Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

Fatih'im bırak bu mahremiyetti şuydu buydu.. Burda açık soru açık cevap. Burası ne forumu? Laf sokma bile olur. Yeter ki o da bir incelikle yapılsın. Aleni küfür olmasın yeter. Ne demek din konysmayacagiz da ne konuşacağız? Yani eğer mahremimdir diyorsan yanlış yerdesin o zaman..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, fatihkara said:

Buyrun sn Getaf. 

Din konusunda fikir beyan etme bilgi düzeyine sahip değilim. Bilgi sahibi olmadığım konuda konuşmamak benim prensibimdir, eğer bu konuya girmezseniz her sorunuza yanıt veririm.

Ben sana kısaca Kuran'ın anafikrini vereyim, bu da benden olsun.

Muhammed der ki: "Allah adında bir tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi cehenneme atıp sonsuza kadar yakacak."

Sence bu iddia doğru mu, değil mi?

Kanıt:

Nisa (150-151) Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Getaf yazdı:

Fatih'im bırak bu mahremiyetti şuydu buydu.. Burda açık soru açık cevap. Burası ne forumu? Laf sokma bile olur. Yeter ki o da bir incelikle yapılsın. Aleni küfür olmasın yeter. Ne demek din konysmayacagiz da ne konuşacağız? Yani eğer mahremimdir diyorsan yanlış yerdesin o zaman..

Tanrıdan konuşalım bu konu yetmez mi ?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Bir konuda itiraf edeyim.Yanlış anlaşılabiliyor bazen yardım almak gerekebiliyor.Aynı şeyi sizde yapmalısınız. Elbet kuran hadis belli okuyup araştırmalıyız ama sorunun cevabı bazen bu forumda veya dini sitelerde olabiliyor. Yani hala şaşkınım hiçbir dinle ilgili bir soruya tatmin edici bir yanıt alamamanızı anlamıyorum. 

Sen o sitelere sorduğun zaman, o sitedeki insanların kendi kafasına göre verdiği cevaba tapınmış oluyorsun. Kuran'ı ve hadisleri okuyup kendi fikirlerini oluşturman gerekmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Getaf yazdı:

Ha bu arada laf sokma zeka unsuru icerir ise elbette. Mesela bir arkadaş yazdığım uzun bir yazının altına "cennet karışacak desene demiş" çok güzel bir zeka örneği. Konu ile alakalı olmasada Çok sevdim. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen o sitelere sorduğun zaman, o sitedeki insanların kendi kafasına göre verdiği cevaba tapınmış oluyorsun. Kuran'ı ve hadisleri okuyup kendi fikirlerini oluşturman gerekmiyor mu?

Bende onu diyorum karşı tarafın savunusu da önemli ikisini harmanlayıp elbette kendi fikrim veya o konudaki görüşüm ortaya çıkıyor. Her konuda yardım alınabilir örneğin; biyoloji pek bilmiyorsam bilen veya teoriler üreten birinden yardım alabilirim .(Tanrı insanlara din göndermiş nasıl insanlar anlamaz dediğinizi duyar gibiyim ) ama anlayamadığımız noktalar elbet oluyor işte .Diyorum ki x sitesi şöyle demiş ayetlerle ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum. Sonra foruma gelip konuyla ilgili eleştirileri okuyorum. Akıl ve mantık süzgecinden sonra diyorum ki tamam bu konuyu eleştireceksem bile dayanaklı eleştiririm diyorum  bir teist kişiye karşı vs. 

Sitelerde Paylaş

Tanrıdan konuşalım bu konu yetmez mi ?

İşte biz de önce senin hangi tanrıyı kastettiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Zeus mu, Ra mı, Odin mi, Yahve mi, Allah mı, yoksa "custom-made" yani kişiye özel bir tanrı mı?

