Jump to content

Yaratılmamış olma hakkımız yok muydu?

Recommended Posts

Şimdi bir an dindar mantıkla düşünelim. Yaratıldık ve bu dünyaya gönderildik. Allah bizleri sınıyor ve bu sınav sonucunda yaptıklarımıza göre cennet ya da cehenneme gönderileceğiz. Yapıp yapmamamız gerekenler bizlere bildirildi. Haydin sınavda başarılar.

İyi de hiç yaratılmamış olma hakkımız yok mu? Örneğin bana bu dünya anlatılmış olsa ve böyle bir sınava dahil edilmek istiyor musun diye bir soru sorulsa asla kabul etmez ve bu riske girmezdim. Hatta öte dünyada dahi olsa yaratılmış olmayı istemezdim. Tercihim hiçlik olurdu. Ama olan ne? İsteğim dışında bir sınava sokuluyorum ve bu sınavı verirken sahip olduğum bilgiler beni sınayanın izin verdiği derecede gelişmiş durumda. Sırf sen şeytanla iddiaya girdin diye milyarlarca insanın çektiği bu rezaletten dolayı kimseyi cezalandırma hakkın yok dersem ne olur? Ne olur ben bu sınava girmek istemiyorum dersem? Sınav mantığı çökmez mi?

tarihinde deizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sınav genelde daha iyi imkanlara kavuşturmak için yapılır...

bir üst dereceye çıkarmak için...

bunu hakedenler oraya çıksın diye...

öyle çok zor bir sınav da değil hani...

bu sınavın konusu ve sorusu insanlık...

insan olarak bu dünyaya geldin...

bakalım insan olarak bu dünyadan gidebilecek misin...

soru bu...

cevabını yaşayarak göster bakalım...

Sitelerde Paylaş

Cevap vermek istemiyorsam? Şaka mı bu? Beni anlamadın galiba. Sınava dahil olmama hakkından bahsediyorum. İsteğim dışı sokulduğum bir sınavın sonucundan dolayı neden yaptırıma tabi olayım? Hadi diyelim ki beni test edip sonucunu öğrenmek istiyor. Tamam kardeşim sordun sorunu aldın cevabını, ben nasıl biriyim ortaya çıktı. E daha ne? Ne diye bir de ceza veriyorsun? İstemiyorum ben böyle bir sınav. Bu dünyaya gönderilmiş olmak istemiyorum. Hiç bir sınava girmek istemiyorum. Varolmuş olmayı istemiyorum. Daha ne diyeyim. Bütün bunların bir parçası olmak istemiyorum. İsteğim dışı dahil edildiğim bu saçmalıklardan dolayı yaptırıma tabi olmayı da hiç bir adil düzene yakıştıramıyorum.

Sitelerde Paylaş

Cevap vermek istemiyorsam? Şaka mı bu? Beni anlamadın galiba. Sınava dahil olmama hakkından bahsediyorum. İsteğim dışı sokulduğum bir sınavın sonucundan dolayı neden yaptırıma tabi olayım? Hadi diyelim ki beni test edip sonucunu öğrenmek istiyor. Tamam kardeşim sordun sorunu aldın cevabını, ben nasıl biriyim ortaya çıktı. E daha ne? Ne diye bir de ceza veriyorsun? İstemiyorum ben böyle bir sınav. Bu dünyaya gönderilmiş olmak istemiyorum. Hiç bir sınava girmek istemiyorum. Varolmuş olmayı istemiyorum. Daha ne diyeyim. Bütün bunların bir parçası olmak istemiyorum. İsteğim dışı dahil edildiğim bu saçmalıklardan dolayı yaptırıma tabi olmayı da hiç bir adil düzene yakıştıramıyorum.

valla kusura bakma seni aldık bir kere sınava...

ille çıkacam diyorsan çıkabilirsin...

ama hem bu dünyada durup hemde oynamıyom ben diye mızıkçılık edemezsin...

edesen de sonuçlarına katlanırsın...

