Jump to content

NotImportant

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  2.104
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

8 Takipçiler

NotImportant Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü Haziran 10

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

2.425 profil görüntüleme
 1. NotImportant

  Fast food bağımlılığı

  Sen niye araya baloncuk yapma gereği duydun ? Eski isminide bilmiyorum bir yerde ağzının payını mı aldın ??
 2. NotImportant

  Fast food bağımlılığı

  Hiç duymadım. Anlattığınız şey bir kan hastalığı olup adı hemofilidir. X kromozomuna bağlı genetik bir hastalıktır. Fastfootun normal yemeklerden çokta bir farkı yok. Böyle bir şeye sebep olacağını sanmıyorum.
 3. NotImportant

  Başlangıcı ve sonu olmayan şey nedir?

  Aslında bu konu bana ilginç bir çıkarım yaptırıyor. Şu 3 durumla; 1) Tek bir şeyin olması ile hiç bir şeyin olmaması aynı şeydir. 2) Her şey tek bir şeyden oluşmuştur. Veya derlenmiş haliyle https://notimportant-a.blogspot.com.tr/2017/12/gercek-kavram-ve-yanlgs.html?m=1 3) Başlagıcı olmayan şey felsefi açıdan henüz yoktur. Bu durumda olmayan her şey bu sorunun cevabıdır. Çıkarım: Bu durumda enerjinin başı ve sonu yoktur. Çünkü tektir ve yoktur. (Durumundadır)
 4. NotImportant

  Başlangıcı ve sonu olmayan şey nedir?

  Biraz hatalı gibi. İnsan bilincine göre; Sonu olan şeyin başlangıcı, banşlangıcı olan şeyin sonu vardır. Bunun tersini düşünecek olursak; Sonu olmayan şeyin başlangıcı ve başlangıcı olmayan şeyin sonu yoktur. Başlagıcı olmayan şey felsefi açıdan henüz yoktur. Bu durumda olmayan her şey bu sorunun cevabıdır. Ayrıca bu durumda sonu olmayan şeyde felsefi açıdan yoktur.
 5. NotImportant

  Gerçek kavramı

  Güzel bir benzetme olsada ne yazık ki hatalı. Rüyalar, hayaller ve içlerindeki her türlü yapı nöronlardaki elektrik akımlarıyla ve bunların yorumuyla ilgilidir. Sonuç olarak tamamı enerji tabanlıdır. Aynı bir bardak gibi. Ve elbette sonuçta hepsi aynı gerçekliğin kapsamındadır. Kendi gerçekliğimizin dışını düşünemiyoruz. Bu algı yeteneğine sahip değiliz. Haliyle gerçekliklerin iç içe olduğu iddiası kanıtlanabilir değil. Zaten bildiğimiz tek şey enerji ve ondan oluşmuş olan her şey. (Soyutta olsa) Hatta öyle ki bu konudan yola çıkarak başka bir gerçeklik veya gerçekliklerin olduğu yargısına varılamaz. Gerçekliği kanıtlama isteğimiz bize bunu kanıtlayacak kendinden başka şeyler aramamıza yöneltiyor. Özgür irade konusunuda zamanında sayfalarca tartışmıştım. Olmadığını düşünüyorum
 6. NotImportant

  Şu sorulara cevap verir misiniz?

  Yapabileceği bir şey yok bu kendini kandırabilmekle ilgilidir. Beceremiyorsan amaçsızlığa mahkumsun. Benim bu konuda bahsettiğim amaçsızlık nihilzm bağlantılı amaçsızlıktı. Bu kapsamda amaçsız olan biri intihara meyilli parçalanmış biridir. Ne varsa yapacam gibi bir söylemi olamaz.
 7. NotImportant

  Şu sorulara cevap verir misiniz?

  Hayatın bir anlamı yok, amacı sen yaratırsın. Ancak bu mutlaklık oluşturmaz. Nedir bu mutlaklık ? Amacının sonucunda seni hiç bitmeyecek, sona ermeyecek bir sonuca-başarıya ulaştırmaktır. Evren de dahil bildiğimiz her şey bir gün ölecek. Haliyle tanrı olmadan mutlak sonuç asla elde edilemez. Inançlılar beyinlerini kemiren bu gerçek ile yüzleşemiyorlar. Halbuki gerçeğe anlam katan insan ve insanın kendi bilincidir. Kimse sana bir amaç veremez. Amacı sen yaratırsın. Mutkaklığın olmadığı bir evrende mutlak sonuç&başarı, sonsuza kadar sürecek bir süreklilik aramak ise çocukluktur.
 8. NotImportant

  Şu sorulara cevap verir misiniz?

