Jump to content

Sütlü Kase

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  617
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Sütlü Kase Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

872 profil görüntüleme
 1. Sütlü Kase

  Defne yaprağı kansere iyi gelir mi?

  Doktor değilim, ama kanserin ne olduğunu düşündüğüm zaman herhangi bir şeyin '' İyi '' gelebileceğini ben mantıklı bulamıyorum. Kanserden korunmaya çalışabilirsin ama var olan kansere yapacak bir şeyin pek yok. Tıptaki tedavi süreçlerinin çoğu, vücudun hastalığı kendisi yenmesi üzerine kuruludur. Zira hedefe güdümlü bir tedavi şeklimiz yok. Hala ilkeliz. (antibiyotiği bir kenara koyarsak) Haliyle kaba bir çıkarımla bağışıklık sistemini destekleyici her şey kanseri yenmeye yardımcı olacaktır. Yinede bu kadar basit olsaydı zaten korkulan bir hastalık yerine sıradan bir hastalık olurdu. Demek ki desteklemek pek işe yaramıyor. Bu yüzden sizi zehirleyip önce kimin öleceği üzerine kumar oynanıyor. Önce siz ölürseniz yenilmiş, kanser ölürse yenmiş oluyorsunuz.
 2. Sütlü Kase

  Bugün Benim Doğum Günüm

  Öldükten sonra zaman kavramı algımız ortadan kalkacağı için, kişi öldükten hemen sonra evrenin mutlak sonu gelmiş olacak aslında. Bunu sık düşünürüm...
 3. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Biraz felsefeye kaçan bir soru bence. Kullandığımız matematik, fizik ve diğer tüm bilimler gerçeği tanımlamaya çalışırken ortaya çıkmıştır. Onları yoktan şöyle olsun diye var etmedik. Gerçeğe bakarak karar verdik. Senin söylediğin şey bu ''gerçek'' dediğimiz şeyi tamamen kaldırıp yerine başka bir şey koyarsak elimizde matematiğe ne olur demek oluyor. ►Aslında matematik kavramına bu konuda biraz daha farklı bakılabilir. Başka bir evrenden bahsediyor olsak bile 2 elma yine 2 elmayı tasvir edecek bir matematik doğurmalıdır. İsimlerin ne olduğu önemli değil. Bu bakış açısına göre fiziksel nicelikler değişse bile (kütle çekim etkisi uzaklığın karesi değilde küpü ile orantılı olsaydı mesela) matematik, bu fiziksel nicelikleri bizim evrenimizle aynı yolu kullanarak formülize edecekti... Bu durumda matematiğin kendisi özünde değişmeyecekti. Buda pi'nin değişmeyeceği anlamına gelir. (mı acaba ? ) ►Tabii bu söylem, başka bir evrende bile olsa 3 köşeli bir 5 gen mümkün olamaz demektir. Zira elimizdeki matematik böyle bir şeyin tanımını yapamaz. Böyle bir yapının tanımını yapabilecek kurgusal bir matematik, en basit tabiri ile 2 elmayı 2 elma olacak şekilde tasvir edemez. Yani 3 köşeli bir 5 genin farklı bir evrende var olması zorunlu olarak 2. ve bizimkinden farklı bir matematik doğurur buda pi sayısını değiştirir. Bu yazdıklarımın hepsi kafadan sallama muhtemelen eksik ve hatalı şeyler çünkü doğru düzgün bir dayanakları yok. Sorduğun sorunun cevabını muhtemelen hiç bilemeyeceğiz.
 4. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Elbette tüm matematiksel uygulamalar pratik amaçlı yapılmaz ama temelinde bu yatar. Senin sorduğun şey çember ile ilgiliydi bende sana çemberin öklid uzayında tanımlı olduğunu ve aslında öyle bir çemberin olmadığını söyledim. Olmayan çemberin pi sayısı da olmaz. Sonrada hangi amaçlar için kullanıldığının tanımını yaptım. Çünkü bunlar olmayan şeyler ise niye üstünde duruyoruz değil mi ? İşte üstünde durmamızın sebebi ise pratik amaçlıdır. pi sayısı bütün küresel cisimlerin hacim - yüzey - çevre formüllerinde vardır. Haliyle bu sayı yeter duruma göre seçilir. Geometri dediğin şey zaten öklid geometrisi oluyor. Sana başka bir şey öğretmediler. Evet aksiyomları kabul etmen gerekiyor. Bütün bu tartışmaları onların hepsini kabul ederek yapıyorsun. ►Göreliliğin etkisini bir kenara koyacak olursak aslında Öklid dışı geometri diye bir şey yok. Elbette matematiksel olarak tanımlanabilir ama bu işe yaramaz olurdu. Çünkü gerçeği yansıtmıyor olurdu. Bende oturup kafamdan 10 tane temel aksiyom üretip sonra onun üstüne kocaman bir geometri inşa edebilirim ama pratikte hiç bir halta yaramaz. Ne demek istediğini anlamıyorum. Öklid geometrisinin koyduğu varsayımların sonucunda ortaya çıkan bu şekillerin, Öklid geometrisi ile açıklanabilir olması mümkün derken Öklid bunu ön göremiyor diyorsun ? Sonradan keşfediliyor olabilirler ama sen en başta o aksiyomları ortaya attığın an onlar zaten mümkün kılındılar. Bu mümkün kılınan şekillerin gerçekle örtüşüyor olmasına şaşıyor olabilirsin. Ancak bu durum temel aksiyomların gerçeği ne kadar iyi yansıttığı ile ilgilidir. 2 noktadan 5 doğru geçer diyerek bir ton şey üretilebilir, hepsi gerçekle tutarsız olur. Ancak gerçeklikle örtüşen (en azından mümkün olduğunca örtüşen) bir aksiyom ile yola çıkarsan bulacağın şeylerin gerçekle örtüşür olması seni şaşırtmamalı. (Yine de her zaman örtüşmeyebilir.) Bu söylem beni kızdırdığı için görmezden gelmeyi tercih ederdim ama yinede yazayım. ben 1/3 ün nasıl yazılması gerektiğinden bahsetmedim. Bana 1/3 litre su verir misin lütfen dersem ne yaparsın ?? Gerçekte 1/3 litre su yoktur. Yapacağım işe göre hassasiyeti belirleyip bana o miktarda suyu vereceksin. 1/3 sadece buradaki mükemmel yaklaşımdır.
 5. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Daha çok demek istediğim, 1/3 sayısı o alana yapılmış en iyi yaklaşımı ifade eder. Virgülden sonra kaç basamak seçeceğin ise senin yapmak istediğin şeye göre değişir.
 6. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Alan hesabının integral olması onu karmaşık yapmıyor. İntegral özünde bir toplama işlemidir. Bir eğrinin altını küçük dikdörtgenlere böler. Dikdörtgenlerin genişliği sonsuza kadar küçülürken hepsini toplar ve sende alanı bulmuş olursun. ► Bir soru Peki ya alan 1/3 çıkarsa ? 1/3 ün değeri 0,3333..... Şeklinde gider. Bu nasıl alan değeri ki böyle sonlu bile değil ? İşte cevap yukarıda yazdığım yere gelecek yine.
 7. Sütlü Kase