Bir soru daha: Deist misin yoksa her hangi bir dine inanıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bende onu diyorum karşı tarafın savunusu da önemli ikisini harmanlayıp elbette kendi fikrim veya o konudaki görüşüm ortaya çıkıyor. Her konuda yardım alınabilir örneğin; biyoloji pek bilmiyorsam bilen veya teoriler üreten birinden yardım alabilirim .(Tanrı insanlara din göndermiş nasıl insanlar anlamaz dediğinizi duyar gibiyim ) ama anlayamadığımız noktalar elbet oluyor işte .Diyorum ki x sitesi şöyle demiş ayetlerle ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum. Sonra foruma gelip konuyla ilgili eleştirileri okuyorum. Akıl ve mantık süzgecinden sonra diyorum ki tamam bu konuyu eleştireceksem bile dayanaklı eleştiririm diyorum  bir teist kişiye karşı vs. 

Ya harmanladığın bilgiler yanlış bilgilerse? Putun karşısına çıktığında yahu ben bu fikri şunlardan edinmiştim, yanlış olduğunu bilmiyordum, sorry mi diyeceksin?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ya harmanladığın bilgiler yanlış bilgilerse? Putun karşısına çıktığında yahu ben bu fikri şunlardan edinmiştim, yanlış olduğunu bilmiyordum, sorry mi diyeceksin?

Put falan değil ki mesele dinin eleştirilecek konuları benim için önemli.Biraz da kültürel bir durum tabi. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Sn.Sağduyu mesleğiniz nedir ?

Ben bilgisayar programcısıyım. Önce ben paylaşayım.

Fotoğrafçılık yaptım, bilgisayar teknik servisi yaptım.

Şimdi konuya dönebilir miyiz?

Önce hangi tanrıyı kastettiğini bilelim ki ona göre argüman üretelim.

Deist misin yoksa bir dine inanıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Put falan değil ki mesele dinin eleştirilecek konuları benim için önemli.Biraz da kültürel bir durum tabi. 

Dini eleştireceksen kaynağını bilip ona göre eleştireceksin. Başkalarının anlayışını eleştirmek ayrı bir konu.

Sitelerde Paylaş

Elbette almış olduğum ahlak eğitimim beni din konusunda konuşmaktan uzak tutar. Yeterli bilgi sahibi olmadığım hiç bir konuda fikri beyanda bulunmam haddimi bilirim yani.

Ben kendi Tanrıma inanıyorum.

Sizin inandığınız bir değer varmıdır ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Dini eleştireceksen kaynağını bilip ona göre eleştireceksin. Başkalarının anlayışını eleştirmek ayrı bir konu.

Bende onu yapıyorum elbette kendimde bakıyorum öyle gidip hemen siteye koşmuyorum ama bir açıklama veya delillendirme yapılmış mı veya yapılmışsa ne kadar başarılı onları tetkik edip tamam bu konu böyleymiş diyorum. O zaman yine aynı soru olacak ama sizin kendi kendinize araştırıp dinle ilgili bir konuda aa buldum anladım bu konu böyleymiş dediğiniz oldu mu ? 

Sitelerde Paylaş

Elbette almış olduğum ahlak eğitimim beni din konusunda konuşmaktan uzak tutar. Yeterli bilgi sahibi olmadığım hiç bir konuda fikri beyanda bulunmam haddimi bilirim yani.

Ben kendi Tanrıma inanıyorum.

Sizin inandığınız bir değer varmıdır ?

Yani deistsin, müslüman, hristiyan, yahudi, hindu falan değilsin. Allah, Adem falan derken de espri yapıyordun, doğru mu anlamışım?

Var, adalet, iyilik, vicdan, dürüstlük, bilim, spor, sanat...

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Yani deistsin, müslüman, hristiyan, yahudi, hindu falan değilsin. Allah, Adem falan derken de espri yapıyordun, doğru mu anlamışım?

Var, adalet, iyilik, vicdan, dürüstlük, bilim, spor, sanat...

Oyyy oyyyy oyyyyyy

Yarın şenlik var . Uykunu kaçırayım biraz :)

Yarı devam ederiz sn. Sağduyu.

Sitelerde Paylaş

Şu fare deneyi aklıma takıldı. Tanrı mi sebepleri yaratıyor yoksa sebepler mi tanrıyı yaratıyor?

Yani tanrı farelere her istediklerini verince fareler ölmeye başlıyor. İstediklerini vermez av- avcı sisteminde tutarsa dengeye geliyorlar.

O zaman tanrı  olan kim ?

Buradan bütün sistemin tümüyle birbirine muhtaç olduğu aşikar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...