Jump to content

Artık inanmıyorum.....

Recommended Posts

Bu mesajı günün birinde bu foruma atacağımı düşünmezdim ama artık içimdekilerini dökmem gerekiyor...Artık inanmıyorum...

Hz.Muhammed'e (Benim için hala değerli) onun kitabı Kur'an-ı Kerime ve kitabının çizmiş olduğu Tanrı anlayışına..İnancım kalmadı...Benim kafamdaki TAnrı prototipi ile Hz.Muhammed'in Tanrısı arasında ne yazık ki dağlar kadar fark var...Şu anda deistim ancak araştırmalarım sonucunda tekrar müslüman olabilirim...

Namazıma devam edeceğim..Çünkü her ne kadar Hz.Muhammed'in dinine inanmasamda Allah'a inanıyorum..Benden bişi istemeyebilir..Ama beni yaratıp belirli bir suret verdiği için..Şu anda bu mesajı yazmama fırsat verdiği için ona şükran borcumu ödemeliyim..Namaz benim belkide hayatımda kopamayacağım yegane İslam eseri olacak...(Tabi emri bilmaruf neyhi anil münker düsturu hayatımdan eksik olmayack)

Evet,belki müslüman kardeşler mesajıma üzülebilir ama yapabileceğim başka bir şey yoktu..Kur'anda vicdanıma ters düşen ayetlere getirilen açıklamalar(Daha doğrusu zorlamalar) beni tatmin etmedi..Ve bir kaç gün önce kendime neden hala bu inancı taşıdığımı sordum..Ne yazık ki cevabım benim bu dinden çıkmama neden oldu...

Her şeye rağmen şunu söyleyebilirim ki> İSlam Dİni İnsanı SINIRSIZ Güce ulaştırmada en mantıklı dindir...Hiç bir din İslam dini kadar akılcıda değildir...Diyeceklerim galiba bu kadar..Şu anda deistim geleceğimi Allah belirleyecek...(Umarım)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu mesajı günün birinde bu foruma atacağımı düşünmezdim ama artık içimdekilerini dökmem gerekiyor...Artık inanmıyorum...

Hz.Muhammed'e (Benim için hala değerli) onun kitabı Kur'an-ı Kerime ve kitabının çizmiş olduğu Tanrı anlayışına..İnancım kalmadı...Benim kafamdaki TAnrı prototipi ile Hz.Muhammed'in Tanrısı arasında ne yazık ki dağlar kadar fark var...Şu anda deistim ancak araştırmalarım sonucunda tekrar müslüman olabilirim...

Namazıma devam edeceğim..Çünkü her ne kadar Hz.Muhammed'in dinine inanmasamda Allah'a inanıyorum..Benden bişi istemeyebilir..Ama beni yaratıp belirli bir suret verdiği için..Şu anda bu mesajı yazmama fırsat verdiği için ona şükran borcumu ödemeliyim..Namaz benim belkide hayatımda kopamayacağım yegane İslam eseri olacak...(Tabi emri bilmaruf neyhi anil münker düsturu hayatımdan eksik olmayack)

Evet,belki müslüman kardeşler mesajıma üzülebilir ama yapabileceğim başka bir şey yoktu..Kur'anda vicdanıma ters düşen ayetlere getirilen açıklamalar(Daha doğrusu zorlamalar) beni tatmin etmedi..Ve bir kaç gün önce kendime neden hala bu inancı taşıdığımı sordum..Ne yazık ki cevabım benim bu dinden çıkmama neden oldu...

Her şeye rağmen şunu söyleyebilirim ki> İSlam Dİni İnsanı SINIRSIZ Güce ulaştırmada en mantıklı dindir...Hiç bir din İslam dini kadar akılcıda değildir...Diyeceklerim galiba bu kadar..Şu anda deistim geleceğimi Allah belirleyecek...(Umarım)

önce müslümandım

sonra deist oldum...

şimdide agnostikim.

belki bügün ateist olurum kimbilir...

ama bir kere inanmamaya başladınmı artı geri dönüş yoktur...

Sitelerde Paylaş

Diriliş başlıyor açık yüreklilikle duygularını bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim..

İnançlar kişiseldir. Bende senin geçtiğin devrelerden geçtim.

