Jump to content

Sütlü Kase

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  20
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Sütlü Kase Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

51 profil görüntüleme
 1. Sütlü Kase

  ATEİST SORASA BÖYLE GÜZEL SORU SORAR.

  Bilim tanrı değildir, kutsal değildir, yanlışlanabilir değişebilir hatta yanlıştır diyoruz ama okuyana tabii. Hala felsefenin işini bilime yaptırma çabası içinde debelenip duruyorsunuz. Ortaya bir çelişki çıkıncada bak çelişki deyip tanrıyı işaret ediyorsunuz. Daha ne kadar basit yazmak gerek acaba ? Bilimsel metod(t) dediğin şey bir topu deliğe sokmak ve bunu genelleştirmek için yapılan bir dizi işlemden başka bir halt değildir. Genelleme dünyada çalışıyor ama ayda çalışmıyorsa ya işlemi çöpe atar yada ekleme yaparsın. Şu mavi olarak işaretlediğim cümleyi ilk okuduğumda verdiğim tepki '''ney? ney? neey?'' oldu açıkçası. Bak bunu yazan adam bunu da yazmış, '' görüneni izah etmeye görünen yetmez. Görünenin ötesine başvurmadan görüneni açıklayamayız. '' Dahada ileri gidersek. Mesajı alanı gerçekten tanımıyorsun karakterini nereden bileceksin ? Allah şirkin kökünü kazımış, şirk belini doğrultamamış ama bizi hesaba katmayı unutmuş sanırım. Okumaya devam ediyorum, ediyorum ama verecek bir cevap bulamıyorum, göremiyorum.... Yukarıda top dedik, genelleme dedik, şimdi onu burada kullanalım. Adamlar kütle çekimle ilgili bir dizi matematiksel işlem bulmuşlar. Bakmışlar bu işlemler aya insan göndermek, yörüngeye uydu yerleştirmek dahil her şeyde gayet güzel işliyor. O zaman biz bunu doğru kabul edelim demişler. Sonra adamın teki çıkmış bu işlemler sonucunda hesaplanan kütle çekim kuvveti galaksileri bir arada tutmaya yetmez demiş. Şimdi.... İşlemler gayet güzel çalışıyor ama ortada bir hatada var. O zaman bu galaksileri bir arada tutan ekstra bir kuvvet daha koyalım (olmalı) demişler. Adına da karanlık madde demişler. Fazla uzatmak istemiyorum ama inan hepsini yukarıdaki gibi yazarım. ►Şimdi sen çıkıp da bu adamların yaptığına hokkabazlık, teist gibi inanç sonucu ortaya çıkmış veri dersen rezil olursun. Hani nerede dogmatiklik ben niye göremiyorum ?? ►Haa, tabi bak bunu diyen allahın daha mantıklı değil mi ? http://i.hizliresim.com/ODL36A.jpg (üzerine tıklayarak yakınlaştırın.) Şu rüya işine de girmeden edemeyeceğim. ►istatistik diye bir şey vardır. Dünyada yaklaşık 7,5 milyar insan olduğu düşünülüyor, elbet birileri sevgili muhammedini rüyasında görmüştür. Şanslı kişilerden biride senmişsin demek ki. O gün, o konuda düşünmenin de buna etkisi büyüktür tabi ki. İnanır mısın bende peygamberinin pedofili olduğunu düşündüğüm bir gece uykuya daldıktan sonra, peygamberinin rüyamda bana gelip '' evet ben pedofiliyim '' dediğini bilirim. Hatta yukarıdan allahta kafa sallıyordu onaylar cinsten. Ne olacak şimdi ? Olumlu şeyleri kabul ederken olumsuz şeyleri kabul etmiyor muyuz ? Ne bilimsel ne mantıklı bir yaklaşım olur değil mi ? ►Benden bu kadar daha çok yazılır da cidden yazdıklarını çözümlemekte çok zorlanıyorum. Gerisini teflona paslayalım.
 2. Sütlü Kase

  DEĞİŞİM ZAMANI

  Foruma sahip çıkacak genç bırakılmadığı içindir belkide. Forumun yönetimi taraflılık ve haksızlıkla bu hale getirdi forumu. Ben defalarca tanık oldum. Daha önce yazıp çizdiğim olmuştu bu konuyu ama elbette üstü örtüldü. Forumu yönetecek genç nesli arıyorsunuz anlıyorum, ama önce o nesli hak etmeniz gerek ki siz hiç hak etmiyorsunuz. Kusura bakmayın. Yoksa forumların devri geçti falan hikaye bunlar, kafanızı kaldırıp şöyle bir sağa sola bakınıp ta forumun itibarını araştırsanız göreceksiniz niye bomboş olduğunu. Hoş güncel içeriklerden de anlaşılıyor ya..
 3. Sütlü Kase

  Ateistforumda üyeler neden bilim ve teknolojiye önem vermiyor?

