Jump to content

Recommended Posts

Sen geodesiclerin ne kadar uzağa ulaştığını bilmeyebilirsin Hacı ama bunun formülü hesabı kitabı var einstein sadece laf söylemiş oturmuş değil bir de formule etmiş. Bu formul bu geodesiclerin sonsuzda sıfır olduğunu gösteriyor. Yani genel göreliliğe göre bu etki yerel değil. Sen yine ben öyle düşünmüyorum deyip farklı şeyler iddia edebilirsin ama o zaman insanlara bunları ben söylemiyom bilim adamları söylüyor siz onlara itiraz ediyorsunuz deme hakkın elinden alınmış olur.

Güneşin hangi geodesiclerden geçtiğini bilmen o kadar önemli değil Hacı dedik ya ihmal edilebilir düzeyde oluyor. Ama burada önemli bir olay var. Einstein önce bu ışığın bükülmesini ölçmüş değil. Formule etmiş bazı şeyleri bazı aksiyomlardan yola çıkarak ve bu formullere göre ışığın kırılacağını öngörmüş. Ve zamanı geldiğinde bu ölçüm yapılmış ve einsteinin hesaplarına çok yakın bir değerde beklenen kırılma ortaya çıkmış. İşte bu bu şekilde olmasaydı bugün genel görelilik çöplükte yerini almış olacaktı.

Kaynak?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen geodesiclerin ne kadar uzağa ulaştığını bilmeyebilirsin Hacı ama bunun formülü hesabı kitabı var einstein sadece laf söylemiş oturmuş değil bir de formule etmiş. Bu formul bu geodesiclerin sonsuzda sıfır olduğunu gösteriyor. Yani genel göreliliğe göre bu etki yerel değil. Sen yine ben öyle düşünmüyorum deyip farklı şeyler iddia edebilirsin ama o zaman insanlara bunları ben söylemiyom bilim adamları söylüyor siz onlara itiraz ediyorsunuz deme hakkın elinden alınmış olur.

Güneşin hangi geodesiclerden geçtiğini bilmen o kadar önemli değil Hacı dedik ya ihmal edilebilir düzeyde oluyor. Ama burada önemli bir olay var. Einstein önce bu ışığın bükülmesini ölçmüş değil. Formule etmiş bazı şeyleri bazı aksiyomlardan yola çıkarak ve bu formullere göre ışığın kırılacağını öngörmüş. Ve zamanı geldiğinde bu ölçüm yapılmış ve einsteinin hesaplarına çok yakın bir değerde beklenen kırılma ortaya çıkmış. İşte bu bu şekilde olmasaydı bugün genel görelilik çöplükte yerini almış olacaktı.

Herşeyden önce güneşin veya büyük gök cisimlerinin etrafında tek bir geodesic yok.

Sonsuz sayıda var.

Geodesic geometride en kısa yol anlamına kullanılıyor.

Uzayda iki nokta arasındaki en kısa yol bükülen bir yol. Curved path.. Geodesicler onları simgeleyen bir terim.

Dolayısıyla güneşe olan uzaklıkları pek bir anlam içermiyor.

Güneşin çekim kuvvetinin önemli ölçüde düştüğü bir uzaklığa kadar oluşan eğrilere geodesic diyebiliriz.

Onun da hesabı var mı bilmiyorum. Hiç duymadım ama eğer biliyorsanız bize de bildirin.

Bize yukarda yaptığınız gibi gazel okumayın.

Burasının bilim forumu olduğunu da unutmayın. Palavraya yer vermeyin.

Sizden kaynak bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Kaynak?

http://en.wikipedia....field_equations

http://www.albertein...h_pp146-200.pdf

Buyrun Hacı kaynak einsteinin genel görelilik teorisi yukarda einstein alan denklemleri de yukarıda,

Gmv=8piTmv gibi bir formul var aynı şekilde yazamıyorum kusura bakma m m değil filan ama bulursun istersen. Bu formulde sağdaki ifade madde enerji içeriğini soldaki ifade uzay zamanın eğriliğini/deformasyonunu temsil eder. Her şeyi anlamaya gerek yok. Ortada bir kütle olduğu sürece sağdaki ifade sıfır olamayacağına göre sol tarafta sıfır olamaz.

