Jump to content

Mushaflar Arasındaki Farklılıklar

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed'de hangi genler vardı ki mushaftaki ifadeleri ortaya koydu?

Genler sonradan geliştirilen birşey ise Muhammed bu söylemleri yapabilecek yeteneği genlerinin gelişme süreciyle sonradan mı kazandı?

Muhammed doğuştan mı sonradan mı peygamber oldu?a

Benim kanaatımca Beşeriyete peygamber asla gelmez. Ama Beşere peygamber gelir.Muhammed Ademiyettir. Adem Topraktan yaratılan ilk beşer değildir.Adem Çatlayan Düşünce toprağının Menfaat suyuyla birleşip sevgi hamuru haline gelmesinden sonra oluşan sevgi putunun dert nefesindeki ateşle birleşip Aşk Mefhumunun ortaya çıkmasıdır.Buda İnsandaki bir genin faaliyete geçmesidir aynı zamanda.İşte o gen diğer başka genlerinde insanda faaliyetini ortaya çıkarır.Misal İhtiras geni faaliyete geçer.İhtiras geni ise şuuraltı düşünce genini Böler ve onu iki kutuplu yapar.Vesveseler ortaya çıkar.Bütün bu manevi olaylar aynı zamanda bir ayet inmesidir.Ama farkında olmazsınız.Bu ayetler indikçe(İnmez olasıcalar)Yavaş yavaş Kendi öz benliğinizi tanımaya başlarsınız.Ve sonuçta Kuran siz olursunuz.Onun için derlerki:"Kuranla insan ikiz kardeştir"Çünkü ortaya sizin karekteriniz çıkar.Toplumda ezilen bir insanın karekteridirki o insan gerçek sofidir aynı zamanda.

Sitelerde Paylaş

Muhammed sıradan sen ben gibi biriydi.

Farklı özelliği sorguladıklarını ve algıladıklarını korkmadan açıklayabilme cesareti idi.

O kadar.

Muhammed yaşamadı.O Sofilerin Manevi yaşamını tayin eden bir gensel faaliyetti sadece.Bir yığın gen faaliyete geçti .Bunun Manası İbrahim kavmi çoğaldı.

Sitelerde Paylaş

Benim kanaatımca Beşeriyete peygamber asla gelmez. Ama Beşere peygamber gelir.Muhammed Ademiyettir. Adem Topraktan yaratılan ilk beşer değildir.Adem Çatlayan Düşünce toprağının Menfaat suyuyla birleşip sevgi hamuru haline gelmesinden sonra oluşan sevgi putunun dert nefesindeki ateşle birleşip Aşk Mefhumunun ortaya çıkmasıdır.Buda İnsandaki bir genin faaliyete geçmesidir aynı zamanda.İşte o gen diğer başka genlerinde insanda faaliyetini ortaya çıkarır.Misal İhtiras geni faaliyete geçer.İhtiras geni ise şuuraltı düşünce genini Böler ve onu iki kutuplu yapar.Vesveseler ortaya çıkar.Bütün bu manevi olaylar aynı zamanda bir ayet inmesidir.Ama farkında olmazsınız.Bu ayetler indikçe(İnmez olasıcalar)Yavaş yavaş Kendi öz benliğinizi tanımaya başlarsınız.Ve sonuçta Kuran siz olursunuz.Onun için derlerki:"Kuranla insan ikiz kardeştir"Çünkü ortaya sizin karekteriniz çıkar.Toplumda ezilen bir insanın karekteridirki o insan gerçek sofidir aynı zamanda.

Sen olaya bütünüyle mecaz diye yaklaşıyorsun haliyle.

Peki senin veciz karakterler olarak tanımladığın peygamberlere dair anlatılan tarihler nedir?

Ya da Kuran kime indi kim okudu?Muhammed kim ya da kimler?

Sitelerde Paylaş

Muhammed yaşamadı.O Sofilerin Manevi yaşamını tayin eden bir gensel faaliyetti sadece.Bir yığın gen faaliyete geçti .Bunun Manası İbrahim kavmi çoğaldı.

Ben Muhammedin yaşadığını ve sıradan bir insan olduğunu baz alırım.

Sen istersen böyle düşün. Farketmez benim için.

