Jump to content

Soykırımların Dağılımı Bağımsız mıdır?

Recommended Posts

Maraş ve Sivas gibi örneklere bakıyorum da. Kendi halkına karşı şiddet uygulayabilen bir toplumdan başka halkların anasını ağlatacak davranışlar bekleyemez miyiz? PKKnın yaptıkları, Kürtlere yapılmış olanlar, en önemlisi Türkiyede sokakta sıradan Türk vatandaşa karşı yapılan faşist hareketler (başka Türkler veya polis tarafından) bana bu millette müthiş bir soykırım potansiyeli olduğunu gösteriyor.

"Biz yapmayız!" denebilir, ben daha çok "Ben yapmam!" diyorum, cünkü bu ülkede "Biz" diye birşeyin olmadığı kesin. Ortak paydası olmayan bir toplumun fertleri olarak toplumun tümüne yapıştırılacak bir "soykırımcı" yaftasını üzerimize alınmamalıyız. Her ne kadar o yaftanın kendisi baştan falso olsa bile (bir bölgede olmuş tarihi olayları modern bir toplumun üzerine yıkmak, hele hele o toplum o zaman yokduysa).

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 270
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ülkeyi yakın tarihte büyük bir duygusal travma bekliyor. 15-20 seneye kalmayacak bu Ermeni Soykırımı gerçeği ile yüzleşecek bu ülke insanı. Kendinden de nefret edecek. En çok da bu kadar senedir inkar ettiği için. Ama ruhen iyileşmek için de gerekli birşey.

Sitelerde Paylaş

Bu ülkeyi yakın tarihte büyük bir duygusal travma bekliyor. 15-20 seneye kalmayacak bu Ermeni Soykırımı gerçeği ile yüzleşecek bu ülke insanı. Kendinden de nefret edecek. En çok da bu kadar senedir inkar ettiği için. Ama ruhen iyileşmek için de gerekli birşey.

Kendisine dayatılan bir suçlamayı her millet ve herkes red eder.

Senin Ermeni soykırımı olduğundan bu kadar emin olman delillere mi dayanıyor?Gerçeklere mi dayanıyor?

Yoksa kanına işlemiş Türk düşmanlığına mı?

Cevabı herkes biliyor?

Aklı selim ve bilgi ile hareket edenler senin gibi sazanlık yapmaya mecbur mu?

İspatlar mısın bir soykırım yapıldığını?

Sitelerde Paylaş

Türk milleti zaten tarihte yaşıyor, hem de saplantılı bir şekilde. Hala üç kelimenin biri "Ceddimiz", biri "Osmanlı", biri de "Atatürk." Yıl olmuş 2012 (evet yeni yılı ben getirdim). Bu yüzden ülke ileriye bakamıyor, kopamıyor. Bu ülke şu forum ahalisindeki insanlar gibi insanlardan oluşsa böyle bir sorun olmazdı. Ama ezik ve kompleksli çoğunluk tutunacak bir dal arıyor ve bu dal tarih. "Fransızlar camlardan sıçıyordu" falan deniliyor. Cem Yılmaz bile "Yahşi Batıda" bu zihniyete gönderme yaptı, tavsiye ederim.

Ha entelesan demişki kendimizden nefret edecekmişis. O da onun wishful thinkingi. Niye kendimizden nefret edek? Bir oh çeker, eski çamaşırlara da de sifonu çekeriz, ileriye gideriz.

Ermeni soykırımını resmi olarak kabul etmek, daha az sayıda olsa bile ölen Türklere saygısızlık olur. Zaten diasporanın dayatması bunu hedefliyor, Türklere hiç birşey olmamıştır denmesini istiyor resmi olarak.

Bence yapıması gereken bu soykırımı, veya adına başka ne derseniz deyin, toplum olarak kabul edip bunu reddetme saplantısından kurtulmak. Diğer yandan devlet nezdinde resmi olarak kabul etmemek. Dünyada kimin ne dediğinide bir tarafımıza sallamamak. Cünkü milleti yoruyor bu soykırım meselesi.

