Jump to content

ATATÜRK'ÜN DİN HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

Recommended Posts

Bahsini ettiğim konuda her toplumun farklı olduğunu anlatmak isterken değindiğim Türklerle ilgili kısım Türk tarihini okumuş, Türk devletlerini gezmiş bir kaynaktan.

Türk tarihini tüm genel hatlarıyla ben de okudum. Hiçbir yerde böylesi sizinki gibi iddialar görmedim.

Sadece İslamcı propagandistler böyle iddialar yaparlar ki, Abdurrahman Dilipak adlı sefilin sırf Atatürk'e çamur atabilmek için onu neredeyse anası babası belirsiz çok affedersiniz bir veled-i zina gibi gösterme gayretkeşliğinden zerrece farkı yoktur.

Sizin iddialarınız hezeyan, başka birşey değil.

İslam öncesi Türkler şöyle pismiş de, böyle medeniyetsizmiş de, amanın da amanın da...

Size böylesi hezeyanlardan oluşma kaynak teşkil eden kişi nasıl bir tarihçidir, nasıl bir bilim adamıdır; birşey anladıysam Osmanlıcı olayım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

osmanlı tanzimatı bile mecburen getirdi batılıların dayatması ile

şimdiki kafalar da aynı zorla abye girmek için rezil oluyorlar

osmanlı yobazı nizamı cedidi bile yeniçeri düşmanlığından kurdu

hayal aleminde yaşamak ne acı

Güç eline geçene kadar karşındakilerinin yolundan gidersin, dünyanın kanunu bu.

Bakınız biri ne güzel anlatmış;

İnsanları zaman içinde değerlendirmek gerek. Hepimiz zamanla daha çok bilgilenip, daha çok olgunlaşıyorsak liderlerin bilgilenmesi ve olgunlaşması çok daha hızlı olur. Çünkü liderlerin bilgiye, doğru bilgiye ulaşma olanakları daha fazladır. Mustafa Kemal kısa sayılabilecek bir ömre büyük işler başarmayı sığdırabilmiştir. Zeki insanlar içinde bulunduğu topluma en yüksek uyum sağlayabilen insanlardır. Bu da demektir ki topluma uyum sağlamak, onlardan daha ileri olsanız bile bilinçli bir şekilde onların seviyesine inebilmekle olur. Kendisine ilişkin kanıtlarla tespit edildiği gibi, Mustafa Kemal güçsüz dönemlerinde (Ki bu güçsüzlük dindarlar karşısındaki güçsüzlüğüdür.)inanır görünüp, güçlü dönemlerinde ve direkt halkın karşısında olmadığı dönemlerde ateist olduğudur. Üstelik dinleri değerlendirmesi tepkisel değil bilinçli bir ateist değerlendirmesidir.

Evet Mustafa Kemal pragmatist'tir. Liderler pragmatist olmalıdır. Zaten hepimiz belli oranlarda pragmatist'iz. Tabi pragmatizm (faydacılık) ta kendi içinde kategorize edilebilir. Bireysel faydacılık, bencillik, Toplumsal faydacılık, ortaklaşma ve dayanışmacılık gibi.

Güç eline geçtikten sonra kimse o kapıda bekleyecek değil.

Kim hayal aleminde yaşıyor acaba?

Sizden başka herkes her şeyin farkında, yolunu ona göre çizmiş yol almakta.

tarihinde Serare tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Serare hanım neden gitti bilemem

Altından kalkamayacağı laflar eden biri olduğu için bir süre bizi bıraktı diyelim

Serare altından kalkamayacağı laflar etmez aksine çok şeyi söylemez çünkü o sözlerin vebalinden çekinir.

Hatalar, kusurlar, yanlışlar insanlar için, yanlış düşüncelerim, hatalarım, yanlışlarım olmuşsa kusura kalmayın.

İnce ruhun, güzelliğin, duygu ve düşüncenin her yönü ile toplumun her alanına yansıması dileklerimle...

Her şeyin en iyisi, en güzeli olsun.