Sitelerde Paylaş

Şimdi bir an dindar mantıkla düşünelim. Yaratıldık ve bu dünyaya gönderildik. Allah bizleri sınıyor ve bu sınav sonucunda yaptıklarımıza göre cennet ya da cehenneme gönderileceğiz. Yapıp yapmamamız gerekenler bizlere bildirildi. Haydin sınavda başarılar.

İyi de hiç yaratılmamış olma hakkımız yok mu? Örneğin bana bu dünya anlatılmış olsa ve böyle bir sınava dahil edilmek istiyor musun diye bir soru sorulsa asla kabul etmez ve bu riske girmezdim. Hatta öte dünyada dahi olsa yaratılmış olmayı istemezdim. Tercihim hiçlik olurdu. Ama olan ne? İsteğim dışında bir sınava sokuluyorum ve bu sınavı verirken sahip olduğum bilgiler beni sınayanın izin verdiği derecede gelişmiş durumda. Sırf sen şeytanla iddiaya girdin diye milyarlarca insanın çektiği bu rezaletten dolayı kimseyi cezalandırma hakkın yok dersem ne olur? Ne olur ben bu sınava girmek istemiyorum dersem? Sınav mantığı çökmez mi?

Elbette çöker... Zaten hepsi mitoloji...

Ama bunun için özgür bir beyinle düşünmek gerekli. Her şeyi yoktan ve kendi istediği gibi yapan bir yaratıcı için zaten "sınav etmek" diye bir kavramın söz konusu olması bile mantık dışıdır. Ama dediğim gibi doğuştan itibaren yıkanmamış özgür bir beyin gerekir bunları düşünebilmek ve sorgulayabilmek için

sınav genelde daha iyi imkanlara kavuşturmak için yapılır...

bir üst dereceye çıkarmak için...

bunu hakedenler oraya çıksın diye...

öyle çok zor bir sınav da değil hani...

bu sınavın konusu ve sorusu insanlık...

insan olarak bu dünyaya geldin...

bakalım insan olarak bu dünyadan gidebilecek misin...

soru bu...

cevabını yaşayarak göster bakalım...

Ne "hakeden"i arkadaşım? Yaratan, zaten "Alim-i mutlak" ve "Kadir-i mutlak" değil mi? Ne demişse, nasıl yaratmışsa o işte... Bu mantığı anlayamıyor musun bir türlü?

İradenin de küllisi cüzisi olmaz. İrade verirsen, sen artık "Kadir-i mutlak" bir tek ilah olamazsın... "İrade" bu demektir...

Sitelerde Paylaş

Elbette çöker... Zaten hepsi mitoloji...

Ama bunun için özgür bir beyinle düşünmek gerekli. Her şeyi yoktan ve kendi istediği gibi yapan bir yaratıcı için zaten "sınav etmek" diye bir kavramın söz konusu olması bile mantık dışıdır. Ama dediğim gibi doğuştan itibaren yıkanmamış özgür bir beyin gerekir bunları düşünebilmek ve sorgulayabilmek için

Ne "hakeden"i arkadaşım? Yaratan, zaten "Alim-i mutlak" ve "Kadir-i mutlak" değil mi? Ne demişse, nasıl yaratmışsa o işte... Bu mantığı anlayamıyor musun bir türlü?

İradenin de küllisi cüzisi olmaz. İrade verirsen, sen artık "Kadir-i mutlak" bir tek ilah olamazsın... "İrade" bu demektir...

tanri kimin ne yapacagini bastan bilmiyor du ki...

Sitelerde Paylaş

Haklısın Andromeda, özgür bir beyin lazım. Ben de buna sebep olmaya çalışıyorum ama kolay olmayacak gibi.

valla kusura bakma seni aldık bir kere sınava...

ille çıkacam diyorsan çıkabilirsin...

ama hem bu dünyada durup hemde oynamıyom ben diye mızıkçılık edemezsin...

edesen de sonuçlarına katlanırsın...

