Jump to content

Neden nesneler ışığı farklı farklı yansıtıyor?

Recommended Posts

Parçacıklar arası uzaklığa ve molekül, atom ve iyonların kristal örgü içindeki dizilişlerine bağlı olarak saydamlık değişir.

Foton - Elektron etkileşmesi nedeniyle absorbiyon (soğurum) da önemli

100 metreküp hacime 1 mol madde koyduğunda atomlar arası uzaklığı hesaplama lazım.

1mol madde 6.02x10^23 parçacık olduğuna göre

bir kenardan diğer kenara (6.02x10^23)^(1/3)=84436877 parcacık yerleştirilebilir.

Yani 100 metrede 84436877 parçacık.

Her parçacık arasındaki uzaklık 100.0/84436877= 1.18e-06 metre=1184 nm

Görünür ışık 400-600 nm olduğundan bu aralıktan ışık girişime uğramadan geçer.

Foton elektron etkileşimi ile aborblanan miktar da çok azdır.

Havadaki O2 N2 vs molekülleri arasındaki uzaklık 70 nm dir

Eee, o halde? Dediklerimizin nesi yanlış?

Sitelerde Paylaş

Mössbauer spektrometresi nasıl çalışır, bir fikrin var mı? Elementlerin belli frekansları emmeleri için, illa gaz olmaları gerekmez. Gaz halinde iseler, bu olayı tespit etmek daha kolaydır, bir prizma kafi gelir. Ama katı halde vs. olmaları, bu durumu değiştirmez.

Mössbauer etkisi gama ışınının enerji kayıpsız soğurumu ve yayılımıdır.

Bir sandaldan kıyıya atlamaya çalıştığınızda zıplamak için gerekli enerji, sandalın kıyıya uzaklığına bağlıdır.

Zıplama sırasında sandalın suya batıp çıkması sandalın büyüklüğüne ve çevesine bağlı olarak değişir ve zıplamak için gerekli enerji miktarını etkiler.

Su donmuş ve sandal bu buz içerisinde ise zıplamak için gerekli enerji en az düzeyde olur.

Aynı şekilde bir silahın geri tepmesi engellenmiş ise mermi daha uzağa gider. Geri tepmeyi engellersek merminin sahip olduğu enerji her defasında birbirine yakın olacaktır.

Kumsala koyduğumuz bir kuvvet ölçer ile sandalın uzaklığı, büyüklüğü ve çevresi hakkında bilgi elde etmemiz zordur. Ölçtüğümüz enerji kayıplardan kalan enerjidir. Bize bilgi vermez.

Katı kristal örgüdeki bir çekirdekten yayılan veya çekirdek tarafından soğurulan gama ışınları seğirdimsiz, yani geri tepmesizdir. Enerji kaybı diğer dalga boylu ışınlara göre yok sayılabilir. Gama ışınlarının enerjisi çekirdeğin ince yapısı ve çevresine bağlı olarak değişir. Çok az değişime rağmen enerji korunumu ve gama ışınlarının şiddeti nedeniyle Mössbauer Etkisi yüksek ayırma gücü sağlar. Çekirdeğin geri tepmesini engelleyen sadece kendi kütlesi değil katının bütün kütlesidir.

Sitelerde Paylaş

Etrafa saçılan fotonlar karşılaştıkları objelerle farklı bir etkileşime girerler.

Açık mavi renk çıkarmayan kaynaklar da var. Ultraviole ışığın fotonları objeye çarptığında başka ayarda renkler çıkarır.

Bu bir çarpışmadır.

Fotonların çarptığı yerlerde başka başka etkiler çıkar ve biz de bu etkileri gözlemleriz.

Bunlar zararsız sadece gözlemlenen etkiler.

Bazı fotonlar ışıkla birlikte enerji de yüklü olurlar.

Çarpışma bile olmaz, içinizden geçer. Çünkü siz organiksiniz.

Fotonların dağılımı sırasında karşılaştıkları yapılar diyelim çarpışmaya.

Açık maviyi oluşturan durum ve şartlar her zaman açık maviyi oluşturur.

Sen neyden bahsediyorsun? Ne foton çarpışması? Foton nereye çarpıyor? Açık mavi ne? Işıkla birlikte enerji yüklü ne demek?

Yazdıklarının hepsi yanlış ve saçma.

Hangi birini yazacağımı şaşırdım.

Dünyayı Kurtaran Adam filminin giriş sahnesindeki anlatım gibi olmuş yazdıkların.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen neyden bahsediyorsun? Ne foton çarpışması? Foton nereye çarpıyor? Açık mavi ne? Işıkla birlikte enerji yüklü ne demek?

Yazdıklarının hepsi yanlış ve saçma.

Hangi birini yazacağımı şaşırdım.

Dünyayı Kurtaran Adam filminin giriş sahnesindeki anlatım gibi olmuş yazdıkların.

Yazdıklarımı hem anlamıyorsun hem de yanlış diyorsun.

Renk elde ettiğimiz sistemin iki ham maddesi var.

1- Foton

2- Fotonların karşılaştıkları ortam.

Bu tarz yaklaşım yapma bana karşı.

Eğer bilimsel terminolojiyle yazacaksan bilimsel terminolojiyle yazmanın formatı bellidir.

Makale şeklinde sunarsın.

Hem bu formata uymayıp hem de bilimsel terminolojiyi taklit etmeye çalışmaya ben ukalalık diyorum.

