Jump to content

Allah'a iman ediyorum

Recommended Posts

• İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Soruyla ilgilenmeyen rasyonaliteyle de ilgilenmiyor demektir. Bu da teizmle çok benzer.

Hayır tam tersine bilim kafasıdır. Datalar netleşene kadar yorum yapmamaktır.

Ama ateizmde bilim kafasıdır. Küçük alan örneklemesinden büyük alan üzerine yorum yapmaktır.

Sitelerde Paylaş

Ama varlar ve kendilerine göre haklılar. Soruyla ilgilenmek zorunda değiller. Teist veya deistte değiller, ateist de değiller.

Kendilerine göre haklı olacaklar tabiki, bencillik burda yatıyor. Varsa vardır yoksa yok, buysa ikisinin karışımı ama topu taca atıp kaçıyorlar, nasıl olacak bu..
Sitelerde Paylaş

Hayır tam tersine bilim kafasıdır. Datalar netleşene kadar yorum yapmamaktır.

Ama ateizmde bilim kafasıdır. Küçük alan örneklemesinden büyük alan üzerine yorum yapmaktır.

Bilim olgusaldır. Sapla samanı karıştırmayalım. Olgusal olan ne var da bilim kafası olacak?

Sitelerde Paylaş

Özür dilerim ben bilimden anlamıyorum. Bilen bir arkadaşımız cevaplasın. Öğrenelim.

Sizin anlayıp anlamamanız değil olay. Anlamayan bir varsa o da benim. Ama bilim olgusaldır. Yani gözlem ve deneye dayanır. bilim kafasıyla konunun ne alakası var?

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm saçmalık. Kimse darılmaısn ama onun saçmalık olduğunu ispatlayacağım.

Bizlerdeki kavramlar bulunduğumuz yeri merkez alarak var olmaya başlamışlardır.

Bunlardan hayali olanlar da öyle.

Yani bulunduğumuz yerdedir başlangıç noktası hem hayallerin hem de tespitlerin.

Bu merkezden hareket ederek ileriye, geleceğe doğru taşırız herşeyi.

Ancak ne olursa olsun merkez değişmez.

Taşıdığımız şeyler ise bizim amacımıza yönelik şeylerdir.

Mesela aya gitmek için mekik, giysiler, aletler, edavatlar ve uzmanlık (bilgi), deneyim taşınır.

Marsa gitmek için yine aynıdır. Bilgiler taşınır.

Agnostiklerin taşıdığı yük burada çok önemli.

Agnostikler bir bilgiyi alıp evrene taşımaz.

Bir teknolojiyi taşımaz.

Agnostikler özellikle tanrı iddiasını yüklenirler ve evrene taşırlar.

Buradaki tartışmalarda parçalanan bir iddiayı sanki tartışmalardan kurtarmak isterler.

Tam olarak yaptıkları Curling diye bir oyun vardır.

Buz veya kaygan zemin üstünde tencereye benzeyen şeyleri ortadaki hedef çizgisine en yakın bırakma oyunu.

orada o tencereye benzeyen fırlatılan şeyin yolunu süpüren iki kişi vardır.

işte agnostikler tam olarak onlardır.

Curling takımının atıcıları teistler, teknik direktörleri deistler, agnostikler süpürücüler, taraftarları da panteistler.

Durum tam olarak bu.

Sitelerde Paylaş

Fikir tartışmasına bu forum açık ama iş faşistliğe kaydığı zaman müdahale edilir. Zaten agnostik olmadığım için savunmasını da ben yapamam.

Sadece aramızda çok küçük bir fark olduğunu düşünüyorum.

Ve merak ediyorum. Kendilerinden dinlemek isterim.

Sitelerde Paylaş

Fikir tartışmasına bu forum açık ama iş faşistliğe kaydığı zaman müdahale edilir. Zaten agnostik olmadığım için savunmasını da ben yapamam.

Sadece aramızda çok küçük bir fark olduğunu düşünüyorum.

Ve merak ediyorum. Kendilerinden dinlemek isterim.

Aramızda çok küçük olan o fark yaratıcının olmadığını bilen bizlerede yaratıcı vardır diyenlere yakın durmaları, ben bunu anlamıyorum anlayamıyorum, bende agnostik panteist deistimsiydim ama şimdi bakıyorum en uygunu dürüstçesi ya panteist ya deistliktir, agnostiklik çok çok kaçak..Yinede dediğin gibi agnostikleride dinlemek gerekiyor, arkidişler aramızdaysanız bir el atın :)
Sitelerde Paylaş

Faşistlikle alakası yok.

Agnostisizm yanlış bir bakış açısıdır.

Yanlışa yanlış demek faşistlik olmamalı herhalde.

Ancak onlar bunu neden doğru bir tutum sanıyorlar biliyor musun?

Menzilimizde olmayan çok büyük bir bilinmeyen, belirsizlik, boşluk olmasından dolayı.

Ancak yanıldıkları nokta bilinmeyen, belirsizlik, boşluk kavramlarının bir durum olmaması.

Bu kavramların alakasız sorular veya iddialar yapıldığında ortaya çıkması.

Durduk yere insanın karşısına bilinmeyen veya belirsizlik çıkmaz.

İnsan kendini o cevapları alacak soruları sormaya zorlar.

Bu da bir eski teist davranışıdır.

Yağmurun oluşumu henüz tespit edilmemişken yağmura ilişkin belirsizlik, bilinmeyen yaratacak sorular sorup cevabını ise inançlarından koyuyorlardı.

Bu alışkanlık genetik olarak teistlerin en gelişmiş versiyonları olan Agnostiklere geçmiş.

Sitelerde Paylaş

Benimki sadece bir uyarıydı. Yanlış görüyorsanız kurallar çerçevesinde tartışabilirsiniz genelde böyle konularda problem çıkar. Sadece ileriye dönük bir uyarı yaptım. Testi kırılmasın diye.

Yoksa bu sitede bu fikirler tartışılmayacakta nerede tartışılacak?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...