Sitelerde Paylaş

Maraş ve Sivas gibi örneklere bakıyorum da. Kendi halkına karşı şiddet uygulayabilen bir toplumdan başka halkların anasını ağlatacak davranışlar bekleyemez miyiz? PKKnın yaptıkları, Kürtlere yapılmış olanlar, en önemlisi Türkiyede sokakta sıradan Türk vatandaşa karşı yapılan faşist hareketler (başka Türkler veya polis tarafından) bana bu millette müthiş bir soykırım potansiyeli olduğunu gösteriyor.

"Biz yapmayız!" denebilir, ben daha çok "Ben yapmam!" diyorum, cünkü bu ülkede "Biz" diye birşeyin olmadığı kesin. Ortak paydası olmayan bir toplumun fertleri olarak toplumun tümüne yapıştırılacak bir "soykırımcı" yaftasını üzerimize alınmamalıyız. Her ne kadar o yaftanın kendisi baştan falso olsa bile (bir bölgede olmuş tarihi olayları modern bir toplumun üzerine yıkmak, hele hele o toplum o zaman yokduysa).

Ermeni tehciri durup dururken çıkmadı.Ermeni çetelerin köy basmaları ve işgal kuvvetlerinde birer askeri militan ve nefer olmaları Ermeni nefretini tetiklemiş olabilir.

Bir özür ve pişmanlık olacak ise karşılıklı olmalı.

Daha yakın tarihte Hocalı katliamını gerçekleştiren bir milletin 1915'te Fransa ve Rusya'dan elde ettiiği silahlarla, ellerine geçen Türkleri 'de katletmesi mümkün.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ermeni tehciri durup dururken çıkmadı.Ermeni çetelerin köy basmaları ve işgal kuvvetlerinde birer askeri militan ve nefer olmaları Ermeni nefretini tetiklemiş olabilir.

Biliyorum. Ama techiri düzenleyenler soykırım hedeflemiş gibi gözüküyor bana. "'Böyle ölsünler, biz techir ettiydik soykırım yapmadık' deriz" demiş olabilirler. Ermenilerin başlatması soykırım olmadığını ispatlamaz maalesef.

Ha bu arada bir kaç faktör daha var.

1- 1900'den önce Ermenilere karşı girişilen bir takım katliam politikaları

2- Ermenilerin bunun üzerine "fırsat bu fırsat" deyip düşen Osmanlıya vurmaları.

3- Osmanlının orantısız güç kullanıp adamları silmesi.

4- Zaten onların yerlisi oldukları bölgeyi alıp o halkı ikinci sınıf vatandaş olarak yaşatmakla aslında ilk başlatan olmak.

Aklıma geldi şimdi, hakkaten "Soykırım yapılmadı, orantısız güç kullanıldı" desin devlet :D

Bir özür ve pişmanlık olacak ise karşılıklı olmalı

O fırsat kaçtı. Sıcağı sıcağına bu iş bağlansaydı ve kapansaydı olabilirdi.

Sitelerde Paylaş

Sen cevabını bir kaç gün içinde alacaksın bu konuyla ilgili.

Biz senin gibi borazanlık yapmayız.

Senin olmadığını iddia ettiğin tarihi belgelerle konuyu burada paylaşacağım. Soykırım yalanını herkes ayrıntısıyla öğrenecek. :)

Senin fikirlerinde değişiklik olmasını beklemiyorum.

Ama bir daha bu şekilde yazı yazmaya yüzün olmaz herhalde. :)

Sitelerde Paylaş

Bir özür ve pişmanlık olacak ise karşılıklı olmalı.

Biliyorum. Ama techiri düzenleyenler soykırım hedeflemiş gibi gözüküyor bana. "'Böyle ölsünler, biz techir ettiydik soykırım yapmadık' deriz" demiş olabilirler. Ermenilerin başlatması soykırım olmadığını ispatlamaz maalesef.

Ha bu arada bir kaç faktör daha var.

1- 1900'den önce Ermenilere karşı girişilen bir takım katliam politikaları

2- Ermenilerin bunun üzerine "fırsat bu fırsat" deyip düşen Osmanlıya vurmaları.

3- Osmanlının orantısız güç kullanıp adamları silmesi.

