Jump to content

altıgen petekler

Recommended Posts

Gecenlerde altigen sekillerden olusan buzlu bir cam'in ustune konmus bir ariya tesaduf ettim ve bir miktar gozlemde bulundum.

Ari israrla uzerine kondugu altigen seklinin icine girmeye calisiyordu,tek bir altigen uzerinde yogunlasti,epey bir mucadele verdi,bir sure sonra olmus oldugunu anladim.

Sitelerde Paylaş
Kare ya da üçgen petek yok bildiğim kadarıyla. Peteğin altıgen olmasının da bazı sebepleri var ama bunu paylaşmadan önce bir iki cümle de senden duymak isterim...

sadece 6 gen en ideali imiş...bildiğim sadece bu.

ama sebepleri hakkında bir bilgim yok gerçekten

Sitelerde Paylaş
Sebebi gayet basit..

Altıgenin hacmi maksimum bal miktarı için ideal..

Adamın sorduğu o değil, arılar bal peteklerini yaparken en ideali bir seferde mi bulmuşlar yoksa deneme yanılma ile mi? Peteklerde evrim geçirdi mi derken onu kastediyor sanırım...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Adamın sorduğu o değil, arılar bal peteklerini yaparken en ideali bir seferde mi bulmuşlar yoksa deneme yanılma ile mi? Peteklerde evrim geçirdi mi derken onu kastediyor sanırım...

Ben o soruya cevap vermedim ki..

Benim yanıtladığım soru benim cevabın bir üstünde..

Sitelerde Paylaş

http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/indexm...98/hexagon.html

Evet görüldüğü üzere maksimum miktarda bal için altıgen olması gerekiyor. Bu öyle mimari kabiliyetler isteyen bir şey değil. Altıgen benzeri şekiller doğada sıkça karşılaşılan şeylerdir. Eğer basit bir örneğini görmek istiyorsanız bir miktar hamur alın, yuvarlak yuvarlak parçalar yoğurun, sonra bunları bir tepsi üzerine sık bir biçimde dizin, her defasında bir üçgen oluşturun mesela. Eğer hamurları sıkıştırır ya da pişerek genişlemesi için fırına verirseniz altıgen şekiller çıkacak karşınıza. Neden altıgen biçiminde olduğu sorusuna güzel bir örnektir bu.

Arıların gözlerine bakacak olursak da aynı şeyi görürüz:

ant_eye.jpg

Arı daha embriyolojik gelişimi sırasında gözünü meydana getiren kısım bu biçimde oluşmaktadır. Altıgen yapıların arılar için kolay olmasının yanısıra belki de gözlerinin yapısı onların geometrik duyarlılığını bu yönde etkiliyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

http://science.exeter.edu/jekstrom/Bee/Eye/Eye.html

Pardon aynı linki ikinci defa yapıştırmışım. Bu arada matematikci ant kelimesinin karınca anlamına geldiğini biliyorum. Resim sadece google grafik arama motoruna "bee" ve "eye" parametreleri girilerek ulaşılmış bir resim. Hem karınca ve arı birer insecta. Anatomik, fizyolojik ya da histolojik açıdan pek çok benzerliklerini bulmak mümkün. Konuyla ilgili mesajlara ağırlık verin. Bırakın hatalarım beni ilgilendirsin.

Sitelerde Paylaş
arı peteği nedir ? niçin yapılır?

asıl sorum ise:altıgen petek evrim geçirdimi?

yani kare üçgen yada yuvarlak petek varmıdır?(fosilleşirlermi?)

Fosil arı peteği bulunursa anlaşılır. Balmumunun fosilleşmesi zor olsa gerek.

Bazı yabani arıların peteklerinin yanyana silindirler şeklinde olduğunu görmediniz mi hiç.

Yazın biraz dolaşın, bakının etrafa.

İlkel petekler bu şekilde olabilir.

.

Sitelerde Paylaş
arı peteği nedir ? niçin yapılır?

asıl sorum ise:altıgen petek evrim geçirdimi?

yani kare üçgen yada yuvarlak petek varmıdır?(fosilleşirlermi?)

Fosil arı peteği bulunursa anlaşılır. Balmumunun fosilleşmesi zor olsa gerek.

Bazı yabani arıların peteklerinin yanyana silindirler şeklinde olduğunu görmediniz mi hiç.

Yazın biraz dolaşın, bakının etrafa.

İlkel petekler bu şekilde olabilir.

.

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Arılar peteği balmumundan, balmumunu da baldan üretirler. 1 birim balmumu için, yaklaşık 8 birim bal harcanır. Bir koloni, bal üretmek için sürekli gezinmek; bu balı saklamak için de balın bir kısmını tüketmek zorunda. Bu balı ne kadar az tüketirse, o kadar çok saklayabilir ve o kadar çok dayanabilir. Şekil olarak altıgen tüpler hem saklama alanı açısından en az kayıplı, hem de kullanılan balmumu açısından en az malzeme gerektiren modeldir. Böylece, eldeki alanı en etkin şekilde kullanarak, en az bal tüketimi ile en çok balı saklayabilirler. Bu da, daha az yorulmaları ya da daha verimli çalışmaları, soğuk mevsimler gelmeden, besinler tükenmeden önce daha çok besin toplayabilmeleri anlamına gelir.

Evrim, hayatta kalabilenin soyunu sürdürebildiği süreçtir. Etkili saklama sistemine sahip olan koloniler hayatta kalır ve sayıları artar. Her nesil arasından bazıları diğerlerine göre daha etkili saklama sistemi oluşturduğunda, bunların varlıklarını sürdürmeleri olasılığı daha fazladır. Aradan milyonlarca yıl geçer ve artık elinizde mükemmel bir saklama sistemi mevcuttur. Etkin saklama sistemleri geliştiremeyen nesiller ise büyük oranda tarih olmuştur.

Her şeyin basit bir açıklaması vardır.

Sitelerde Paylaş

Peteği yapanın işçi arı olduğu ve işçi arının da kısır olduğunu unutmayalım. Gen aktarımı kendi üzerinden değil akrabası üzerinden devam ediyor. Bu arıların evrimini karmaşık ve farklı yapıyor.

İşçi arılar kraliçe arının yavrularını büyütmesine yardımcı olarak genlerini devam ettiriyorlar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Akraba_seçilimi

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...