Sitelerde Paylaş

hz muhammet sıradan,okuma yazma bilmeyen bir kişiydi.

sıradandan kastım, öyle mücizeleri olmayan, çişi gelen, karnı acıkan, korkan sevinen sıradan bir tip işte.

ama cesareti ve hayatı algılayışı takdire şayandır benim nazarımda.

gözlem yeteneği ve aktarım gücü mükemmel. o çağ için tabi.

Sitelerde Paylaş
Benim kanaatımca Beşeriyete peygamber asla gelmez.

Peygamberlerde bizim gibi insandırlar gerçekçi53.

FURKAN:20, FUSSİLET:6

Senden önce gönderdiğimiz tüm elçiler de yemek yerler, çarşılarda dolaşırlardı...

De ki, "Ben, sadece sizin gibi bir insanım. Bana, sizin tanrınızın bir tek tanrı olduğu vahyediliyor..

Ayrıca Kuran 6666 ayet değildir.

tarihinde ANTITHESIS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gözlem yeteneği ve aktarım gücü

:)Çok Polyanna gördüm seni, pembe gözlük mü kullanıyorsun? Hayali kahramanlara hayranlık duymayı seviyorsan, Süperman'i tavsiye ederim. Örümcek adam da fena değildir. Ya da Gandalf'a ne dersin?

Faraza muhammed yaşamış bir kişiyse, ki bence yaşamamış olmasıyla arasında fark yok, o söylediğin özellikler şişirilip yapıştırılarak yaratılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Okyanuslar mürekkep ağaçlar kalem olsa yetmezdi diye bir ayet vardı sanırım Mushafta .O zaman Kuran Sonsuzluktur (Yani cavidan).

Allah sofinin kendisidir.İndirilen ise yaşamın acı darbeleridir.İndirilen kavim İse aynı sofinin nefs kavmidir.Nefs insandaki şuuraltıdır.Biz ise Şuuraltı ve beşeriyettir.Yani kendim ettim kendim buldum.Gül gibi sarardım soldum.diyor.

Hararet nardadır sacda değildir.

Keramet baştadır tacda değildir.

Her ne ararsan kendinde ara Kudüste Mekkede hacda değildir.

Allahta Peygamberde kitapta hepsi ne varsa sendeki ebedi mefhumlardır.

Dediğin ayet şu;

Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de mürekkep olsa, arkasından yedi deniz daha ona katılsa, Allah’ın sözleri (yazmakla) yine de tükenmez. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.(LOKMÂN - 27)

Allah burada Levhi Mahfuzdan basediyor,Kur'an Levhi Mahfuzdan bir parçadır,Mushafa alınmış bir parça.Yani senin dediğin aşırı ve aşırı ve çok alakasız,diğer söylediklerin de konuyla alakasız.

Kuran kendi kendisini açıklayan bir yapıdadır.

İnsanları beyin jimnastiğine zorlayan bu örgü yapısı bizi şu ayete yönlendiriyor:

38:1-2 Sad, Zikir sahibi Kur'an'a yemin ederim ki!

Zikrin Kuran değil, Kuran'ın sahip olduğu bir şey olduğunu düşünüyorum o halde.

Allah sözlerini unutmaz, istese orada Kuran sözcüğünü kullanabilirdi.

Kuran denildiği zaman akıllara sayfalara yazılı mushaf geleceği için belki de özellikle zikir sözcüğü kullanıldı.

Zira günümüz mushafları farklı farklıdır. Çoğu okunuştan kaynaklanan, yardım amaçlı eklenen harflerdir.

Bu konunun suistimal edilip hristiyanlar tarafından kullanıldığını ilk defa görmekteyim. :D

Çok uzaklara gitmeye gerek yok, 10-15 suresi eksik Kuranlar yayımlandı bu ülkede.

Hiç kimsede "Bakın Kuran korunmamış" demedi tabii. :)

Zikri Allah matematik sistemiyle bizzat Kendisi korumaktadır.

Mushaflar ise korunmaz. Her kopyada hata olabilir.

Hayır Zikr Kur'an'dır,Zikr Kur'an değilse Kur'an nedir o zaman?Kur'an'ın da gökten indiğine dair dolu ayet var,Kur'an mushafla aynı anlama gelemeyeceğine göre Kur'an ne olabilir?