Çok zor olsada duygusal mantık ve şartlanmışlıktan arınıp, gerçek mantığın sesini dinlemek kadar güzel şey yok.

Başarılar ve mutluluklar dilerim..

Sitelerde Paylaş

Ben bu yollardan geçtim diyemeyeceğim. Hiç çok dindar biri olmadım (olamadım?), gençken etik kararlar verme gibi durumlarla karşılaştığımda kendimden korktuğum da oldu. Fakat bir şekilde empatiyle, mantıkla birşeyler yapıyoruz. Din algılarımıza, vicdanımıza uymuyorsa dini farklı algılayarak yaptıklarımızın yaraşırlığına kendimizi inandırıyoruz. Tabii bir yere kadar.

İnancın içine bu kadar dalıp sonra da belli bir seviyeye kadar geri çıkabilmenizi biraz kıskandım desem yalan olmaz.

Sitelerde Paylaş

Bu zamanda hepimiz karışık düşünceler içinde kaldık, ben en sonunda deistlikte karar kıldım, değiştireceğimi sanmam, ne var ki insanız sonuçta.

Size yeni açılan ufkunuzda, güzellikler dilerim.

Ben burada önemli bulduğum bir şey eklemek istiyorum. İnsanlar bu karışıklıkları yaşarken olaylara çok ciddi yaklaşıyor ve fazla üzüntü oluyor gibime geliyor. Aslında hayat pek olan bitene ve bize çok aldırıyor görünmüyor. O sadece akıyor. Ben biraz esprili bir yaklaşımın insanı çok rahatlattığını düşünüyorum. Ama sanırım bu insanın yapısıyla ilgili bir şey. Herkes yapamıyor olabilir.

Ben bazen çok ciddi meselelere bile komik bir açıdan bakıp gülebiliyorum, burada belki bazı insanlarda böyledir. Hele bazı tartışmalar var ki komedyenlere taş çıkarttırır. Bu site bazen beni çok güldürmesiyle benim için unutulmaz olacaktır. Tabii her şeyide hafife alacak değiliz, sadece biraz daha esnek olmak ve kendini hoş tutmak diyelim. ;)

Sitelerde Paylaş

Sizin adınıza sevindim.Konu hakkında kafa yordukça,okudukça,araştırdıkça özgürleştiğinizi hissedeceksiniz.

Sitelerde Paylaş

ben daha basit düşünmüştüm

önce dedim ki bir iş var bu işte

sonra da o camideki ayak kokusundan, bel ağrısından usandım

sonra hem muhammedden hem camiden hem de ayak kokusundan kurtuldum

suçluluk ve sorumluluk duygularımın durulması zor oldu, bir kaç yıl geçti...

sonra yeşil pantolonlu hocalardan kurtuldum, sonra sonra suçluluk hissim geçti, sonra sonra da allahsız peygambersiz muhammedsiz daha iyi, daha net, daha doğru, daha basit bir insan olduğumu anladım...

şimdi o camiye geri dönüyorum, aynı kesif ayakkabı kokusu, o camideki ayetleri okuyorum, namaz kılın, cehenneme gidersiniz, camiye bağış yapın türünden aynı laflar, yıllar önce bunlardan nasıl suçluluk duyduğumu, nasıl sorumluluk hissettiğimi hatırlıyorum.

Şimdi artık onları anlıyorum ve gülümsüyorum...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bunu senden hiç beklemezdim dostum bunu yapabileceğini ummazdım ama seni tebrik ederim gerçekleri görmeye başlıyorsun sonunda ama inan şaşkınlık içindeyim :) eski takıntılarını atman biraz zaman alabilir muhammedi sevmen ve namaz konusu bunlar insan için takıntı olmuş şeyler yakında bunuda bırakırsın umarım sen ilk adımı attın umarım bi saçmalık yapıp geri dönmezsin.

