Jump to content

Ekonomik kriz kapida mi?

Recommended Posts

Bu tür paniklemek milleti bu yönde teşvik etmek krizin boyutunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz. Sakin olmak gerekir örneğin ben , beni deli mi s...ti de evimi satıp kiralarda sürüneyim? Hem Türkiye'de şu zamanlarda çok şiddetli bir ekonomik kriz ihtimalini mantıklı bir şekilde sorgulamak faydalı olur. ABD nin şimdiye kadar döviz toplamak için yoğun çaba sarfettiğini görmedim benim bildiğim ABD çatır çatır dolar basar. Çatır çatır basılmış dolarlar içinde tarihin bu kadar kritik döneminde bunu yapmaz. Türkiye şu an mevcut sıcak paralarla uyutuluyor, millet "ekonomi çohh eyyyce, tayyip çok iyi" deyip duruyor. Bu milletten kastımın kim olduğunu anlarsınız. ABD nin Türkiye üzerindeki planları henüz bitmedi o yüzden narkozu kesmek istemeyecek. Narkoz kesilirse Akp kazansa bile 2001 krizinde olduğu gibi "hükümet istifa" sesleri yükselir ve eminim ki bu sesler çapulculardan(gezici) daha çok, çapulculara çapulcu diyenlere oy verenlerden yükselir. Büyük kriz atlatan hiç bir hükümet ayakta duramaz bu memlekette. Bu faktörler ele alındığında Türkiye deki krizin boyutu 2008 deki gibi olur diyorum ben. Aslında şu dakika kriz olması lazım cari açıklarımız çok fazla artı feci vurgunlar var ama müdahale var. Bu müdehale devam eder ancak dünya çapında bir kriz olduğunda 2008 deki gibi müdehale biraz azalır kriz bu ölçüde verilir sonra tayyip "bakın tüm dünyada kriz var benim suçum yok" der. Yine yoluna devam eder.

Ben olacaklari soyluyorum pozisyon alip almamak size kalmis bir sey. Oturdugunuz evi satip dolara cevirirseniz bu krizde 1-2 tane daha alirsiniz. Bu kadar net konusuyorum. Forumdan yazdiklarimiz silinmiyor temmuzda goruselim :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben olacaklari soyluyorum pozisyon alip almamak size kalmis bir sey. Oturdugunuz evi satip dolara cevirirseniz bu krizde 1-2 tane daha alirsiniz. Bu kadar net konusuyorum. Forumdan yazdiklarimiz silinmiyor temmuzda goruselim :)

Senin bu yaptığın biraz toy borsacı paniği gibi geldi bana. Umarım senin dediğin gibi değil benim dediğim gibi olur.Bu millet felaket kaldıracak halde değil. Neyse uzatmayayım Temmuzda görüşelim :)

Sitelerde Paylaş

Senin bu yaptığın biraz toy borsacı paniği gibi geldi bana. Umarım senin dediğin gibi değil benim dediğim gibi olur.Bu millet felaket kaldıracak halde değil. Neyse uzatmayayım Temmuzda görüşelim :)

Hocam yinede evdeki birikmiş paramı dolara çevirmek istiyorum sizce yapmalımıyım böyle bir şey?

Sitelerde Paylaş

Hocam yinede evdeki birikmiş paramı dolara çevirmek istiyorum sizce yapmalımıyım böyle bir şey?

İstediğini yap dostum ama ben dolara çevirme derim. Herkes piyasadan dolar talep ederse dolar fırlar gider. Bende de TL var gidip dolara çevirmeyi bende biliyorum ama yükselecek spekülasyonlarına aldanıp neden ülke ekonomisine zarar vereyim ki. 50 kuruş birden yükselse ne olacak? Edeceğim sözde 3 kuruş kâr. Değer mi yani 3-5 kuruşluk kâr yapacağız diye?

Sitelerde Paylaş

Eğer o paraya bir yıl kadar ihtiyacın yoksa, ben bir sakıncasını görmüyorum.

Doların Türk Lirasına karşı değer kaybedeceğini sanmıyorum.

Ben şu açıdan değerlendiriyorum.

Para TL olarak kalırsa kesin olarak değer kaybedecektir.

Dolara çevirirsen, kazanmasa bile, değer kaybetmez.

Sitelerde Paylaş

Doların düşme ihtimali hiç mi yok?

Şu anda dolarda/altında çok yüksek değil mi?

Doların düşme ihtimalı var elbette. Ama doları altınla birlikte değerlendirmeyin.

İkisi farklı yönlere doğru ilerlerler. Altın iyi bir yatırım aracı değil. Aslında dolar da iyi bir yatırım aracı sayılmaz.