Sad Suresi 1. ayetin farklı mealleri vardır;

Sâd. O şanlı, şerefli Kur’an’a andolsun (ki o, Allah sözüdür).

Çoğu mealci böyle meallendirmiştir,şu linkte tefsiri var;

http://www.enfal.de/telmalili/sad.htm

Buna göre Zikri hatırlatma,öğüt vb. olarak alırsak da sonuç değişmiyor,Kur'an bu Zikrdir ve Zikr öğüdü,hatırlatmayı vb. kapsar.

Yani Zikr Kur'an'dır,Kur'an mushafta yazılı olan şeyler yani ayetlerdir.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok, 10-15 suresi eksik Kuranlar yayımlandı bu ülkede.

Benim bahsettiğim bu değil,senin dediğin sahtekarlık yapmaktır.Ben ise bu konumda Kur'an'ı eksik yayımlayan sahtekarlara değinmedim,Kur'an'ın İslam alemince kabul görmüş,farklı kullanılan ülkelerle bütünleşmiş farklı versiyonlarından bahsediyorum,yani zamanında Osman öyle yazdırmış ya da o bölgelere ulaştıranlar öyle yazmış ama onların Kur'an'ı onlar olmuş.

Zikri Allah matematik sistemiyle bizzat Kendisi korumaktadır.

Bu matematik sevdasına ayet reddediyorsunuz be :D Yavaş yavaş kıvama geliyorsunuz,bugün 2 ayet reddersiniz yarın 5 ayet öbürgün Kur'an'ın mantıklı yerleri korunmuş mantıksız yerleri değişmiş,diğer bir gün de Allah yok din yalan :D

Mushaflar ise korunmaz. Her kopyada hata olabilir.

Hops!Böyle deme millet yanlış anlayacak,matbaa hatalarını tartışmaya açtığımızı sanacaklar,kullandığımız kelimelerde daha dikkatli olursak güzel olur.

Ayrıca eklemek istediğim bir husus daha var .Hadislerde geçer:"Biz bu kuranı şayet bir deveye indirseydik deve hicabından çökerdi" "dağa indirseydik dağ yok olurdu"mealinde sözler vardır.Demekki Bahsedilen kuran öyle okuduğumuz 6666 ayet yazan bir kitap olmasa gerek.Ve Beşeriyetimiz açısındanda pek hoş olmasa gerek.

Ama neden?o zaman bizler birer gen havuzu olarak onların bir oyuncağıyız.Onlar kendilerini bizde geliştiriyor yada geliştirmiyorlar.

Evet vahiy gelince Muhammed de bi tuhaf olurmuş,vahyin ağırlığından o geçer geçer :)

Allah konuşmuyor, veya birşey yazmıyor.

Muhammed empati yapmış.

Birşeye sebep olan, varolmasına salık veren onun korumasından da mesuldur demeye getirmiş.

Tasarruf ve koruma yetkisinden bahsetmiş kendince.

Bir bina yaptıysan, o binaya sırtını dönüp gidemezsin gibilerinden düşünmüş. Korumak bakımı yapmak en uzun vadede sağlıklı kalmasını sağlamak senin görevin.

O indirdiyse koruyan da odur demiş işte. Aksi takdirde deizme girerdi, etrafta olduğu ve halen daha koruma kollama güdüsünde olduğunu anlatmak istemiş.

Olayı deizmden soyutlamış.

Bazı ateistlerin Kuran'dan beklentisi müslümanlardan daha fazla.

Elbetteki Allah konuşmuyor ve birşey yazmıyor,tabi Muhammed'in adı Allah değilse.Müslümanlar bu konuyu görmeden önce Kur'an'ın bir harfi bile değişmemiştir,değiştiğini ispatlayın dinden çıkarız diyorlar,böyle ispatlayınca da okunuş farklılıklarıydı,yok önemli olan ana mesajdı,yok birkaç harften bişey olmazdı deyip savurup atıyorlar.

Önemli olan ise Levhi Mahfuzda hangisinin yazılı olduğudur,biz ona bakarız tabi,Kur'an'dan beklentimiz Kur'an'da yazılanlardan öteye gitmiyor.

