Jump to content

Bir Karadelik Hareket Edebilir Mi?

Recommended Posts

Hacı abi,

Benim anlayamadığım birşey var. Şimdi karadeliklerin işgal ettiği hacimler çok küçük diyorsunuz. Ama galaksileride yutar diyorsunuz.

Şimdi aklıma takılan şu. Galaksilerin hacimleri karadeliklerden çok fazla. Yani hacim olarak kendisinden çok küçük birşey, hacim olarak kendisinden çok büyük bir şeyi yutabiliyor ve biz bunu gözlemleyemiyoruz sanırım. Bu nasıl olabiliyor? Bunun açıklaması nasıldır?

Selam ederim.

Evinin lambasi kücük ama bütün odayi nasil aydinlatiyor.Bergüzar abla cok konusuyon bos konusuyon,Türk Mali nda ki Abiye gibi konusuyorsun,yeteer ya,lütfeen yaaaa;))))

Sitelerde Paylaş

Evinin lambasi kücük ama bütün odayi nasil aydinlatiyor.Bergüzar abla cok konusuyon bos konusuyon,Türk Mali nda ki Abiye gibi konusuyorsun,yeteer ya,lütfeen yaaaa;))))

Hadi ordan pist :D

Hayır bence benzetmen oturmamış.

Evin lambası küçük ama orada benim anladığım o lamba birgün evi yutacak denmesi.

Yada ben sorumu/aklıma takılanı net anlatamamışım.

Daha doğru dürüst kara deliklerin mahiyeti bile hiç bilinmiyor. Ama buna rağmen teoriler çok ilginç ve bizim bildiğimiz fizik kuralları sanki çiğneniyor gibi hacının söylediklerinde. Sadece buradan hareketle nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorum ve açıklasın istiyorum.

Abiye bana yakışmıyor ama Erman Kuzu sana cuk oturmuş.

Zaten ha kuzu, ha pisi. İkiside tüylü. :D

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Hacı abi,

Benim anlayamadığım birşey var. Şimdi karadeliklerin işgal ettiği hacimler çok küçük diyorsunuz. Ama galaksileride yutar diyorsunuz.

Şimdi aklıma takılan şu. Galaksilerin hacimleri karadeliklerden çok fazla. Yani hacim olarak kendisinden çok küçük birşey, hacim olarak kendisinden çok büyük bir şeyi yutabiliyor ve biz bunu gözlemleyemiyoruz sanırım. Bu nasıl olabiliyor? Bunun açıklaması nasıldır?

Selam ederim.

Kara deliklerin galaksi yuttuğu bir abartı. Öyle bir iddia duymadım.

Karadelikler galaksi oluşumunu sağlarlar. Bütün galaksilerin merkezinde dev bir karadeliğin olduğuna inanılıyor.

Karadelikler çok yakınlarına gelirlerse, yıldızları yutabilirler. Ama galaksileri yutamazlar.

Karadeliklere yaklaşan yıldızların yörünge hızları artar ve bunu dünyadan gözlemlemek mümkündür.

Zaten karadelikler, hızlı hareket eder yıldızların aracılığı ile tanınırlar. Onları başka türlü tanımak zordur.

Sitelerde Paylaş

Kara deliklerin galaksi yuttuğu bir abartı. Öyle bir iddia duymadım.

Karadelikler galaksi oluşumunu sağlarlar. Bütün galaksilerin merkezinde dev bir karadeliğin olduğuna inanılıyor.

Karadelikler çok yakınlarına gelirlerse, yıldızları yutabilirler. Ama galaksileri yutamazlar.

Karadeliklere yaklaşan yıldızların yörünge hızları artar ve bunu dünyadan gözlemlemek mümkündür.

Zaten karadelikler, hızlı hareket eder yıldızların aracılığı ile tanınırlar. Onları başka türlü tanımak zordur.

Peki hacı abi,

Bunu daha iyi anlayabilmem için şunu diyebilir misin?

Dünya üzerindeki şu şu olayları karadeliklerin yıldızları yutmasına benzetebiliriz gibi yani.

Bunu niye soruyorum. Yıldızların yapıları ile gezegenlerin yapıları farklı. Yani hacim kütle olarak böyle bildiğim kadarıyla. Mesela dünya bir karadelik tarafından yutulsa bu karadeliğin hacmi hemde dünyadan çok çok küçük olsa nasıl olur? Yani cidden anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum. :)

Ve karadelikler galaksi oluşumunu sağlar demişsin.

Yani burada da bir devinim sözkonusu olabilir mi? Bir karadeliğin yuttuğu bir galaksi, başka bir evren boyutundaki bir başka galaksi olabilir mi?

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Peki hacı abi,

Bunu daha iyi anlayabilmem için şunu diyebilir misin?

Dünya üzerindeki şu şu olayları karadeliklerin yıldızları yutmasına benzetebiliriz gibi yani.

