Jump to content

Meditasyon

Recommended Posts

• İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir kaptaki çamurlu suyun durdukça çamurdan arınması gibi

meditasyonda da zihin düşüncelerden arınarak berrak bir duruma gelir

Düşünen zihni çamurlu suya benzetmek ilginç olmuş...

Düşünmeyen zihni berrak temiz olarak görmek....

Düşünceyi kurtulunması gereken bir kirlilik olarak görmek...

Sitelerde Paylaş

meditasyon iki amaçla yapılabilir, bütün düşüncelerden arınılır ve en son boş zihinle düşünülmesi gereken tek şey düşünülür ve tüm odak o düşünceye verilir, beyin sadece onunla uğraşır. ya da yine tüm düşüncelerden arınılır ve sonra içinde bulunulan an her detayıyla idrak edilmeye çalışır ve bütün duyulara odaklanılır, anı farketmeyi sağlar.

Sitelerde Paylaş

meditasyon iki amaçla yapılabilir, bütün düşüncelerden arınılır ve en son boş zihinle düşünülmesi gereken tek şey düşünülür ve tüm odak o düşünceye verilir, beyin sadece onunla uğraşır. ya da yine tüm düşüncelerden arınılır ve sonra içinde bulunulan an her detayıyla idrak edilmeye çalışır ve bütün duyulara odaklanılır, anı farketmeyi sağlar.

bu tefekkürdür/düşüncede konsantrasyondur

meditasyon tamamen düşüncesiz olmaktır

Sitelerde Paylaş

Düşünen zihni çamurlu suya benzetmek ilginç olmuş...

Düşünmeyen zihni berrak temiz olarak görmek....

Düşünceyi kurtulunması gereken bir kirlilik olarak görmek...

düşünmek gerektiği zaman düşünmek tabii

ama gerekmediği zaman zihni tamamen boşaltabilmek

meditasyon budur

Sitelerde Paylaş

meditasyonun çok fazla tekniği, çeşidi, amacı vardır bu yüzden şudur şu değildir demek biraz hatalı aslında ama genel olarak düşüncesiz olmak çoğu kültürde meditasyonda başlangıç öğretilerinde bulunur, beyni boşaltarak amaçlanılan şey derin düşünme ve farkındalıktır

Sitelerde Paylaş

Bu en ilk uygulama.

Daha sonra bu beceri farklı alanlarda kullanılır.

Psikloji, parapsikoloji, spiritualizm, okültizm,çeşitli dinsel amaçlar vb...

Sitelerde Paylaş

meditasyonun çok fazla tekniği, çeşidi, amacı vardır bu yüzden şudur şu değildir demek biraz hatalı aslında ama genel olarak düşüncesiz olmak çoğu kültürde meditasyonda başlangıç öğretilerinde bulunur, beyni boşaltarak amaçlanılan şey derin düşünme ve farkındalıktır

ben Buda'nın sözettiği meditasyonu söylüyorum; tamamen düşüncesizlik, zihinsizlik durumudur; bu zihinsizlik durumunda saf farkındalık bulunur

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zihni boşaltmak gereksiz ve anlamsız bir iş. Böyle bir şeye gerek yok. Zihni dinlendirmek için boşaltmaya gerek yok. Ne işle uğraşarak zihnini yorduysan, o düşünceyi bırakıp başka şeyler düşünmek gerekir. Çok hesap kitap mı yaptın, bırak, başka işlere bak. Zihni hiç bir zaman boşaltmak gerekmez. Başka alanlara yönelterek dinlendirmek gerek.

Bu fiziksel aktiviteler için de geçerli. Dinlenmek demek yatmak demek değildir. Başka bir hobi ile uğraşmak dinlendirir, yatmak değil. Yatmak zaten belli, günde altı ila sekiz saat uyku ihtiyacı var. E dinleniyorum diye on saat mi uyuyacaksın? Yok öyle şey. Başka hob işlerle uğraşarak dinleneceksin. Gerçek dinlenme budur.

Tatile gittin, otelde habire yatacak mısın? Tabii ki gezecek, görecek, yine yorulacaksın ama farklı işlerle. Bu da seni dinlendirecek. Yoksa yatmaya evde de yatardın, otele niye para veresin?