Buna rağmen Türklerin imkanları sınırlı. Yeterince sofistike olmayan Türkler için dolar uygun bir yatırım aracı gibi duruyor.

Şurasını unutmamak gerekir ki, dolara yatırım yapan yakın bir gelecekte zengin olmayacak..

Sitelerde Paylaş

İstediğini yap dostum ama ben dolara çevirme derim. Herkes piyasadan dolar talep ederse dolar fırlar gider. Bende de TL var gidip dolara çevirmeyi bende biliyorum ama yükselecek spekülasyonlarına aldanıp neden ülke ekonomisine zarar vereyim ki. 50 kuruş birden yükselse ne olacak? Edeceğim sözde 3 kuruş kâr. Değer mi yani 3-5 kuruşluk kâr yapacağız diye?

Asil ulkeye zarar veriyorsa yapmak lazim ben bu ulkeyi kendi ulkem olarak goremiyorum...Secimlerde vatan partisine oy vericem ancak muhtemelen baraj alti kalacak.Chp ve akp koalisyon yapar herhallde.Ancak chp mhp hdp akp hepsi ayni bok hepsi ulke cikarlarini savunmaktan bihaber kahpeler...hepsi amerikanci...bu ulkeue zarar vermek bir Turk icin vatan borcudur...hepsinin cani cehenneme...

Sitelerde Paylaş

Asil ulkeye zarar veriyorsa yapmak lazim ben bu ulkeyi kendi ulkem olarak goremiyorum...Secimlerde vatan partisine oy vericem ancak muhtemelen baraj alti kalacak.Chp ve akp koalisyon yapar herhallde.Ancak chp mhp hdp akp hepsi ayni bok hepsi ulke cikarlarini savunmaktan bihaber kahpeler...hepsi amerikanci...bu ulkeue zarar vermek bir Turk icin vatan borcudur...hepsinin cani cehenneme...

Yahu zarar vererek vatan borcumu ödenirmiş senden duyuyorum böyle bir şey. Neyse tamam git ver zarar ama unutma yine sana bana girecek verilen zararlar.

Sitelerde Paylaş

Sadece dolar artmakla kalmayacak. Kredi magdurlari olusacak. Emlak arzi talebi cok gececek. Emlak fiyatlari dip yapacak.

Nakitte kalin, borclanmayin. Dovizi olan krizde mal varligini en az 2 ye katlar.

Dolar ne kadar artacak?

Seçimden sonra,kesinlikle büyük bir kriz mi olacak?

Sitelerde Paylaş

Dolar ne kadar artacak?

Seçimden sonra,kesinlikle büyük bir kriz mi olacak?

İstikrar yani AKP nin yeniden ve guclu bir sekilde secilerek yeniden basa gelmesi kisa sureligine dolari frenleyecek ama dolari ucuracak olan ve bizi ekonomik krize sokacak olay FED in faiz artirimina gitmesi olacak.

Kisaca diyebilirizki FED sura ufleyecek, ortalik fena karisacak. Dolar kendiliginden 3.30 - 3.35 seviyelerini gorecek ve belirsizlik dolarin lehine calisacak. Ekonomik kriz laflari dolanmaya baslayinca dolarin 3.70 - 3.80 leri gormesini bekliyorum.

Bu gun 2.71 tl ve her gun yeni bir rekor deneniyor. Tavana vurup vurup iniyor ama inemeyecek...

Sitelerde Paylaş

Ev aldim 225.000 tl borctayim. Ne yapmam lazim

Kac yillik kredi cektiniz? Yillik faiz puaniniz kac? Ozel sektorde mi calisiyorsunuz?

Eger dusuk faizli bir krediniz varsa ve tamamini kredi ile almamissaniz ve devlette calisiyorsaniz yani maasinizin yatacagina eminseniz yapacak bir sey yok devam edeceksiniz. Faizler dusse kredinizi yeniden yapilandirma secenegini degerlendirebilirdiniz fakat faizler cok artacak. Mortgage krizine benzer bir kriz olacak. Asil problem Emlak balonunun patlamasi olacak cunku insanlar umarsizca emlaga yuklendiler, evim olsun diye cok uzun yillar kendilerini borca bagladilar. Talep artinca ev fiyatlari da sisti. Bu balon patlayacak, odenemeyen evler ev arzini artiracak ama krizden dolayi talep azalacak, chain reaction ile ev fiyatlarinin %30 civarinda dusmesini bekliyorum.

tarihinde BabyKnightt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İstikrar yani AKP nin yeniden ve guclu bir sekilde secilerek yeniden basa gelmesi kisa sureligine dolari frenleyecek ama dolari ucuracak olan ve bizi ekonomik krize sokacak olay FED in faiz artirimina gitmesi olacak.

