Jump to content

Recommended Posts

• İleti 151
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu akil ile ilgii degil, ilgili ise, yanlislanabilir olarak ispat et ? Edemessin ? Neden, çunku mantikli dusunen bir kimse, aklini kullanip bu iyi/kötu degerlerinin göreceligini anlayabilir.

yani neymiş ????

DİN bi işe yaramıyormuş.....ille de aKIL MANTIK gerekiyormuş.....

iyiyi - kötüyü DİN değil.....AKIL - MANTIK belirliyormuş..

hadi şimdi uza.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

benim tanrım dinim bana bunu emrediyor deyip her türlü rezilliği yapabilirsiniz o zaman...

iyi kötü görecelidir deyip duruyorsunuz....

size birisi tecavüz etse bu size göre kötü tecavüz edene göre iyidir...

öyleyse sorun yok mu...

tecavüzü emreden bir tanrı yada din olsa onun inanırlarını neye göre eleştireceksin...

Sitelerde Paylaş

Bana mi ? Ben ancak aklimla davranirim. Kimin ne dusundugu beni alakadar etmez. Sen benden iyi birisi oldugundan çok mu eminsin ? Beni taniyormusun ? Bana bir daha ileti yazma lutfen sende böyle dusunuyorsan. Saygilar.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kimsenin şahsıyla ilgili yazmamaya özen göstermeye çalışıyorum...

konu güzel bence ve yazdıklarım geneledir...

tanrı kötülüğü emrederse....

bu konu zihin egzersizi yapılabilinecek bir konu...

ve bu egzersiz bir çok farkındalığı sağlayabilir...

insanların çoğu dinleri ve tanrıyı emirlerini mantıksızca zalimce vicdansızca buldukları için reddedip dinden çıkıyor tanrısız kalmayı yeğliyorlar...

bilimsel veya değil ama olması gereken bu...

kötülüğü tanrı bile emretse yapmayacak bir tanrı inanırı olabilmek lazım...

Sitelerde Paylaş

Bu akil ile ilgii degil, ilgili ise, yanlislanabilir olarak ispat et ? Edemessin ? Neden, çunku mantikli dusunen bir kimse, aklini kullanip bu iyi/kötu degerlerinin göreceligini anlayabilir.

tanrı için belki ama allah için değil.

kuranda ve hadislerde belirtildiği kadarıyla bazı davranışları bizzat kendisi iyi ve kötü diye ayırmış.

bunu ölçü aldığımızda mesela ; zulum etmek kötüdür. o zaman allahın insanlara zulum etmesi kötüdür. allah ise zalim ve kötüdür.

Sitelerde Paylaş

Iyi ve kötu diye degil, hayirli ve ser diye. Onu belirleyen ise kendisi olarak geliyor.

(Bakara, 2:216) : "Savaş, o sizin için kerih olsa da (hoşunuza gitmese de) üzerinize farz kılındı. Hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır\iydir. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerrdir/kötu. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz."

Yani iyi ve kötu, hayir ve sere göre, fayda ve zarara göreymis Kurana göre, ve bunlari ancak Allah tam bilirmis...

Oysa bu fayda/zarar degisir :

"... Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez..." (Bakara Suresi, 185)

"Tanrı size haram olan şeyleri geniş olarak açıklamıştır. Mecbur kalmanız bunun dışındadır." (6/119)

(7/199) : "Sen af yolunu benimse, uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir."

Sitelerde Paylaş

Iyi ve kötu diye degil, hayirli ve ser diye. Onu belirleyen ise kendisi olarak geliyor.

(Bakara, 2:216) : "Savaş, o sizin için kerih olsa da (hoşunuza gitmese de) üzerinize farz kılındı. Hoşlanmayacağınız bir şey olur ki, o sizin için bir hayırdır\iydir. Ve seveceğiniz bir şey olur ki, o sizin için bir şerrdir/kötu. Ve (bütün bunları) Allah bilir, siz bilmezsiniz."

