorsa bu ülke b*k adam olur.

Sitelerde Paylaş

SEN DİYORSUN Kİ BURDA BİR HATA VAR. BEN DİYORUM Kİ BİRŞEYİN HATA OLDUĞUNU İSPATLAMAN İÇİN DOĞRUSUNU BURAYA GETİRMEN LAZIM. GETİR KOY HERKESİN HUZURUNDA SANA VALLAHİ 500 TL VERECEĞİM

Ana baba ve eş 1/6 şar alırdı toplam 1/6 +1/6+1/6 = 1/2

kızlar toplamda 1/2 alırdı

1/2 + 1/2 = 1

Sitelerde Paylaş

CÜBBELİ: Ben Kuran'ın açıklaması olan hadisleri bir kenara atamayız diyorum. Kuran ayetleri geneldir. Teferruatlar ise hadislerdedir.

Netdevil: Aynen bende böyle düşünüyorum

İŞTE BUYRUN:

Honolulu: ben müslüman iken bir arkadaşım sordu bana bir gün elimde kağıt kalemle dolaştım.

işlem çok basit 10 saniye almaz.

ancak diyordum yok tanrı hata yapamaz olmamalı bu kesin ben yanlışımdır. bütün gün basit bir rasyonel ifadeyle uğraştım belki sonuç değişir diye.

ama yok olmadı.

tarihinde cuubbeli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dehri, bak okumamışsın benim önceki sayfalarda yaptığım açıklamaları. Orada resimlerle açıkladım. Neden kalandan verildiğini de kelime üzerinden anlattım.

Önyargılarını yık abicim. Modeli anlamaya çalış. Senin en azından bilimsel bakış açısına sahip olman gerekiyor. Diğerlerinde olmayaversin pek umrumda değil.

kuran bilim adamlarına gelmemiştir çocuğum.

öyle ben bilimsel adamım havalarını bırak önce.

yazdıklarıma açık cevaplar yaz yazabilirsen?

Sitelerde Paylaş

Bilimsel bakmaya çalışıyorum sevgili dragon.

Hangi kelime üzerinden yapıyorsun bu yorumu ?

Ayette mi yazıyor du "paylar, kalan üzerinden verilir" diye.

bütün miras kalanlar üzerinden paylandırarak dağıtırsan herkes payını aldıgından hala açıkta mal kalır ama.

Bir yere kalan üzerinden sonra "bundan sonrasınıda şunlar paylaşsın" diyorsun galiba.

Neyse musait isen bu akşam inspeakte konuşmak isterim mevzuyu.

Sitelerde Paylaş

Bilimsel bakmaya çalışıyorum sevgili dragon.

Hangi kelime üzerinden yapıyorsun bu yorumu ?

Ayette mi yazıyor du "paylar, kalan üzerinden verilir" diye.

Hangi kelimeden yapıyorsun diye sorduğuna göre önceki sayfalarda konu ile ilgili yaptığım hiç bir açıklamayı okumadığını görüyorum.

bütün miras kalanlar üzerinden paylandırarak dağıtırsan herkes payını aldıgından hala açıkta mal kalır ama.

Bir yere kalan üzerinden sonra "bundan sonrasınıda şunlar paylaşsın" diyorsun galiba.

Neyse musait isen bu akşam inspeakte konuşmak isterim mevzuyu.

Dediğin gibi yaparız müsait bir zamanda ok. Ama ilk önce önceki sayfalarda konu ile ilgili anlattığım şeyleri mutlaka oku.

Sitelerde Paylaş

Bize Kabîsa rivayet edip (dedi ki), bize Süfyân, İbrahim'den işiten kimseden rivayet etti ki; O şöyle demiş: (Terîkeden), önce kefen alınır, sonra borçlar ödenir, sonra da vasiyetler yerine getirilir.

Bize İbrahim b. Musa, Muhammed b. Abdillah'tan, (O) Eş'as'tan, (O da) el-Hasan'dan (naklen) haber verdi ki; O, malının yarısını bir adama, malının üçte birini diğerine vasiyet eden kimse hakkında şöyle demiş: "Onlar bu (vasiyete) üçte birde katılırlar; şu, yarı oranında, şu, üçte bir oranında!"