Yani herşeyin benim tercihim dışı olduğunu kabul ediyor ve buyna rağmen inatla Allah'ın iyi ve adil olduğunu mu iddia ediyorsun? İstersem çıkarım bu sınavdan evet, ama ne olur sınavı terkedenlere? Mızıkçılık mı diyorsun buna şimdi sen? Sanki ben istedim de bu sınavın düzenlenmesini ve benim de dahil edilmemi, şimdi itiraz edince mızıkçı oluyorum... Ne güzel dünya... Önkabulleriniz temelsiz herşeyden önce. Hiçkimse isteği dışı dahil edildiği bir sınavın sonucundan dolayı sorumlu tutulamaz. En fazla bu sınavdan seviye tespiti yappabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Haklısın Andromeda, özgür bir beyin lazım. Ben de buna sebep olmaya çalışıyorum ama kolay olmayacak gibi.

Yani herşeyin benim tercihim dışı olduğunu kabul ediyor ve buyna rağmen inatla Allah'ın iyi ve adil olduğunu mu iddia ediyorsun? İstersem çıkarım bu sınavdan evet, ama ne olur sınavı terkedenlere? Mızıkçılık mı diyorsun buna şimdi sen? Sanki ben istedim de bu sınavın düzenlenmesini ve benim de dahil edilmemi, şimdi itiraz edince mızıkçı oluyorum... Ne güzel dünya... Önkabulleriniz temelsiz herşeyden önce. Hiçkimse isteği dışı dahil edildiği bir sınavın sonucundan dolayı sorumlu tutulamaz. En fazla bu sınavdan seviye tespiti yappabilirsin.

seviye tesbiti desen de olur...

Sitelerde Paylaş

Sınava kendi isteğinle girmedinki, kendi isteğinle çıkıcaksın bu da saçmalık.

Aslında Kireç doğru söylüyor, Müslümanlar Allahı gözlerinde çok büyütüyorlar. Geleceği Allah bilmez tabiki, geleceği Şeytanla, Melekler biliyor, bunları ayetlerde görüyoruz.

Mesala şeytanın kıyamete kadar izin istemesi, meleklerin yeryüzünde kan çıkartacak canlılarmı yaratacaksın diye sorması Allahın geleceği bilmediğini gösteriyor.

Kıytırık bir Tanrı işte, Müslümanlar o kadar çok modül yüklemişlerki, yerinden kıpırdayamıyor bile.

Sitelerde Paylaş

geleceği bilmemek bir eksiklik değildir...

Allah adamı konuşturuyor işte bak.

Şeytan geleceği bak ne güzel biliyor, Allahtan daha üstün vasıflara sahip. Allahın gelecekte ne halt edeceğinide bildiğine göre yerinizde olsam şeytana taparım.

Sitelerde Paylaş

Allah adamı konuşturuyor işte bak.

Şeytan geleceği bak ne güzel biliyor, Allahtan daha üstün vasıflara sahip. Allahın gelecekte ne halt edeceğinide bildiğine göre yerinizde olsam şeytana taparım.

geleceği kimse bilmiyor...

şeytanda melekte tanrı da biz de...

ama tanrının planları ve proğramları var...

geleceği bilmediğimiz halde bizler de geleceğe yönelik plan proğram yaparız...

şu anda bir prğram dahilinde işler yürüyor...

olayın ne zaman filan biteceği aşağı yukarı belli...

ama tek tek şahısların neler yapacağı sonuçlarını ne olacağı ancak gerçekleştiği zaman bilinecek...

aynen bir maçın ne zaman başlayıp ne zaman biteceği kuralları filan bellidir...

ama maçı kimin kazanacağı belli değildir...

iyi oynayan kazanır...

Sitelerde Paylaş

geleceği kimse bilmiyor...

