Jump to content

Ateizm bazı şeyleri isbatlamak zorunda değil mi?

Recommended Posts

• İleti 503
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Ya varsa" diye düsündügümden"

Evet, bunların olayı bu... Bu yüzden de dinsiz oldukları halde dine dolaylı destek oluyorlar. Tanrı ola ki varsa "ya allaam dinsiz minsizdim ama bak seni inkar etmedim" diyecekler akılları sıra, paçayı bununla yırtacaklar.

Peki biz salak mıyız kendimizi riske atıyoruz? Hiç olamayacak bir şey de olsa hadi varsa, riske niye giriyoruz? Belki olabilir desek ağzımız mı aşınır?

Bir ateist, olmayana ergi yapalım, hadi tanrı var çıksa bile, tanrının yakasına yapışıp "ulan sen misin o? Yakaladım seni! Seni ahlaksız seni. Demek bu pis işleri başımıza saran sendin!" diyecek kişidir. Tanrının bucak bucak kaçacağı kişidir.

Niye bu kadar iddialı konuşuyorum? Çünkü bu tanrı hayaleti ile başa çıkmadan bu din belası ile başa çıkmanın hiç bir yolu yoktur. Tamam din min yok ama tanrı belki vardır diyerek bu din belasından asla kurtulamazsınız. Bu kafayla gidildiği sürece din insanlığın yakasından düşmez!!! Bunu böylece bilmeli bu kendini dinsiz sanan tanrıcılar. Tanrı var veya olabilir dedikçe dogma da var olur. Dogma yakasından düşmeden de insanlık asla ilerleyemez.

Sitelerde Paylaş

Aynen öyle agnostikler, panteistler, pananteistler ve deistler durmadan dinlerin dümen carkina kovalarla sular bosaltirlar.

Biri cikar "tanriya allah denmez" der...Kafasinda ki tanri sacmaligini kuranin gerzek allahindan ayirip daha yüksek bir yere koyar.

Bunlarin hepsini al birine vur öbürüne...

Forumda agnostikler ve digerleri bu konulari tartismak icin basliklar actilar ama alayi madara oldular. Tutunacak dallari olmadigindan hepsinin yelkenleri suya indi...Bunlarin birde baska dertleri var.

O da ateistlerin son zamanlarda tanri gibi anlami olmayan bir sacmalikla dalgalarini gecip eglenmeleri bayagi agirlarina gitmekte.

"Acaba ateistler biraz geri adim atarlarda bizde putlarimiza caktirmadan tapabilirmiyiz?" diye düsündüklerinden konuyu ara sira isitirlar.

Yok geri adim atmiyoruz dinsiz dogmatikler.!

Ben tanri kelimesinin kullanilmasini dahi lüzümsuz buluyorum hatta bununla ilgili bir baslikta acmistim.

Kullanilmasi dahi lüzumsuz bir kelimeyi alip baslarina Tac ediyorlar.

O da görünmez bir Tac heee....

Sitelerde Paylaş

Bu öfke neden?

Yazıların yarısında fikir varsa diğer yarısı hakaret.. Psikopatolojideki savunma mekanizmalarını bilirsiniz.Bazılarınız olmayan tanrısına duyduğu öfkeyi ateist olmayan herkese yansıtıyor üstelik önyargı akan cümlelerle.

Ayrıca müneccim ve sarraf edasıyla düşünce okuyorsunuz adeta.Küçük dağları ben yarattım diyen tanrılar varmış bundan emin olmuş oldum.

Fikir üzerinden konuşmak,insanlara saygı duymak zor değil.Dogmalığa karşı olduğunuz ne yazık ki lafta.Önce at gözlüklerimizi bi kenara koymalıyız.

Belki de argümanlarınız gerçekten doğru fakat savlarınıza karşı olan her kimseyi küçümsemeye çalışmakla,alaycı konuşmalarla ispat yapılmıyor.Bunun tanımı çok başka..

Tek doğru benim dediğimdir demek dogma değil de nedir!Böyle ilerlemek güç görünüyor. Tavrınızın muhakemesini biraz da siz yapın umarım yanılıyorumdur.

