Jump to content

Bir ateistle sohbet

Recommended Posts

Kuranı arkalarına attıklarından ve dünyaya meyletmelerinden. Osmanlı nasıl dünyaya hükmetmiş sa?

bilimi ele geçirenler osmanlının kıçına tekmeyi vurmuş. o da kuyruğunu kıstırıp viyana kapılarından geri dönmüş.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kuranı arkalarına attıklarından ve dünyaya meyletmelerinden. Osmanlı nasıl dünyaya hükmetmiş sa?

ortaçağ'da kurulu bir devlet olduğundan dolayı. modern çağa girince önce parçalandı sonrada kademe kademe böğürerek geberdi gitti :)

Sitelerde Paylaş

İslam 11. yüzyıla kadar rakiplerine nazaran daha özgür bir bilimsel ortam sunuyor bu nedenle öne geçiyor. Gazali'nin Tehafut el-Felasife adlı kitabında tetiklemesiyle iyi ve kötünün akıl yoluyla bilinebileceğini reddedildi. Gazali " aklın yalnız şeriat ilminin öğrenilmesinde yardımcı olacağını" öne sürdü ve kabul gördü. İslam dünyası baskıcı, dogmacı yapısına böylece ilk adımını attı.

Ortaçağ Avrupası ilgili dönemde gırtlağına kadar dogmaya batmış olduğundan islam felsefesinin verdiği ilk gaz islam dünyasını 15. yy a kadar idare etti. Fatihin İstanbulu fethi ile Avrupa reformunu rönesansını gerçekleştirdi, klise - din baskısından kurtuldular ve devletlerinin temellerini sallantılı ilahi vesayet taşlarından değil, adım adım bilimsel, özgürlükçü düşüncenin sağlam taşlarından kurmaya başladılar.

İslamın cihad anlayışı diğer ülkeleri işgal edip ekonomik değerlerine el koymayı dolayısı ile güçlenmeyi kolaylaştırıyordu. O zamanın ekonomi anlayışı böyle birşeydi. 11. yy dan 16.yy a kadar idare etmelerinin sebepleri arasına bunu da koyabiliriz.

Ekonomik işleyiş .sanayileşen Avrupa tarafından değiştirilip toprağın bir zenginlik göstergesi olmasının kalklmasından sonra islam dünyası son kozunu da kaybetti.

Gazalinin düşünce yapısında bana seni hatırlatan birşeyler var cüppeli.

Sitelerde Paylaş

ortaçağ'da kurulu bir devlet olduğundan dolayı. modern çağa girince önce parçalandı sonrada kademe kademe böğürerek geberdi gitti :)

iyi ama osmanlı yıkıldığında bile dünyanın en güçlü devletlerinden biriydi.Yıkılması bile kaç sene sürdü değil mi?

Sitelerde Paylaş

oooof of içi boş müslo hikayeleri kendi yazıp kendi tarafına yontmuş. müslümanları anlamıyorum kendileri yazıp kendileri coşuyorlar komik insanlar

Bizim ulaştığımız yerlere siz hayalinizde bile ulaşamazsınız. ;)))

Sitelerde Paylaş

iyi ama osmanlı yıkıldığında bile dünyanın en güçlü devletlerinden biriydi.Yıkılması bile kaç sene sürdü değil mi?

yıkıldığında dünyanın en umrunda olmayan ülkelerinden biriydi. Yıkılmasının geç oluş sebebi ise gerçekten jeopolitik değerinin çok fazla olmasıydı. osmanlı bu gücü kullanabilecek kapasitede değildi. jeoppolitik konumunun çok değerli olması haliyle osmanlıyı paylaşacak ülkeler arasında toprak kavgasına neden olmuştur. Hatta istanbul boğazının ve istanbulun kontrolü hiçbirzaman tek bir devlete bırakılmamıştır çünkü bu bölgeyi ele geçiren devletin elinde bulunduracağı güç çok kuvvetliydi. Bu nedenle osmanlının yıkılması uzun sürmüştür.

Sitelerde Paylaş

1- İnsanları kafir, mümin, münafık, müşrik müslim, gayri müslim diye yaftalayan ve bölen islamdır, ateistler genelde homo sapiens veya homo sapiens sapiens diye tanımlıyorlar.

2- Tanrı kavramının tek ve yegane kanıtı insanların düşünceleridir. Aynı şekilde eğer akıl hastanelerine de uğrarsanız sanrı, halüsünasyon ve şizofreni şikayetiyle tedavi gören insanların da bildikleri, gördükleri ve duyduklarının tek ve yegane kanıtları kendi düşünceleridir. Bu bağlamda tanrı kavramını bir dayanak noktası yapıp, ona inanan insanları namuslu, şerefli, onurlu, üstün, düsürt, daha iyi, ahlaklı, kısacası ne kadar iyi özellik varsa o özelliklerle donatıp, tanrı kavramına inanmayanlara şerefsiz muamelesi yapamazsınız. Yaparsanız karşılığını sizin sunduklarınızdan kat kat fazlasıyla geri alırsınız. Eğer inandığınız şeyleri dayanak noktası olarak kullanırsanız, karşılığında BİLİNEN ve KESİN kavramları dayanak noktası alanları bulursunuz. Ve BİLİNENLER, inanılan ayağı yere basmayan sanrıları yokeder.

Müslüman arkadaşlar üslubunu düzeltsinler bu konuda.

Her tartışmada kendi değer yargılarınızı dayanak noktası yapıp karşı tarafı adam yerine koymayan tavırlı yazılar yazıyorsunuz.