Meditasyon filan boş işler... Böyle bir şeye hayatta ihtiyacım olduğu aklımdan bile geçmedi. Farklı hobi uğraşları gerek. Hobi deyince eline tüfek alıp zaten bizim yüzümüzden yaşamları iyice zorlaşmış zavallı yaban hayvanlarının peşine düşenlerden nefret ediyorum. Böyle hobi olmaz olsun. Pis acımasız canavarlar. Ne istiyorsunuz zavallı hayatını zor devam ettiren canlılardan. Böyle hobiniz olacağına geberin gidin. Zaten hayvanların hayatını zorlaştırıyoruz, yetmedi bir de tüfekle öldür. Pislikler...

Sitelerde Paylaş

Zihni boşaltmak gereksiz ve anlamsız bir iş. Böyle bir şeye gerek yok. Zihni dinlendirmek için boşaltmaya gerek yok. Ne işle uğraşarak zihnini yorduysan, o düşünceyi bırakıp başka şeyler düşünmek gerekir. Çok hesap kitap mı yaptın, bırak, başka işlere bak. Zihni hiç bir zaman boşaltmak gerekmez. Başka alanlara yönelterek dinlendirmek gerek.

Bu fiziksel aktiviteler için de geçerli. Dinlenmek demek yatmak demek değildir. Başka bir hobi ile uğraşmak dinlendirir, yatmak değil. Yatmak zaten belli, günde altı ila sekiz saat uyku ihtiyacı var. E dinleniyorum diye on saat mi uyuyacaksın? Yok öyle şey. Başka hob işlerle uğraşarak dinleneceksin. Gerçek dinlenme budur.

Tatile gittin, otelde habire yatacak mısın? Tabii ki gezecek, görecek, yine yorulacaksın ama farklı işlerle. Bu da seni dinlendirecek. Yoksa yatmaya evde de yatardın, otele niye para veresin?

Meditasyon filan boş işler... Böyle bir şeye hayatta ihtiyacım olduğu aklımdan bile geçmedi. Farklı hobi uğraşları gerek. Hobi deyince eline tüfek alıp zaten bizim yüzümüzden yaşamları iyice zorlaşmış zavallı yaban hayvanlarının peşine düşenlerden nefret ediyorum. Böyle hobi olmaz olsun. Pis acımasız canavarlar. Ne istiyorsunuz zavallı hayatını zor devam ettiren canlılardan. Böyle hobiniz olacağına geberin gidin. Zaten hayvanların hayatını zorlaştırıyoruz, yetmedi bir de tüfekle öldür. Pislikler...

Meditasyon dinlenmek için değil zaten.

Sitelerde Paylaş

Kimileri psikolojik rahatlama beklerken kimileri parapsikolojik deneyimler vb. için yapıyor.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta birinci beklentidir.

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

bir kaptaki çamurlu suyun durdukça çamurdan arınması gibi

meditasyonda da zihin düşüncelerden arınarak berrak bir duruma gelir

Hadi çamuru meydana getiren bileşenler ile su arasında yoğunluk farkı onu anladım da, zihin ile düşünce arasında nasıl bir bağlantı var?

Sitelerde Paylaş

Hadi çamuru meydana getiren bileşenler ile su arasında yoğunluk farkı onu anladım da, zihin ile düşünce arasında nasıl bir bağlantı var?

bilinçli düşünce zihin tarafından üretilir

bilinçsiz düşünce zihne dışarıdan gelir

Sitelerde Paylaş

bilinçli düşünce zihin tarafından üretilir

bilinçsiz düşünce zihtne dışarıdan gelir

düşünce nedir ?

canlınin öğrendiklerini sentezlemesi....

bilgi ?

Canlının dışardan gelen tepkilerle beyninde; sinirler arası köprü kurulması olayıdir...sinirlerde akson ve dentrid bağlarıyla yapılan tepkiye cevap verme şekli....bu köprüler kullanildikca bilgi pekisir...kulanilmadikca unutulur zayıflar ve bağ kopar

Bilinç dışardan gelen tepkilerin sonucudur...

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...