Jump to content

Sütlü Kase

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  645
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Sütlü Kase Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.005 profil görüntüleme
 1. Sütlü Kase

  Bir sistemi inceliyoruz.

  Hiç kolay bir işlem değil. Tek başına dinamik veya statik sorusu değil bu. İşin içine çok fazla şey giriyor ve eksik bilgileri hatırlamam gerek. O yüzden zaman alacak. Ancak şunu söyleyeyim tüm sistemde etkili olan bir şey var. O da yer çekimi ivmesi. Bu sistemi uzaya çıkarıp, diğer bir değişle bütün formüllerden g yi silersen sistemin dönmeyeceği açık olur. Ancak g bu noktada her şeyin içinde var haliyle bütün sistemi 2 ile 3 ile genişletmeye benziyor. Buda dönmeyen bir şeyi döndürür hale getiremez en azından sağduyum bunu işaret ediyor. Hani ortada g nin 2. 3. .... derece bir fonksiyonu da yok ki. **
 2. Sütlü Kase

  Bir sistemi inceliyoruz.

  Aslında önemliydi. Şimdi kutuların açılıp açılmaması gerektiğine bakmak gerekiyor.
 3. Sütlü Kase

  Bir sistemi inceliyoruz.

  Hafif olanlar açıldığı zaman sistem yüzer konuma gelemiyor. Kapalı kutuyu tek başına suya attığımda, ağırlık kuvveti (3010.9,81 = 29528N) ve kaldırma kuvveti (1.977.9.81 = 9780N) Batar. Açık kutu hacim 2 katına çıktı, başka değişen bir şey yok. 2.977.9.81 = 19560N Batar. 3 katta yetmiyor hacmin 4 katına çıkması gerek.
 4. Sütlü Kase

  Saf enerji bozunur mu?

  Bende şunu sorayım o zaman. Enerjinin bozunması ne demektir ?
 5. Sütlü Kase

  Ölüm Yok Oluştur

  Öyle mi oluyor ? Açıklaması biraz güç, farklı hayatları yaşayan aynı kişi olsak bile. Aslında bu bizi, bizim için farklı kişiler yapar. Doğal olarak ölende biz olduğumuza göre ve aynı anılarla bir daha asla var olamayacağımıza göre. Kesin olarak geri gelemeyecek şekilde ölmüş oluyoruz. Özünde hepimiz aynı kişiyiz demek yerine aynı kişi olma potansiyeline sahibiz desek daha doğru sanırım. 3. farklı bir bakış açısına göre hepimiz farklı anıları olan aynı kişi olabiliriz belki ama bizim için hepimiz farklıyız.
 6. Sütlü Kase

  Ölüm Yok Oluştur

  Ama aynı kişi olarak geri gelmediğimizi kesin olarak biliyoruz. Belirtmeliyim ki sen aslında anılardan oluşuyorsun. Şu dakika içinde tüm hafızanı geri getirilemeyecek şekilde kaybetmiş olsaydın aslında ölmüş olurdun. Kendini kendin olarak tanımladığın her özelliğin geçmiş deneyimlerinin bir harmanı olarak ortaya çıktı. ►Aslında 2 insanı birbirinden ayıran şey de tamamen deneyimleridir. Beni tamamen silip seni benim üzerime olduğu gibi kopyalarsak, senden ne farkım kalır ? Aynı kişi oluruz. Belkide bu gezegen üzerindeki herkes aslında aynı kişidir.
 7. Sütlü Kase

  Sonsuzluğun sonsuzluğu!

  Sonsuz yoktur, sonsuza giden şeylere vardır. Bazı şeyler başka bazı şeylerden daha hızlı sonsuza gidebilir. ( Büyüyebilir)
 8. Sütlü Kase

  Duyuru.

  Ne desem bilemedim Yaşlanınca para istersin ama demek geldi içimden sadece, gerisine bir şey yazmıyorum....
 9. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Bu akşam kaçtı aslında, ama söz veriyorum yarınki 10 dakika sürecek merasime* katılacağım.
 10. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Üstüme bir şey mi alınmalıyım ?
 11. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Ne yazık ki deney konusunda bilgim yok. Nasıl çıkarım yaptıklarını bilmiyorum.
 12. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  compton olayı ile ilgili bir görsel paylaştığını hatırlıyorum. Sanırım sorunu tam anlayamıyoruz
 13. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Sönümleme olayı kolay anlaşılması için bir benzetme. Aynı şeyi ışık ile değilde bir havuzda su dalgası ile yaparsan da benzer bir görüntü elde edersin. Uygun bir video bulmam biraz zaman aldı ama şu videoya bak suyla yapılan deney...
 14. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Fotonlar gönderiliyor. Tanecik olarak geçmiyorlar, zaten sıkıntı orada. Dalga olarak ölçüyorlar. Tek kaynaktan gelen dalgalar 2 farklı yarıktan geçiyor, ve artık 2 farklı kaynaktan yayılıyormuş gibi görünüyor. Yayılan 2 farklı dalga bir gözlem bölgesinde çakışıyorlar. Oluşan çakışma bir sönümlenme ve bir güçlenmeye sebep oluyor. (aynı telde bir üstten bir alttan eş şiddette dalga yolladığını düşün tam kesiştikleri anda birbirlerini yutmuş olurlar.) Ancak yarıklara tek bir kaynaktan bir toz yığını (parçacık) püskürtürsen böyle olmaz değil mi ?
 15. Sütlü Kase

  Elektronları gözlemlemek

  Elinde 5 kilo saf demir var. Ayrıca 1 demir atomunun kütlesini* de biliyorsun. 5 kilo demirde ne kadar demir atomu vardır ?
×
×
 • Yeni Oluştur...