Jump to content

Ateizm insana ne vadeder?

Recommended Posts

Ateizm hiçbir vaat vermez. Tüm kontrolü dinlerin aksine hayal ürünü bir yaratığa değil insanın kendisine teslim eder. Yaşamın ne denli kıymetli olduğunu her canlının yaşam hakkı olduğunu her fırsatta insana hatırlatır. İnanç yerine bilim ve gerçeklik yolunda ilerler. Ateizm dindarlara düşman değildir. Aslında tüm dindarlar, tek gercek dostu olan bizleri en büyük düşmanı olarak görürler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Matrix filmindeki mevzu gnostisizm..Filmde özellikle bu konu işleniyor ve bu konu ile ilgili foruma yakında bir yazı yazacağım..

Filmi yaşadığın hayata uyarlama..Strong agnostikte böyle yapıyor..Aslında kurduğun mantık doğru ama yaşadığın hayatı tam olarak anlayamadığın için böyle düşünüyorsun..Peki,yaşadığın hayatı nasıl doğru olarak anlayacaksın?Tabi ki evrim teorisini anlayarak yapacaksın bunu..

Evrim,yaşadığımız hayatın bir simülasyon/rüya olmadığının kanıtlar..Evrim,bir tanrının/üstün bir gücün/yaratıcının olamıyacağını söyler bize..Evrimi anladığımız zaman,Morpheus'un sözlerinin yaşadığımız hayata uygun olmadığını anlarız..

Kabaca şunu söyleyeyim..Dünya'nın çok büyük bölümü(3/4) sular altında..Böyle bir Dünya,bir rüya/simülasyon olamaz..

Tüm hayvanlarla ortak bağlarımız var..Böyle bir saçmalığın yaratıcısı filan olamaz..Bu basit şeyleri düşündüğün zaman,rüyada olmadığın,diğer hayvanlar gibi beslenen ve oturup sıçan bir memeli olduğunu anladığın zaman kafan rahat edecektir.. :)

Rüya olayının matrixle değil,inception ile ilgisi var.Onun hakkında da bir konu açarsın o zaman.

Tamamda evrim teorisi bu fikirleri çürütmez.Sende şu elektrik sinyali muhabbetini bir kaptığın an evrim teorisinin çok yetersiz olduğunu göreceksin.Evrim teorisi ne kadar doğru bir gerçekse,elektrik sinyallerini yorumlamamızda bi o kadar gerçek.Rüya ile simülasyon farklı bişey zaten.Şu an rüyadaysak hangi teoriyi koyarsan koy,o teoriden "rüyada değiliz" anlamı çıkamaz.Evrim teorisi rüyanın içinde oluşan bir teoride olabilir.Hatta "tüm hayvanlarla ortak bağlarımız var.Böyle bir saçmalığın yaratıcısı filan olamaz" demişsin.Tamam işte bende onu diyorum.Bu saçmalıklar rüyada olması muhtemel saçmalıklardır.

O bahsetmiş olduğun bir yaratıcı fikrini çürütür.Ama bu simülasyon fikrini veya özellikle ve özellikle rüya fikrini kesinlikle çürütemez.Sen rüya görürken ortada sadece elektrik sinyallerinin algılanması var.Şu anda ne var ? Yine aynı.Elektrik sinyallerinin algılanması var.Bu ise evrim teorisini biraz geride bırakıyor.Üstünde durulması daha önemli olan bir konu.Yani evrim teorisinden sonra atlanabilecek bir leveldir bu konu.Örneğin klasik fizikten sonra kuantum fiziğine geçince,klasik fiziğin ne kadar basit olduğunu anlıyorsun.Buda öyle.Elektrik sinyalleriyle algıladığını ciddi anlamda incelersen,evrim teorisini rafa kaldırırsın.

tarihinde agnostik_muro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rüya olayının matrixle değil,inception ile ilgisi var.Onun hakkında da bir konu açarsın o zaman.

