Jump to content

Recommended Posts

Bu konu üzerine, uzun zamandan beri bir makale yazmayı düşünüyordum. Bir türlü nasip olmadı. Bari Ateistforum'da hep beraber konuyu ele alalım.

Düşünün ki, sizin bir kalıtsal (genetik) hastalığınız var. Ve eminsiniz ki, bu hastalık, doğacak çocuklarınzda da olacak.

Bu durumda nasıl bir tavır sergilersiniz?

Ben, kalıtsal hasalığımı "öldürdüm".

Bizim sülâlede, babadan oğula geçen akciğer hastalığı var. Babam ve tüm dedelerim tam 50 yaşında öldüler. Geride bıraktığımız bir-kaç yüzyıl hep böyle oldu.

Ben de akciğer hastasıyım. İstatistiksel olarak, benim de 50 yaşıma ölmem lazım. Ama tıp epey ilerledi.

Akciğer hastyalıklarının zorluğunu, ancak bu derdi olanlar anlayabilir.

Bir talihsizlik oldu; ve sevgilim (27 yıl evvel) hamile kaldı. Şansa bak ki, çocuğum kız oldu. Derin bir nefes aldm!

Oğlumun olmaması için bir ömür çaba sarfettim.

Evrimsel gerçekleri inkâr ederek, bir hastalığı sonraki nesillere aktarmayı yeğler misiniz? Yoksa, benim gibi vicdanınız daha güçlü mü olurdu?

Sitelerde Paylaş

Varsayımsal konuşmuyorum. Bir kalıtsal hastalığım var. Çocuğuma geçeceğinden emin değilim ama ihtimalinin olması bile çocuk yapmama engel. Asla ve asla benim yaşadığım acıları onun yaşamasını istemem. O yüzden deli gibi baba olma özlemiyle yansam da, çocuklarla saatlerce vakit geçirmeme rağmen zerre sıkılmasam da dünyaya çocuk getirmeyi düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Varsayımsal konuşmuyorum. Bir kalıtsal hastalığım var. Çocuğuma geçeceğinden emin değilim ama ihtimalinin olması bile çocuk yapmama engel. Asla ve asla benim yaşadığım acıları onun yaşamasını istemem. O yüzden deli gibi baba olma özlemiyle yansam da, çocuklarla saatlerce vakit geçirmeme rağmen zerre sıkılmasam da dünyaya çocuk getirmeyi düşünmüyorum.

evlatlık al reflex.ben düşünüyorum ilerde çocuğum olmazsa

Sitelerde Paylaş

Evet, evlatlık alabilirim. Tabii insanın kendi kanı bir başka olu diye düşünüyorum ama ufacık yaşta alınca bir sıkıntı olmaz herhalde.

Orası öyle ama çocuk seven biri olarak ne olursa olsun evlatlığı daha çok severdim sanırım.onun sorumluluğu daha başka.Ya bir de çocuk sevmeyen ne kadar tip varsa doğururu durur.buna uyuz oluyorum

Sitelerde Paylaş

Benimde mutasyona bağlı gen bozukluğundan kaynaklanan bir nörolojik bir rahatsılığım var ve bu genetik bir hastalık.Bu yüzden evlenmiyorum ve çocukta yapmıcam.Yaptığım araştırmalar itibarı ile eğer cocuk yaparsam %50 ihtimalle aynı hastalık cocuğumda olcağından ve bu riski göze alamadığımdan sizinde tabir ettiğiniz üzere kendimle birlikte bu hastalığı öldürcem..

Sitelerde Paylaş

Bu konu üzerine, uzun zamandan beri bir makale yazmayı düşünüyordum. Bir türlü nasip olmadı. Bari Ateistforum'da hep beraber konuyu ele alalım.

Düşünün ki, sizin bir kalıtsal (genetik) hastalığınız var. Ve eminsiniz ki, bu hastalık, doğacak çocuklarınzda da olacak.

Bu durumda nasıl bir tavır sergilersiniz?

Ben, kalıtsal hasalığımı "öldürdüm".

Bizim sülâlede, babadan oğula geçen akciğer hastalığı var. Babam ve tüm dedelerim tam 50 yaşında öldüler. Geride bıraktığımız bir-kaç yüzyıl hep böyle oldu.

Ben de akciğer hastasıyım. İstatistiksel olarak, benim de 50 yaşıma ölmem lazım. Ama tıp epey ilerledi.

Akciğer hastyalıklarının zorluğunu, ancak bu derdi olanlar anlayabilir.

Bir talihsizlik oldu; ve sevgilim (27 yıl evvel) hamile kaldı. Şansa bak ki, çocuğum kız oldu. Derin bir nefes aldm!

