Jump to content

Kelebek etkisi

Recommended Posts

bir kelebek kanat çırpsa fırtınalar tetiklenebiliyor.

bu sadece atmosferdeki kaosa(öyle sanıyoruz) örnek.

aklımın almadığı şu

birbirinin hareketinden haberi olmayan trilyonlarca canlı rasgele hareket ediyorlar ama sadece atmosfer olaylarında değil (ekosistemsel, solunumsal vs) bir çok sistemde hassas dengeler içinde bir düzen gidiyor.

aradaki kasırgalar, buzul çağları, bazı türlerin yok olması kaos sonucu gibi görünse de bunlarda dengenin bir parçası.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kainat yaratan olağanüstü güç de bana mantıksız geliyor.

Sana mantıklı gelen bir kaostan çıkmış kendi kendine mutasyon geçire geçire oluşmuş dünyamı.ilerleye ilerleye dinazordan hayvandan maymundan insanmı.Ne yani eğer dünya bir bir maddeden mutasyon geçire geçire bu hale geldiyse sen belki bir insan değil bir domates olucaktın.Geçen bi tanesi öyle diyordu.Ben ya salatalık olsaydım diye ağlamaya başlamış zırbo.He eğerki 1 maddeden taa şimdiye kadar geldiyse o 1 madde nasıl oluştu eğer oda başka birşeyden oluştuysa o diğer oluşan şey nasıl oluştu.

Açıkçası mantığına hayran kaldım. :lol:

Sitelerde Paylaş

Sana mantıklı gelen bir kaostan çıkmış kendi kendine mutasyon geçire geçire oluşmuş dünyamı.ilerleye ilerleye dinazordan hayvandan maymundan insanmı.Ne yani eğer dünya bir bir maddeden mutasyon geçire geçire bu hale geldiyse sen belki bir insan değil bir domates olucaktın.Geçen bi tanesi öyle diyordu.Ben ya salatalık olsaydım diye ağlamaya başlamış zırbo.He eğerki 1 maddeden taa şimdiye kadar geldiyse o 1 madde nasıl oluştu eğer oda başka birşeyden oluştuysa o diğer oluşan şey nasıl oluştu.

Açıkçası mantığına hayran kaldım. :lol:

Bilmiyorum.Agnostiğim.Tanrı olabilir de olmayabilir de.Şu an en mantıklısı bu.Kesin birşey söyleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

İkisi arasında kalmak kötü bir drum.Bak İslam dinine gir şahadet getir müslüman olmayı dene allaha secde etmeyi dene onun için 15 saat boyunca aç kalmayı dene onun için çoluk çocuğ doyur bak sana ilaç gibi gelicektir.Ondaki huzur ihlasın kırılmadıkça devam edicektir.Şeytandan sığın.Allaha sığın sırtını ona yasla..Bağır cümle alem duysun ben müslümanım de haykır...

Sitelerde Paylaş

İkisi arasında kalmak kötü bir drum.Bak İslam dinine gir şahadet getir müslüman olmayı dene allaha secde etmeyi dene onun için 15 saat boyunca aç kalmayı dene onun için çoluk çocuğ doyur bak sana ilaç gibi gelicektir.Ondaki huzur ihlasın kırılmadıkça devam edicektir.Şeytandan sığın.Allaha sığın sırtını ona yasla..Bağır cümle alem duysun ben müslümanım de haykır...

Bilmiyorum.Agnostiğim.Tanrı olabilir de olmayabilir de.Şu an en mantıklısı bu.Kesin birşey söyleyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Tamam inşallah allahın izniyle çözülürsün.İnşallah sen kuranda bahsedilen kalbi mühürlenmiş bir insan olmayıp sadece doğru yolu arayan fakat bir türlü o küçük kıvılcımı benzine tutturamayanlardansındır.Eğerki onlardansan gerisi kolay biiznillah.

Sitelerde Paylaş

bir kelebek kanat çırpsa fırtınalar tetiklenebiliyor.

bu sadece atmosferdeki kaosa(öyle sanıyoruz) örnek.

aklımın almadığı şu

birbirinin hareketinden haberi olmayan trilyonlarca canlı rasgele hareket ediyorlar ama sadece atmosfer olaylarında değil (ekosistemsel, solunumsal vs) bir çok sistemde hassas dengeler içinde bir düzen gidiyor.

aradaki kasırgalar, buzul çağları, bazı türlerin yok olması kaos sonucu gibi görünse de bunlarda dengenin bir parçası.

Yani öyle bir salata yapmissin ki ustadim mevsim salatasi desem degil, coban salatasi desem hic degil.

Yani anliyorumda dunya yuvarlaksa niye geri geri giderken yollar bitsede eve gitsek.

Kim diyor kardesim bir kelebek kanat cirpsa firtinalar tetikleniyormus, bu kadar holywood duskunu olursan böyle sorular sorarsin.

Film a) Gecmise gidilir bir kelebek ezilir geri dönulur ki dunya mafffolmusss, dönun lan geri hemen 1 dakka öncesine kelebegi kurtarma operasyonu. Save the butterfly, save the world.

Film B) Sevgili ölur gecmise gidersin kurtarirsin ama bir gelirsin baska birsey olur gene ölur geri dön bir daha kurtar. Save the girl, save the world.

Film c) Gecmise gidersin kurtarmadigin alim, öldurmedigin zalim kalmaz ama dunya hep daha vahset dehset biyer olur. Ulan baslarim ben simdi gecmisinden hicmi hayirlara vesile bir bok olmaz bu gecmise gidislerde. Oluuur. En zekisi butun lotolari totolari babasina dedesine bildirir baskada bir halt olmaz.