Aklıma geldi şimdi, hakkaten "Soykırım yapılmadı, orantısız güç kullanıldı" desin devlet :D

Tehcir ifadesi zaten orantısız gücü kabullenmişlik olabilir.Ama soykırım tanımına ve akabindekilere bakarsak soykırım niteliği taşıdığını düşünmüyorum.

O tarihte bir Ermenistan devleti yok.Nüfus dağılımı ve nüfus hakkında yine resmi kayıt Osmanlı arşivleri olmak zorunda.

2 milyon veya 1,5 milyon Ermeni vardı gibi sallamasyon rakamlarla hareket edilmez.

Sitelerde Paylaş

Tehcir ifadesi zaten orantısız gücü kabullenmişlik olabilir.Ama soykırım tanımına ve akabindekilere bakarsak soykırım niteliği taşıdığını düşünmüyorum.

O tarihte bir Ermenistan devleti yok.Nüfus dağılımı ve nüfus hakkında yine resmi kayıt Osmanlı arşivleri olmak zorunda.

2 milyon veya 1,5 milyon Ermeni vardı gibi sallamasyon rakamlarla hareket edilmez.

Adının ne olduğu tabii ki mühim değil. Zaten bu "soykırım" lafı diaspora Ermenilerinin bir saplantısı (Bkz. "Türkten boşalan zehirli kan"). Ha soykırım değil midir? Bakış açısına göre soykırım sınıfına sokulabilir. Sonu ölüme gidebilecek bir techire maruz kalmanın şartı nedir? Ermenilik. Soy yani.

Sitelerde Paylaş

Adının ne olduğu tabii ki mühim değil. Zaten bu "soykırım" lafı diaspora Ermenilerinin bir saplantısı (Bkz. "Türkten boşalan zehirli kan"). Ha soykırım değil midir? Bakış açısına göre soykırım sınıfına sokulabilir. Sonu ölüme gidebilecek bir techire maruz kalmanın şartı nedir? Ermenilik. Soy yani.

Evet ermeni seni sırtından vuruyor İşgal kuvvetleri ile müttefik oluyor.Yani Ermeni olmak 1915 savaş şartlarında düşmanlarla birlikte hareket eden etnik gruba mensup olmaktı.

Şartlar barış ortamında gelişmiyor.

Birinci Dünya Savaşı 1914'te patlak vermişti,1918'e kadar sürecek.Yani Ermeniler Türklerle savaşıyor,Türkler de Ermenilerle.

Sitelerde Paylaş

herakles yani diyorsun ki Ermeniler soykırımı haketmişti. Osmanlı'yı arkadan vurdular, düşmanla işbirliği yaptılar. Kimse zaten soykırım durup dururken oldu demiyor. Sadece soykırım oldu deniyor. Sen ise hem "soykırım olmadı" diyorsun, hem de "hakettiler ama" diyorsun. Kendi kendinle çelişiyorsun.

tarihinde entelesan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herakles yani diyorsun ki Ermeniler soykırımı haketmişti. Osmanlı'yı arkadan vurdular, düşmanla işbirliği yaptılar. Kimse zaten soykırım durup dururken oldu demiyor. Sadece soykırım oldu deniyor. Sen ise hem "soykırım olmadı" diyorsun, hem de "hakettiler ama" diyorsun. Kendi kendinle çelişiyorsun.

Hiçbir ulus veya millet soykırımı haketmiyor.Benim yazdıklarımdan bu çıkmaz.İyi oku.Tekrar okuduktan sonra kelime kelime anlatırım.

Soykırım senin kabulün.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir ulus veya millet soykırımı haketmiyor.Benim yazdıklarımdan bu çıkmaz.İyi oku.Tekrar okuduktan sonra kelime kelime anlatırım.

Soykırım senin kabulün.

Benim kabülüm. Ve dünya soykırım tarihçileri birliğinin kabülü. Ve ülkemizde Halil Berktay gibi tarihçilerin, ya da Baskın Oran gibi tarihçilerin ya da Murat Belge gibi entelektüellerin kabülü.