Güzel bi çalışma beni şaşırtan anlamları aynı ama ayetlerin yerleri değişik demekki kurandada oynama var. :)

Beğendiğine sevindim dostum :) Aslında bu ayetlerin yerlerinin değişik olması diğer mushaflarda eksiklik olduğu anlamına gelmiyor*.Misal 10 ayetlik bir sure rivayetlere göre kiminde 5 ayet olarak düzenleniyor,diğer 5 ayet diğer surelere serpiştiriliyor,kimisi direk olarak 10 ayet olarak bırakıyor,kimisi besmeleyi ayet sayıyor vb. gibi kriterlerden dolayı ayetlerin yerleri değişebiliyor.Misal Verş mushafında her surenin başında ayet olarak ''besmele'' varken bizimde kullandığımız dünya genelinde kullanılan Hafs Mushafında sadece Fatiha Suresi'nin başında var.

*Pdf olarak Warsh mushafını bile ne türkçe ne ingilizce bulabildim,dolayısıyla inceleme şansım olmadı,birçok eksiklik de olabilir ki ben buna büyük ihtimal veriyorum.

hz muhammet sıradan,okuma yazma bilmeyen bir kişiydi.

Okuma yazma bilmediğine kaynak nedir?Şurada aydınlatırsan sevinirim;

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=47148&st=0&p=762013entry762013

tarihinde Dark Prince tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çoğu mealci böyle meallendirmiştir,şu linkte tefsiri var;

http://www.enfal.de/telmalili/sad.htm

Dark,

Ben atalarının izninden giden zihniyetin sözlerini Kuran'a cevap olarak kabul etmiyorum.

Cevabı Kuran veriyor ve daha da ileriye gidiyorum, buyur:

21:105 Andolsun Zikir'den sonra Zebur'da da: "Yeryüzüne iyi kullarım vâris olacaktır" diye yazmıştık.

Belli ki bu Kuran zikri içermekte (38:2) ve bu zikir korunmakta.

İlgili 2 ayetin sonradan hadis olduğunun keşfedilmesi kuşkusuz zikrin korunduğuna delildir.

Bu matematik sevdasına ayet reddediyorsunuz be Yavaş yavaş kıvama geliyorsunuz,bugün 2 ayet reddersiniz yarın 5 ayet öbürgün Kur'an'ın mantıklı yerleri korunmuş mantıksız yerleri değişmiş,diğer bir gün de Allah yok din yalan

Bu aynı zamanda bir testtir.(74:31)

Kim Allah'a gerçekten iman ediyor yada kim nankör ediyor bunun ayrımıdır.

Allah bunu geçmiş kavimlere de uygulamıştır, günümüz insanlarına da uygulamaktadır.

Fakat geçmiş kavimlerin yaptığı gibi insanların çoğu bunu reddetmiştir.

Resulleri öldürmüşlerdir.

Atalarımızı böyle bulduk demişlerdir.

Ve dikkat et bunları diyenler mesajı/zikri alan toplumlar.

Fakat sonradan yozlaştılar. 25:18 "..Onlar mesajı unutup yozlaşan bir toplum oldular.."

Kendilerine gelen elçinin son elçi olduğunu iddia etmişlerdir. (Muhammed peygamber son elçidir gibi vb.)

Bak şu ayet sana bir şey andırıyor mu ?

40:34 Daha önce Yusuf da size apaçık delillerle gelmişti; fakat size getirdiği mesajı sürekli olarak kuşku ile karşılamıştınız. Nihayet o ölünce, 'ALLAH ondan sonra elçi göndermeyecektir (O son elçidir),' demiştiniz. ALLAH, kuşkuda sınırı aşanı böylece saptırır.'

Günümüz insanları şeytanın yan gelip yattığını filan sanıyor herhalde.

Şeytan ezelde beridir çalışmalarını sinsice yapmakta ve sinsice dinlere sızmakta.

İnsanların çoğuda (gerek müslüman gerek hristiyan) doğru yolda olduklarını zannetmektedirler.

Bu şeytanlar onların yolunu saptırırlar fakat onlar kendilerinin doğru yolda olduklarını ZANNEDERLER. (43:37)

Bu konuda çok ayet var. Hepsini bulup buraya asmam olanaksız.

Uzun lafın kısası, dünyada 3 milyar müslüman var.

Bunların %95inin 6.yy'da yaşadığını düşün.