Sitelerde Paylaş

Atatürk onun bunun ajanı değildi,ama Mason olmadığını söyleyemem.Atatürk'ün Makedonya Lonca'sı ile kesin bir bağlantı içinde olduğu biliniyor Cumhuriyet'ten önce.Fransız Lonca'ları ilede bağlantısı var.

Ama Masonluk kötü bir şey değildir,Bizim dinci sahtekarlar Masonluğu Yahudi uşaklığı diye göstermeyi çok iyi bilir.

Şimdi bu açıdan bakarsak,Birçoğu şöyle düşünüyor,Atatürk Osmanlı'da doğdu,Reform-Yenilikçi düşünceleri hep eski Reformcu-Yenilikçi Padişahlardan,İttihatçılardan geldi.

Alakası bile yok.Atatürk'ün Bilmemkaçıncı Mahmutu,3425.Selim'i tanıdığını bile sanmıyorum.

Masonluk İlerlemeyi,Reform'u,Bilimselliği,Gerçekçiliği esas alır.Masonluk için Refah ve Modernlik önemlidir.

Hatta ve Hatta Atatürk Yabancı kitaplar okuyordu.Bir çok Yabancı kitaba sahipti.

Bunun için Atatürk'ün Reform-Yenilikçi düşünceleri iki türlü çıkmış olabilir;

1-Mason Lonca'larına üye olduğu için buradan fikirler kapmış olabilir

2-Hadi Mason değildi diyelim,Okuduğu yabancı kitaplardan Avrupa'nın Rönesansından ve Sanayii Devriminden etkilenip ''Niye biz bu bataklık içerisindeyiz'' demiş olabilir.

Daha sonrada onun kadar olmasada onun gibi düşünen insanları etrafında toplayarak Reformları gerçekleşmiştir.

Jadı hanım;Kimse Atatürk kadar Reformcu ve İlerici düşünemezdi.

Daha savaşa ''Allah Allah'' diye giden bir halk varken ''Laiklik Getireceğiz,Cumhuriyet Getireceğiz'' diyen adam Atatürk'tür.

Atatürk'ün daha ortaya çıkmadığı düşünceleri bile var.

600 yıllık Osmanlı tarihini bir araya toplasan yine onun kadar Reform-Yenilikçi-İlerici düşünceye sahip olamazsın.

Atatürk Postmodernistti benim görüşüm.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ülkesinin kurtulması için herkese ayrı bir şey söylemiştir.. Müslümana müslümanım, ötekine ötekiyim, berikine berikiyim demiştir.. Bu kurtuluş için gerekli bir şeydi.. Son meclis konuşmasında söyledikleri gerçekler olabilir hakkında, olmayabilirde aslında onu biz bilemeyiz. Kendisiyle oturup bir konuşmak lazım gelir emin olmak için. :D

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Bugün hala Atatürk'ün unutturulan gerçek düşüncelerini ve amaçlarını insanlara anımsatmak zorunda kalıyorsak, tarihteki tek gerçek DİRİLİŞimizin unutturulmuş olduğu gerçeğiyle bile yüzeleşemiyorsak, başımızı avuçlarımızın içine alıp adamakıllı düşünmemiz gerekir.

Bu zavallı halimizden bizler sorumluyuz!

Hepimiz...

Sitelerde Paylaş

Her insanın hatası vardır.

Atatürk'ünde hatası böyle bir millete çağdaşlığı öğretmeye çalışmak olmuştur.

Atatürk bu milleti fazla büyüttü gözünde.Keşke Makedonya için yapsaydı yapacaklarını,en azından Makedon'lar sahip çıkardı Ata'ya.

Her ne olursa olsun artık din ile beyni uyuşmuş bir milleti kurtarmaya çalışamassın,bu olmaz.

Ne demişti Atatürk,şuan şapkayla,kravatla,sakalını saçını kesmiş insanlar görüyorum,ama çoğunun beyni hala sarıklı,cübbeli.

Sitelerde Paylaş

Atatürk bu milleti fazla büyüttü gözünde.Keşke Makedonya için yapsaydı yapacaklarını,en azından Makedon'lar sahip çıkardı Ata'ya.

Her ne olursa olsun artık din ile beyni uyuşmuş bir milleti kurtarmaya çalışamassın,bu olmaz.

