Jump to content

İçkici, Keş Osmanlı padişahları müslümansa ben de peygamberim !

Recommended Posts

• İleti 63
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Osmanlıyı çok güzel anlatan bir Anadolu dörtlüğü.

Buna benzer bir de Anadolu söylencesi var:

Köyün birinde bir köylünün üç oğlu varmış. Padişah elçisini göndermiş “Şu ülkeye savaş açtık, büyük oğlunu askere alacağız" demiş. Köylü, “Tamam, vatan sağolsun” demiş, çocuk gitmiş geri gelememiş. Bir süre sonra elçi yine gelmiş, ortanca oğlu istemiş "Başka ülkeye savaş açtık" diye. Köylü zar zor ”tamam, vatan sağolsun” demiş, o da gidip geri dönmemiş. Aradan yıllar geçmiş, padişahın elçisi yine gelmiş, köylü bu sefer kızmış ve “Gidin söyleyin padişahınıza benim zürriyetime güvenip sağa sola savaş açmasın” demiş.

Sitelerde Paylaş

ben de şöyle birşey okumuştum. doğru mu bilmiyorum. yalansa yazanın boynuna. kafamdan yazıyorum bu minvalde bişiler.

atatürk denizli yöresinde civar köyleri gezerken tarlasında saban çeken bir ihtiyara rastlamış uzaktan. şoföre buyurmuş çek o tarafa diye. ihtiyara sormuş kimim bilir misin diye. cevap vermiş yok ama önemli bir zata benziyorsun. işte ben paşayım vs. hoşbeşten sonra konu vatana asker göndermek gibisinden bişilere gelmiş. dedenin meğersem 4 oğlu şehit düşmüş.

demiş: düşman şu tarlamın sınırlarına gelip dayanmadan, ben hayatta karşı koymam artık. gibisinden işte anlayın.

yeniçeri ocağı, yani profesyonel askerlik lağvedildikten sonra, türk ulusunun başına zorunlu askerlik belası açıldı. her erkek gencin 15 ayı, hem en verimli olduğu çağda tabir yerindeyse çalınıyor.

osmanlı, istanbul fethinden sonra imparatorluk ünvanı kazandı. imparatorluk, adı üzerinde emperyal olur. ah be memedim. anadolun'nun ücra köyünden çıkar, ne ararsın viyana kapılarında. resmi tarihte bize göre fetih, düşmana göre işgal.

mesela benim. askere gidicem illaki bir ara. yakındır gerçi. sırf dünyanın bu köşesinde doğdum diye neden devlete bu hizmeti zorunluluk kapsamında veriyorum. bu saçmalığı görmek lazım. vicdani red ukala laflar etmicem fakat bu benim düşünce ve hayata bakış eksenimde öyle saçma ki.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...