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm denilen şey teizm ve ateizm arasında 3. bir seçenek degil, bir eklentidir.

Agnostik teist olur, ''şu şu sebeplerden dolayı tanrıya inanıyorum ama tanrının varlıgı, yoklugu bilinemez(kanıtlanamaz)'' diyebilir.

Agnostik ateist olur. ''şu şu sebeplerden dolayı tanrıya inanmıyorum ama tanrının varlıgı bilinemez(kanıtlanamaz)'' diyebilir.

Mesela ben ateistim, tanrıya falan inanmam.. ama eger tanrı diye birşey cidden varsa (tanrıdan kasıt bilinci, iradesi ve gücü olan sebepsiz ilk sebep) bile bunun bilinemeyecigini savunurum.

Bazıları da tanrının bilinebilecegini ama henüz buna yetecek teknolojimizin, algı seviyemizin olmadıgını ama zamanla kanıtlanabilecegini savunabilir. Yoksa agnostsizm, ortada bulunan, etliye sütlüye karışmayan 3. bir seçenek falan degildir.

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm denilen şey teizm ve ateizm arasında 3. bir seçenek degil, bir eklentidir.

Agnostik teist olur, ''şu şu sebeplerden dolayı tanrıya inanıyorum ama tanrının varlıgı, yoklugu bilinemez(kanıtlanamaz)'' diyebilir.

Agnostik ateist olur. ''şu şu sebeplerden dolayı tanrıya inanmıyorum ama tanrının varlıgı bilinemez(kanıtlanamaz)'' diyebilir.

Mesela ben ateistim, tanrıya falan inanmam.. ama eger tanrı diye birşey cidden varsa (tanrıdan kasıt bilinci, iradesi ve gücü olan sebepsiz ilk sebep) bile bunun bilinemeyecigini savunurum.

Bazıları da tanrının bilinebilecegini ama henüz buna yetecek teknolojimizin, algı seviyemizin olmadıgını ama zamanla kanıtlanabilecegini savunabilir. Yoksa agnostsizm, ortada bulunan, etliye sütlüye karışmayan 3. bir seçenek falan degildir.

+1

Sitelerde Paylaş

agnostisizm palavradir. ben bilemem, ben yapamam, ben goremem... :D suan tam arkanizda bir sirk kurulmus ama cok sessiz.aslanlar ile show yapiyor bir adam... ama siz arkanizi doner donmez yok oluyor goremiyorsunuz.

agnostik: bilinemez, algilanamaz...

yok ya? :D biraz basiretli olun :D

Sitelerde Paylaş

Dindarlardan farklari bir tek kitaplari yoktur diyoruz agirlarina gidiyor dogmatik arkadaslarin... 164. iletiyi tekrar tekrar okudum neresinde "hakaret öfke" var diye ama bulamadim. Caktirmadan puta tapanin putu ile dalga gecilip eglenilmekte ya iste o agrina gidip cani yanmakta oldugundan ayni müslümanlar gibi putlari icin aglayip sizlanma moduna gecip viyaklamaya baslamaktalar.

Devir degiseli bayagi uzun zaman oldu...Türkiye'de yasayan dindarlar ve diger dogmatikler geriden gelip nal toplamakla ugrasiyorlarsa yapacak bir sey yok.

Onlarda zamanla alisacaklar sacma sapan komedi putlarla eglenilip dalga gecilmelerine...

Ciddiye alinip önemsenecek bir sey degil...

Hollanda ateistlerinin kampanya afisinde yazan yaziyi Türkce'ye cevireyim...

Tanri Yok..Kendini Düsünmeye Calis ve Yasamdan Keyif Al...

Bende Türkiye'nin dogmatikleri icin bir slogan yazayim...

Putuna Tap Ateiste Aciklama Mutlu Ol...

Sitelerde Paylaş

Dindarlardan farklari bir tek kitaplari yoktur diyoruz agirlarina gidiyor dogmatik arkadaslarin... 164. iletiyi tekrar tekrar okudum neresinde "hakaret öfke" var diye ama bulamadim. Caktirmadan puta tapanin putu ile dalga gecilip eglenilmekte ya iste o agrina gidip cani yanmakta oldugundan ayni müslümanlar gibi putlari icin aglayip sizlanma moduna gecip viyaklamaya baslamaktalar.

