Jump to content

Sütlü Kase

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  395
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Sütlü Kase Hakkında

Güncel Profil Ziyaretleri

405 profil görüntüleme
 1. Sütlü Kase

  GPS

  Vektörel çalışılması gerekiyor formüllerin yanlış yazılmış, dikey tarafta oluşacak dalgaya iyi bak. Doğrudan çıkaramazsın.( I_ ) şöyle bir şekil çıkar. Konuya biraz farklı gireyim. Eğer ses, yayılmak için bildiğimiz hiç bir maddeye veya ortama ihtiyaç duymuyor olsaydı. Buna rağmen biz inat edip illede onun bir ortamın içinde yayıldığı düşünüyorsak. Bu inandığımız ortamın belli şartları karşılaması gerekir. Bu gerçekleştirilen deneyde esir denilen ortamın sabit kaldığı (evet özelliklerinden biri bu) ve maddenin bunun içinde yüzdüğü iddia edilmiş. Sonuçta öyle olmadığı bulunmuş. Eğer sen yinede inat edip, ''yok bu dalga bir ortamın içinde olmalı ama bu ortam bağıl hızdan ve başka hiç bir şeyden etkilenmiyor'' dersen zaten onu ölçemeyeceğini iddia etmişsindir. Buda deney ve ispata ters düşer. Kaldı ki öyle bir ortamımızda var ona boşluk diyoruz. (Aslında boşluk dediğimiz uzay dokusu kütleden etkileniyor. Yani aslında bu tartışmamızın tarihi çoktan geçmiş vaziyette)
 2. Sütlü Kase

  GPS

  Evet öyle diyeceğiz tabi ki.
 3. Sütlü Kase

  ATEiSTFORUM KURALLARI

  Bilmezsin tabii. Bizimki yazıları 20dk dan uzun tutmadı. '' seni bu forumdan attıracam'' kısmından bahsetmiyorum orası ve edilen küfürler zaten anında temizlendi..
 4. Sütlü Kase

  ATEiSTFORUM KURALLARI

  Ben benzer bir üslup kullanmama rağmen onca küfürle beraber, aynı çocuksu tavırla karşılaşıp (seni forumdan nasıl attırıyorum) atılmıştım. Buradaki forumdaki işlerin yarısı birilerinin hatırına yapılır. Neyse konu detayına fazla girmeyeceğim, üslup yüzünden küfürbazın aynı kişi olduğunu düşündüm o kadar.
 5. Sütlü Kase

  Tanrı neden ahlaklı olsun?

  Tanrıyı var etmek istemek burada anahtar cümle. Çünkü tanrıyı mümkün kılmak isterseniz zaten kılarsınız. Mesela yukarıdaki kişinin örneği için, Tanrı aptal mı daha iyisini yapamaz mı ? Belki yapmıştır ? Belki olabilecek en düzensiz - kötü evreni, belki olabilecek en düzenli - mükemmel evreni ve bu ikisi arasında kalan tüm evrenleri aynı anda yaratmıştır. Bizde yuvarlak hesap 10 üzerinden 3 numara falanızdır. Sorun çözüldü... Dediğim gibi önemli olan tanrıyı var etmek istemek, sonrası kolay. Şimdi tanrıyı niye var etmek istiyorduk ki biz ? Bu fikre nereden kapıldık ? Önce bunun cevabı lazım...
 6. Sütlü Kase

  GPS

  Linkte olay gayet güzel açıklanmış. Işığın hareket edebilmek için bir maddeye veya bir şeye ihtiyacı olduğunu düşünmüşler ve buna esir demişler. Esirin bütün evreni dolduruğu ve maddenin bunun içinde yüzdüğü (suyun içinde gibi) aynı zamanda ışığın bu madde tabanında hareket ettiği var sayımını kanıtlamak için bir düzenek hazırlamışlar. (Kırmızı şekilde çizdiğim yollar birbirine eşitler.) Dünyada uzayda hareket ettiğine göre, esirin bir bağıl hızı olmalıdır. Arabayla hareket ederken rüzgarın yüzünüze çarpması gibi... Şekilde esirin yönü ok ile gösterilmiş Bu mantığı bir kenara alarak, düzenekteki kaynaktan bir ışık demeti yollamışlar... Eğer ışık iddia ettikleri gibi esir tabanında ilerliyorsa, esire dik ve paralel doğrultuda hareket eden fotonların hızları birbirinden farklı çıkmalı ve dolayısı ile bu fark tespit ekranına yansımalı. (örneğin fotonlardan biri geç gelmeli.) (eğer esir yoksa fotonlar eşit zamanda eşit yolu aldıkları için ekrana aynı anda düşerler.) Deney defalarca farklı şekillerde tekrarlanış ve sonuçta fotonlar hep ekrana aynı anda düşmüş böylece esir fikride rafa kaldırılmış. Olay bu. Ayrıca esirin varlığı özel görelilik ile kafa kafaya gelecek çelişir. Onuda ekleyeyim.
 7. Sütlü Kase