Ne demişti Atatürk,şuan şapkayla,kravatla,sakalını saçını kesmiş insanlar görüyorum,ama çoğunun beyni hala sarıklı,cübbeli.

Sence kim için yaptı?

O'nu anlamayacaklarını bildikleri için mi?

Kimin için?

Hiç yolu yok!

Bu sorumluluktan kurtulmamızın yolu yok.

Er ya da geç gerçekle yüzleşeceğiz!

Sitelerde Paylaş

Sence kim için yaptı?

O'nu anlamayacaklarını bildikleri için mi?

Kimin için?

Hiç yolu yok!

Bu sorumluluktan kurtulmamızın yolu yok.

Er ya da geç gerçekle yüzleşeceğiz!

O sadece bundan tatmin oluyordu.

Yıllar boyu dinle,şeriatla kafasını bozmuş,Batı düşmanı,Araplaşmış,İçine kapanmış karanlık bir milleti Avrupa'lı,Asil,Çağdaş,Geleneklerden uzak olarak gördü ya,o yeterdi ona.

İslam'ın temel taşlarından olan Halifeliği bir kalemde silip atmış,Asırlar boyu süregelen Saltanat'ı aynı kalemle silip atmıştı.

Bu milleti Avrupa'nın asil ve çağdaş milletlerinden biri yaptı.

Bir milletin yüzyıllarca konuştuğu bir dili bir defada değiştirdi ve unutturdu.

Ve mutlu öldü.Evet,Onların hala aklı araplaşmış günlerdeydi,Atatürk bunu biliyordu,Ama bir halkı böyle gördüğü için mutluydu artık.

Bir lider olmuştu,Bir millete çağ atlatmıştı,Dünya saygı duyuyordu ona.

Liderdi işte,Lider olmak istedi ve oldu.Hayalini gerçekleştirdi ve dünyadan mutlu ayrıldı.

Benide mutlu eden budur.Çünkü o ölürken en azından halk hala çağdaştı.Atatürk kötü günleri görmedi ya.

Sitelerde Paylaş

O sadece bundan tatmin oluyordu.

İnsanın varoluşu, diğer insanların dışında ve onlara rağmen gerçekleşemez.

Sadece tatmin olmak istese idi, bunu sayısız defa yaşamını tehlikeye atmadan da yapabilirdi. Değil mi?

İletinin diğer bölümlerine burada yanıt vermeyecek kadar seviyorum seni.

Sen de beni hayal kırıklığına uğratma...

Sitelerde Paylaş

Beni yanlış anladın.Benim anlatma sorunum var aslında,bazen anlatmak istediğimi anlatırken yanlış birşey anlatıyorum yanlış anlamlar çıkıyor ortaya.

Yani Atatürk'ün Lider bir şahsiyet olduğunu,Lider olmak ve bir milletin kaderini değiştirmek,o milletin büyük önderi olmak,Bazı düzeni yıkıp tarihe geçme amacının olduğunu söylemek istedim.

Yaptıklarına bir bak,Tarihe geçti,Halifeliğe,Saltanata son verdi,Bir milletin bütün her şeyini değiştirdi,yeni bir millet yarattı.Bunu kim istemez ki ?

Hayatını tehlikeye attı,Çünkü Liderler lider olabilmek için bunu yapmak zorundadırlar.Atatürk'ün hayatını tehlikeye atması gerekiyordu,Çünkü Atatürk o kadar savaş kazanmasaydı,Büyük bir asker olmasaydı,Bunları yapamazdı.Her şeyden önce,Cumhuriyet'i kuramazdı.Çünkü halk ona güveniyordu.

Şunu anlatmaya çalışıyorum,Atatürk Selanik'te değilde İsveç'te doğmuş olsaydı,o millet için aynı tarz şeyler yapardı,bunu anlatmaya çalışıyorum.

Zaten bunun için Lider.Ben onu böyle seviyorum.O benim liderim,Türk'lerin atası değil,Benim atam.Babam kadar seviyorum.Türk Milleti'nin,Halkın ne olacağı umrumda değil.Varsın şeriata bulaşsınlar yine.Ben ona layık biri olacağım.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni yanlış anladın.Benim anlatma sorunum var aslında,bazen anlatmak istediğimi anlatırken yanlış birşey anlatıyorum yanlış anlamlar çıkıyor ortaya.