Tamamda evrim teorisi bu fikirleri çürütmez.Sende şu elektrik sinyali muhabbetini bir kaptığın an evrim teorisinin çok yetersiz olduğunu göreceksin.Evrim teorisi ne kadar doğru bir gerçekse,elektrik sinyallerini yorumlamamızda bi o kadar gerçek.Rüya ile simülasyon farklı bişey zaten.Şu an rüyadaysak hangi teoriyi koyarsan koy,o teoriden "rüyada değiliz" anlamı çıkamaz.Evrim teorisi rüyanın içinde oluşan bir teoride olabilir.Hatta "tüm hayvanlarla ortak bağlarımız var.Böyle bir saçmalığın yaratıcısı filan olamaz" demişsin.Tamam işte bende onu diyorum.Bu saçmalıklar rüyada olması muhtemel saçmalıklardır.

O bahsetmiş olduğun bir yaratıcı fikrini çürütür.Ama bu simülasyon fikrini veya özellikle ve özellikle rüya fikrini kesinlikle çürütemez.Sen rüya görürken ortada sadece elektrik sinyallerinin algılanması var.Şu anda ne var ? Yine aynı.Elektrik sinyallerinin algılanması var.Bu ise evrim teorisini biraz geride bırakıyor.Üstünde durulması daha önemli olan bir konu.Yani evrim teorisinden sonra atlanabilecek bir leveldir bu konu.Örneğin klasik fizikten sonra kuantum fiziğine geçince,klasik fiziğin ne kadar basit olduğunu anlıyorsun.Buda öyle.Elektrik sinyalleriyle algıladığını ciddi anlamda incelersen,evrim teorisini rafa kaldırırsın.

Rüya içindeyiz ve uyuduğumuzda rüya görüyoruz..Yani rüya içinde rüya..Hmmm..

Bu ne biliyor musun?Felsefenin,bilimin bokunu çıkarma işte bu..İnception filmi böyle yaratıldı..Bu laflarla anca bir film yaparsın.. :)

Evrimi anlamamışsın..Bak bilmek ayrı mesele,anlamak ayrı..Evrimi anladığın zaman,''rüyada olabiliriz'' laflarını kesinlikle edemezsin..Evrimle fiziği filan karıştırma..Yemek yiyen,su içen,seks yapan bir memelisin..Bir primatsın işte..Bunu kabul etmek zor olunca,acaba rüyada mıyız,yoksa rüya içinde rüyada mıyız,yoksa rüya içinde rüya içinde rüyada mıyız diye düşünür durursun..Rahatla,hayvansın ve bir zaman sonra tüm hayvanlar gibi yok olacaksın..

Sitelerde Paylaş

Rüya içindeyiz ve uyuduğumuzda rüya görüyoruz..Yani rüya içinde rüya..Hmmm..

Bu ne biliyor musun?Felsefenin,bilimin bokunu çıkarma işte bu..İnception filmi böyle yaratıldı..Bu laflarla anca bir film yaparsın.. :)

Evrimi anlamamışsın..Bak bilmek ayrı mesele,anlamak ayrı..Evrimi anladığın zaman,''rüyada olabiliriz'' laflarını kesinlikle edemezsin..Evrimle fiziği filan karıştırma..Yemek yiyen,su içen,seks yapan bir memelisin..Bir primatsın işte..Bunu kabul etmek zor olunca,acaba rüyada mıyız,yoksa rüya içinde rüyada mıyız,yoksa rüya içinde rüya içinde rüyada mıyız diye düşünür durursun..Rahatla,hayvansın ve bir zaman sonra tüm hayvanlar gibi yok olacaksın..

Evrim teorisi,beyindeki elektrik sinyallerini yorumlamamızı açıklayabiliyor mu ?

Sitelerde Paylaş

Evrim teorisi,beyindeki elektrik sinyallerini yorumlamamızı açıklayabiliyor mu ?

Evrimin konusu değil bunlar..Elektrik sinyallerine takılma..Vatoz balığının da kuyruğunda bolca elektrik var :D

Belkide evrimin konusudur..O kadarını bilmiyorum..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu fizik..Evrimin konusu değil bunlar..Elektrik sinyallerine takılma..Vatoz balığının da kuyruğunda bolca elektrik var :D

Fizik tabii :) Evrimin konusu değil çünkü evrim bunun "ee" sini bile açıklayamaz.Çünkü evrim teorisi varlığımızı açıklamamız için kendi başına bi halta yaramıyor.Elektrik sinyalleriyle algılamamız bir gerçektir.Buda beyinde olur.Beynin oluşumunu ise evrimle açıklayabilirsin ama beynin içindeki bu aktiviteleri evrim açıklayamıyor.Mecburen fiziğe kayıyorsun.Demek ki neymiş evrim teorisi yetersizmiş.