Bunu sadece siz değil, içinizden çıkardığınız ve bilim adamı olarak geçinen müslüman cemaatinin önde gelenleri de yapıyor.

Yok efendim ateizm vahşetmiş, yok ateistlerde ahlak yokmuş, ateizm neden ortaya çıkar?(sanki hastalıktan bahsediyor dallama) vs vs...

Bu adamlara dünya kültüründe yobaz ve hatta öküzün önde gideni deniyor.

öyle olmazsanız ve gerçeklik kurallarını ihlal etmezseniz benim için bir ateist ile müslüman arasında fark kalmaz.

Ama dayanak noktanızla yagılamaya girişip, gerçeklik kurallarını ihlal ederseniz (uçan adamlar, konuşan karıncalar, bilge kuşlar, 900 yıl yaşayanlar vb) bu durumda sizin gerçeklik algınızda problem olduğunu düşünür size hiçbir şeyde dümeni teslim etmem (kendi çevremde).

Ama ne yaparsanız yapın, insan olduğunuz gerçeğini hiçbir şey hiçbir koşulda değiştirmez.

tarihinde malibayr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin dar bakışlı biri olduğunu anlamıştım. Günübirlik zevklere nefsini köle etmiş düştüğün bataklıkta debelenip duruyorsun.

dar görüşlü olmamak için ne yapmak gerek? sahibinin dediğini yapan köpekler gibi tanrının her söylediğini yerinemi getirmek ? wowwww nekadarda büyük geniş bakış açısı öyle. Ayrıca müslüman olmanıza rağmen gününüzün büyük bir kısmını ateistlerin olduğu bir forumda geçirmeniz büyük bir şeref bizim için. Bu bile ateistler ve ateizm hakkında nekadar meraklı olduğunuzu göstermeye yeterde artar bile

Sitelerde Paylaş

o yüzden I. dünya savaşına almanların uşağı olarak girdi değil mi? :) sonra ülke bu savaşın akabinde sizin deyiminizle çeşitli "gevur" ların istilası altında iken, k.çınızı zar zor kurtardınız :) vahideddin'in nasıl kıytırdığını biliyoruz hepimiz.

Sitelerde Paylaş

en geniş halinde balkanları,afrikanın kuzeyinde küçük bir bölümü asyadada deyim yerindeyse anadolu hariç 3 karış toprakla ''dünya''ya hükmetti demezlermi gülmekten mest oluyorum,osmanlı barbar bir kavimden başka değildi,neymiş efendim ele geçirdiği yerde insanlara karışmazmış,ondan ne hikmetse aynı müslümanlar gibi hristiyan doğmuş hristiyan büyümüş kendini ona şartlandırmış toplumlar müslüman oldu,hemde osmanlının gittiği heryerde,müslüman! tarzı hoşgörüyle anlatmışlardır bunu; elde kuran bak kardeş bu bizim kutsal kitabımız ne dersin inanırmısın ? (polat alemdarın yaptığı gibi eliyle ceket yada o zamanki elbiseyi hafif aralayıp kılıcın kabzasını gösterir)

-yok ben almayayım

-şakkk!!!! kafası gitti adamın, nedeni hala bilinmiyor

Sitelerde Paylaş

en geniş halinde balkanları,afrikanın kuzeyinde küçük bir bölümü asyadada deyim yerindeyse anadolu hariç 3 karış toprakla ''dünya''ya hükmetti demezlermi gülmekten mest oluyorum,osmanlı barbar bir kavimden başka değildi,neymiş efendim ele geçirdiği yerde insanlara karışmazmış,ondan ne hikmetse aynı müslümanlar gibi hristiyan doğmuş hristiyan büyümüş kendini ona şartlandırmış toplumlar müslüman oldu,hemde osmanlının gittiği heryerde,müslüman! tarzı hoşgörüyle anlatmışlardır bunu; elde kuran bak kardeş bu bizim kutsal kitabımız ne dersin inanırmısın ? (polat alemdarın yaptığı gibi eliyle ceket yada o zamanki elbiseyi hafif aralayıp kılıcın kabzasını gösterir)

-yok ben almayayım

-şakkk!!!! kafası gitti adamın, nedeni hala bilinmiyor

Sırf eleştirmek için eleştirmeyin.

Bugün Kongo Cumhuriyetinden Galatasaraylı Nonda Fransızca, Slovakya'dan Fenerbahçeli Miroslav Stoch Slovakça konuşuyorsa bu Osmanlının hoşgörüsü sayesindedir.

Sitelerde Paylaş

islamın osmanlının gittiği heryerde artık ne hikmetse çok hızlı bir şekilde yayılması doğalmı görünüyor sizce ? ayrıca lütfen bırakın şu osmanlının ve türklerin sütten çıkmış ak kaşık olduğu yalanını tartışmanın,sorgulamanın dogmatikliğini,adamlar bugünkü tarih kitaplarında yazacak değiller herhalde şurda şunları katlettik şurda bunları kestik biçtik die ona bakarsan avrupada kendini sütten çıkmış ak kaşık türkleri barbar göstermektedir,ama inanın ikiside,avrupada osmanlıda dinini kılıçla zorla dayatmayla yaydı

Sitelerde Paylaş

Sırf eleştirmek için eleştirmeyin.

Bugün Kongo Cumhuriyetinden Galatasaraylı Nonda Fransızca, Slovakya'dan Fenerbahçeli Miroslav Stoch Slovakça konuşuyorsa bu Osmanlının hoşgörüsü sayesindedir.

stochu bilmem de nondanın fransızca konuşması fransanın sömürgeciliği olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...