Burası bir forum ve ben bu konuyu sıradan insanların kullandığı dil ve kelimelerle özetliyorum.

Onların anlamasını istiyorum.

Eğer farklı terminoloji kullanacaksan kendi yorumlarını katmadan bilimsel makaleni yaz buraya.

Ben dipnotlarındaki kaynaklardan kontrol ederim dediklerini.

Ha eğer bu herkese açık konu ise, o zaman bilimsel terminolojiyi günlük hayata uyarla.

Bunu beceremiyorsan sen de ezbercisin demektir.

İnsan bildiğini elma ve armutla bile anlatır.

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarımı hem anlamıyorsun hem de yanlış diyorsun.

Renk elde ettiğimiz sistemin iki ham maddesi var.

1- Foton

2- Fotonların karşılaştıkları ortam.

Bu tarz yaklaşım yapma bana karşı.

Ben sadece uyarıyorum. Yazdıkların hiç bir anlam ifade etmiyor. Kütlesi ve yükü olmayan foton bir şeye çarpmaz. Fotonun elektriksel alanı ile diğer temel parçacıklar etkileşir.

Sitelerde Paylaş

Ben sadece uyarıyorum. Yazdıkların hiç bir anlam ifade etmiyor. Kütlesi ve yükü olmayan foton bir şeye çarpmaz. Fotonun elektriksel alanı ile diğer temel parçacıklar etkileşir.

Aslında, hiç bir şey hiç bir şeye çarpmaz; eğer senin baktığın gibi bakarsan. Çarpma denen şeyde, kütle olması gerekmez ki, bunu nerden çıkarıyorsun? SEs dalgasının da kütlesi yok, ama kayaya "çarpıp" eko olarak geri dönebiliyor. Laser pointerin ışığı aynaya "çarpıp" yansıyor.

Çok şey bildiğini sanıyorsun, öyle de olabilir belki, ama anlatmayı bilmiyorsun, bu kesin.

Sitelerde Paylaş

Aslında, hiç bir şey hiç bir şeye çarpmaz; eğer senin baktığın gibi bakarsan. Çarpma denen şeyde, kütle olması gerekmez ki, bunu nerden çıkarıyorsun? SEs dalgasının da kütlesi yok, ama kayaya "çarpıp" eko olarak geri dönebiliyor. Laser pointerin ışığı aynaya "çarpıp" yansıyor.

Çok şey bildiğini sanıyorsun, öyle de olabilir belki, ama anlatmayı bilmiyorsun, bu kesin.

İnat etme işte senin dediğin şekilde olmuyor.

Ses dalgası ne yazık ki kütlesel bir olay. Ses dalgalarını ileten ortamın kütlesi ve yoğunluğu arttıkça ses iletim hızı da artıyor.

Sitelerde Paylaş

Alan da ona aittir.

Kendi alanı ile başka bir ortama dalıyor mu?

Dalıyor.

O zaman bunu kabaca insanların anlaması için "çarpıyor" demeliyiz.

Çünkü insanlar karmaşıklığı sevmez.

Buna göre foton hep aynı foton.

1 metre sağdaki ortamla çarpışıp (etkileşip) mavi rengi veren fotonlar ile, 1 metre soldaki ortamla çarpışıp (etkileşip) sarı rengi veren fotonlar aynıdır.

Bsite indirgemeyince bu muhabbetin kimseye faydası olmaz.

Sitelerde Paylaş

Güneş neden sarıdır?

Güneşin sarı rengini, ay nasıl beyaz yansıtıyor?

Renkli boyaların karıştırılmasıyla oluşan renkler ile ışıkların karıştırılmasıyla oluşan renkler neden birbirlerinden farklıdır?

Siyah diye bir renk yoksa neden siyahla beyaz karışınca gri renk oluşuyor?

Siyah ışık var mıdır?

Cevaplarsanız sevinirim

Sitelerde Paylaş

Alan da ona aittir.

Kendi alanı ile başka bir ortama dalıyor mu?

Dalıyor.

O zaman bunu kabaca insanların anlaması için "çarpıyor" demeliyiz.

Çünkü insanlar karmaşıklığı sevmez.

Buna göre foton hep aynı foton.

1 metre sağdaki ortamla çarpışıp (etkileşip) mavi rengi veren fotonlar ile, 1 metre soldaki ortamla çarpışıp (etkileşip) sarı rengi veren fotonlar aynıdır.

Bsite indirgemeyince bu muhabbetin kimseye faydası olmaz.

Burada basite indirgenmiş şekilde bilimsel bilgiyi bekleyen mi var? Konuyu bilmiyorsan basite indirgemeyi de bilmiyorsundur.

Eğer sen konuyu bilmeyip sallıyorsan, konunun uzmanı birisi hemen farkeder.

Yukarıdaki açıklamalarından renk olayını bilmediğin ortada.

Sitelerde Paylaş

Burada basite indirgenmiş şekilde bilimsel bilgiyi bekleyen mi var? Konuyu bilmiyorsan basite indirgemeyi de bilmiyorsundur.

Eğer sen konuyu bilmeyip sallıyorsan, konunun uzmanı birisi hemen farkeder.

Yukarıdaki açıklamalarından renk olayını bilmediğin ortada.

Bundan bilmeyecek ne var?

İki karakterli filmde kimler arasında konuşma olacağı baştan aşikar.

Genel konuşma.

Hangi ifadeden hangi noktayı anlamadığımı çıkarttığını söyle bence.

Afaki oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...