Jump to content

Allah bizi neden yarattı? (Mayıs 2018)

Recommended Posts

Allah Neden Dininin Temelini Korkuyla Atar başlıklı yazıda yer alan kullanıcıların, başlıktaki konudan sapmamaları için oluşturduğum içerik. @kavak, @Yeraltı, @TheRationalAtheist ve @sağduyu; tartışmanıza buradan devam edebilirsiniz. Böylelikle öbür başlıkta konu bütünlüğü sağlanmış olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 151
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İyi oldu bu başlık.

Allah bizi yaratmakla birşey kazanmıyorsa neden yaratmıştır?

Ayrıca nasıl böyle mavi kutucuk içerisine ad koyabiliyorsunuz? İyi anlatamadım ama anlamışsınızdır sanırım.

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bencede iyi olmuş konuyla alakalı şeyler yazıyorum.Ama arkadaşlar meraklarından dolayı bazı sorular sormak istiyorlar.Konu başka taraflara gidiyor.Benim yazdığım tüm yorumlarda durum böyle malesef,kusura bakmayın.

16 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Allah bizi yaratmakla birşey kazanmıyorsa neden yaratmıştır?

Sizin çokluğunuzla azlıktan, ünsiyetinizle yalnızlıktan kurtulayım diye sizi yaratmadım. Yapmaktan âciz kaldığım bir şey için sizden yardım alayım diye de sizi yaratmadım. Bir menfaati ele geçirmek veya bir zararı defetmek için de sizi yaratmış değilim. Bilakis sizi bana sürekli kulluk, çokça şükür, gece ve gündüz beni teşbih edesiniz diye yarattım.6. KUDSİ HADİS

tarihinde Yeraltı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Yeraltı yazdı:

Sizin çokluğunuzla azlıktan, ünsiyetinizle yalnızlıktan kurtulayım diye sizi yaratmadım. Yapmaktan âciz kaldığım bir şey için sizden yardım alayım diye de sizi yaratmadım. Bir menfaati ele geçirmek veya bir zararı defetmek için de sizi yaratmış değilim. Bilakis sizi bana sürekli kulluk, çokça şükür, gece ve gündüz beni teşbih edesiniz diye yarattım.HADİS

Allah neden kendisinin teşbih edilmesini istiyor da insanları yaratıyor?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheRationalAtheist yazdı:

Allah neden kendisinin teşbih edilmesini istiyor da insanları yaratıyor?

İnsanları, beni tanımakla şereflenmeleri için yarattım.Hadis-i kudsi

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Yeraltı yazdı:

Sizin çokluğunuzla azlıktan, ünsiyetinizle yalnızlıktan kurtulayım diye sizi yaratmadım. Yapmaktan âciz kaldığım bir şey için sizden yardım alayım diye de sizi yaratmadım. Bir menfaati ele geçirmek veya bir zararı defetmek için de sizi yaratmış değilim. Bilakis sizi bana sürekli kulluk, çokça şükür, gece ve gündüz beni teşbih edesiniz diye yarattım.HADİS

Sevgili @Yeraltı; konuyla ilgili örnek verirken kaynağını da paylaşmanızı isteyeceğim. Tartışma boyunca da alıntıladığınız içeriğin hangi eserde, nerede, ne şekilde, kaçıncı sayfasında yer aldığı ve benzeri gibi bilgileri de lütfen paylaşınız. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, beş kalır yazdı:

Sevgili @Yeraltı; konuyla ilgili örnek verirken kaynağını da paylaşmanızı isteyeceğim. Tartışma boyunca da alıntıladığınız içeriğin hangi eserde, nerede, ne şekilde, kaçıncı sayfasında yer aldığı ve benzeri gibi bilgileri de lütfen paylaşınız. 

