Jump to content

Nasil Bir Tanri Olabilir?

Recommended Posts

Birşey söylemiyorsun ama senin bile vicdanın elvermiyor.

Korkuların yüzünden birşeyde söyleyemiyorsun.

Öcalanı yanarken görsem elimde de benzin varsa inan o benzini son damlasına kadar dökerdim. Sen ne yapardın?

Üstüne su döker acısız bir metod araştırıp acısız bir metodla öldürülmesini talep ederdim.

Belkide senin Allaha inanma sebebin acımasız oluşundur.

Bu durumda etik değerlere imansızların imanlılardan daha çok önem verdiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Yani öyle zannettiginiz gibi dini inançlarınız sizi iyi insan yapmıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah da günah işleyen kullarının tövbe etmesi için fırsat veriyor. 99 adam öldüren biri samimi bir tevbe etmekle cennete girdiğini hadislerde okumaktayım.

Bir de hiç şunu düşündün mü: "Cezalar caydırma amaçlıdır."

Yaa, değil mi?..Cezalar caydırma amaçlıdır ama nedense caydıramıyor müslüman ülke insanlarını

Tövbe kapısı açık,müslümanlar tövbeler tövbesi diyerek yerlere kapandığı ve her gün 5 vakit namaz kıldığı halde yaşadıkları ülkelerde sömürü,üç kağıtçılık ,hak yeme,kamu malını talan tamamen ticaret hayatlarının olmazsa olmaları arasında..Batılı ülkelerde böyle olaylara rastlayamazsınız. Adamın anasını ağlatır hayatını bitirirler..

Tövbe eyleminin bilinç altı ifadesi şudur; iyilikte insanın kendi içinde, kötülükte..Tövbe ritüeliyle 'iyi' tarafta yer alan ve tamamen kendi iyiliğini yansıttığı Allah figüründen özür diliyor ..Bir daha yapmayacağının sözünü aslında Allah aracılığıyla kendisine veriyor..Korkutan ve cezalandıran hükmünü, dışarıdan putlaşmış bir güce verme nedeni,kendi iradesini kullanmak için evrimsel olarak henüz irade konusunda ki zayıflığı..E tabii daha henüz çok gelişmiş bir primat değil.Dürtüleri,hormonları ,genleri onu vahşi ,çıkarcı olmaya yönlendiriyor..Kendi kendini bir şekilde insanileştirmeye ve ileri götürmeye mecbur bir yandan..Bir yandan da korkuyor..Dizlerinin bağı çözülmüş..

Oysa ki non teistlerin buna hiç ihtiyacı yok..Çünkü kendi kendilerinin bilincinde ,vicdanlarının bilincinde olarak insanlığı gerektiği gibi ve mantıkla ileri taşımaya çalışıyorlar..Bilim,doktorlar,hukukçular,yasa koyucular,polisler,hapishaneler de bu ceza işleri için yeterli oluyor..

Birisi toplumla daha medeni bir şekilde ve daha huzurlu olarak bir arada yaşayabilmek için kendi vicdanının ve cezalandırabilirliğinin bilincinde olarak ve gerçeklerden faydalanarak yapıyor bu işi,diğeri ise kendisini ve iradesini hiç görmediği, bilmediği, tanımadığı bir güce bağlamış , korkuyla ve masal kahramanlarıyla kendisini geliştirmeye çalışıyor...

Korkan insan acıdan ve huzursuzluktan kafasını kaldırıp insanca yaşamakta oldukça zorlanır..En önemlisi de,bir insan terbiyesi için, devamlı suçları affeden 'bir güç' modeli hiç de iyi bir ehlileştirici değildir..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya da 3 yaşındaki kızına tecavüz edip öldüren adamı sana verseler naparsın?

Allah'a havale ederim...

Ya da kendi ellerimle öldürdükten sonra İki rekat namaz kılıp, benim kızımı öldürmeyi nasıl kendine hak gördüyse, benim de onu öldürmeye hakkım olduğu konusunda Allah'ı uzun uzun ikna etme uğraşı verdiğim bir dua ederim ..Ardından yine af dileme amacıyla ve bir daha yapmamak üzere tövbe eder, iki rekat da tövbe namazı kılarım...

Sitelerde Paylaş

Bilinçli bir yaratıcıdan bahsediyoruz ..Tanrı bilinçli bir şekilde mükemmel olarak tasarlayan değil mi?..

Konumuz nasıl bir tanrının varolabileceği ve sen ''eğer bir tanrı varsa dinleri uyduranların vay haline'' diyen yani dinlerin tanrısını dışlayan birinden alıntı yaparak teist tanrısını yoklamaya çalışmak gibi saçma sapan bir şeye kalkışmışsın, hala da bana mükemmellikten falan bahsedip martaval okuyorsun. Tanrı sadece zihinlerdeki bir kavramdır, dış dünyada kesinlikle yoktur diyebilmek için bundan fazlasını becermen gerekiyor dedik ama buna cevap vermeye gerek duymadığını söylüyorsun(:

Sitelerde Paylaş

Konumuz nasıl bir tanrının varolabileceği ve sen ''eğer bir tanrı varsa dinleri uyduranların vay haline'' diyen yani dinlerin tanrısını dışlayan birinden alıntı yaparak teist tanrısını yoklamaya çalışmak gibi saçma sapan bir şeye kalkışmışsın, hala da bana mükemmellikten falan bahsedip martaval okuyorsun. Tanrı sadece zihinlerdeki bir kavramdır, dış dünyada kesinlikle yoktur diyebilmek için bundan fazlasını becermen gerekiyor dedik ama buna cevap vermeye gerek duymadığını söylüyorsun(:

Brutal bu forum da herkesin tanrısının ne olduğu konusunda pek fikrim yok..Mesela senin bile tam olarak neye inadığını anlayabilmiş değilim..

Peki bu konu da suç bende mi? Hayır...

Peki neden? Çünkü ne olduğun gerçekten belli olmuyor..Rastladığım çoğu iletinde adece çoğu ateiste karşı yazan bir tip pozisyonundasın..Ateist olsan devamlı bir tanrıyla ilgilenmezdin..Demek değilsin..

Agnostik olsan, Tanrı diye bu kadar tutunmazsın....Panteizme hiç yakıştıramam ...

Müslümanlara fazla sataştığına rastlamadım mesela..Belki sataşıyorsun da ben görmüyorum..Müslüman olmadığını zannediyorum,yukarıda ki teist tanrısını küçümser gibi yazdığın iletinden ..

Deist misin nesin?

Deistsen nasıl bir tanrın var kafanda? Söyle de ona göre yazışalım...Deist tanrı çok fonksiyozsuz ve olsa da olur - olmasa da olur bir Tanrı çünkü..Bilinmeyi istemeyen, ser verip sır vermeyen bir Tanrı'dan zaten bize ne...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...