  Pi sayısı 3 olabilir miydi?

  Bunu daha önce yazdığımı anımsıyorum. Matematiksel ve fiziksel işlemlerimiz gerçeğin bir tasviri olarak çalışır. İşimize yaradığı oranda kullanırız. gerçekte tam 1 metre bir sopa yoktur. Zaten kimsenin 1 metre olan bir sopaya da ihtiyacı yoktur. İhtiyacınız olan hassasiyet seviyeniz 1 metrenin istenilen orandaki komşuluğunun oralarda bir yerdedir. Haliyle bu konuştuğunuz geometrik kurallar işe yararlılığın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Hatta bir ismi bile var '' Öklid Geometrisi '' -- ''Öklid Uzayı'' Gerçekte öklid uzayı, einstein görelilik kuramı yüzünden yanlıştır. Bir doğrunun mümkünlüğünü bırakın, gözlemciye göre bile değişebilen sonuçlar ortaya çıkar. Yan tarafımda duran bardağın bile uzayı sonsuz mesafede eğdiği bir evrende bunların doğruluğundan söz edilebilir mi ?
 8. Sütlü Kase

  İlginç Fizik Soruları

  Bende konuya pek hakim değilim. Ancak öğrenebilirim. Öğrenirsem, çarşamba akşamı gibi bu konuya dönüş yaparım.
 9. Sütlü Kase

  İnsan neslinin sonu teorisi...

  Doğru, antibiyotiğin keşfi ile dünya nüfusunda aşırı bir artma gerçekleşti. Bunun sebebi tabi ki ölüm oranlarındaki azalış. Ancak bu demek değildir ki sürekli aynı ivmeyle aratacak. Geçmişte ortalama 1 milyarlık bir dengeye oturmuş. 20. yüzyıldan itibaren bu değer aniden yükselmiş ve yakında yeni dengesine gelecektir. ►Kıtlık oluşması için var olan kaynakları kaybetmeniz gerek. Nüfus artışı ile kıtlık oluşmaz çünkü zaten en başından o nüfus oluşamaz.
 10. Sütlü Kase

  İnsan neslinin sonu teorisi...

  Görülmektedir ki, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ve vatandaşlarının bilgisi ile o ülkenin nüfus artış oranı ters oranlıdır. Yani Suriyeliler tavşan gibi çoğalıyor diye herkes aynı şeyi yapmıyor. insan neslinin sonu bir yana, nüfus kaynaklı büyük bir sorunun dünyayı vuracağını sanmıyorum. en son Japonya da bu oran negatifti diye hatırlıyorum mesela.
 11. Sütlü Kase

  Astral Seyahat

  Koca islamın savunucusu sen mi oldun şimdi de ? Hayır, diğerleri gibi belli yerden gelen bilgiler ile de konuşmuyorsun. Yazdıklarına şöyle bir göz attım da... deli saçması seviyesinde şeyler, karşılık verilemeyecek tartışılamayacak seviyedeler.
 12. Sütlü Kase

  Simülasyon Teorisi

  Evrendeki sabitler genelde bu duruma dikkat çeken şeylerdir.
 13. Demek ki en uygun şekli yapmayan aralar artık yaşamıyorlar.
 14. Sütlü Kase

  Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

  Geç olsun da güç olmasın. Her neyse, videonun ana konusunu bir kenara bırakacak olsak bile yapılabilecek en uzak çıkarım (yinede doğru çıkarım) tanrıyı var etmek istiyorsan, var edebileceğindir. Felsefi açıdan sınırsız olasılık öne sürülebilir ve bunların büyük bir kısmı yanlışlaması mümkün olmayan veya çok zor olan var sayımlar olacaktır. ►Sadece bu basit videodaki düşünce biçimi bile bu konuyu toptan tuvalete atıp üstüne sifonu çekmeye yeter. Yeter ki tanrıyı aklamak iste. Bu yüzden bunlar boş konular ve tartışmalar.
 15. Sütlü Kase

  Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

  Ayarlar > altyazı > türkçe
×
×
 • Yeni Oluştur...