Yani iyi ve kötu, hayir ve sere göre, fayda ve zarara göreymis Kurana göre, ve bunlari ancak Allah tam bilirmis...

Oysa bu fayda/zarar degisir :

"... Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez..." (Bakara Suresi, 185)

"Tanrı size haram olan şeyleri geniş olarak açıklamıştır. Mecbur kalmanız bunun dışındadır." (6/119)

(7/199) : "Sen af yolunu benimse, uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir."

Bu durumda; Allah'a göre de, müslümana göre de zulmetmenin hayırlı olduğu durumlar vardır, doğru mudur?

Sitelerde Paylaş

benim tanrım dinim bana bunu emrediyor deyip her türlü rezilliği yapabilirsiniz o zaman...

Zaten yapiyorlar. Ensestten tut, insanlari sacmasapan seylerden idam etmeye, cocuga tecavuzden, milletin elini kesmeye kadar her turlu rezillik bunlarda. Yeryuzunden insanlara zulum edilen, en kotu yasama sartlari olan yerler islamin hukum surdugu yerler. Cunku akillariini kullanmiyorlar. Tanri bilir en iyisini deyip, beyni susturmuslar, komple kapatmislar.

Aynisini yuzyillar once avrupalilar yapiyordu, onlar b.k icindeydi, onun icin o doneme karanlik caglar diyorlardi.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sadece hayır ile şer değil. iyilik ve kötülük , iyi olan ve kötü olan kuranda geçiyor.

[ 16-28 ] O kâfirler, nefislerine zulmederlerken melekler onların canlarını alır da onlar teslim olup, “Biz hiçbir kötülük yapmıyorduk” derler. (Melekler de şöyle diyecekler:) “Hayır! Allah sizin yapmakta olduklarınızı hakkıyla bilmektedir.”

örneğin azap kötüdür.

[ 39-24 ] Kıyamet günü kötü azaba karşı yüzüyle korunan kimse, (o gün) azaptan emin olan kimse gibi midir? Zalimlere, “Kazandıklarınızı tadın” denir.

[ 3-12 ] O inkârcı kâfirlere de ki, siz mutlaka yenilgiye uğrayacak ve toplanıp cehenneme doldurulacaksınız. Orası ne fena bir döşektir.

[ 4-16 ] Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

ben buradan allahın insanlara zulmedeceğini anlıyorum.

[ 3-57- ] "İman edip iyi işler yapanlara gelince, Allah onların mükafatlarını tastamam verecektir. Allah zalimleri sevmez".

[ 18-29 ] Ve de ki: O hak Rabbimizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. Çünkü biz zalimler için öyle bir ateş hazırlamışız ki, duvarları, çepeçevre onları içine alacaktır. Eğer feryad edip yardım isteseler, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. O ne kötü bir içecek ve ne kötü bir dayanma yeri!

allah zalimlere pek kızıyor. peki kendisi ne oluyor ? anlatılanlara bakılırsa kendi kendisini cezalandırması gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu durumda; Allah'a göre de, müslümana göre de zulmetmenin hayırlı olduğu durumlar vardır, doğru mudur?

Kime göre zulum, ve neye göre zulum ? Sen önce bir seyin neye göre iyi veya kötu oldugunu söyle yanlislanabilir olarak anlat, sonra zulume geçelim ?
Sitelerde Paylaş

Kime göre zulum, ve neye göre zulum ? Sen önce bir seyin neye göre iyi veya kötu oldugunu söyle yanlislanabilir olarak anlat, sonra zulume geçelim ?