  Bir buçuk gözlemdiğim kadarıyla iyi bir moderatör. Bir haksızlığına şahit olmadım. Ancak bunu bütün yöneticiler için söyleyemicem, ( işler nasıl yürüyor bilmem belki aynı admin hesabından birden çok kişi işlem yapıyordur.)şahit olduğum bir çok haksız ve taraflı olay oldu. Daha beterleride oldu Zaten forumun boş olmasının bir çok sebebinden biri de bu.
 4. Sütlü Kase

  Ateistforumda üyeler neden bilim ve teknolojiye önem vermiyor?

  Bilim forumuna yazacak adam mı kaldı forumda ?
 5. Sütlü Kase

  Bir soru

  Eğer eline bir top alıp onu bir ipe bağlayıp döndürmeye başlarsan ipte bir gerilme oluşur. Peki neden ? Çünkü merkez kaç kuvveti denilen hayali bir kuvvet (evet hesaplama kolaylığı için kullanılan hayali bir kuvvet) topun dışarı doğru savrulmasını ister ancak ipteki gerilme kuvveti buna engel olur. İşte zaten oda aradığımız gerilme kuvveti ve sebebi. Aynı şekilde yörüngede dönmekte olan uydularda da bir merkezkaç kuvveti mevcut bu kuvvet ile yer çekimi kuvvetini dengeleyebilirsen olduğun yerde asıl kalman mümkün olur. Peki bu kuvveti büyütmenin yolu nedir ? Tabi ki topu daha hızlı çevirmek yani, uyduların dönüş hızı arttırmak. ►Top güllesi, deneyine gelirsek eğer top atıldığı noktaya geri gelmeyi başarabilmiş ise bu durumda yer çekimi kuvveti ile merkezkaç kuvveti dengededir . Artık topu dünyaya düşürecek bir kuvvet yok. (topun yatay hızından kaynaklı merkezcil kuvvet sebebiyle) Bu durumda da top sürekli dönmeye devam edecek (sürtünmeden kaynaklı yavaşlama ihmal edilmiştir.) Eğer istersen matematiğine de girebiliriz. edit: yazım hataları.
 6. Sütlü Kase

  Bir soru

  Genel görelilik ile gidecek olursak, Kütleler etraflarını bulunan uzayı kendi üstlerine doğru eğerler Yörüngedeki her bir uydu aslında düz bir rota izlemektedir. Sadece izledikleri düz rota her an dünyaya doğru eğilmektedir sahip oldukları hız sayesinde de dünyaya asla düşemez - ıskalarlar. Yani aslında uydular dünyaya asla düşemedikleri bir serbest düşüş durumundalar. Bu sadece uydular değil, dünya diğer gezegenler vs. içinde geçerli. ►simple rocket diye bir oyun vardı androidde de olucak. Oyunda bir roket yapıp 5 dk oynarsan mantığı anlayabilirsin, basitleşmiş haliyle tabi.
 7. Sütlü Kase

  21 yaşında ve hiç sevgilisi olmamış olmak

  Gerçekten mi ? yalanları savunmuyorum, hiç dikkat etmedim o senin işin haklısındır ama konuya sen malsın diye başlayan adama uyarı yokta, bu adama mı var ? Değişim zamanı ha ...
 8. Sütlü Kase

  ATEİST SORASA BÖYLE GÜZEL SORU SORAR.

