Jump to content

isabettin

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  493
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

isabettin Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

928 profil görüntüleme
 1. Tanrı veya tanrılar var mıdır?

  İnşa: Vardan yaratma İbda: Yoktan yaratma "Her vardan yaratma bir yoktan yaratmadır, fakat her yoktan yaratma bir vardan yaratma değildir," diyorsun yani. "Her vardan yaratma bir yoktan yaratmadır, fakat hiçbir yoktan yaratma bir vardan yaratma değildir," demen gerekirdi, ama bizi eşek zannettiğin için böyle şeylere dikkat ederek bile yazmaya gerek duymuyorsun sen. Biraz felsefe yapmaya çalışırken teneke olduğunu tekrar belli eden açıklar vermişsin. Sen önce formülasyonlarını doğru kurmayı öğren, sonra burayı meşgul et. Teneke CC.
 2. Tanrı veya tanrılar var mıdır?

  Ruhun yoktan yaratıldığından emin değilsin yani. O zaman yoktan yaratılanlara örnek olarak niye ruhu veriyorsun? Başka örnek mi yoktu? Teneke herif. Daha dinini bilmiyorsun. Sıkıştırınca da çark ediyorsun. Git adam gibi öğren öyle gel.
 3. Tanrı veya tanrılar var mıdır?

  Ruhun yoktan yaratıldığı nerede yazıyor?
 4. Tanrı veya tanrılar var mıdır?

  Bebeğin risksiz ve kaskosu baştan ödenerek cennete girmesi ile benim imtihana tabi tutularak girmem açıkça imtihan eşitsizliğidir. Laf cambazlıkları bu açık gerçeğin üstünü bir santim bile örtemez. Kaldı ki, senin verdiğin yanıtlar benim sorduğum soruyla doğrudan ilgili değil. Ben sana, senin bu açıklamalarını neden o ölen bebek değil de ben dinlemekteyim diye soruyorum, sen bana şandan şereften bahsediyorsun. İmtihandan geçerek cennete girmek daha şerefliyse, neden o bebeğe de büyüyüp, reşit yaşa gelip, "şerefli" bir şekilde cennete girme şansı verilmiyor? İmtihansız cennete konmak mümkünse imtihana sokulan bana, imtihanlı cennete girmek daha şerefli ise imtihanda kendini kanıtlama şansı verilmeyen bebeğe haksızlık yapılmış oluyor. Seni bu konuları mantıklı bir şekilde düşünmeye, "eğer böyle bir yaratan varsa bile, adaletsizdir, kuralları kabul edilemez" diye benimle birlikte haykırmaya çağırıyorum. O kitabı biz insanlar yazdık, o kadar abartma. Batılı bırak, yüzünü akla ve gerçeğe dön.
 5. Tanrı veya tanrılar var mıdır?

  Tamamen de yoktan yaratmıyor yani orda demagoji yapmayalım şimdi. Yaratmak her zaman tamamen yoktan var etmek anlamına geliyor olsa, o zaman "Biz insanı kan pıhtısından yarattık" lafı ne oluyor? Daha bir çok örnek var. Adem'i bile yoktan değil, çamurdan yarattım diyor. Demek ki yaratma her zaman yoktan var etme anlamına gelmiyor. Gelseydi bile farketmezdi, yoktan var edilmiş bir tane elma gören var mı? Benim için ölçü budur. Bir yıldızın yoktan oluştuğunu rapor eden bir tane bilimsel yayın var mı? Ya da evrenin yoktan oluştuğunu bildiren bir bilimsel yayın var mı? Ne var? Senin inançların var. Bu yeterli değil.
 6. Tanrı Neden Sınar?

  Bebek neden sınava tabi tutulmuyor? O kadar insan sınavda ter dökerken, bebeğin direk cennete gitmesi haksızlık değil mi?
 7. Öğrendikçe değişiyorum

  Tümce bitimlerinde noktadan sonra boşluk bırak tağut deyyus.
 8. Öğrendikçe değişiyorum

  Dini insanlar yaptı, insanlar yaptıkları şeyi yeni şekillere sokabilir, buna engel yok. Günümüzde de insanlar şekillendirmeye devam ediyor, din değişiyor. Bizim düsturumuz budur. Biz o kitabı insanların yazdığını biliyor muyuz, biliyoruz. Sen, bu çağda bunu anlamayacak kadar tağut musun, tağutsun. Gerçek karşısında saygısız, insanlara yalan söyleyen bir tağutsun, insanlığın öz birikiminin ürünleri olan din, kültür, hukuk gibi mefhumları sanki insanlar arasındaki ilişkilerin eseri değil de var olduğu sanılan bazı göksel güçlerin mucize işletim sistemi gibi göstermeye çalıştığın için de, münafıksın, gerçekten doğru yaptığını sanarak yapıyorsan, kafirsin. Hele hele, "gerçek İslam" diye bir şeyi ancak gerçek bir geri zekalı düşünebilir ki ona hiç girmiyorum. Benim için senin neye müslüman dediğinin hiçbir önemi yok, benim ölçütüm nasıl insanlar oldukları. Kendine müslüman diyorsa, müslümandır, senin müslümanlık algınla bağdaşıp bağdaşmaması beni zerre ilgilendirmez. Senin müslümanlık algına sokarım. İşitçi götveren. Senin müslümanlık standartların çerçevesinde ele alma zorunluluğu yok İslam'ı. İslam da insanlığın öz ürünüdür, birikimlerinin yansımasıdır, bizim de İslam üzerinde söz hakkımız vardır. Sözümüz muteberdir. Düsturumuz bu cihet üzeredir. Kuran'ı da biz yazdık, İncil'i de. Sana mı soracaz lan siktiğimin vahhabisi. Noel de bizim lan. Yeni yılını kutlarım.
 9. Öğrendikçe değişiyorum