Sitelerde Paylaş

Fizik tabii :) Evrimin konusu değil çünkü evrim bunun "ee" sini bile açıklayamaz.Çünkü evrim teorisi varlığımızı açıklamamız için kendi başına bi halta yaramıyor.Elektrik sinyalleriyle algılamamız bir gerçektir.Buda beyinde olur.Beynin oluşumunu ise evrimle açıklayabilirsin ama beynin içindeki bu aktiviteleri evrim açıklayamıyor.Mecburen fiziğe kayıyorsun.Demek ki neymiş evrim teorisi yetersizmiş.

Konusu değilse,niye açıklasın?

Evrimin neyi açıkladığı belli ama sen anlamak istemiyorsan,evrim ne yapsın sana?

Evrim sana kim olduğunu söyler..Evrimi ancak cahiller hafife alır..Evrim senin rüyalarını,bir başkasının simülasyonlarını,bir başkasının dinini,bir başkasının tanrısını tuttu duvara vurdu..Aslında argo birşey diyecektim ama neyse :D

Bırakın şu Morpheus'un elektrik sinyallerini..Buradan ekmek çıkmaz size..

Sitelerde Paylaş

Konusu değilse,niye açıklasın?

Evrimin neyi açıkladığı belli ama sen anlamak istemiyorsan,evrim ne yapsın sana?

Evrim sana kim olduğunu söyler..Evrimi ancak cahiller hafife alır..Evrim senin rüyalarını,bir başkasının simülasyonlarını,bir başkasının dinini,bir başkasının tanrısını tuttu duvara vurdu..Aslında argo birşey diyecektim ama neyse :D

Bırakın şu Morpheus'un elektrik sinyallerini..Buradan ekmek çıkmaz size..

Hafife almıyorum.Yeterli değil.Neyse kuantum fiziğine acil dalış yapman lazım.Yoksa bizleri anlaman maalesef imkansız olacak :)

Sitelerde Paylaş

Rüyada olduğumuzun ve beynimizin algılarının gözler, kulaklar, derimiz ve mukozalarımız aracılığıyla değil, bir simülatörde üretilen yapay sinyallerle o simülatörden geldiğinin küçük de olsa bir kanıtı olması lazım ki iddia edilebilsin. Bu kadar büyük ve kapsamlı bir simülatörü kim ne amaçla imal etmiş ve beyinlerimizi ona bağlamış? Bu konuda en küçük bir varsayım var mı?

Bunu tanrı yapmış olsa evren yaratacağına niye evren simülatörü yaratsın? Üstelik simülatörün yer aldığı da bir evren gereklidir. Beyinleri vücutlara koymak varken niye kavanozlara koyup sinyal enjekte etsin? Sebep ne? Bu kadar kapsamlı bir simülatör yapmak evreni yapmaktan çok daha zordur.

Hepsinden geçtik, sinyallerin simülatörden geldiğinin en küçük bir kanıtı var mı? Yok. Eee? Hadi bunu da geçtik. Evren simülasyon diyelim. E noolmuş yani, ne yapalım şimdi? Evren simülasyon diye ne lazım geliyor, ne farkediyor?

Sitelerde Paylaş

Matriks felozofu arkadaşlar dinleri "rahatlığı seçmek" olarak yanlış aktarıyor.

Dinleri reddetmek, dinlerin getirdiği cehalet ve korkulardan kurtulmanızı sağlar.

Somut örnekler vereyim:

İslamı reddederseniz kurtulacağınız korkulara örnek:

Cinler, şeytanlar, çarpılmak, sonsuza kadar işkence görmek.

İslamı reddederseniz kurtulacağınız cehalete örnek:

Yaratılış hikayesi, tufan hikayesi, uçan at şimşek, ayın ikiye bölünmesi, balık karnında gezintiler.