  Kimse kendini evrenin geri kalanından farklı görmüyor. Bilim de fazla abartılıyor, bilim tanrı değildir. Bilim insan uydurması bir şeydir. Bir şeyleri daha kolay yapmanın yolunu bulmaktır. Başka bir açıdan geleceği kontrol etmeye çalışmaktır. İnsan algısına göre bir şeyleri anlamlandırmak ve onu kendi lehine kullanmaktır. İyi çalışması şuana kadar bulunan şeylerin doğru olduğunu göstermez. Bildiğimiz her şey, gerçek doğru ile (varsa) tamamen çelişiyor olabilir. ►Örneğin kinematik formüllerin tamamı yanlıştır. Ancak düşük hızlarda bu yanlış o kadar küçüktür ki yapmaya çalıştığımız şeylere bir engel oluşturmaz. Tüm bilimde sonucu etkilemediği için ihmal edilen şeyler vardır olmak zorunda. Peki bu onları yanlış mı yapıyor ? Evet ! Kullanmamızı engel mi ? Hayır. Haliyle benlik algısındaki tartışmayla, bilimi kullanmanın zerre alakası yok. Yanlış veya doğru, deneyde iyi çalışıyorsa problem yok demektir. ►Elbette şuan bir şey yoktan var edilemez ve vardan da yok edilemez olarak kabul ediliyor. Bu değişebilir hatta belki değişmiştir bile. Değişmemiş olduğunu var sayarsak, benliğin bu yargıya dayanarak yok olmayacağını iddia etmek biraz gülünç kaçar. Benlik maddenin kendisi gibi değilde etkileşiminin bir sonucudur. Yani özel şartlar altında var olduğu söylenebilir. Madde yok olmasa da değişir. Bu değişiminde özel şartları ortadan kaldıracağını düşünmek zor değil.
 9. Sütlü Kase

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  Madem anlaması güç bir şey değil, anlatta bizde anlayalım. Ölmek eylemi belirtiyor ne olduğunu belirtmiyor.
 10. Sütlü Kase

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  Aslında ölüm anlaması güç bir şey, böyle zor sorulara cevap verirken her zaman önce tanımlarını yaparım. Bir şeyin ölmesi için önce canlı olması gerekir. Peki canlı dediğimiz şey nedir ? Aklınıza gelen en basit canlı ile bir taş arasındaki fark sizinle o canlı arasındaki farktan daha mı fazladır ? Canlılık nerede başlıyor sınırları neler ? Canlılığın tam tanımını yapamadan ölümü tanımlamaya çalışıyoruz. Belki işe ortadan dalıp ölümün bilincin yok olması olarak düşünebiliriz ama o zamanda bilinç nedir diye sormamız gerekir. Bilinci oluşturan şeyin beyin, beyninde elektrik sinyallerinden oluşan bir karmaşa olduğunu biliyoruz. Bu durumda bilinç bir karmaşanın sonucu mu ? Ama karmaşıklığı oluşturan basit parçalar tek başlarına ölüler. Ayrıca canlı diye tanımladığımız şeyi de oluşturan parçalar ölüler. Tüm bu soruların içinden çıkmanın kolay bir yolu var aslında. Canlı diye bir şeyin olmaması. Bunu biz uydurduk. Eğer yaşam yoksa ölümde yoktur. Yaşam ile ölüm ayrımı bir şişeyle kalem ayrımı gibidir. Yeterince uzaktan, yeterince yakından veya yeterince doğru yerden bakarsanız kalemde şişede aynı şeydir. Anlayabilmek, bahsedebilmek, ayırabilmek için kendimize yöntemler üretiyoruz. Ölmek bir tahtanın yanması sonucu bir daha yanamayacak duruma gelmesi gibi, sadece tahta bir daha yanamamaktan korkmuyor, hoş korkuyu da biz ürettik belkide tahta kendine korku yerine başka bir his üretmiştir. ►Her şeye rağmen eğer seçme şansım olsaydı hiç doğmamış olmamayı seçerdim, var olmadan nasıl seçim yapacaksam artık.. orası da öyle havada kalsın.
 11. Sütlü Kase