  Verelim cevapları Tatmin olmayan olursa, sorsun ayrıntısına ineriz. 1-) Ben dinlere inanmıyorum ve bu iddialar benim dine inanmamam üzerinden yola çıkılarak üretilmiş iddialar. Eğer dinler gerçek değilse bu durumda var olan dini kitaplar ve dini kitaplarda bulunan ahlaklar insanlar tarafından uydurulmuş şeylerdir. Bu da demektir ki ahlak zaten başından beri insan üretimidir haliyle olmadığını iddia etmek mantıksızdır. Toplumsal belli ahlak kuralları toplumun sükunetini sağlar. Eğer birine bir zararda bulunursanız oda size zararda bulunmak ister. Bunun önüne geçmek için belli kuralların olması zaten şarttır. Kısaca bunu trafik ışıklarına benzetebilirsiniz. Kimin kime yol vereceğini ışıklar söylüyor. Ancak insan üretimiler ve herkesin hakkını koruyorlar & düzeni sağlıyorlar. 2-) Vicdan gerçek bir şey değil. Evrimsel bir gelişimdir, bir gereklilik sonucu ortaya çıkmıştır. Hiç bir yırtıcı hayvan zevk için kendinden güçsüz başka bir hayvanı öldürmez. Gerekmedikçe dikkat çekmemek, düşman toplamamak hayatta kalmak için ideal bir yöntemdir. Ayrıca insan empati kurabilen bir canlı, kendini başka canlıların yerine koymak mükemmel bir hayatta kalma ve o canlıya karşı üstünlük elde etme yöntemidir. Bir yan etki olarak vicdanı oluşturabilir. 3-) İnsan öldürmek yanlış bir şey olmak zorunda değildir. Bu toplumsal düzenle ilgilidir. İlk cevapta değindik. Mutlak doğru veya yanlıştan bahsedemeyiz, bu yüzden insan öldürmek kesinlikle kötüdür denemez. Mesela her haltı yemekten kasıt istediğine tecavüz etmek ise başkası da sana edebilir demektir. Bu noktada bunun akıllıca bir hareket olmayacağını düşüneceksiniz. 4-) Sigara, alkol, kumar gibi alışkanlıklar ahlaksız veya kötü şeyler değiller. Benim veya genel bir ateist anlayışının böyle bir iddiası yok. Küfür veya genel olarak hakaret konusu için ise ilk madde hala geçerliliğini korumaktadır. 5-) Gerçek iyilik diye bir şey yok bu eğitilme biçimiyle ilgili. Hiç bir bebek önündeki yemeği yanında açıklan ölecek olan bir köpeğe vermeyi düşünmez. Ancak bunu öğrenirseniz ve size böyle gösterilirse bunu yaparsınız. Kişiliğiniz doğumunuzdan itibaren çevrenize göre şekillenir. Her insanın belli doğruları belli bir tabanı vardır ve buna göre hareket eder. Ortak insan kültürü büyük bir kümede kesişiyor ve bu yüzden o yemeği ortalama ger insan ölecek olan köpekle paylaşıyor. ► Bağlantılı demek.
 9. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Haklısın zaman çalıyorlar. Çünkü kalıplaşmışlar. Öyle olduğunu fark ettiğim teistle anında tartışmamı keserim. Zaten artık onlarla eskisi gibide tartışmıyorum. Bu konuda hevesim kaçalı epey oldu. Sana tavsiyem aynını yap. Boşver zamanını harcama, yeni kuşak gelir onlar düzelir. Çoğuna iş işten geçmiş artık
 10. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Anlaşamıyoruz. Bilinç bir karmaşıklığın sonucu ise karmaşıklıktan bir şeyi söküp atamazsın. (Her seferinde tek biri olmak şartıyla) Gidip hadi vücuttaki sinirleri öldürelim bakalım bilinç duruyor demekki ondan değil. Beyincikleri çıkardık, bilinçte sorun yok demek ki ondan değil. Omuriliği söktük bilinç duruyor demek ki ondan değil. Beynin iki lobu arasındaki sinir bağlantısını kestik bilinç duruyor ondan değil. Beynin yarısını kesip aldık bilinç duruyor ondan değil. ........ Bu şekilde bilinci bulamazsın veya bir yerde değil diyemezsin. Çünkü bir şey hangi noktada karmaşık olur net bir çizgi yok. Beyin dediğin şey o küçümsediğin iletişim hatlarının yoğunlaşmış hali. Nasıl olurda bir kum yığınından bazı kum tanelerini çıkarıp sorun var der bazılarını çıkarıp sorun yok dersin.
 11. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Mekanik bedenden hiç bahsetmedik biz seninle. Yeni kurgu dediğim sorunu çözer. Ancak beyin nasıl hayatta kalacak ? Nasıl beslenecek ? Hadi bunu çözdük diyelim. Başka bir sorun, beyni nasıl aktaracaksın daha doğrusu neresini aktaracaksın ? Beyinini sadece kafanın içinde sanıyorsun ama öyle değil. Beyin bütün vücuda sinir yolu ile yayılmıştır. Sadece kafandaki sinir yoğunluğu ezici farkla daha fazla. Omuriliğinden bağlanarak bedenindeki her bir sinir hücresi senin beyninin bir parçasıdır. Onun bütünü, yani her bir parçası seni sen yapan şeydir aslında. Daha doğru bir ifade ile seni sen yapan şeyin tüm bu karmaşanın sonucu olduğunu düşünüyoruz. Eğer sen beynin belli bir organik kısmını alarak aktarırsan artık aynı kişi olmaz farklı bir "şey" olabilirsin. Hatta kuvvetle muhtemel ki bu işlemden sağ çakamazsın. Beyin dediğin şey bir alanda bulunan tekil bir yapı değil.
 12. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Bunun seni ölümden korumayacağını söylüyorum. "Sen" yine öleceksin. Seninle aynı olan bir parça yaşayacak. Çocuğun gibi sadece bu sefer tamamen aynı. Ayrıca başka canlılarla konunun ne ilgisi var ? Yoktan protein yapamazsın. Sıcaktan soğuktan etkilenirsin. Ayda marsta gezmek oturmak bu teknoloji ile ilgisiz.
 13. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Hayır. Eski bilincin kaldığını hesaba katmıyorsun. Senin düşündüğün şey biraz suyu 1. havuzdan başka bir 2. havuza aktarmak. Gerçekten olacak şey 2. Havuzu suyla doldurup 1. Havuza benzetmek ve 1. Havuzu yok etmek. Bir diğer deyişle senden bir kopya yaptığımı düşün tamamen aynı. İkinizde bilinçlisiniz, aynısınız. Seni, yani ilk seni öldürdüğümü hayal et. İşte o zaman aktarma olmuş olur.
 14. NotImportant