şeytanda melekte tanrı da biz de...

ama tanrının planları ve proğramları var...

geleceği bilmediğimiz halde bizler de geleceğe yönelik plan proğram yaparız...

şu anda bir prğram dahilinde işler yürüyor...

olayın ne zaman filan biteceği aşağı yukarı belli...

ama tek tek şahısların neler yapacağı sonuçlarını ne olacağı ancak gerçekleştiği zaman bilinecek...

aynen bir maçın ne zaman başlayıp ne zaman biteceği kuralları filan bellidir...

ama maçı kimin kazanacağı belli değildir...

iyi oynayan kazanır...

Bence Şeytan Allahı kullanıyor, sürekli Allaha ne yapması gerektiğini söylüyor, Allahda şeytanın kahin olduğunu bildiği için her istediğini yapıyor.

Bunların hepsi dümen, Ademi kandıran Şeytan, kandıracağını bilmese Allaha kafa tutarmı? Yine Allahın kıyamet günü Şeytana gücünün yetmeyeceğini, Şeytan kahin olduğu için çok iyi biliyor, yoksa neden kafa tutsunki senden benden salakmı bu?

Dinlere göre, sınava girmeme veya sınavı yarıda bırakma gibi bir şans yoktur.

Öyle olsaydı sözde Tanrı, insanı zaten yaratmazdı. Buradaki Tanrının adeleti söz konusu ve adil olduğunu iddia eden bir Tanrı dayatmayla insanları kendilerine sormadan, acımasız sınava sokuyor.

Din kitaplarındaki masallara baktığımızda Tanrı Ademi yarattıktan sonra (ne için yarattığı zaten belli) bir bahane uydurarak sınava gönderiyor. Hiç kimse hani sen insanı Cennet için yaratmıştın diye sormuyor.

İnsanların çoğu Cehenneme girecek diyen Tanrı, aslında insanı Cennet değilde, Cehennem için yarattığını kabul etmeli, çünkü çoğunluk neredeyse insan da orası için yaratılmıştır.

Yine Adem Havva masalında, hikayeye gizem katmak için sanki Allah Havvayı sıfırdan yaratamıyorda Ademin kaburga kemiğininden yaratıyor. Bu da aslında kadınları erkeklerden daha aşağı bir yaratık olduğunu vurgulamak için uydurulan erkek masalıdır.

Dinleri uyduran erkeklerdir, kadınların böyle şeylere aklı ermez. Kadınlar duygusal oldukları için onların masallarında beyaz atlı prensler vardır. Erkek savaşçı içgüdüleri ile kadınlara daha iyi hükmetmek için bu tür masallara tarih boyunca her zaman başvurmuşlardır.

Sitelerde Paylaş

durum oyle degil...

ama oyle bile olsa kacacak yerimiz yok...

deve kusu misali kafayi kuma gommekle tehlikeden kurtulunmus sanmayalim...

icinde bulundugumuz sartlardan en iyi nasil siyriliriz...

yani artik onumuzdeki maclara bakacagiz...

Sitelerde Paylaş

Ben sinirlendiğim ve düş kırıklığına uğradığım zamanlar anama sıklıkla söylediğim bir laf vardır.

Anam onu ölünceye kadar unutmadı..

Beni doğurman için sana dilekçe mi verdim anacığım diye sitem ederdim anama..

Haliyle hiçbirimiz doğmayı istemedik ve beklemedik.

Yaşam bize bir sürpriz olarak geldi..

Kimimiz için hoş, kimimiz için nahoş bir sürpriz..

Sitelerde Paylaş

Kısaca Cevap : Deizm kardeşim ! Sen bir şeyi unutumuşsan.. ve onu sana hatırlatıldığı zaman ahhh dersen.. ne olucak ?

mesela Uykudaa çok dersler vadır.. allah ders kaçırır.. uykudan bir şey öğrenmeyen hayattan hiç bir şey öğrenememiş demektir.

uykuda bütün kişiliğin yok olur.. bütün her şeyin elinde gider.. hislerin aklın havasın ne varsa paran sevgilin çocukların

hepsi elinde gider..