  Evet, miras yoluyla geçiyor, bunu kendine itiraf edemedin mi daha ahmak? Sana direk vahiy mi geldi? Küçükken beynin yıkana yıkana İslami badeleme geçirdin, müslüman oldun. Hala da bunun böyle olduğunu idrakten uzak duruyorsun. Bir de o din kitaplarında anlatılanları, telkinleri gerçek sanıyorsun. Asıl sen tağutsun, batılsın. Gerçeğe saygı duymayan, dogmasına gönüllü zincirli herkes tağuttur, asıl tağut olan dinlerdir. Kendini bir bok sanma müslüman, her tarafınızdan beyinsizlik akıyor. Devletlerin payı da şart tabbi. O diyanetin milyarları yerine finansman o %10 dediğin has müslüman cemaatte olsa, kaç cami olurdu memlekette borazanınızı öttürebileceğiniz, sen hesap et. Allahın inayetiyle (!) değil, parayla ayakta duruyorsunuz. Ve devletin finansmanında himayesinde, yönlendirmesinde tabii.
 10. Öğrendikçe değişiyorum

  http://evrimagaci.org/ 'tan çok şey öğrenirsin. Sataşanlara cevap yetiştirecek hale gelmene bile yetecektir. Çok önemli bir taktik tavsiye: Evrimi anlama sürecin dini benimseme süreci gibi olmasın. Baştan kendini inanmaya zorlayarak okuma kaynakları. Şunu biliyorsun ki, etrafta olup biten her şey madde ve enerji alışverişinden ibaret. Onu bildikten sonra, insan vücuduna olan aşkınla arana hiçbir Transilvanyalı giremez.
 11. Babamı kaybetmek üzereyiz

  Geçmiş olsun. Üzüldüm. Umarım babanın yanında yeterince bulunabiliyorsundur.
 12. Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

  Galiba burada şu tespitin altını tekrar çizmek lazım: alevilerin sünniye kız vermekten kaçınmakta oluşlarında sünnilerin alevilere karşı genel olarak tarihi tutum ve davranışları çok etkili. Dindar olmayan alevilerde bile bu refleks yaşıyorsa, bunun nedeni "sünnilerle inanç konusunda anlaşmazlık" olamaz, pratik hayata dönük endişeler olabilir altında. Bu da dini bir yobazlık değildir. Oysa, bundan farklı olarak, beni ateistim diye aleviden saymayan herhangi bir diğer alevi dini bir yobazlık sergilemektedir (ben somut karşılaşmada onun ağzına sıçar, özür dileyecek hale getiririm onu, o ayrı konu tabii. Kitabını sikerim adamın). Her şeyi inanç farklılığı ile açıklayamayız. Hele, alevi sünni farkını Ali taraftarı olmak - Ebubekirci olmak olarak açıklamaya çalışanlar (bana radikal islamcı diyen ilahiyatçıların dümen suyuna girmiş Mega Ateist gibi) güldürüyor aklıma geldikçe.
 13. Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

  Ben de tekrar ediyorum: Değilsin. Ayrıca, aydın bir insanım diyorsan, şöyle bir sorumluluğun da var: Sol platformlarda aleviciliğin suyunun çıkarıldığını, alevi kökenli olmayan sol görüşlülerin bazen yalnızlaştırıldığını usanmadan yüzlerine söylemek. Çok aktif bir siyasi hayatım olduğu söylenemez, ama öyle tiplere denk geldiğimde ben çizgiyi çekiyorum. Evet olay bu işte, iş kızda biter. Kız istedikten sonra kimse durduramazdı. O da aşkına sahip çıksaydı.
 14. Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

  Tüccarca düşünmüşler. Peki şuna ne diyorsun? Ateistim diye beni aleviden saymayan aleviler var. Sanırım beni aleviden sayanlar, o da katliamdan katliama olmak üzere, yalnızca radikal islamcılar oluyor. Ben de yalnızım senin gibi astanistan kardeş. Kapıma çarpı işareti koymaya hazır islamcılar ve alevi mafyası diyen sen olmasanız, alevi olduğum bile belli olmayacak. Maraş Afşin'de cereyan eden olayın mezhep meselesi yüzünden olduğu kuşkulu. İstanbul'da 90'larda olan olayın da aynı şekilde. Mezhep meselesi boyutu cinayetlerde ne kadar etkiliydi, bunu bilmeden yazman isabetsiz olmuş. Ilımlı sünnilerle mafyatik ilişki mi? Neler diyorsun sevgili astanistan?
 15. Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

  Eveet. Bu noktada bir anket yapsak yerinde olacak. İsabettin kimdir? a) Ateisttir b) Alevi mafyasıdır c) Radikal islamcıdır Oylarınızı bekliyorum. Sonuca göre kendim hakkında gerekeni yapacağım.
×