Film d) E ebeninki Ali Sami yeter artik ne bok yersen ye ne gecmise gidebilirsin ne de birinin gecmisine itebilirsin.

Imdi, bu ka sci-fi bu kadar teorem, bu kadar sallama uzerinden begendigini secebilirsin ha dur bi de parelel dalgasi vardi ona da degineyim.

Film e) Gecmise gittik alla sukur sonaa bi mok yedik bi karincanin belini incittik soona geri dönduk baktik ki dunya varya babanin sarap canagina dönmus ama dur sen orda zamani kirdin essek sipasi orda bir parelel evren olusturdun ...

Burda en basa dönuyoz bir kelebek kanat cirpti bi firtina kopartti ne kanatmis be. Milyon kelebek kanat cirpti oha kiyamet koptu lan. Ben su anda kola icecektim vazgectim bira aldim ama parelel bir evren yarattim bu secimle öbur evrende raki icerken öbur evrende imana geldim zemzem ictim. Al sana 1 saniyelik secimle 4 evren saniyede 4-5 bir insan icin, gelmis gecmis butun insanlarinin secimlerinin ve o insanlarin yarattiklari parelel evrendeki secimlerinin sonsuzlugunu ne senin kafan alir ne tanrinin o yuzden gunun sözu kissdan hisse; kelebekler kanat cirpiyor diye korkma.

tarihinde Ashyles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnananların Tek umudu bu düzenin Tak diye olmayışının Mantığıdır. Ama inanmayanların Islam hakkında böyle Milyonlarca Mantıksızlığı vardır. Eğer şu düzen işi de Bilim tarafından açıklanırsa O zaman Islam tamamen yok olacak. ;)

Sitelerde Paylaş

Eğer Tanrı konuştuysa, niye herkes ikna olmadı?

"Percy Bysshe Shelley"

:) Çünkü allah bir irade vermiş insanoğluna.Bir akıl vermiş.Eğerki herkes ikna olsaydı ne anlamı kalıcaktı dünya hayatının.

Kuranda cennetten bahsedilirken sadece 'altından ırmaklar akan cennetler'deniyor.

Fakat sayısız güzellikleri var diyor.Her daim uhuzur içinde olucaksın diyor.Eğerki cennetteki o güzellikleri saysa zaten herkes müslüman olurdu.

Sitelerde Paylaş
Kuranda cennetten bahsedilirken sadece 'altından ırmaklar akan cennetler'deniyor.

Fakat sayısız güzellikleri var diyor.Her daim uhuzur içinde olucaksın diyor.Eğerki cennetteki o güzellikleri saysa zaten herkes müslüman olurdu.

arab sana bir dolma yutturmuş.sen de bize yutturmaya çalışıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Benim o dolmayı sana yutturmam ile herhangi bir çıkar eldebilemeyeceğime göre bendeki o dolmayı yutturma isteği samimi bir istek.

Çıkarın var.

Tanrın senden böyle bir hizmet istiyor.

Hizmetinin karşılığını cennete huri olarak alacağına da eminsin.

Sitelerde Paylaş

Bir yerde bir kelebek kanat çırpacak, taa bilmem kaç km uzaklıkta fırtınaya sebep olacak öyle mi?

Mantıksal açıdan bir hata yok mu?

Kelebek sadece bir yerde bulunup orada kanat çırpan bir hayvan değil ki.

Her yerde kelebek var. Her yerdeki kelebeklerin kanat çırpışlarından dolayı dünya üzerinde bitmek bilmeyen bir fırtına olması gerekiyor.

Yani yok öyle kelebek etkisi felan.Bence :)

Sitelerde Paylaş

Allah rızasını kazanmaya çalışıyorum ve sen buna çıkar diyorsun.Her müslümanın rüyasıdır allahın rızasını kazanmak.Çıkar sağlamak için değil sadece onun bizi sevmesidir.

Ve benim bahsettiğim çıkar dünyevi çıkar.

O zaman benim kıldığım namazda çıkar için kılınan bir namaz.(senin felsefene göre)

Sitelerde Paylaş

Allah rızasını kazanmaya çalışıyorum ve sen buna çıkar diyorsun.Her müslümanın rüyasıdır allahın rızasını kazanmak.Çıkar sağlamak için değil sadece onun bizi sevmesidir.

Ve benim bahsettiğim çıkar dünyevi çıkar.

O zaman benim kıldığım namazda çıkar için kılınan bir namaz.(senin felsefene göre)

Allah seni sevsin istiyorsun. bunun için çabalıyorsun.

Ve bu bir çıkar ilişkisi değil!!!

Madem bir çıkarın yok bırak onu memnun etmeyi...

Niye onun için çalışıyorsun.?

Sitelerde Paylaş

Bir yerde bir kelebek kanat çırpacak, taa bilmem kaç km uzaklıkta fırtınaya sebep olacak öyle mi?

Mantıksal açıdan bir hata yok mu?

Kelebek sadece bir yerde bulunup orada kanat çırpan bir hayvan değil ki.

Her yerde kelebek var. Her yerdeki kelebeklerin kanat çırpışlarından dolayı dünya üzerinde bitmek bilmeyen bir fırtına olması gerekiyor.

Yani yok öyle kelebek etkisi felan.Bence :)

Kelebek etkisi yanlış bir düşünce değil.

Ama dar bir pencereden bakınca aptalca bir geyiğe benziyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...