Jump to content

alpcakir

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  899
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

3 Takipçiler

alpcakir Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

3.884 profil görüntüleme
 1. alpcakir

  Entropiye rağmen evrim nasıl oldu

  Yaşam entropi artışını hızlandıran bir durum. Entropi artışını hızlandıran her yol tercih edilir.
 2. alpcakir

  Öğrendikçe değişiyorum

  Anatomi ve fizyoloji biterken yavaştan patoloji başlayacak o zaman işler değişir merak etme. Zaten mükemmel tasarım olsaydı okuduğunuz okula gerek kalmayacaktı.
 3. Ten ten A noktasından bakınca iki fotonun birbirinden B ve C noktalarina giderken 2c ile uzaklaştığını hesap edersin ama herhangi bir fotonlardan diğerine bakarken bi şey hesap edilemez o nedenle belirsiz bir sonuç çıkar. Çünkü foton üzerinde olsan senin için zaman geçmeyeceği için hesap yapma gibi bir lüksün de olmaz ve bu nedenle böleni 0 olan garip bir sonucla karsilasirsin. Einstein formülleri zaten herhangi bir gözlemcinin ışık hızını sabit olcecegi aksiyomu üzerine kuruludur. Formüller var olan gerçekliği ifade edebilmek için dizayn edilmiştir. Gerçek olan ise ışık hızının herhangi bir gözlemciye göre sabit olculecegidir.
 4. alpcakir

  Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

  Hacı bu konuyu iyi yakalamış. Belki eski girilerimde ben de bahsetmiştim emin değilim. Yaşam entropi artışına hizmet eder. Yaşam olmaksızın entropi artışı daha yavaş olur. Örnegin siklon (hortum) denilen doğa olayı olmaksızın entropi normal hava sirkülasyonundan daha düşük entropilidir ama siklon olmaksızın entropinin artması çok daha yavaş gerçekleşir. Entropi artışı eğer herhangi bir düzenlilikle daha hızlı gerçekleşirse bu yol tercih edilir. Bu yol yaşam dahi olsa ki yaşamın nedeni entropi artışını hızlandırmaktır. Yani evrenin sonunu hızlandırmak için vardır yaşam..
 5. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Yok hacı konuyu açıklayarak başladın onu diyorum. Işığın bükülmesini, genel görelilik nedeniyle verilemeyen nobel ödülünün fotoelektrik etki nedeniyle verilmesini ilk iletinde anlatmışın zaten.
 6. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Konuşmacı ve gerçeği arayan bu sorduğunuz soruların cevapları başlığın ilk girdisinde sevgili hacı ayrıntılı - kaynaklı bir şekilde açıklamış zaten. Başlıkta belirli bir ilerleme kaydettik. Neden tekrar başa dönüp duruyoruz, okumuyor musunuz soru sorduğunuz başlığı?
 7. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Güneşin arkasında(tutulma esnasında) olması gereken yıldızların görülmesi şeklinde gözlendi yani gelen ışık büküldüğü için göremememiz gereken yıldızları gördük ve bu bükülme hesaplarla oldukça uyumluydu.
 8. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  O nobeli alan aldı zaten ama o zaman kanıtlanamadığı için fotoelektrik etki nedeniyle verdiler nobeli. Tekillik ve uzay zamanın bükülmesi genel görelilikle açıklandı. Güneş tutulmasında bu bükülme gözlemlendi. Benim sorum hakkında da belki bir açıklama vardır belki bu konuyu bilen vardır diye soruyorum o kadar.
 9. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Karadeliğin 2+1 boyutlu uzayda resmedilişi bu. Maviye boyanmış her yer uzay-zaman ve gördüğün gibi huni şekli aşağıda birleşmiyor çünkü orada uzay- zaman yok ve o birleşmeyen yerin sınırları olay ufku dediğimiz yer. O boşluğun ortasında bir yerde karadeliğin merkezi bulunuyor. İşte o merkez madem etrafında uzay-zaman yok neden evrenimizden kopup gitmiyor, hadi kopup gitmedi nasıl oluyorda uzay-zaman olmayan yerden uzay -zamanımıza etkilerini gösterebiliyor. İşte soru bu, anlayan veya bilen beri gelsin açıklasın istiyorum o kadar çünkü ben bilmiyor ve merak ediyorum.
 10. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Ama biz hubble küresi ile ilgili konuşmuyoruz, konu tamamen farklı bir yer. Karadelik merkezi ile olay ufku arasındaki yerden bahsediyoruz.
 11. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Karadelik biraz avam bir dille ifade edersek maddenin hasıdır. Pür maddedir. Maddenin sonsuz yoğunlukta birleşmesidir. Ama gravitonların genel görelilikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Gravitonlar kuantum mekaniğinin iddiasıdır. Bir türlü görelilikle birleştirilememiştir kuantum mekaniği.
 12. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Uzay zaman dokusunun olmadığı yerde uzay nasıl oluyor da oluyor ben bunu anlamıyorum hacı? Derdim eleştirmek değil anlamak.
 13. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Uzayın olmadığı yeri soruyorum ben hacı, uzay olduktan sonrasında sorun yok zaten.
 14. alpcakir

  Einstein'ın Genel Görelik Kuramı

  Enerji tutumu yasası evrenimizin kapalı olduğunu kabul eder. Eğer bir şeyler bu evrenden kopup gidebilseydi geçerli olmazdı kopup gitmediģine göre bir sebebi olmalı benim merak ettiğim o sebep zaten.
×
×
 • Yeni Oluştur...