Sitelerde Paylaş

Evrim sadece biyoloji ile sınırlı değildir. Yine de bir örnek vererek bu konuyu derinleştireyim: Sonradan kör olan insanlar, bir süre sonra "görsel" rüyalar göremiyorlar. Bu da bize rüyanın beyin kaynaklı olduğunu düşündürüyor. Ancak şunu da biliyoruz ki; beyin kendi kendine elektrik sinyali üretip evreni anlamamızı sağlayan bir robot değildir. Beyin etkilerle gelişir. Örn: doğumdan sonra ilk üç ay gözleri bantla kapatılan kedi yavruları, üç aydan sonra bantlar kaldırıldığında ömür boyu kör olarak kalıyorlar. Bu konu farklı bir topicte tartışılabilir.

Evrimin konusu değil bunlar..Elektrik sinyallerine takılma..Vatoz balığının da kuyruğunda bolca elektrik var :D

Belkide evrimin konusudur..O kadarını bilmiyorum..

Rüyalar da evrimin konusudur.

Hafife almıyorum.Yeterli değil.Neyse kuantum fiziğine acil dalış yapman lazım.Yoksa bizleri anlaman maalesef imkansız olacak :)

Kuantum fiziğinin orta dünyada pratik bir değeri yoktur. Sana atılan kurşundan sakınmazsan; gelip kafanı patlatır.

Sitelerde Paylaş

Evrim sadece biyoloji ile sınırlı değildir. Yine de bir örnek vererek bu konuyu derinleştireyim: Sonradan kör olan insanlar, bir süre sonra "görsel" rüyalar göremiyorlar. Bu da bize rüyanın beyin kaynaklı olduğunu düşündürüyor. Ancak şunu da biliyoruz ki; beyin kendi kendine elektrik sinyali üretip evreni anlamamızı sağlayan bir robot değildir. Beyin etkilerle gelişir. Örn: doğumdan sonra ilk üç ay gözleri bantla kapatılan kedi yavruları, üç aydan sonra bantlar kaldırıldığında ömür boyu kör olarak kalıyorlar. Bu konu farklı bir topicte tartışılabilir.

Kuantum fiziğinin orta dünyada pratik bir değeri yoktur. Sana atılan kurşundan sakınmazsan; gelip kafanı patlatır.

Rüyalar tabii beyin kaynaklı.Tamam ama insan varlığını açıklamakta evrim yetersiz diyorum sadece.Evrim teorisi yapbozun bir parçasıdır.Ama kendi başına insan varlığını açıklayamaz.Çok önemli bir sorunumuz var.Oda elektrik sinyallerini nasıl yorumlayabildiğimizdir.Bu konu ciddi bir konu.Ama hakkında bişey bilinmediği için düşünsek de fayda vermiyor.Ben sadece evrim ile insan varlığını açıklayamaya çalışan ve bunun yeterli olduğunu söyleyenlere "bu yetersizdir" demek istiyorum.Yani "tamam bu işi çözdük.içimiz rahat" diyebilecek bir durum yok.

Bunu söyleyenlere karşı çıkarım sadece.Bunun böyle olmadığını söylerim.Yalnız bundan daha iyi bir açıklama yapamam.Ama daha iyi bir açıklama olmadığı için bunu yeterli göremeyiz.İleride mikro evren ciddi anlamda çözülmeye başlanırsa ortaya bir şeyler çıkabilir.Şu an ki gerçek,sadece dinlerin olmadığı ve kozmolojik açıdan ise sonsuz güçte bir tanrının olmadığı gerçeğidir.Onun dışında ise net bir şey söylemek mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Rüyalar tabii beyin kaynaklı.Tamam ama insan varlığını açıklamakta evrim yetersiz diyorum sadece.Evrim teorisi yapbozun bir parçasıdır.Ama kendi başına insan varlığını açıklayamaz.Çok önemli bir sorunumuz var.Oda elektrik sinyallerini nasıl yorumlayabildiğimizdir.Bu konu ciddi bir konu.Ama hakkında bişey bilinmediği için düşünsek de fayda vermiyor.Ben sadece evrim ile insan varlığını açıklayamaya çalışan ve bunun yeterli olduğunu söyleyenlere "bu yetersizdir" demek istiyorum.Yani "tamam bu işi çözdük.içimiz rahat" diyebilecek bir durum yok.

Bunu söyleyenlere karşı çıkarım sadece.Bunun böyle olmadığını söylerim.Yalnız bundan daha iyi bir açıklama yapamam.Ama daha iyi bir açıklama olmadığı için bunu yeterli göremeyiz.İleride mikro evren ciddi anlamda çözülmeye başlanırsa ortaya bir şeyler çıkabilir.Şu an ki gerçek,sadece dinlerin olmadığı ve kozmolojik açıdan ise sonsuz güçte bir tanrının olmadığı gerçeğidir.Onun dışında ise net bir şey söylemek mümkün değil.