TDK: isim Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını uğrattığı kötü durum, kıygı, eziyet, cefa

Sitelerde Paylaş

TDK: isim Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını uğrattığı kötü durum, kıygı, eziyet, cefa

Ispat et, nasil bunu yanlislayabiliriz ? Ya ben bunu yapmaktan zevk aliyorsam, veya mazosist isem ? Bu neye göre kötudur ? :D

Yasa neye göre iyi ve kötudur ? :D

Sitelerde Paylaş

Ispat et, nasil bunu yanlislayabiliriz ? Ya ben bunu yapmaktan zevk aliyorsam, veya mazosist isem ? Bu neye göre kötudur ? :D

İyilikten kötülükten bahsetmedim. Dikkatli okuyun. Dikkatli okuyorsanız, müslümanlık yapıp konuyu çarpıtmayın. TDKnın tanımı, mağdur olana göre kötüdür der. Benim sorum ise şudur:

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyilikten kötülükten bahsetmedim. Dikkatli okuyun. Dikkatli okuyorsanız, müslümanlık yapıp konuyu çarpıtmayın.

Ben ise sana zulumun neyle belirlendigini sordum ? Mesela zina etmek zulum mu ? Veya butun muslumanlara salak demek ?
Sitelerde Paylaş

Ben ise sana zulumun neyle belirlendigini sordum ? Mesela zina etmek zulum mu ? Veya butun muslumanlara salak demek ?

Lafı dolandırıyorsunuz. TDK açıklamasını vermiş. isim Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını uğrattığı kötü durum, kıygı, eziyet, cefa

Ahkam kestiniz:

bunu ölçü aldığımızda mesela ; zulum etmek kötüdür. o zaman allahın insanlara zulum etmesi kötüdür. allah ise zalim ve kötüdür.

Şimdi 4. defa soruyorum:

Allah'a göre de, müslümana göre de yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını kötü duruma uğratmanın, ona eziyet etmenin hayırlı olduğu durumlar vardır, doğru mu?

Sitelerde Paylaş

Islam dunyada en ucra köselere hizla duyuldu. Ve ulasilmayan kimseler ulemaca sorunlu tutulmaz. Bu baska bir konu. Ayrica, iyi/kötu kavramlari asla akil ile alakali degil. Bir insani öldurup sonra parçalayip yemenin kötu bir sey oldugunu nasil yanlislanabilir olarak ispat edebiliriz ? Bu görecelidir.

Iyi ve kotu kavramlarinin her yerde farkli oldugunu soylediniz. Simdi ise sorumlu tutulmayacak diyorsunuz. Peki neye gore degerlendirilecek ulasmayanlar?

Sitelerde Paylaş

Iyi ve kotu kavramlarinin her yerde farkli oldugunu soylediniz. Simdi ise sorumlu tutulmayacak diyorsunuz. Peki neye gore degerlendirilecek ulasmayanlar?

Emirlere itaate göre elbette. Emirlere itaat esas ve Tanri'ca hayirli bilinen seyler, insanlar bunlari bilemez. Ancak, zor duruma düserse, sartlarin degistigi için, bu itaatsizlik olmaz. Bilimsel ve sabit bir iyi veya kötü yok, ama emirler var. Bunlar insan ilmini asan hayir ve ser ayarinda Tanri'ca belirlenmis. Ancak sartlarin degismesi halinde, bunlardan sorumlu tutumazmis.
Sitelerde Paylaş

Lafı dolandırıyorsunuz. TDK açıklamasını vermiş. isim Güçlü bir kimsenin yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını uğrattığı kötü durum, kıygı, eziyet, cefa

Ahkam kestiniz:

Şimdi 4. defa soruyorum:

Allah'a göre de, müslümana göre de yasaya veya vicdana aykırı olarak başkasını kötü duruma uğratmanın, ona eziyet etmenin hayırlı olduğu durumlar vardır, doğru mu?

Bana göre de zumum : bir seyi hakki olmayan yere koymak, veya haksiz yere bir sey yapmak. Anne-annem söyledi banada bunu. -_-

Buna göre, müslümanlar Tanri emrediyor diye kendilerine saldiran müsriklerle çatismalari zulüm mü sence ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...