Sitelerde Paylaş
Guest cigdemsariozlu

tebrik ederim.. dürüstçe yazdığın için.. bende evvelinde baya hızlı gidenlerdendim.. yasini elden düşürmez, namaz kılmayı beceremez ama kılmaya çalışırdım.. beceremezdim çünkü ailemde beni bu hususta destekleyecek kimse yoktu.. bana allahtan bahsedecek kimsede yoktu.. hatta zaman zaman babam benimle dalga geçiyo diye içimden kafirle başlayan bi sürü laf ederdim.. öfkelenirdim.. bunları yaptığımda yaş 16 çevreden etkilenirdim.. anaannemden sülalemdekilerden ve biraz arkadaş çevresi.. ama yaşam tarzımı ve dinin yasaklarını gözden geçirdim ilkin ve benim dindar biri olmam mümkün değildi.. olmaya çalıştım.. tam bu noktada sorgularım başladı.. bu niye yasak ben niye köleleşmeye çalışıyorum.. tab buna şimdi köleleşmek diyorum.. sonra dini inkar edip deist oldum.. evet allah var derken.. olması lazımlara geldim.. şimdi ateistim.. seni zorlu iç karışıklıkları bekliyor arkadaşım.. hayli zor geçti benim.. hatta bir dönem ,dinin baskısından henüz kurtulmaya başladığın zamanlarda, işi kendinden utanma gafletine kadar taşıdım neyseki tüm evrelerimi tamamladım.. sana başarılar diliyorum..

+ en çok bocaladığını hissettiğin an dindar arkadaşlarınla bu konuyu tartışmaya başladığın an olacak.. çünkü sende bir zamanlar inanıyordun.. onlara kendini ifade etmekte güçlükler yaşayabilirsin ama herşey zamanla rayına oturuyor.. ben işin kolayına kaçıp onları hayatımdan silmeyi tercih ettim..

Sitelerde Paylaş

Daha bir hayli zaman fikirleriniz değişecek beyler,

Bugün sövdüklerinizi yarın savunacaksınız, vs..

Bu başlıktan çıkan sonuç mutlak ateist gibi görünün kişilerin aslında şüphe içinde oldukları, dön baba dönelimci birini görünce coşkulu bi şekilde iman tazeleme girişimine dolanmalarıdır..

Sitelerde Paylaş
Guest cigdemsariozlu
Daha bir hayli zaman fikirleriniz değişecek beyler,

Bugün sövdüklerinizi yarın savunacaksınız, vs..

Bu başlıktan çıkan sonuç mutlak ateist gibi görünün kişilerin aslında şüphe içinde oldukları, dön baba dönelimci birini görünce coşkulu bi şekilde iman tazeleme girişimine dolanmalarıdır..

zaten şüphecilik gereken birşeydir.. araştırman için önce şüphe etmen gerekir.. merak etmen gerekir.. sorgulaman gerekir.. kendi şahsıma şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki benim artık buradan sapacak ya da sapmamı gerektirecek bir yol yok.. benim izleyeceğim yolun artık dinle de alakası yok açıkçası.. bu kıyıya bir daha yaklaşmaya zaten niyetim yok.. zihnim rahat ufkum açık beynim hür daha ne olsun.. gözümde perdeler yok..

Sitelerde Paylaş
zaten şüphecilik gereken birşeydir.. araştırman için önce şüphe etmen gerekir.. merak etmen gerekir.. sorgulaman gerekir.. kendi şahsıma şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki benim artık buradan sapacak ya da sapmamı gerektirecek bir yol yok.. benim izleyeceğim yolun artık dinle de alakası yok açıkçası.. bu kıyıya bir daha yaklaşmaya zaten niyetim yok.. zihnim rahat ufkum açık beynim hür daha ne olsun.. gözümde perdeler yok..

Kesin konuşmamalı,

Ters bir rüzgar hayat geminizi farklı sulara, farklı kıyılara salabilir..

Sitelerde Paylaş
dinden çıkan kişiler genelde ilk başta deist olurlar ama bu deistlik kısa süre sonra agnostikliğe dönüşür.

Boş ver,

İnce Kırmızı Hat filminde bir USA askeri çıldırırcasına otları koparıp, "işte biz buyuz, varız ve yokuz" diyordu.

Başka bir asker de "“Annemin öldüğü zamanki halini hatırlıyorum, . Ona korkuyor musun, diye sormuştum. Sadece kafasını sallamıştı. Onun içinde gördüğüm ölüme dokunmaktan korkmuştum. Onun Tanrıya dönmesinde hiçbir güzel veya ilahi yan görememiştim. Belki de benim göremediğim ölümsüzlük orada gizli."

Öyle işte, ne yapalım yani.. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...