Sorgulamayan, kritik düşünce yapısına sahip olmayan, atalarının izninden giden bir zihniyete sahip olan bu insanları 600 yılına götürürsek eğer, atalarının üzerinde bulundukları şeylere (günümüzde yaptıkları gibi) sorgulamadan bağlanacak ve Muhammed peygambere karşı en radikal putçu kesilecektirler. Bunları daha da geriye götürsek bu seferde İsa peygamberi Tanrı kabul eden bir kavim olacaktırlar.

Yani bugün Muhammed peygamberin kılına tüyüne hırkasına bilmem nesine ağlayan adamlar, peygamber döneminde yaşasalardı büyük ihtimal putperest dinlerini yok sayan bir peygamberi inkar etmekte birbirleriyle yarışacak hatta bugün arkasından göz yaşı döndükleri bir insanı belki de öldürmek için ellerinden geleni yapacaklardı.

Çünkü bugünkü dindar kesimin düşünce zihniyeti ile eski kavimlerin düşünce zihniyeti aynı. Sanki copy paste edilmiş gibiler.

Peki bu konuda gerçekten düşünenleri,sorgulayanları nasıl ayıracağız ?

Geçmiş kavimlere resuller ve mucizeler göndererek bu konuda ayrımı yapan yüce Allah öteden beridir uyguladığı bu sünneti günümüzde de devam ettirerek bu ayrımı yapmaktadır; fakat çoğunun haberi bile yok.

Kuran bu konuda insanları çok uyarıyor, bas bas bağırıyor ama aynı tas aynı hamam gidiyor bu insanoğlu.

tarihinde ANTITHESIS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:)Çok Polyanna gördüm seni, pembe gözlük mü kullanıyorsun? Hayali kahramanlara hayranlık duymayı seviyorsan, Süperman'i tavsiye ederim. Örümcek adam da fena değildir. Ya da Gandalf'a ne dersin?

Faraza muhammed yaşamış bir kişiyse, ki bence yaşamamış olmasıyla arasında fark yok, o söylediğin özellikler şişirilip yapıştırılarak yaratılmıştır.

Size de yaranılmıyor be...

adamı sadeleştirip sıradan biriydi diyoruz gene yaranamıyoruz...

ama çıkıp şimşek çaktırdı ayı ikiye böldü desem daha çok hoşunuza gidiyor :) çünkü kafa yapacak malzeme çıkıyor o zaman...

al bak ne diyorum, kitabı muhammed yazdı, muhammed sıradan sen ben gibi biriydi, o çağda etrafındakilerden farkı ise gözlem yeteneği ve aktarım gücüydü diyorum.

gözlemleyip toplumsal açıdan birşeylerin yanlış olduğunu farketti ve hayatı kendi algısıyla anlamlandırmaya çalıştı, zamanı gelince de bu gözlmelerini insanlara sundu.

bu kadar basit sıradan insani bir şeyi yani pireyi, deve yapmanın alemi yok.

ben ve benim gibi düşünenler senelerdir bu düşünceyi savunur dile getiririz...

beğenmedin mi demirefe :) yoksa sen ayı ikiye bölen uçan ama hiç yaşamamış bir efsaneyi mi tercih ederdin?

bazen yanlış şeylerin orada öylece yanlış bir şekilde durmasına razı geliriz, çünkü o yanlış orada durdukça kendimizi doğru sanarız... bu da afro sözü :D

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Lisan/Alfabe/Ve bunlarla ortaya çıkan mushaflar beşeri süreçlere bağımlıdır.Süreçler değiştikçe farklı yazımda mushaflar oluşması doğal.6 yy Arap alfabesinde ne harekeleme ne noktalama vardı.Ne de bir kelime böyle yazılacak diyen bir dilbilgisi disiplini.

Allah'ın korunmuş ya da korunacak dediği şeyin bu mushaflar olduğunu düşünmek komedi olur.

Muhammed Hıra kütüphanesinde bir kitap bulmadı ve elinde kitapla dolanan bir adam da değildi.

Şimdiki kitap yüklü eşeklere aldanmayın siz.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Size de yaranılmıyor

Seni çok Polyanna gördüm, çünkü gerçekten yaşadığı bile şüpheli bir adama, zihnine dayatılan efsanevi portreden kurtulamayıp bazı olumlu özellikler yapıştırmaya kendini zorunlu hissediyorsun. Yok böyle bir zorunluluğun. Bundan kurtul. Niye Ay'ı yardı göğe uçtu filan denildiğinde sevinelim, Süperman uçağı düşerken yakaladı denildiğinde seviniyor muyuz?