Bunu niye soruyorum. Yıldızların yapıları ile gezegenlerin yapıları farklı. Yani hacim kütle olarak böyle bildiğim kadarıyla. Mesela dünya bir karadelik tarafından yutulsa bu karadeliğin hacmi hemde dünyadan çok çok küçük olsa nasıl olur? Yani cidden anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum.

Ve karadelikler galaksi oluşumunu sağlar demişsin.

Yani burada da bir devinim sözkonusu olabilir mi? Bir karadeliğin yuttuğu bir galaksi, başka bir evren boyutundaki bir başka galaksi olabilir mi?

Selamlar.

Karadeliklerin yutmasi öyle toptan degil.Sen yemek yerken lokmalari cigneyip yutuyorsun.Karadeliklerde büyük bir cekim gücüyle yildizi,banyo da delige dogru giden su gibi yutuyor.Yani bir nevi rüzgarla olusan hortumlarin herseyi kendine cekmesi gibi.Youtube de bakabilirsin,animasyon ve resim seklinde abiye:)))

Sitelerde Paylaş

İğrençsin pisinge,

Herkes her haltı bilmek zorunda mı? Böyle bir kural mı var? Herkes her haltı bildiğini!!! sanınca başkaları ile böyle dalga geçebiliyor mu? Bu hak insan hakları evrensel beyannamesinde yazıyor mu?

Kendini bi b.k zannedenlerin olduğu yerde olmak bazen çok ama çok canımı sıkıyor.

Bu lafı herkes üstüne alınmasın, sen ve senin gibiler alınsa yeter.

Sitelerde Paylaş

İğrençsin pisinge,

Herkes her haltı bilmek zorunda mı? Böyle bir kural mı var? Herkes her haltı bildiğini!!! sanınca başkaları ile böyle dalga geçebiliyor mu? Bu hak insan hakları evrensel beyannamesinde yazıyor mu?

Kendini bi b.k zannedenlerin olduğu yerde olmak bazen çok ama çok canımı sıkıyor.

Bu lafı herkes üstüne alınmasın, sen ve senin gibiler alınsa yeter.

Gercekler komiktir,niye o kadar alindin,özür dilerim...

post-10445-127324427903_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Uzayda var olan hicbir cisim yerinde durmaz.

Tümü harakat halIndadIr.

Harakätta bereket vardIr derler.

:-))))) Bir gün gaynanam ütünün fisini bir eski duya sohmus oyana buyana eyip büküyorki ütünün lambasi yansin :-)))).Oda inat etmiscesine bir türlü kontak yapip yanmiyor.

Gaynanamin basinda dikilip biraz baktip onada, icimden kahkahayla gülmege basladim .Irahmatlih, damatttttttt neden güldügünü biliyorum,defolgit basimdan deyip manali bir yarim gülüs atti baha, HiH diyerek.

Sanki güldügünün nedenini bilmiyorum der gibi.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Esenlikler...

Lafı uzatmadan direkt cevap verelim: Evet, hareket ederler. Her Karadeliğin hızı diğerinden farklıdır. Onları hareket ettiren 2 temel Fizik realitesi vardır; A) Gravitasyonel Kuvvet, B ) Karanlık Enerji.

A) Gravitasyonel Kuvvet;

Kütle çekim (Yer çekimi) olarak bildiğimiz kuvvet Evren'de varolan 4 temel kuvvetten biridir ve en zayıf olanıdır. Zayıf olmasına aldanmayın, Evren'de her cisim kütle yoğunluğuyla doğru orantılı (Artma/Azalma) olarak diğer cisimlere bir çekim kuvveti uygulamaktadır. Karadeliklerde yakınlarındaki cisimlerle gravitasyonel bir etkileşime girerek Uzay-Zaman (Basitçe yer diyelim biz) değiştirirler.

B ) Karanlık Enerji Etkisi;

Evren'nin 74% ünü oluşturan ve doğası henüz tam olarak bilinemeyen bu Enerji türü Big Bang anından beri tüm Evren'i genişletmektedir, Evren'in genişleme hızı ise ışık hızı constant'ına çok yakındır. Karanlık Enerji Evren'deki tüm cisimlerinde aralarındaki astronomik mesafeleri genişleten/artıran bir güçtür ki Karadelikler'de bu sebeple dahi hareket etmektedirler.

Saygılarımla.

tarihinde Deus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dönülmez akşamın ufkundayız

vakit çok geç

bu son fasıldır ey ömrüm

nasıl geçersen geç

yahya kemal beyatlı

Ahhh... dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç

Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçersen geç

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile

Avunmak istemeyiz böyle bir teselli ile

Ahhh.. geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan

Ve arkasında güneş doğmıyan büyük kapıdan

Geçince başlayacak bitmeyen sükunlu gece

Guruba karşı bu son bahçelerde keyfince

Ya aşk içinde harap ol ya şevk içinde gönül

Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahut gül

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...