Kusura bakmayın.düzeltiyorum

Sitelerde Paylaş

Mesela büyük harflerle HADİS diye yazmış olduğunuz şey; aslında Gazalinin Kudsi Hadisler adlı eserinde yer alıyor. Peki Gazali'nin kaynağı nedir? Senedin aslı nedir? Elbette çeşitli yerlerden alıntılar yapacağız, yapacaksınız; doğrulayabilmek veya yanlışlayabilmek adına da birbirimize yardımcı olalım.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Neden insanların kendilerini tanımakla şereflenmesini istiyor ki?

Çünkü Allah tanınmak istiyor.

Bir ressam veya bir heykeltraş.Yaptığı eserlerini sergilenmesini ister.

Bu durumda aynen böyledir

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Yeraltı yazdı:

Kusura bakmayın.düzeltiyorum

Hem lütfen beni yanlış anlamayınız; üzerinizde otorite değilim, ben yalnızca okuyucular ve katkı vermek isteyenler için işlerini kolaylaştırmak istiyorum. ☺️ Ayrıca sizlere de düzeltmeniz için teşekkür ederim.

tarihinde beş kalır tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesela büyük harflerle HADİS diye yazmış olduğunuz şey; aslında Gazalinin Kudsi Hadisler adlı eserinde yer alıyor. Peki Gazali'nin kaynağı nedir? Senedin aslı nedir? Elbette çeşitli yerlerden alıntılar yapacağız, yapacaksınız; doğrulayabilmek veya yanlışlayabilmek adına da birbirimize yardımcı olalım.

Bu kudsi hadisler araya vekil girmeden doğruda peygamberimizin kalbine ilham yoluyla indirilmiş sözlerdir.

Ayrıca Diğer yandan Mevlânâ Câmî, Ahmed-i Cezerî, Mevlânâ Hâlid, İmam-ı Rabbânî, Bedîüzzaman Said Nursî gibi nice İslâm âlimleri bu hadis-i kudsîyi eserlerine almışlar ve hadis olarak değerlendirmişlerdir.

Sitelerde Paylaş

Hem lütfen beni yanlış anlamayınız; üzerinizde otorite değilim, ben yalnızca okuyucular ve katkı vermek isteyenler için işlerini kolaylaştırmak istiyorum. ☺️ Ayrıca sizlere de düzeltmeniz için teşekkür ederim.

estağfirullah

Sitelerde Paylaş

Zariyat 56:Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yaratmışımdır. Tanrı zira kendisine kulluk etsin diye cinleri ve insanları yaratmış.Peki yarattın madem Tanrının kendisine tapınmasını istemesi ayrı bir saçmalıktır.

tarihinde Tengrizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Zariyat 56:Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yaratmışımdır. Tanrı zira kendisine kulluk etsin diye cinleri ve insanları yaratmış.Peki yarattın madem Tanrının kendisine tapınmasını istemesi ayrı bir saçmalıktır.

Kulluğun manası tapmaktır.Tapmanın manası bilmektir,bulmaktır.Bilmeden tapmak olurmu ?İnsan bilmediğine taparmı ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Yeraltı yazdı:
5 dakika önce, Tengrizm yazdı:

Böyle birşeyi yaratana tapmamak nasıl bir deliliktir.

grand_universe_by_antifan_real.thumb.jpg.61f7add549b06bc466191f7a383e9de2.jpg

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Yeraltı yazdı:

Böyle birşeyi yaratana tapmamak nasıl bir deliliktir.

grand_universe_by_antifan_real.thumb.jpg.61f7add549b06bc466191f7a383e9de2.jpg

Evreni allahın yarattığı ne malum,belki başka Tanrı yarattı.Hem bu Tanrı arabistan'a peygamber göndererek veya kavimleri cezalandıracak kadar sadist bir tanrı asla olamaz.O yüzden islamın Tanrısı böyle saçma sapan şeyler ile uğraşması maalesef bir masaldan öteye gitmiyor.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tengrizm yazdı:

Evreni allahın yarattığı ne malum,belki başka Tanrı yarattı.

Ateistmisin,değilmisin ?

Sadece arabistana gönderilmedi ayrıca

124 bin peygamberden söz ediyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...