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Tam olarak o açıdan göremiyorum, olası bir savaş senaryosunda.. günümüzde ülkenin köleleştirilmesi ve insanlarının özgürlüklerini elinden alınması pek muhtemel gözükmüyor. Bir açıdan öyle bile olsa bu durumdan kaçıp kurtulabilen insanlar olacaktır. Yani hayatım mı ? Yoksa gezegenin başka bir yerinde kesin olarak özgür yaşamaya devam etmek mi ? Cevap elbette burayı terk etmek olacaktır. Belki buna ağır tabirle yaralamak adına kaçmakta diyebilirsiniz. Doğrudur. Ama olay kaçınılmaz olarak, ya özgürlüğün için savaşır kaybedebilir ölürsün, yada yaşar ama özgürlüğünden olursun durumuna gelirse. Üçüncü bir seçenek asla yok ise, o zaman kalıp savaşılır elbet. ►Şimdi neden göremiyorum dediğime gelelim, koyu ve altı çizili yazdığım yer bir kesinlik belirtiyor. Peki ya kesin değilde %80 ihtimalle olsaydı. Acaba o zamanda kaçar mıydım ? Peki şavaşırsam kazanma şansım ne kadar ? Görüldüğü gibi hiç bir şey yeterince siyah ve beyaz değil. Buradan oturup da içinde bulunmadığımız ve olasılığını göremediğimiz şartlar için yorum yapmak çok zor. Ancak ak ve kara kesinse yorum yapabilirsin. Bizde öyle yaptık. Gerçekte böyle olmaz. Hatta öyle ki her zaman en makul karar bile verilmez. Biz her zaman mantıklı olanı yapan canlılar değiliz.
 12. Sütlü Kase

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Bu makul bir düşünce olsa da derinlemesine incelediğimizde kabul edilebilir durmuyor. Korunmak istenen şeyin korunup korunmayacağına karar veren şey, koruyan kişinin ona verdiği değerle ilgilidir. örneğin 10 liranız olsaydı onu 20 lira yapmak için tamamını riske edebilirdiniz. Çünkü 10 lira gözden çıkarılabilecek bir rakam olabilir. Ancak para 10 lira değilde 1 milyon lira olsaydı onu 2 milyon yapmak için hepsini riske atmazdınız. ►Olayı savaşa benzetirsek, kişinin ülkesini korumak için hayatını riske etmesi gözden çıkarılabilir bir şey midir ? Dememiz gerekir. Bunun cevabı da, kişinin o ülkede başka yerde elde edemeyeceği maddi şeylere sahip olmasından tutun manevi değerlerine kadar sayılamayacak çok şeyin bileşkesinden doğar. Çok felsefe yaptık, sadede gelirsem benim için yukarıdaki sorunun cevabı hayır oluyor. Burada hayatı riske edecek kadar korumaya değer bir şey yok. Yinede kişiden kişiye değişir elbette.
 13. Sütlü Kase

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Şehit mi ? Şehit allah yolunda, allah adına cihat edipte bu yolda ölene denir. Bizim askerlerimiz vatanı için ölüyor, allah için değil. Yani aslında hiç bir askerimiz şehit olmuyor. Zaten diğer islam ülkelerine de bakarsanız askerlerimizi şehit olarak görmediklerini de fark edersiniz. Kendi kitaplarından bir kaç örnek, ►Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz sezemezsiniz. ► Eğer Allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, Allah'ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır. ►Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar. ►Allah yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince, elbette Allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Çünkü Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır. ►Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaştır! ►Savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman hemen boyunlarını vurun. Nihayet onlara üstün geldiğiniz zaman bağı sıkı bağlayıp esir alın. Sonra harp ağırlıklarını atıp, savaş bitince de onları ya karşılıksız olarak, ya da fidye ile salıverin. Allah'ın emri budur. Eğer Allah dileseydi onlardan başka türlü de intikam alırdı. Fakat böyle olması sizi birbirinizle denemek içindir. Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların amellerini asla boşa çıkarmaz. ..... Örnekler çoğaltılabilir.
 14. Sütlü Kase

  DEĞİŞİM ZAMANI

  Bu soru işareti kullanımını nerede görsem tanırım. Sen şimdi a-teist mi oldun ???
 15. Sütlü Kase

  Siz Çoluk Çocuk musunuz ?

  Hoş gözüksün diye yazılmış alakasız cümleler. Ortada odaklanacak bir sonuç yok. Senin kendini okuyuculara rezil etmen var. Yüzsüzlüğünü anlayamıyorum bile. Ayrıca mat etmek için veziri vermen şart değil. Ancak mat edilebiliyorsa veziri vermek mantıklıdır. Biraz düşünerek yaz en azından.
×