Oğlumun olmaması için bir ömür çaba sarfettim.

Evrimsel gerçekleri inkâr ederek, bir hastalığı sonraki nesillere aktarmayı yeğler misiniz? Yoksa, benim gibi vicdanınız daha güçlü mü olurdu?

Bende hastalığımın çocuklarıma geçmesini istemem.

Eskiden nikah işlemleri çok sıkı imiş.Bazı hastalıkları taşıyanların evlenmesine izin verilmiyormuş.

Sitelerde Paylaş

Hastalığım varsa asla çocuğuma geçsin istemezdim.zaten herkese ana baba olma hakkı verilmemeli.kasaplık için bile eğitim alınıyor.Bu kadar basit olmamalı doğurup doğurup salmak.

Katılıyorum, çocuk yetiştirmek çocuk oyuncağı mı?

KaiaZ5g.jpg

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, konunun "dîn" ya da "çok çocuk" ile ilgisi yok.

Mesele basit: "Kalıtsal hastalığı" olanlar, çocuk isteyip istemediklerini, düşünüp-taşınıp sorgulamalılar.

Benim açımdan konu daha basit. İsatatistiklere göre, oğlumun akciğer hastası olma olasılığı %100'dür. Bu durumda, bir oğlmun olmaması için, vicdânen her tür çabayı sarfediyorum.

Evrimsel içgüdü sorununu, daha ergenliğimde aşmıştım.

Sizin de genetik hastalığınız vasa, düşünmenizde yarar var. Sonuçta, tüm insanlığa hayırlı bir katkı sağlayacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, konunun "dîn" ya da "çok çocuk" ile ilgisi yok.

Mesele basit: "Kalıtsal hastalığı" olanlar, çocuk isteyip istemediklerini, düşünüp-taşınıp sorgulamalılar.

Benim açımdan konu daha basit. İsatatistiklere göre, oğlumun akciğer hastası olma olasılığı %100'dür. Bu durumda, bir oğlmun olmaması için, vicdânen her tür çabayı sarfediyorum.

Evrimsel içgüdü sorununu, daha ergenliğimde aşmıştım.

Sizin de genetik hastalığınız vasa, düşünmenizde yarar var. Sonuçta, tüm insanlığa hayırlı bir katkı sağlayacaksınız.

Dost seni anladik akli basinda her insanin senin actigin konuya üc asagi bes yukari verecegi cevap bellidir.

Konu hakinda teist arkadaslar ne düsünüyorlar?Cünkü konu ilginc bir yere gidecek diye düsünüyorum.

Senin basligini kirletmek gibi bir niyetim yok anlayisina siginiyorum.

Gercekten bu insanlarin ikiyüzlülüklerini böyle konular ortaya cikartigini dusunuyorum.

Ikiyüzlülük hitabida pek dogru degil kendi ic dunyalarindaki celiskileri görebiliyoruz desek daha dogru olur.

Sitelerde Paylaş

Anladim konuya veya basliga gore yorum yapiyorsun.

Konumuz din olmus olsaydi cenabi allah verir!!

Korunmak gunahtir !!

Hastalikta her türlü seyde allahtan gelir bu bir sinavdir vs vs.

Hep aynisiniz.....

Kafadan kontak mısın arkadaş benim adıma konuşmasana

Sitelerde Paylaş

Dost seni anladik akli basinda her insanin senin actigin konuya üc asagi bes yukari verecegi cevap bellidir.

Konu hakinda teist arkadaslar ne düsünüyorlar?Cünkü konu ilginc bir yere gidecek diye düsünüyorum.

Senin basligini kirletmek gibi bir niyetim yok anlayisina siginiyorum.

Gercekten bu insanlarin ikiyüzlülüklerini böyle konular ortaya cikartigini dusunuyorum.

Ikiyüzlülük hitabida pek dogru degil kendi ic dunyalarindaki celiskileri görebiliyoruz desek daha dogru olur.

Kim ikiyüzlü oğlum hangi akılla gelip durduk yerde bulaştın şimdi ?Sen kimsin ki karşındaki insanı hemen genelleyeip bilip bilmeden müslüman sıfatı koyup aşağıladın şimdi höst

Delinin zoruna bak benim adıma sanki benim ağzımdan çıkmış gibi sefil cahil yorumlar yaptı.kafasız

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kontak !!!!

Senin amacın ne ?Başlıkta olay çıkarıp beni attırmak mı ?yemezler canım.ne zamandır dağdaki bağdakini kovuyor.edebinizle yazın,alakasızca salmayın lafları.sanki benim ağzımdan o tür laflar çıkıyor gibi nasıl da attı budala

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...