Nerden çıkarıyorsun ki bunları?

İnsan varlığını evrimden daha iyi açıklayabilen başka hiç bir şey yok şu anda. Yaratılış denen masal bile açıklayamıyor bunu.

Elektriği nasıl yorumladığımız falanda dahil. Senin hatan, bir insan var, bir ruh, bir de madde, ceset, vücut sanıyor, olaya böyle yaklaşman. Ha, birde biraz cahilsin bu konuda, hepsi o.

Sitelerde Paylaş

Biyoloji, arkeoloji, tarih, sosyoloji, psikoloji, fizik, kimya ...kısacası bilim; orta dünya için yeni şeyler söylemeye devam edecektir. Buna kimse engel olamayacaktır.

Ortada "elektrik sinyali" diye bir kavram bile yok. Nöronlardan söz ediyorsanız impulslardan ve frekanslarından söz etmeliydiniz. Sinapsisten ve sinapsisler arasındaki nöro kimyasallardan söz etmeliydiniz. Dahasını yazmıyorum; siz balık beyni ile sürüngen beynini "elektrik sinyali" ölçeğiyle karşılaştırırsanız, sadece kullandığınız bu terim yüzünden (elektrik sinyali) kimse sizi ciddiye almaz.

Size tavsiyem "impuls" kavramıyla ilgilenmeniz.

Sitelerde Paylaş

Biyoloji, arkeoloji, tarih, sosyoloji, psikoloji, fizik, kimya ...kısacası bilim; orta dünya için yeni şeyler söylemeye devam edecektir. Buna kimse engel olamayacaktır.

Ortada "elektrik sinyali" diye bir kavram bile yok. Nöronlardan söz ediyorsanız impulslardan ve frekanslarından söz etmeliydiniz. Sinapsisten ve sinapsisler arasındaki nöro kimyasallardan söz etmeliydiniz. Dahasını yazmıyorum; siz balık beyni ile sürüngen beynini "elektrik sinyali" ölçeğiyle karşılaştırırsanız, sadece kullandığınız bu terim yüzünden (elektrik sinyali) kimse sizi ciddiye almaz.

Size tavsiyem "impuls" kavramıyla ilgilenmeniz.

Elektrik sinyalinden kastımız tabii ki normal elektrik değil.Yani kuantumla ilgilenmişsindir diye normal klasik şekliyle söylüyorum.Tabii ki nöronlardan ve sinapslardan söz ediyoruz.Ohohooo k.bakmayın bu böyle olmayacak.Yani evrim teorisiyle insanlığın varlığını açıklamaya çalışıyorsunuz ve bunu yeterlidir diyorsunuz.Pes doğrusu.Anibal içinde aynı şeyi söylüyorum.Ben nedense bu yeterlidir diyen bilim insanı göremiyorum.Çoğuda benim takıldığım noktaya takılmış.Mesela Big Bangde bir patlama olmamasına rağmen ismi bile big bangdir.Bilim insanları ise patlama olmadığını bilmelerine rağmen patlama diye söz eder.Klasik şekliyle budur çünkü.

Kuantumla alakalı bir şey konuşuyorsak elektrik sinyali terimi gayet normal karşılanır.Burada ne demek istendiği bu dal ile ilgilenenler tarafından rahatça anlaşılır.Siz karşınızda müslüman gibi bir şey var zannediyorsunuz sanırım.Anibalda öyle zannediyor.Gecemi gündüzüme katarak ilgilendim bu beyin mevzusuyla.Bir türlü ateist olamamamın sebebini de defalarca beyin dedim.Sanırım strong agnostik arkadaşta ben gibi ilgilenmiş bu konularla.Maalesef evrim teorisi oldukça yetersiz.Bunu anlamanız için ciddi manada beyin ve kuantuma girmeniz gerek.Şu algı meselesini çok basite alıyorsunuz.Bu şekilde konuşulmuyor yani.

