Jump to content

Sütlü Kase

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  727
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Sütlü Kase Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.496 profil görüntüleme
 1. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet bütün olay burada. Rahata erdiğimize göre yeni problemler türetebiliriz.
 2. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Linkte cevap buna benzer olarak bu yazılmış zaten. Spoiler içerikli bir şey yok Aksini iddia eden kişilerde ortaya somut bir şey koyamamış. Onu burada biz yapmaya çalışıyoruz şuan.
 3. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Kafam karışıktı ama bu verdiğin örnekler bana bir şeyi fark ettirdi. Kız-erkek ve erkek-kız sıralamasının neden aynı olduğunun gerçeğini... (sadece hissel olarak fark ediyordum) A - B - C - D örneklerinde hangi çocuğun büyük olduğunu (önce kimin doğduğunu) biliyorduk. Aynı şekilde benim verdiğim kurgusal ailemizde de farkında olmasakta bu bilgi içeriden verilmişti. Doğal olarak sıralama önemli hale geldi. Çünkü sıralama ile ilgili bilgimiz vardı. İlk çocuk erkek kesin. doğal olarak kız-kız seçeneği ve kız-erkek seçeneği baştan eleniyor geriye kalan seçenekler erkek-kız ve erkek - erkek oluyor. Bu durumda %50 istediğimiz sonuç. Ancak E1 ve E2 örneklerinde geriye dönük bir hesap yapılıyor ve aslında önce hangi çocuğun doğduğu ile ilgilenilmiyor. Şimdi seçeneklere bakalım erkek - erkek kız- erkek erkek - kız kız - kız Şimdi eğer doğum sırası ve zamanlama ile ilgilenmiyorsak erkek - kız ile kız - erkek aynı şey olmaldır. Zira bu sıralama aslında zaman belirtiyor olmalı.... eğer zaman belirtmiyorsa ne belirtiyor olabilir ki ?? (matematiksel olarak neden bu şekilde sıralı yazdık) Bu ikisini birbirinden ayırmamız için bir sebep yok ortada. A B C D için vardı. Özetle demek istediğim şey geriye dönük olasılık hesabı için aşağıdaki yazım yanlıştır bir sıralama yapılmamalıdır. Bu durumda gelecekteki bir noktadan kimin önce doğduğu ile ilgilenmeden olasılık havuzumuza bakarsak ortada 3 seçenek vardır. Bir ailenin ya 2 erkek, ya 2 kız, yada 1 kız 1 erkek çocuğu olabilir. çocuklardan birinin erkek olduğu varsayılırsa kalan çocuk kız yada erkek olabilir. %50 %50 Edit:: hala bir şey boşluktaymış gibi geliyor. Yinede eminim geriye dönük olasılık havuzumuzda bu soru için erkek - kız ve kız-erkek ayrımı yapılmamalı bunu yapmak için bir sebep yok ortada. Hiç zamandan bahsetmedik ki..
 4. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Konuya şimdi baktım ekşi sözlükte falan benzeri açılmış. Hesabın doğru olduğunu varsaysam bile kafam şöyle bir kurguya takıldı. ► Kurgumuzda tek çocuğa sahip bir ailemiz olsun. Bu çocuğun erkek olduğu da biliniyor olsun. Şimdi 2. doğacak olan çocuk, bir kutuya doğurulacak olsun ve cinsiyeti hiç bir şekilde bilinmiyor olsun. Dışarıdan bir insan getirip kutudaki çocuğun kız - erkek olma olasılığını sorarsak, %50 - %50 denecektir. Zaten öyledir de. Peki bu çocuk doğduktan sonra ve artık kurgusal ailemiz 2 çocuğa sahip olduktan sonra nasıl oluyor da geriye dönük olasılık hesabında kız olma olasılığı artık 2/3 bulunabiliyor ? Edit link : https://eksisozluk.com/kardesin-biri-erkekse-digerinin-kiz-olma-ihtimali--5759071?p=1
 5. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  kız - erkek ile erkek - kız aynı şeyi ifade ediyor İkisinden neden farklı olasılık olarak bahsediyoruz ? Doğal olarak 3 seçenek olmalı. Erkek - erkek Erkek - kız (kız - erkek) Kız - kız kız kız olamaz dedik. %50 %50 kalır.
 6. Sütlü Kase

  Cennete gitsin diye çocuğunu öldüren anne ????