Sen bu mucize yalanlarından sonra topluma neler dayatıldığını, değil muhammed'in, onun çömezlerinin bile kendilerine inanılmadığında neler yaptıklarını bilmiyorsun, başka gezegende yaşıyorsun herhalde. Dinci faşizmin emperyalizmle ittifak edip gemi nasıl azıya aldığını ve ortalıkta doğruya dair hiç bir şey bırakmadığını, her şeyin yalana teslim olduğunu pembe gözlüğün sana göstermiyor herhalde!

Sana bir an önce uyanmanı tavsiye ederim. Dogma canavarının başı okşanmaz. Bir bakarsın kolunun dirseğinden aşağısı canavarın dişlerinin arasında. Bu canavarın dişleri anesteziktir, kolunu omzuna kadar yediğinde de neye uğradığını hâla anlamazsın. Dünyada böyle bir uyuşturucu daha keşfedilmemiştir. Seni yer bitirir, tepki veremezsin artık. Bütün bunlar "ay yazık yaaa... Dogma canavarııı..." diye içinde küçük bir şefkat uyanması ile başlar...

Sitelerde Paylaş

tanrının koruduğu şey nedir peki ozaman...

insanların içinde bulunan adalet duygusu yani, vicdan ,yani zikir..

bu duyguyu bazıları kaybedebilir belki ama her zaman bu duyguya sahip birileri mutlaka olucaktır ...

ve yapılan kötülüklere karşı isyan edip doğruluğu ikame etmeye çalışacak bu uğurda sözlü yazılı yada siyasi faaliyetlerde bulunup mücadele edecektir...

yani tarih boyunca her devirde mutlaka zalimle mücadele edenlerin olacağına dair tanrısal bir garantidir bu...

Sitelerde Paylaş

Seni çok Polyanna gördüm, çünkü gerçekten yaşadığı bile şüpheli bir adama, zihnine dayatılan efsanevi portreden kurtulamayıp bazı olumlu özellikler yapıştırmaya kendini zorunlu hissediyorsun. Yok böyle bir zorunluluğun. Bundan kurtul. Niye Ay'ı yardı göğe uçtu filan denildiğinde sevinelim, Süperman uçağı düşerken yakaladı denildiğinde seviniyor muyuz?

Sen bu mucize yalanlarından sonra topluma neler dayatıldığını, değil muhammed'in, onun çömezlerinin bile kendilerine inanılmadığında neler yaptıklarını bilmiyorsun, başka gezegende yaşıyorsun herhalde. Dinci faşizmin emperyalizmle ittifak edip gemi nasıl azıya aldığını ve ortalıkta doğruya dair hiç bir şey bırakmadığını, her şeyin yalana teslim olduğunu pembe gözlüğün sana göstermiyor herhalde!

Sana bir an önce uyanmanı tavsiye ederim. Dogma canavarının başı okşanmaz. Bir bakarsın kolunun dirseğinden aşağısı canavarın dişlerinin arasında. Bu canavarın dişleri anesteziktir, kolunu omzuna kadar yediğinde de neye uğradığını hâla anlamazsın. Dünyada böyle bir uyuşturucu daha keşfedilmemiştir. Seni yer bitirir, tepki veremezsin artık. Bütün bunlar "ay yazık yaaa... Dogma canavarııı..." diye içinde küçük bir şefkat uyanması ile başlar...

şimdi sen benimle neyi tartışıyorsun :)

bugünkü islamı mı yoksa muhammed kimdir nedir, olayın çıkış noktası nedir konusunu mu?

bak beni anlamıyorsun.

hiç de mucivevi olmayan bir adamın o dönemde hiç de hoşa gitmeyecek bazı söylemleri olduğunu söylüyorum.

bugün bize gayet sıradan gelen ama o dönemde ağza alınması dahi imkansız bazı düşünceleri dile getiren bir insan işte.

ha sen bu adamın söylemlerini veya gözlemlerini deforme edip kendi çıkarına kullanırsın edersin, o başka.

her insan gibi ağlayan gülen çişi gelen ölümlü bir tipti işte.

daha nasıl anlatayım düşüncemi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...