Sanki müslümanlığın saçma bir din olduğunu anlayınca direkt ateist olmuş havası veriyorsunuz böyle.Ben müslümanlıktan çıkalı seneler oldu.Hala araştırmalarımı bırakmadım.Sizler sanki ateist olduktan sonra "bana bu kadarı yeterli" deyip araştırmayı bırakmışsınız gibi hava veriyorsunuz.Bir çok bilim insanı benim takıldığım bu nokta ile alakalı kendisine soru sorulduğu zaman dürüstçe "bilmiyorum" diyor.Bu algı meselesi ile ilgilenseydiniz bir çok bilim insanının "bilmiyoruz" dediğini görürdünüz.Gerçekten çok enteresan geliyorsunuz yani bana.Bilmiyorum demekten bu kadar korkmayın.Genel anlamda ateistlere söylüyorum.Bilimle ilgileneceksiniz eğer "bilmiyorum" kelimesine alışmalısınız.Her şeyi ve alakasız şeyleri evrim teorisiyle açıklamaya çalışınca komik duruyor.O yüzden söylüyorum."Bunu şu an için bilmiyoruz" cümlesini sık sık kullanmak gerekiyor maalesef.Çünkü gerçekten çoğu şeyi bilmiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Nerden çıkarıyorsun ki bunları?

İnsan varlığını evrimden daha iyi açıklayabilen başka hiç bir şey yok şu anda. Yaratılış denen masal bile açıklayamıyor bunu.

Elektriği nasıl yorumladığımız falanda dahil. Senin hatan, bir insan var, bir ruh, bir de madde, ceset, vücut sanıyor, olaya böyle yaklaşman. Ha, birde biraz cahilsin bu konuda, hepsi o.

Sorması ayıp evrim teorisi tanrıyı reddediyor mu ? Evrim teorisiyle "tanrı yoktur" düşüncesini nasıl ortaya atıyorsun.Bunu da biraz açıklasan diyorum.Evrim teorisini kabul eden ilahiyatçılar bile var.Evrim teorisinin tanrı vardır veya yoktur ile alakası yoktur.Deistlerde bunun doğruluğundan şüphe etmez.Bende etmiyorum.Ama bunun tanrıyla ilgisi yok.İlk önce bunu kabullenmek gerek.Maalesef ateizm ile evrim teorisini yan yana koyamazsın.

İkincisi bu konuda bana biraz cahilsin diyorsun ama inan sen kuantum konusunda biraz değil full cahilsin.Üzgünüm ama gerçek bu.Dediğim gibi acil dalış yapmanız lazım bu konuya.Algı meselesinin ne kadar küçümsenmeyecek bir şey olduğunu anca o zaman anlarsınız.Şu an ne desem boş yani.

Sitelerde Paylaş

Sorması ayıp evrim teorisi tanrıyı reddediyor mu ? Evrim teorisiyle "tanrı yoktur" düşüncesini nasıl ortaya atıyorsun.Bunu da biraz açıklasan diyorum.Evrim teorisini kabul eden ilahiyatçılar bile var.Evrim teorisinin tanrı vardır veya yoktur ile alakası yoktur.Deistlerde bunun doğruluğundan şüphe etmez.Bende etmiyorum.Ama bunun tanrıyla ilgisi yok.İlk önce bunu kabullenmek gerek.Maalesef ateizm ile evrim teorisini yan yana koyamazsın.

İkincisi bu konuda bana biraz cahilsin diyorsun ama inan sen kuantum konusunda biraz değil full cahilsin.Üzgünüm ama gerçek bu.Dediğim gibi acil dalış yapmanız lazım bu konuya.Algı meselesinin ne kadar küçümsenmeyecek bir şey olduğunu anca o zaman anlarsınız.Şu an ne desem boş yani.

Tipik cehalet çıkışları işte.

EVrim teorisi ile tanrı denen yalanı bir araya ne zaman koymuşum ki ben?

Tanrının yokluğu, kendi başına apaçık ortada olan bir husus. Gidip bunun için yok kuantum, yok evrim vs. kasmana hacet yok. Tanrı mı, bir yalan, bir martaval o, hepsi bu kadar.

Buna karşın, bu yalana kanan bazı aklıevveller, kendilerince, evrim teorisinde, kuantum da vs. bir takım boşluklar bulup, o yalanın baş aktörü tanrıyı bu boşluklara koymaya çalışır. Elbette abesle iştigaldir, saçmalıktır tabi ki..