Yani Atatürk'ün Lider bir şahsiyet olduğunu,Lider olmak ve bir milletin kaderini değiştirmek,o milletin büyük önderi olmak,Bazı düzeni yıkıp tarihe geçme amacının olduğunu söylemek istedim.

Yaptıklarına bir bak,Tarihe geçti,Halifeliğe,Saltanata son verdi,Bir milletin bütün her şeyini değiştirdi,yeni bir millet yarattı.Bunu kim istemez ki ?

Hayatını tehlikeye attı,Çünkü Liderler lider olabilmek için bunu yapmak zorundadırlar.Atatürk'ün hayatını tehlikeye atması gerekiyordu,Çünkü Atatürk o kadar savaş kazanmasaydı,Büyük bir asker olmasaydı,Bunları yapamazdı.Her şeyden önce,Cumhuriyet'i kuramazdı.Çünkü halk ona güveniyordu.

Şunu anlatmaya çalışıyorum,Atatürk Selanik'te değilde İsveç'te doğmuş olsaydı,o millet için aynı tarz şeyler yapardı,bunu anlatmaya çalışıyorum.

Zaten bunun için Lider.Ben onu böyle seviyorum.O benim liderim,Türk'lerin atası değil,Benim atam.Babam kadar seviyorum.Türk Milleti'nin,Halkın ne olacağı umrumda değil.Varsın şeriata bulaşsınlar yine.Ben ona layık biri olacağım.

Liderlik O'nun en önemli vasıflarından biriydi.

Ama en büyük vasfı değildi.

Atatürk'ün en büyük vasfı bilimsel düşünebilme yetisidir.

Ama bu da çok eksik ve bu yüzden de yanlış bir niteleme olur.

Çünkü; O'nun esas karakterini ancak birden çok ve her biri diğeriyle yarışırcasına belirleyici niteliklerinin toplamı olarak açıklayabiliriz.

Öyle nitelikler ki, kendisinden sonra gelen bizlerin hala kendilerini anmaktan medet umduğumuz kadar benzersiz ve eşsiz bir bileşimde vücut bulmuşlar.

Hepimizin yüzüne ne kadar aciz ve tembel mirasyediler olduğumuzu vururcasına...

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün özelliğinden değilde,daha çok amacından bahsettim.Bilimsel düşünüyordu,Gerçekçiydi ve akılcıydı,Bu yüzden Liderdi,Lider olmak istedi,Dünya tarihine geçmek,Bu büyük karanlığı yıkmak.

Yoksa zaten biliyordu bu karanlığın yine hortlayacağını.O sadece Liderliğini yaptı,Bu karanlığın tekrar hortlayıp hortlamaması artık milletin elindeydi.

Atatürk anlık devrimlerle halkın düşüncesinin değişmeyeceğini biliyordu,O sadece sistemi yerleştirdi,Çok iyi yerleştirdi çünkü halkın bu sistemi devam ettirmeyeceğini biliyordu sadece sistemi ileriyi görerek yerleştirdi ki halk devam ettirmese bile sistem dayanabilsin.

Bu devrimleri öyle kalıcı ve sistemli yaptı ki,Halk Karanlıkla Aydınlık arasında bir tercih yaparken bu sistemi ihmal etse bile sistem kendi kendini koruyabilsin.

Ama buraya kadar,Artık her yeri ele geçirdiler.Sistem daha fazla dayanamayacak.

Yakında şeriat gelicek,Halk yine eski karanlığa dönecek.

Bu kadar olanlardan sonra halk hala dinin pençesindeyse,bu halktan bir halt olmaz artık.

Ya bu ülkeye hizmet etsem ? Sporda,eğitimde,siyasette,müzikte,sanatta,bilimde vs.

Ne hizmeti ki bu ? Hangi ülkeye hizmet,Karanlığın pençesine düşmüş şeriatçı halka mı.