  Yapay zekalar sizce insanlığın sonu olabilir mi?

  Kes yapıştır diye bir şey yok. 2 ayrı disk arasında kes yapıştır yapamazsın. Haliyle bu konuda kopyalama kullanılmak zorunda. Bir insan bilincini bir yere aktarmak için yapılacak şey basitçe, bilinci başka bir kabuğa kopyalayıp eski kabuğu öldürmektir. Buda şuan birinin seni öldürmesinsen farksızdır. Çünkü aynı kişi olsanızda bilinçleriniz bağımsızdır. Hayali bile ürkünç
 15. NotImportant

  Canlıların Mikroskobik Boyutta Asimetrik Olması ?

  Aslında bu ne kadar uzaktan ve ne kadar tolerans ile baktığınıza bağlı. Çünkü hiç bir canlı mükemmel seviyede simetrik değildir. İnsan vücudundan dikey bir simetri ekseni çekersek 2 yarı kısmen birbirinin aynısıdır. Buna belli bir toleransta simetrikde diyebiliriz. Bunun hayatta kalmayı kolaylaştıran bir süreç olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorda olabilirim. Belli bir oranda simeteik olmak denge, işlevsellik, gizlenme, hoş görünme.... Vb gibi konularda asimetrik olmaya oranla daha iyi sonuç verir. Ancak hücresel boyutta bu sayılanlar değersiz olabilir.
×
×
 • Yeni Oluştur...