Kuantum mu? Şahsen benim bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir. Ama sana bakıyorum, sen evrim teorisi, biyoloji falan hakkında hiç bir şey bilmiyorsun, bunu görmek için çok şey bilmeye de gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Tipik cehalet çıkışları işte.

EVrim teorisi ile tanrı denen yalanı bir araya ne zaman koymuşum ki ben?

Tanrının yokluğu, kendi başına apaçık ortada olan bir husus. Gidip bunun için yok kuantum, yok evrim vs. kasmana hacet yok. Tanrı mı, bir yalan, bir martaval o, hepsi bu kadar.

Buna karşın, bu yalana kanan bazı aklıevveller, kendilerince, evrim teorisinde, kuantum da vs. bir takım boşluklar bulup, o yalanın baş aktörü tanrıyı bu boşluklara koymaya çalışır. Elbette abesle iştigaldir, saçmalıktır tabi ki..

Kuantum mu? Şahsen benim bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir. Ama sana bakıyorum, sen evrim teorisi, biyoloji falan hakkında hiç bir şey bilmiyorsun, bunu görmek için çok şey bilmeye de gerek yok.

Ya senin tanrı denince aklına allahtan başka birşey gelmediği için,sen önüne gelen her şeye yalan diyorsun.Yani sonsuz güçte bahsedilen bir tanrıyı bizde reddediyoruz.

Bak ben biyolojiyi sen kadar bildiğimi iddaa etmiyorum.Sende bu kuantumu ben kadar bilmediğini itiraf etmek zorundasın.Bak tekrar söylüyorum şu "algı" meselesini biyoloji çözemez.Bu onun işi değil.Sen ise biyolojiden başka bir şey araştırmadığın için bu sorunun ne kadar büyük bir sorun olduğuna kafan basmıyor.Bunu kabul etmen lazım.

Evrim teorisi "tanrı vardır yada yoktur" diye bir sonuca çıkartamıyorsa beni,sende bana algı meselesinin küçük bir sorun olduğunu söyleyerek alakasız yerlerde evrimi işin içine katma.Çok komik duruyor çünkü.Bak tekrar söylüyorum."Algı" bu çok önemli bir konudur.Sen bunu istediğin kadar önemsiz gör.Bu yeteri kadar önemli bir konudur.Evrim zaten kabul görülmüş.Şu an ise algı meselesi çözülmeye çalışıyor.Artık güncel bilimle ilgilen.Çok eskide kalıyorsun böyle.Bunu müslüman yapar.Bir ateistin yapması hiç doğru değil.

Sitelerde Paylaş

Ya benim anlamadığım bir şey var.Şu algı meselesi nasıl bu kadar küçümseniyor.Bunu bir türlü anlamadım.Yani ben mi anlatamıyorum yoksa başka bir şey mi var ?Bu konuyu çözemedim.Sence bu araştırılmadığı için mi oluyor ? Bu konuyu sadece senle ben mi anladım ? Ben çok mu basit bir konuya takılmışım ? Belgesellerde filan bu konuya "bilmiyorum" diyen bir sürü bilim insanı gördüm.Hemen hemen tüm belgesellerde karşımıza çıkan koskoca fizikçi olan michio kaku bile "algılayanın ne olduğunu bilmiyoruz" diyor.Bu adamlar bile "bilmiyoruz" derken buradakiler nasıl biliyoruz diyolar.Bunu gerçekten anlamadım.

Neden burada kimseye bunu anlatamıyorum sence ? Ben yıllardır beyinle ilgilendim..Dolayısıyla kuantumlada çok haşir neşir oldum.Adamlar maddenin olduğundan bile şüphe ederken,bunlar neden ikide bir evrim evrim deyip duruyor ? Konuyla ne ilgisi var evrimin ? Bunu gerçekten anlamadım.Ben kaç senedir beyinle ilgilenmişim,bunlar bana beyin dersi veriyor.Ne biliyim gerçekten komik duruyor karşı savunmalar.Bilinmeyen şeyleri bildiğini iddaa eden kişilerin müslüman olduğuna alıştık.Ben ateistleri böyle bilmiyordum.Sen yıllardır bu forumda gibisin.Sana bi sorayım dedim.Nedir sence bu işin genel yorumu ?

tarihinde agnostik_muro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...