Jump to content

Geometri sevenler

Recommended Posts

• İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hunter sana giren çıkan nedir de her başlığa musallat oluyorsun? Var mı bu soru(!) hakkında bir fikrin? Yok...

O zaman Cem gibi dallamalık yapmana lüzum yok. Geometri soruları paylaşalım diye açtık, yine iki kafadar bir olup içine ettiniz başlığın. Hem cahil hem cüretkâr zibidiler sizi...

Sitelerde Paylaş

Cem sorusunda "dikdörtgen" diye yazmış.

Bir kaç ileti boyunca da "dikdörtgen" diyerek devam etmiş.

"Dikdörtgen"li hali ile doğru cevap verildiğinde, dikdörtgenler "aniden "dörtgen" olmuşlar.

"Dörtgen" durumundayken doğru cevap verildiğinde:

Sadece şekillerin dörtgen olduğu verisinden yola çıkarak bu soru çözülmez.

yine yan çizmiş.

Birazdan çözümü iletiyorum. demiş. İletmemiş.

Biradan link vereceğim. demiş. Vermemiş.

Ama kendisi hala cevap mevap vermiş değil.

Halbuki soruyu sorarken, "çözümü de inanılmaz derecede basit.. " demişti.

:P

Bir garipdir şu sidik yarıştırma heveslileri.

Bu güzel başlığı amacından saptırmışlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Cem soruyu "ateistler bunu çözemez ben de bi güzel koyarım" niyetiyle açtığı ve hemen arkasından sorunun çözümü geliverdiği için içine sindiremedi.

Bir diğer ihtimal de cem sorunun çözümünü ezberlemişti ve kendi ezberlediğinden farklı ve daha pratik bir yolla çözülünce kendine yediremedi. :lol:

En iyisi soru sorup çözmeye devam etmek...

Sitelerde Paylaş
Bir ABC üçegininin içine bir kare çizmek istiyoruz.

Karenin bir kenarı BC ile çakışsın (karenin 2 köşesi BC üzerinde). Karenin diğer iki köşesinden birisi AB üzerinde diğeri ise AC üzerinde olsun.

Nasıl yaparız?

Sevgiler

Şimdi önce bir üçgenin içinde kare varmış gibi düşünelim. Bu kareye köşegenler çizersek köşegenlerin kesişim noktası aynı zamanda karenin köşelerinden geçen bir çemberin merkezi olur. Ben işe buradan başladım. Bu çember merkezini nasıl buluruz diyerek yani.

İkinci aşamadai dikkatimi şu çekti. köşegenlerin B ve C noktaları ile birer üçgen meydana getiriyor. Yani B ve C noktalarından çıkan bir kenar ortay ışını lazım. Köşegenlerin de BC doğrusu ile 45 derece açı yaptığını biliyoruz zaten. Öyleyse BC kenarının herhangi bir noktasından 45 er derecelik iki tane doğru geçirir ve meydana gelen üçgenlerde B ve C noktalarının karşısındaki kenarı ikiye bölecek ışınlar uzatırsak bu iki ışının kesiştiği yer bu çemberin merkezi olacaktır.

Son olarak da belirlediğimiz merkezden BC tabanına 45 derece açı yapacak biçimde iki doğru geçiriyoruz. Doğrunun üçgenin kenarlarını kestiği yerler karenin köşeleri olacaktır.

Daha pratik yöntem varsa onu da duymak isterim.

Sitelerde Paylaş
A köşesi sonsuzda olursa olur :D

Veya üçgen küre üzerine çizilirse

Sevgiler

Sevgili drekinci.

Gevrek gevrek güldüğüne göre, yine Tütkçe kullanımında bir pot kırdım galiba.

:blink:

Geometrik çizimler için GeoGebra programını tavsiye edeyim. Herkese açık. Türçe de dahil hemen her dil mevcut.

Hem çizimler düzenli olyor. Hem de siteye asmaya kolaylık sağlıyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMaLali

Sözlüklerde pot kırmadın.

Sorduğun soruyu hemen elime kağıt kalem alarak çizdim.

Karenin bir kenarı (BC) üçgenin bir kenarı olsun istiyorsun. (iyi ve güzel)

Sonra diğer diğer iki köşesini üçgenin diğer iki kenarında istiyorsun.

Ama üçgenin bir kenarıyla çizebileceğin kare B ve C köşelerinden dik açı ile çıkacaktır. bu doğrular AB ve AC doğruları ile hiçbir zaman kesişmez ki DE köşelerini bulabilelim.

Bu kesişme ancak üçgenin A köşesi sonsuzda olursa AB ve AC doğruları paralel olur. O zaman da BC boyunda bir kare oluşturulabilir.

Veya ABC üçgeni küre üzerine çizilirse, Üç boyut esprisinden kare elde edilebilir diye düşündüm.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili thecrow,

Şöyle demek istemiştin galiba:

post-8-1217694102_thumb.jpg

BC üzerindeki herhagi 2 noktadan (D ve F) 45 dercelik açılar çizip AB ve AC ile kesiştiriyoruz (E ve G).

DE'nin ve FG'nin orta noktalarını buluyoruz (H ve I)

B'yi I ile birleştirip uzatıyoruz. C'i H ile birleştirip uzatıyoruz. Bu iki doğrunun kesiştiği nokta aradığımız karenin merkezi oluyor (J).

Pergel ile K merkezli ve KJ yarıçaplı daire BC kenarını M ve L'de kesiyor. M ve L aradığımız karenin BC üzerindeki iki köşesi.

L'den çıkacağımız dikme bize karenin 3. köşesi N'i veriyor.

M'den çıkacağımız dikme bize karenin 4. köşesi O'yu veriyor.

Çözümün bence gayet pratik.

Benim aklımdan geçen ise şöyle:

post-8-1217694128_thumb.jpg

Bir kenarı BC olan bir kare çiziyoruz (BCED).

D'yi A ile birleştirdiğimizde H'yı, E'yi A ile birleştirdiğimizde J'yi buluyoruz. Bunlar karenin BC üzerindeki 2 köşesi.

H ve J'den çıkacağımız dikmeler bize karenin diğer 2 köşesini veriyor.

Secgiler

Sitelerde Paylaş
Bir ABC üçegininin içine bir kare çizmek istiyoruz.

Karenin bir kenarı BC ile çakışsın (karenin 2 köşesi BC üzerinde). Karenin diğer iki köşesinden birisi AB üzerinde diğeri ise AC üzerinde olsun.

Nasıl yaparız?

Sevgiler

Şimdi anlaşılıyor ki sözlüklerde pot kırmışsın.

BC ile çakışsın demek Karenin bir kenarı BC olsun demektir.

Karenin bir kenarı BC üzerinde yer alsın veya BC üzerinde olsun dersen daha anlaşılır.

Ben karenin bir kenarını BC olarak düşündüm.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Şimdi anlaşılıyor ki sözlüklerde pot kırmışsın.

BC ile çakışsın demek Karenin bir kenarı BC olsun demektir.

Karenin bir kenarı BC üzerinde yer alsın veya BC üzerinde olsun dersen daha anlaşılır.

Ben karenin bir kenarını BC olarak düşündüm.

Sevgiler.

Tahmin etmitim

:(

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...