Atatürk'e sormuşlar İstanbul'a vapurla gelince,Paşam halk sizi sevgiyle kucaklıyor ama siz üzgün görüyorsunuz,Ata demiş ki bu halk beni şimdi alkışlıyor ama ileride yuhalayacak.

Ben artık yoruldum,Çağdaşlığı,Atatürkçülüğü savunmaktan.

Mücadele vermekten yoruldum.Çünkü her şeyi ele geçirdiler,Başarılı bile olsak,Hepsini assak,göndersek,yine yeni devrimler yapsak onlar küllerinden yine doğacak.Bu halk şeriatsız yapamıyor.

Bu ülke ve halk umrumda değil,Atatürk benim liderim,benim atam,benim babam,benim önderim.İstemiyorum onu paylaşmak,İstemiyorum bu şeriatçı halkın önderi ve lideri olsun.

O benim için tanrıdanda öte.Bu yüzden ona layık biri olacağım bir insan olarak.

Ben Ermenide olsam rumda olsam,Almanya'dada doğsam İspanya'dada,O benim liderim olucaktı.Benim Türk olmam hiç birşeyi değiştirmiyor,O benim hayatımın lideri,Türk'lük umurumda değil.O benim örnek aldığım bir lider.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün siyasi ve askeri kişiliğinden öte bu millet için çok büyük bir şans olması ateist olmasıdır. Şimdi teist arkadaşlar atlayacak "kendinizi övmeyin" gibisinden. bu benim şahsi görüşümdür ve tam anlamda bağımsız bir devletin ancak ateist/deist yöneticiler tarafından kurulabileceğidir. (bkz: amerika) atatürk'ün tek şanssızlığı ise yanlız olmasıdır. kendi kafasına uygun kendi reformlarnının arkasında durabilecek bir ekip yoktur. bu yüzden mutlaka o da farkındadır ki yaptığı değişiklikler her ne kadar köklü olsa da yinede bu ülkenin malesef sonu yakındır. ve ben bu sonun en büyük sebebi olarak islamı görmekteyim. Atatürk bu ülkenin 50-100 yıl içerisinde bu hallere düşeceğini mutlaka bilmekteydi.

Sitelerde Paylaş

Geçen bir tartışmada Ata benim için peygamberden de öte dediğimde benim için ateist değil baksana taptığı şeyler var falan demişlerdi.Ama ben orada müslümanların peygamber sevgisinden daha büyük bir sevgiyi Ataya karşı beslediğimi söylemek istemiştim.

Ateist olmak demek geçmişini unutmak demek değildir.Herşeyini bu halka adamış bir adamı anmak,mezarını ziyaret etmek,onu unutmamak sadece bir saygıdan ibarettir.Ben Ata için ne insan öldürürm nede başkalarının kalbini kırarım.Ama nankörlerle de sonuna kadar uğraşırım.

Onun herhangi bir dine bağlı olması yada dinsiz olması benim umrumda değil.Bizler bugünlere böyle hür gelebildiysek onun zekası ve askerlerimiz sayesindedir.Onun ilkelerine bağlı kalıp, istediği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak yegane amacımız olmalı..

Sitelerde Paylaş

Bak, şeriat ülkelerinin hiçbirinde Atatürk gibi bir lider çıkmamıştır, çıkamazda. Bunu bu reformist padişahlara borçluyuz. Osmanlı kötüydü, ama Atatürk orada yetişti

Atatürk padişah idaresinin olmadığı bir bölgede doğmuş ve büyümüştür. İstanbul'a geldiğinde de PAdişah ailesi ile kavgalı İsmail Beylerin köşkünde kalacak ve sarayın entrikalarını görecektir. Nitekim İsmal Bey ve karısı padişah tarafından tutuklanacak ve daha sonra TBMM hükümetinde bakanlık yapacaktır.

Atatürk olmasaydı kitabında Cemal Kutay; Bir devri etkileyen köşk adlı başlığından kastı budur. Mustafa Kemal padişahların ve saray efradının entrikalarını; kaypaklıklarını görmüştür. Onu bilinçlendirenler padişahlar mıydı? Evet ama olumsuz manada; o ölüm korkusuyla konuşmaktan bile aciz delirmiş, tutsak alınmış şehzadelerin ve yönetimlerin olduğu idarelerden nefret etmiştir.