Sitelerde Paylaş

http://en.wikipedia....field_equations

http://www.albertein...h_pp146-200.pdf

Buyrun Hacı kaynak einsteinin genel görelilik teorisi yukarda einstein alan denklemleri de yukarıda,

Gmv=8piTmv gibi bir formul var aynı şekilde yazamıyorum kusura bakma m m değil filan ama bulursun istersen. Bu formulde sağdaki ifade madde enerji içeriğini soldaki ifade uzay zamanın eğriliğini/deformasyonunu temsil eder. Her şeyi anlamaya gerek yok. Ortada bir kütle olduğu sürece sağdaki ifade sıfır olamayacağına göre sol tarafta sıfır olamaz.

Sen bu kaynaklarda yazılanları bize herkesin anlayacağı şekilde açıklayabilir misin?

Açıklayamazsan sen de anlamamışsın demektir.

Daha da ötesi, buradaki kaynakların senin sorunun cevabını verip vermediği de anlaşılmıyor demektir.

Bu forumu kirletmekten başka bir şey başaramadın henüz...

Burası bu ve benzeri konularla ilgilenenleri aydınlatmayı amaçlıyor.

Kafalarını karıştırmak istemiyoruz.

Senin kafan çok karışık ve bizim kafamızı da karıştırabileceğini sanıyorsun.

Eğer bu kaynakları herkesin anlayacağı bir şekilde açıklamazsan, gereksiz iletileri sileceğim.

Sitelerde Paylaş

Sen bu kaynaklarda yazılanları bize herkesin anlayacağı şekilde açıklayabilir misin?

Açıklayamazsan sen de anlamamışsın demektir.

Daha da ötesi, buradaki kaynakların senin sorunun cevabını verip vermediği de anlaşılmıyor demektir.

Bu forumu kirletmekten başka bir şey başaramadın henüz...

Burası bu ve benzeri konularla ilgilenenleri aydınlatmayı amaçlıyor.

Kafalarını karıştırmak istemiyoruz.

Senin kafan çok karışık ve bizim kafamızı da karıştırabileceğini sanıyorsun.

Eğer bu kaynakları herkesin anlayacağı bir şekilde açıklamazsan, gereksiz iletileri sileceğim.

Hacı sen bu kaynakları herkesin anlayabileceği şekilde açıklayabilecek bir adam bul ben istediğini yapayım, pek komiksin vesselam, silersen sil.

Sitelerde Paylaş

Hacı sen bu kaynakları herkesin anlayabileceği şekilde açıklayabilecek bir adam bul ben istediğini yapayım, pek komiksin vesselam, silersen sil.

Anlamadığın bir konuyu anlıyor gibi açıklamaya teşebbüs etmen ayıp.

Üstelik senin savını savunuyor olarak da göstermeye çalışıyorsun.

Bu iletiler çöplük...

Sitelerde Paylaş

Anlamadığın bir konuyu anlıyor gibi açıklamaya teşebbüs etmen ayıp.

Üstelik senin savını savunuyor olarak da göstermeye çalışıyorsun.

Bu iletiler çöplük...

Terazinin diğer kefesine kendini koy bi tart bakalım sevgili Hacı, beni itham ettiğin şeyi ne kadar fazla yaptığını görelim. Dedik ya her şeyi anlamana(anlamama) gerek yok. Sen eşitlik nedir bilirsin değil mi Hacı. Bi taraf sıfır değilse ve ortada bir eşitlik varsa diğer tarafta sıfır değildir. Bunu anlamayacak ne var.

Sitelerde Paylaş

Terazinin diğer kefesine kendini koy bi tart bakalım sevgili Hacı, beni itham ettiğin şeyi ne kadar fazla yaptığını görelim. Dedik ya her şeyi anlamana(anlamama) gerek yok. Sen eşitlik nedir bilirsin değil mi Hacı. Bi taraf sıfır değilse ve ortada bir eşitlik varsa diğer tarafta sıfır değildir. Bunu anlamayacak ne var.

Hala palavra atmaya devam ediyorsun.

Konu ile ilgisi olmayan iletiler silinecek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...