Devir degiseli bayagi uzun zaman oldu...Türkiye'de yasayan dindarlar ve diger dogmatikler geriden gelip nal toplamakla ugrasiyorlarsa yapacak bir sey yok.

Onlarda zamanla alisacaklar sacma sapan komedi putlarla eglenilip dalga gecilmelerine...

Ciddiye alinip önemsenecek bir sey degil...

Hollanda ateistlerinin kampanya afisinde yazan yaziyi Türkce'ye cevireyim...

Tanri Yok..Kendini Düsünmeye Calis ve Yasamdan Keyif Al...

Bende Türkiye'nin dogmatikleri icin bir slogan yazayim...

Putuna Tap Ateiste Aciklama Mutlu Ol...

Tanrı yok diyorsun.Adam yöntemini soruyor.Sen slogan yazıyorsun.Slogan ateisti.:)

Sitelerde Paylaş

İnsanlar bir anda değişmezler. Bazı limanlara sığınıp orada bir süre bekleyebilirler. Ben böyle bir süreçten geçmedim. Müslümanken direk ateist oldum. Ama ateist olduğumu bir süre içimde sakladım. O yüzden ara limanlarda bekleyenleri anlayabiliyorum.

Müslüman kalan bilinçaltımın bilincime ateizmden vazgeçmesi için ne baskılar yaptığını iyi hatırlıyorum. Bu çevre baskısından bile şiddetli. Biraz anlayışlı olmayı tavsiye ederim. Evet dogma çok azıttı, iyice gemi azıya aldı. Benim de sabrım çoğu kez tükeniyor. Ama bu uzun soluklu bir mücadele. Biz kazanacağız. Dogma kaybedecek. Ama hemen değil. Daha çok direnecek... Şu anda hayatta olan hiç kimsenin yıkılışını göremeyeceği kadar uzun bir direniş de gösterecek büyük olasılıkla. Sabır şart.

Sitelerde Paylaş

allahın da,tanrının da diğer hayal ürünlerinden hiç bir farkı yoktur.

Bazıları diyor ki, ama bu tanrı, yaratıcı.

Evren ve canlılığın herhangi bir şey tarafından yaratıldığına dair hiç bir bilimsel veri yoktur,

Böyle bir bilgi olmadığı için, allah ,tanrı gibi şeyler de hayal ürünüdür,

Nasıl ki, diğer hayal ürünlerini reddediyorsanız, yani, görünmez adam, şeytan, uçanboynuzlu atlar için de varlığı ve yokluğu bilinemez demiyorsanız, tanrı ve allah için de dememeniz gerekir.

Kısacası,hayal ürünü bir şeye farklı anlamlar yüklemek, onu ,diğer hayal ürünlerinden farklı kılmaz.

Bir şey ya vardır, ya yoktur.

Sitelerde Paylaş

Aslinda "Normal üslup" la ne demek isteniliyor? "Putumla inancimla dalga gecme"... Bunu dürüstce yazamiyan arkadaslar müslümanlar gibi ayni demode ve dürüst olmayan taktigi kullanmaya calisiyorlar.

"Amanda fismanda üslup cak cuk"...

Ateistleri kandirmaya calisirlarken kendi kazdiklari kuyuya düsüyorlar ama onu da farketmiyorlar.

Dogmatik olmak iste böyle bir seydir.

Sitelerde Paylaş

Bak güzel arkadaş,

Şimdi son kez açıkça yazıyorum.Ben bu forumu faydalı bulduğum için burdayım.Öğrenmek istediğim için burdayım.Siz nelerle karşılaştınız da sürekli aynı cümleleri kuruyorsunuz bilmiyorum ama okuduğum bazı yazılarda alaycı tavırlar,küçümseme,yaftalama çabaları... bunları eleyip fikir tanelerini seçmek biraz sıkıcı ve zaman kaybından öteye gidemiyor ne yazık ki.