  GPS

  Deney konusunda ayrıntılı bilgim yok ancak kırmızı ile belirttiğim yerde bir sorun var gibi.
 8. Sütlü Kase

  GPS

  Evet farklı olabilir. Topacın kendisi için değil, ama topacın üzerinde olan birini ele alırsak farklı olacaktır. Elime bir kürek alıp kazmaya başlarsam geçen zamanda benim için farklı olacaktır. Aynı şekilde bir dağın tepesine çıkmakta aynı duruma sebep olur. Tabi ki bunlar ölçülemeyecek kadar küçük zaman genişlemeleri. (bu arada uydu ile dünyanın güneş etrafındaki hızları aslında aynı değil. Güneşi merkeze alırsan dünya ile uydu yukarıda attığım gif e benzer bir şekil oluşturur.)
 9. Sütlü Kase

  GPS

  Elinize ortası makul miktarda delik bir disk alın. Örneğin bir DVD. Deliğin bitiş noktasında herhangi bir yere kırmızı bir işaret, DVD nin bitiş noktasında herhangi bir yere sarı bir işaret koyun. DVD dönerken sarı nokta DVD nin çevresini yol alırken, kırmızı nokta deliğin çevresini yol alır. DVD bir tam tur döndüğünde her iki işaret içinde eşit zaman geçmiş ama sarı işaret çok daha fazla yol almıştır. Aynı zaman diliminde daha fazla yol alan sarı nokta daha hızlıdır. Uydularda da benzer bir durum söz konusudur. (kısaca uydunun dikey doğrultuda dünyaya olan izdüşümünün sabit kalabilmesi için, çizgisel hızının dünyadan büyük olması gerekmektedir.) Şekilde açısal hızlar eşitken çizgisel hızlar yarı çapla orantılı olarak farklıdır.
 10. Sütlü Kase

  Kadınların attığı iftiralar

  Zaten bu toplumda kadınlar konusunda dikkatli olmak gerekir, kalabalık bir ortam tamamen yalan olmasına karşın bu adam beni taciz etti diye bağıran bir kadının hedefi olursanız. Kimse olayın doğruluğuna bakmaz. Sizde kısa yoldan yoğun bakıma yollanırsınız. Eğer birde sosyal medyada biraz gücü olan biriyse bu kişi. Burnunuz 10 yıl boktan kurtulmaz. Çamur at, izi kalsın değil mi ?
 11. Sütlü Kase

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  O zaman kulağımıza söyle.... Güldürüyorsunuz insanı şöyle şeyler diyerek o oluyor. Ölümsüzlüğün kimyasal formülünü bulup şuraya yazsan, bırak burayı ciddiye almayı tamamını okumazlar bile.
 12. Sütlü Kase

  GPS

  Öyle deme, Einstein abartılmış balon bir bilim adamıdır aslında.
 13. Sütlü Kase

  VİCDAN SAHİPLERİNE SESLENİYORUM!!

  Peygamberin ve yakın yaverleri paralarla kadınları götürürken, sizinde sırtınızı sıvazlayıp ölünce senden iyisi yok heee mantığını kurmuştu. Nefismiş.... ne gülünç bir cahillik, hiç mi anlamazsınız ?
 14. Sütlü Kase

  Yavrularını yiyen canlılar ve tasarım

  Konu sahibi durumu anlayacak bir insan olsa uzun zaman önce anlardı. Şuan en iyi halde vereceği tepki "allah bir sebepten öyle yaratmış" olacaktır. Ayrıca balıkları hafife almayın, yavrularını başka bir balığa yaklaştığı için ağzına alıp akvaryumun diğer tarafına tüküren balığım vardı. Ne diğer balıkları yavrulara , nede yavruları diğer balıklara yaklaştırıyordu. Akvaryum 1/5 - 4/5 oranda bölünmüştü ve büyük olan taraf yavrularını koruyan balığın egemenliğindeydi.
 15. Sütlü Kase

  Demokrasi saçmalığı

  Askeri yönetim başa geçince senin dertlerini bir taraflarına takacaklar mı acaba ? ►Türk halkı... toplum devlet için vardır anlayışını bırakıp, devlet toplum için vardır anlayışını benimsediği an sefaletten kurtulacak. Ancak şuanın yanında geçmişimizi de ele alırsak bu biraz zor gibi. Bu arada yok canım Atatürk aslında uzaylıydı....
×