örneğin deizm kardeşim ?

uyanıkken.. masanın üzerinde bıraktığın 100 tl ye birisi elini uzatsa.. ne oluyoruz dersin

yaa uykuda iken kendini kendinden alıp o çok tatlı sahaya atarken.. bütün paranı bırakır terk edersin

karını çocuğunu sevgilini her şeyini bırakır.. ve uyursun ?

acaba ne oluyor uykunun başlangıcında.. herşey kendini bile bıraktırtıyor sana..

Allah öyle der kuranda. ben sana uyku denilen bir hal verdim

uykuda ve ölümde senin nefsini ben alırım der..

o simsiyahkuyu gibi sahte benliğini.. seni rahatsız eden o kişiliğini nefsini.. alırım der..

ruhunu almam nefsini alırım ?

ruhunu Muazzam bir alem olan Alemi Misale yollarım..

o alemde bir rüya görürsün

icabında rüyada gördüğün güzel bir rüyayı .. bu dünyada 7 binsene çalışsan meydana getiremezsin..

benim için zaman yok ki.. işte bak sana o güzel şeyleri bir anda yaptım.. önüne getirdim.. seni o alemde yaşattım

hem o uyandığın vakit anene kardeşine yarım saatte anlattığın o güzel rüyayı

sen kaç saniyede gördün bilirmisin

asgari 7 saniyede gördün ?

bak aç google.com.tr yi.. Uyku asgari kaç saniyemiş ? oku öğren der ? Allah

deizim kardeş ?

demek istediğim hani şu imtihana girmek istemiyorum diyen şu nefsini uykuda iken ve ölümde Allah alır ? Kuranda yazıyor

o halde zikredilen uyku ile ilgili ayeti kerimeyi dikkatle okuyan insan.. yaradılışında gayeyi duyar.. ah almaz kimseye zulm etmez.. gönül kırmaz ?

kendi gönlünü kırmaz...

kendi gönlünü alan.. bütün gönülleri alır..

kendi gönlünü yapabildim mi ? herkesin gönlünü yaparsın ?

Ben bunları : Hazreti Muhammed Şemsedin Yeşil Efendi'den duydum

tarihinde KomicalParadox tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Reklamları izlediniz.

Doğuştan kör olan bir insan rüyasında görüntü göremez.

Doğuştan sağırda görüntü görür ses duyamaz imiş.

Velhasıl , rüya gibi her dönemde görüldüğü bilinen birşeyin üstüne senaryo yazmak ne diye.

Bu yukarda verdiğim iki öncül bilgi ile rüyanın beynin bir işlevi olduğu anlaşılıyor. Ruh ile ne alaka. Doğuştan kör bi adamın ruhudamı doğuştan kör. Dinibütün arkadaş , bu kuran varya , muhammedin çevredeki izlenimlerine uydurduğu senaryolardan ibaret. O yüzden bi mucizeside yok. Adam kafasına göre attırmış tutturmuş. Gökyüzüne bakmış biz gökyüzünü yırtıksız yarattık diye yazmış. Döle bakmış , insanı sudan yarattık demiş. Bunu anlamak bu kadarmı zor ? 0 yılında yaşamış olan leonardo da vincinin yazdığı şeylere bak , kurandan çok daha mucizevi bilgilerden bahseder. Daha bilimsel daha mucizevidir. Bunu anlamak bu kadarmı zor.

Ben şimdi insana baksam ,

Biz insanın kollarını işlerini yapabilmesi için yarattık diye birşey yazsam buna nasıl mucize dersin.

Muhammed eşeklere bakmış bunları binek hayvanı olarak yarattık demiş rüyaya bakmış birsürü şey sallamış , bunların hepsi uydurma şeyler nasıl inanıyorsunuz bu saçmalıklara yahu...

Ayrıca konu ne sen ne diyorsun...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...