Bize el-Muallâ b. Esed rivayet edip (dedi ki), bize Vu-heyb, Eyyûb'dan, (O da) Hz.Muhammed'den (naklen) rivayet etti ki; O, "(mirasın üçte biri, aralarında) payları oranında (dağıtılır)" dedi.

Bir âyet-i kerime meali: (Size, âyetlerimizi okuyacak, sizi her kötülükten arıtacak, size kitabı ve hikmeti öğretecek ve bilmediklerinizi bildirecek aranızdan, bir resul gönderdik.) [bekara 151]

İmam-ı Şafii hazretleri, (Bu âyetteki hikmetten maksat, Resulullahın sünnetidir. Önce Kur’an zikredilmiş, peşinden hikmet bildirilmiştir) buyuruyor.

Kur’an-ı kerim açıklamasız öğrenilseydi, Peygamber efendimize, (tebliğ et yeter) denilirdi, ayrıca (açıkla) denmezdi. Halbuki, açıklanması da emredilmiştir. İki ayet meali şöyledir:

(Kur’anı insanlara açıklayasın diye sana indirdik.) [Nahl 44]

Sitelerde Paylaş

Dragon, seni tebrik ediyorum.

Yanlışı güzel savunmak da bir marifettir ve sen bunu gayet iyi yapıyorsun. :D

Ama ortaya koyduğun model dökülüyor. Nasıl mı?

Şöyle:

Sırayla gidelim.

"Erkek kadının 2 mislini alacak."

Bu durumda 1 koca, 1 erkek çocuk ve 1 kız çocuk kaldığında;

Kocanın oranı belli: 1/4

Bu durumda kızın oranı en fazla 1/8 olabilir.

Geri kalanını erkek çocuğa mı vereceksin? Yani 5/8'i.

Hem babadan fazla, hem de kız çocuğun 2 mislinden fazla. Model işe yaramadı. :D

"Mirasçılar sadece kadın olup iki kişiden fazla iseler terekenin üçte ikisi onlarındır."

Peki kalan 1/3 kimin?

Senin model yine yattı. :D

Peki ya mirasçılar sadece 2 kadınsa?

Model buna yanıt vermiyor. :lol:

"Çocuk sadece bir kadınsa terekenin yarısı onundur."

Diğer yarısı kimin?

Öncelik sırası böyleyken ne diye kalkıp anne-babaya atlıyorsun?

Modeli uydurabilmek için mi?

"Kardeşi varsa bu durumda annesine altıda bir düşer."

Ya babasına?

Özellikle annesini belirttiğine babayı kim belirleyecek? Senin model mi?

Şimdi bana şu ifadedeki mantığı ve modelindeki yerini izah edebilir misin:

"Miras bırakan erkeğin veya kadının, çocuğu ve eşi olmayıp bir erkek veya bir kız kardeşi var ise bu durumda herbirine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler, üçte biri paylaşırlar."

1 erkek ve 1 kızkardeş ise 1/6 +1/6

Ama bundan fazlaysalar toplamda 1/3

Yani örneğin; 4 erkek, 3 kız da olsa toplamın 1/3'ünü alacaklar.

Şimdi ne farketti?

1 erkek ve 1 kızkardeş iken de zaten toplamın 1/3'ü etmiyor mu?

Eee, öyleyse bu izah neyin nesi?

Çabalama Dragon, çabaladıkça batarsın. :lol:

Sitelerde Paylaş

Bize İbrahim b. Musa, Muhammed b. Abdillah'tan, (O) Eş'as'tan, (O da) el-Hasan'dan (naklen) haber verdi ki; O, malının yarısını bir adama, malının üçte birini diğerine vasiyet eden kimse hakkında şöyle demiş: "Onlar bu (vasiyete) üçte birde katılırlar; şu, yarı oranında, şu, üçte bir oranında!"

Bize el-Muallâ b. Esed rivayet edip (dedi ki), bize Vu-heyb, Eyyûb'dan, (O da) Hz.Muhammed'den (naklen) rivayet etti ki; O, "(mirasın üçte biri, aralarında) payları oranında (dağıtılır)" dedi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...