Senin yaptığın bir nevi Harun Yahya'nın uyduruk ispatlarla evrimi inkar etmesine benziyor. Zaten "yakında bileceksiniz" :)

Sitelerde Paylaş

Benim kabülüm. Ve dünya soykırım tarihçileri birliğinin kabülü. Ve ülkemizde Halil Berktay gibi tarihçilerin, ya da Baskın Oran gibi tarihçilerin ya da Murat Belge gibi entelektüellerin kabülü.

Senin yaptığın bir nevi Harun Yahya'nın uyduruk ispatlarla evrimi inkar etmesine benziyor. Zaten "yakında bileceksiniz" :)

İşte bu kabullere kanıt teşkil edecek belgeler gerekiyor.Harun Yahya'nın evrim karşıtı spekülasyonları sizin spekülasyonlarınızdan daha sağlam duruyor.

Sitelerde Paylaş

İşte bu kabullere kanıt teşkil edecek belgeler gerekiyor.Harun Yahya'nın evrim karşıtı spekülasyonları sizin spekülasyonlarınızdan daha sağlam duruyor.

İki dakka bir dur da düşün be adam. Sana soykırımın yalan olduğunu kim söyledi? DEVLET değil mi? Peki sen salak mısın devletin dediğine inanıyorsun? Bu devletin daha birşeyin doğrusunu söylediğini gördün mü sen? Bu kadar mı safsın?

tarihinde entelesan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İki dakka bir dur da düşün be adam. Sana soykırımın yalan olduğunu kim söyledi? DEVLET değil mi? Peki sen salak mısın devletin dediğine inanıyorsun? Bu devletin daha birşeyin doğrusunu söylediğini gördün mü sen? Bu kadar mı safsın?

Ben soykırımın yalan olduğunu memleketimin Ermeni-Rus zulmüne uğramış olması söyledi.Atalarım dedelerim.Hani salt devlet eksenli değil.

Devlet söylerse yalandır ibaresi bir kanıt olamazki.

Koy kanıtını görelim neden kabul yaptın.

Sitelerde Paylaş

Ben soykırımın yalan olduğunu memleketimin Ermeni-Rus zulmüne uğramış olması söyledi.Atalarım dedelerim.Hani salt devlet eksenli değil.

Devlet söylerse yalandır ibaresi bir kanıt olamazki.

Koy kanıtını görelim neden kabul yaptın.

Bu ülkede Ermeni mezalimi hikayesi anlatacak çok eski adam var, ama Ermenilerin katledilmesi hikayelerini de bilen çok ihtiyar var. Sen mevzuyu iyice araştırdın mı? Yoksa sırf bu tarz yalanları "bilimsel" olarak ve "objektif" olarak incelemek ve aydınlığa kavuşturmak için devletin Türk Tarih Kurumu'nda istihdam edip maaşını verdiği adamların lafına güvenecek misin? İstersen Genelkurmay'ın sitesine git, orada da ispat ediyorlar soykırımın yalan olduğunu. Belgesel yapmış Genelkurmay "Sarı Gelin" diye. İlker Başbuğ'un kitabını da al, o da orada Kürtçe diye bir dil olmadığını da ispat ediyormuş diye duydum. Bunlar hep bilimsel ve objektif. Walla.

Sitelerde Paylaş

Bu ülkede Ermeni mezalimi hikayesi anlatacak çok eski adam var, ama Ermenilerin katledilmesi hikayelerini de bilen çok ihtiyar var. Sen mevzuyu iyice araştırdın mı? Yoksa sırf bu tarz yalanları "bilimsel" olarak ve "objektif" olarak incelemek ve aydınlığa kavuşturmak için devletin Türk Tarih Kurumu'nda istihdam edip maaşını verdiği adamların lafına güvenecek misin? İstersen Genelkurmay'ın sitesine git, orada da ispat ediyorlar soykırımın yalan olduğunu. Belgesel yapmış Genelkurmay "Sarı Gelin" diye. İlker Başbuğ'un kitabını da al, o da orada Kürtçe diye bir dil olmadığını da ispat ediyormuş diye duydum. Bunlar hep bilimsel ve objektif. Walla.

Ben laf salatası istemiyorum.Senin soykırım kanıtını bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...