Yunan harbinde savaşa katılmak istemiş ama yenmemize rağmen Padişahın Girit'i vermesinden dolayı okul içinde padişahım çok yaşa seslenişlerine katılmamıştır.

Atatürk benim için ne kadar değerliyse, bu ismini saydığım padşihlarda o kadar değerlidir. Onlarla da gurur duyarım.

Sen ve ben bugün burada özgürce düşünüp kendi seçimimizi yapacak özgürlüğe sahibiz. Çoğu insan bundan yoksun, ama Mustafa Kemal değildi, beyni yıkanmamış, yıkanamamıştı. Ama pekala yıkanabilirdide. Umarım "de" leri doğru yazmışımdır

Prof Dr. Alparslan Özışık'a bir Almanya gezisinde rastladığı bir Alman meslektaşı "size Mustafa Kemal gibileri çok; Hitler size yeter" demiştir. O da "Mustafa Kemal gibiler ancak Türklerden, Hitler gibilerde Ancak Almanlardan çıkar" demiştir. Sanırım bu söz yerini buldu...

Sitelerde Paylaş

Prof Dr. Alparslan Özışık'a bir Almanya gezisinde rastladığı bir Alman meslektaşı "size Mustafa Kemal gibileri çok; Hitler size yeter" demiştir. O da "Mustafa Kemal gibiler ancak Türklerden, Hitler gibilerde Ancak Almanlardan çıkar" demiştir. Sanırım bu söz yerini buldu...

Atatürk Türk değildir.Atatürk Avrupa kültürüyle büyümüştür.Ama liderliğini Türk'ler için yapmıştır,Hata etmiştir.Avrupa için yapsaydı keşke.

Eğer ona sahip çıkacaklarsa Atatürk'ü Alman'lara verelim,Biz onu hakediyor muyuz,Çıktıysa çıktı buradan,Onu hakediyor muyuz diye sormak lazım.

Alman meslektaşı iyi söylemiş,Bize Hitler bile fazla,Biz bir lideri haketmiyoruz,Bize ancak Humeyni yakışır.

Sitelerde Paylaş

Atatürk Türk değildir.Atatürk Avrupa kültürüyle büyümüştür.Ama liderliğini Türk'ler için yapmıştır,Hata etmiştir.Avrupa için yapsaydı keşke.

Eğer ona sahip çıkacaklarsa Atatürk'ü Alman'lara verelim,Biz onu hakediyor muyuz,Çıktıysa çıktı buradan,Onu hakediyor muyuz diye sormak lazım.

Alman meslektaşı iyi söylemiş,Bize Hitler bile fazla,Biz bir lideri haketmiyoruz,Bize ancak Humeyni yakışır.

Prof Işıklı'nın anlatmak istediği hak etmek meselesi değil, genetiktir. Pir Sultan Abdal, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Gazi Osman Paşa, Sokullu Mehmet Paşa, Attila gibi asker komutanlar; devlet adamları, devrimciler, radikaller ve filozoflar çıkarmış bir milletten ancak çıkar ATATÜRK gibisi, bakın dünyaya ilim onlarda, tüm imkanlar onlarda ama neden bir tane bile Atatürk yok... Çünkü Mustafa Kemal varlıkların değil yoklukların lideridir.

Onu lider yapan;

Yokluk içindeki millet (Türk Milleti); o milletin tarihi (Attila), hiç bir dinde bulunmayan hoşgörüsü(Mevlana), haksızlığa tahammül edemeyen asiliği (Pir Sultan Abdal), sonuna kadar millet için canın feda etmiş askerleri (Gazi Osman Paşa), insana olan sevgisi (Hacı Bektaş Veli) ve tüm olumsuzluklarda bile yeniden bir kol yaratan devlet adamlığı (Sokullu) dır.

Onun kişiliğinde bunların hepsi var. Bunların hepsinin bir arada olduğu tek bir millet bile yok. Açıkcası Atatürk'ün dediği gibi "kahramanı kadar gafili de bol milletiz" ama zorda özümüzü buluruz, tekrar kaybederiz o ayrı...

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...