Dogmalığı bu kadar eleştirirken nasıl bu denli sabit fikirli olabiliyorsunuz o kısmı hiç çözemedim.

Tartışmada tarafların objektif olmaları ve hissi davranmamaları taraftarıyım.Bir insan savının kuvvetli olduğuna inanıyorsa böyle psikolojik yöntemlere neden başvurur?Ayrıca agnostik filan değilim.iyi geceler

Sitelerde Paylaş

Dogma ironiyi hak etmenin ötesinde, buna maruz bırakılması gerekli olan bir şeydir. Din ile dalga geçmek ve onu rencide etmek gerekli bir eylem. Neden? Çünkü çok yukarılara, göklere çıkarılıyor dogmatikler tarafından. Normal bir düzeyde tutulmuyor. Aşırı yüceltilen bir konumu normale çekmek, ancak ona aşırı düşürme uygulayarak olabiliyor. Bunu asitliği nötralize etmek için baz uygulama olarak örnekleyebiliriz.

Başka bir örnekleme olarak kuranı yırtma, yakma eylemlerini gösterebilirim. İlk elde böyle eylemlere ne gerek var diye düşünülüyor. Sen kuranın anlamını ortaya koy, yanlışlarını göster, tamamdır. Bir de artı yıkmaya yakmaya ne gerek var?

Gerek var arkadaşlar. Çünkü bu aşırı yüceltilen bir dogma. İnsanı çarpar, yamultur, fareye çevirir filan gibi saçma sapan inançlar var. Bu inançları yıkmanın tek yolu sayfalarını koparıp yere atmak ve parçalamak. İnsan müslümanken ateist oldu mu bunu bırak başkalarına, kendine kanıtlamak zorunda hissediyor.

Müslümanken bu kitabı aptes alarak, besmeleler ritüeller ile törenle eline alıyor, korka korka açıyor ve huşu içinde bakarak okuyorsun. Ateist olduğunda bu saçma dogmayı yıkmak gereği duyuyorsun. Ben daha önce de anlattığım gibi kuranı okuduktan sonra ateist oldum. Son sayfasına kadar okumadan kararımı vermedim.

Ateist olunca bu kitabı hangi saçma sapan ritüellerle elime aldığımı düşününce tabii ki bu tabuları yerle bir etmek istedim. Ama o anda yapmadım. Çünkü buna ne gerek var dedim. Fakat sonra bu kitaptan hâla korktuğumu açıkça farkettim. Bu kitaptan hâla korkuyordum. İşte bu olamazdı. Bunu yıkmam şarttı. Sayfalarını yırtıp yere atmaya başladım. Bütün sayfalarını yırtıp yere attım ve üzerlerine bastım. Sonra buruşturup toparlayıp çöpe attım.

Bunu yapmak zorundaydım. Bu tabuyu yıkmanın başka yolu yoktu. Bu kitaptan korkmaya devam edersem gerçekte ateist olmuş olmayacaktım.

Sitelerde Paylaş

Bak güzel arkadas son kez yaziyorum...

Bu forumda ateistler tarafindan acilan yüzlerce putlar dogmalar kuran hakkinda basliklari bulunmaktadir... Bilim forumu keza bilgi kaynagi.

Oku ve bilgi sahibi olmaya calis cünkü ben/bizler uydurma putlarin kiclarina pervane takip kuyruklarini ucurtma kuyrugu gibi renkli jan janli kagitlar takip onlari havalandirip iplerinden bize selam caktirmaya devam ve eglenmeye devam edecegiz.

Seni de bir gün aramiza bekleriz...

Sana forumdan iyi faydalanip ögrenmeler arkadasim.

Sitelerde Paylaş

E zaten geçerken uğramışsın... :lol: Yar saçların lüle lüle, hadi sana güle güle o zaman... Belki bir gün gelir aklını başına alır, gerçeği görürsün. Dogmatik düşündüğün sürece umut yok. Dogmadan beynini kurtarırsan anında gerçekleri görürsün. Anında, şipşak. Tek şart, dogmadan beynini kurtarmak. O anda beyin çalışmaya başlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...