  Fedakâr annedir. Hatta kesin cehenneme gidecek tiplere çocukları toplu olarak öldürtmek gerek. Sonsuz yaşam ve cennetin yanında 60 70 yılı kim ne yapsın. Zira ben olsam hiç demezdim siz beni niye öldürdünüz diye. Ancak teşekkür etmek gerekir. Müslümanlar böyle tutarsız işte
 7. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Pratik olarak %50 %50 dir ama Y kromozomu daha hafif olduğu için erkek doğma şansı daha fazla denir.
 8. Yahu be insan, bilimi reddetmek gibi saçma sapan bir cümle kuruyorsun birde üstüne düşüncelerimi söylüyorum diye savunma yapıyorsun. Bilimi reddetmek nedir bana bir açıklasana ? Bilim katı - sıvı gibi bir şeydir, reddedilebilecek bir şey değildir. Bilim içinde bir sürü şey barındırır... Matematiği mi reddediyorsun ? Matematik yanlıştır mı bir boka yaramaz mı diyorsun ? Fiziği mi reddediyorsun yazdığın bilgisayarı-telefonu üretip önüne koyan şeyi nasıl reddediyorsun ? Hani tanrıda değil bu önünde duruyor işte, fiziğe yanlış demek, doğruluğunu sorgulamak önünde duran şeyin üretilemeyeceğini söylemektir. Sen orada koltuğa götünü yayıp, göbeğini kaşırken ben bilime inanmıyorum yeaaa diye zevzek zevzek konuşurken saygı duyulmak istiyorsun sanırım ? Hani sadece desen ki ben tıp bilimine inanmıyorum falan. En azından ne dediğini biliyor diyeceğim. Ona da geleyim, her şeye bir kenara at senin inanmadığın tıbbın ürettiği antibiyotiğin kurtardığı hayat sayısını bulup buraya yazsak onu okumaya matematik bilgin yetmez. Taş devrinde daha az hasta olunuyormuş..... Antibiyotik olmadan kolunu çizsen enfeksiyondan öleceksin ama bunu bilecek bilgin yok işte.. Tıbbın ne olduğunu ne yaptığını bilmeden salla babam salla oturduğun yerden sallamak güzel, ama laf yiyince mağduru oyna sen.
 9. Tabii, hatta yukarıda uzun uzun zırvalayan muhtemelen çoğu kişinin yazılarının yarısında ne diyor bu arap sevicisi diye okumaktan vazgeçtiği adam gibi tehlikeli sınıfına sokulabilirsin. İnsanları yanlış yönlendiriyorsun çünkü.
 10. Evet yanlışsın, bu siteye gelip üst perdeden zırvalayan az sayıda insandansın. Hatta o kadar yanlışın ki doğruyu öğrenemezsin.
 11. Sütlü Kase

  365 Gün Uydurma Mucizesi

  Neyse ki bu başlıktaki son tartışmalar "insanın üstünde ki yük" ile ilgili. Tabii sen yükü ibadet olarak algıladığın için bu eksik ve gereksiz açıklaman da çöp oluyor. Yinede insan merak ediyor coğrafya farkı yüzünden bir kişi her türlü ibadetten muaf olurken bir başkası her şeye farz kaldığı zaman bu iki durumu nasıl adaletli kılacağız ? Muaf olan elemanı cezalandırsak coğrafya onun suçu olmadığı için doğru olmaz. ikisine de eşit davransak hayatının belli bir yüzdesini ibadete harcamış eleman benim başım kel miydi ? Hayatımdan vakit harcadım nasıl eşit oluruz diyecek. Birine az birine çok ödüllü davransak, muaf kalan eleman beni de öyle test etseydin, elimde olmayan sebeplerden çok ödülden yoksun kaldım diyecek. Denecekte denecek...... Sizin allah bu işlerde biraz acemi galiba ? Sana zahmet allahını bana savunup onu bu çıkmaz işten çıkartmaya çalışabilir misin ?
 12. Sütlü Kase

  Bu nasıl bir hastalıktır?

  Şu adam her günn deli zırvası şeyler paylaşmaktan yılmadı hatta bunlardan bir dağ yaptı. Şimdi de hastalıkla uğraşan bir adamı yanlış yönlendirme derdinde. Belki çaresiz kaldığı için bu zırva makinasının söylediklerine kapılacak. Yazık..
 13. Tamam Muharrem İnce diyelim ki Erdoğan yandaşı oldu. Peki bunu yapmasındaki motivasyonu ne bu adamın ? Bundan elde edeceği kâr ne olacak ? Bana para demeyin ortada muhalif vekil kalmazdı.
 14. Sütlü Kase

  Muhalif bütün forumlar terk edildi

  Ekşi sözlük genel olarak muhalif yazılıp çizilen bir yer. Pekte boşalmış sayılmaz. Hatta orası da artık forumdan sayılır.
 15. Sütlü Kase

  Neden sonuç ilişkisi inançtır.

  Yarı cahillerin sık düştüğü hata matematiği ,fiziği, kimyayı.... kısaca tüm bilimi ilahlaştırmasıdır. Neden sonuç dediğimiz olgu fiziksel bir yaklaşımdan doğar, tamamen gözlemseldir. Bardağı masadan iterseniz düşer. Aksiyle hiç karşılaşmadığımız için bunu bir neden sonuç ikilemine oturturuz. Öte yandan bardağı asıl düşüren kütleçekimdir. Ancak hiç bir zaman kütleçekiminin, her seferinde o bardağı düşüreceğini ispat edemezseniz. Bardağın her seferinde düşeceğini söylemek bir yaklaşımdır. Sizin bu işi genelleştirmenize müsade eder. Genelleştirmeler de üretimi sağlar. Özünde bardağın her seferinde düşeceğini söylemek, hesaba katılmasına gerek olmayacak bir durumda sürtünme kuvvettini yok saymak gibidir. Bilim ilah değildir. Her açıdan hatalıdır, ancak bu bir araba üretmeye engel değildir. O yüzden kullanmaya devam ediyoruz. Gerçeğe karşılığı olmayan bilimin bir değeri yoktur.
×
×
 • Yeni Oluştur...