Kisaca diyebilirizki FED sura ufleyecek, ortalik fena karisacak. Dolar kendiliginden 3.30 - 3.35 seviyelerini gorecek ve belirsizlik dolarin lehine calisacak. Ekonomik kriz laflari dolanmaya baslayinca dolarin 3.70 - 3.80 leri gormesini bekliyorum.

Bu gun 2.71 tl ve her gun yeni bir rekor deneniyor. Tavana vurup vurup iniyor ama inemeyecek...

Hdp barajı aşarsa ve Akp'de tek başına iktidar olamazsa,o zaman dolar daha da uçmaz mı :)

Bir de millet dolara yüklenirse,o zaman ne olur :)

Sitelerde Paylaş

Türkiye emekçi halkları zaten yıllardır kriz içerisinde. Alım gücü ve hayat standartları her geçen gün düşüyor. Milyonlarca kişi yoksulluk ve açlık sınırının altında ücretlerle çalışıyor. Kazanılmış haklar birer birer kayboluyor. Sendikalı işçiler her geçen gün azalıyor. Mesai saatleri, çalışma koşullarının zorluğu her geçen gün artarken ücretler sürekli düşüyor. Türkiye'nin %1 sömürücü sınıfı her geçen gün zenginleşiyor. 2001 öncesi toplam sermayenin %39'na sahiplerken şu an toplam sermayenin %50'sine sahipler. Elbette onların zenginleşmesi geri kalanların daha da fakirleşmesi ile gerçekleşiyor.

Türkiye şu anda Emperyalizmin tam sömürgesi ve denetimi altındadır. Özellikle abd emperyalizmi tam bir denetim kurmuş, kendine bağlı oligarşi aracılığıyla sömürü ve denetimi sürdürürken aynı zamanda üsleri, askeri depoları, hava alanları, konsoloslukları, ajanları ile her tarafı ağ gibi sarmıştır. Bu Emperyalist denetim kırılamazsa her geçen gün daha da yoksullaşıp, yok oluşa doğru gideceğiz.

Katılıyorum. Türkiye işgal altında kimsenin haberi yok. Bunu 4-5 yıldır bağıra bağıra söyleyen aydınların hiç biri Tv lere çıkarılmıyor.

Asıl düşmanın emperyalizm dir, sadece bunun bilinmesi yetmiyor emperyalizmin müfredattaki tanımının (Sömürgecilik) Başka bir ders altında daha da açılması gerekiyor. Emperyalizm, topraklarına göz diktidiği ülkeye 19.yüzyılda ne yapıyordu? 20.yüzyılda ne yapıyor? Önceden gidip askeriyle işgal edip çökerdi şimdi taşeron kullanarak yapıyor. Bu sitede kendini çok biliyor sanıp doğru yanıtlar verilmesine rağmen inatlaşanlar var. Bunların bu davranışlarının nedeni tartışılır.Ermenilerden özür dilemek çkk mu zor gururunuz mu incilir diyor adam. Ermenilerin taşeron olarak kullanıldığını görmüyor. Zaten çok zengin aman aman bir ülke değiliz daha da fakirleşeceğiz bunu görmüyor. Cahillik ayıp değil, bilgiyle kapatılır. Ama kara cahillik çok tehlikeli.

tarihinde Refleks07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hdp barajı aşarsa ve Akp'de tek başına iktidar olamazsa,o zaman dolar daha da uçmaz mı :)

Bir de millet dolara yüklenirse,o zaman ne olur :)

Bu bahsettigin senaryoda dolar ucar kimse durduramaz. hedge fonlar Turkiyeden cekildiginde 1 gunde 2 katina cikmisti aynisi olur.

Sitelerde Paylaş

Kac yillik kredi cektiniz? Yillik faiz puaniniz kac? Ozel sektorde mi calisiyorsunuz?

Eger dusuk faizli bir krediniz varsa ve tamamini kredi ile almamissaniz ve devlette calisiyorsaniz yani maasinizin yatacagina eminseniz yapacak bir sey yok devam edeceksiniz. Faizler dusse kredinizi yeniden yapilandirma secenegini degerlendirebilirdiniz fakat faizler cok artacak. Mortgage krizine benzer bir kriz olacak. Asil problem Emlak balonunun patlamasi olacak cunku insanlar umarsizca emlaga yuklendiler, evim olsun diye cok uzun yillar kendilerini borca bagladilar. Talep artinca ev fiyatlari da sisti. Bu balon patlayacak, odenemeyen evler ev arzini artiracak ama krizden dolayi talep azalacak, chain reaction ile ev fiyatlarinin %30 civarinda dusmesini bekliyorum.

0.85 faizle 6 yil cektim ve devletteyim. Kredilarin su 1-2 yil onceki gibi 0.6-0.7 leri gormesi artik hayal Sanirim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...