Yeremya

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  260
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

5 Takipçiler

Yeremya Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 18-09-1998

Profile Information

 • Gender
  Female
 • Location
  Konya
 • Interests
  ^^

Güncel Profil Ziyaretleri

679 profil görüntüleme
 1. Sizden bahsetmiyorum, genel olarak bahsediyorum. Mesajimin bazi yerlerinde samimi bir dille sen diye hitap etmek yerine siz kelimesini kullandim. Genelleme yaparken kullandigim siz eki ise çoğunluğa hitap ediyor. Ayrıca burada demesenizde sizinde sahip olduğunuz düşünce bu degilmi?
 2. bu yazdiklarinizda evet yok. ancak bunlari soylemek istedim. Evet bekledigim sorularima vs. düzgünce ve inanciniza gore cevap vermenizdi. Ama müslüman değilim dediğim yerde sizin için söyleyecek söz kalmadigini ve sadece hakaret ettiğinizi gördüm. Gerçekten gördüğüm ve cikardigim sadece bu oldu. Uzun uzadiya ugrasip birşeyler yaziyorum, karsiliginda aldigim tek cevap "sen yahudilerin palavralarina araplarin putuna inaniyorsun" oluyor. Cidden içerik bu ikisinden ibaret.
 3. Psikolojik anlama ozrunuzmu var? Bazen düşünüyorum kafanizin içinde sus olsun diyemi tasiyorsunuz beyninizi? 1- Dünya baris içindeydi herkes mutlu ve kardeş kardeşe yaşıyordu. Ama bir gün Allah dedi ki: "savaşın!" Birazcik beyni olan hic bir insan PKK dan nefret edip onunla savasalim, ama Muhammed savastigi için onu kinayalim demez. Sen hic dağda kafasi parçalanmış bir PKK linin öldürülüşünün barbarca olduğunu dusundunmu? Yok dusunmedin! Yariniz sirf kürt olduklari için kürtlerden nefret ediyorsunuz. Yariniz araplara ilkel çöl insani diyor. Tamaminizda "Kuran insanlari kutuplastiriyor" diyor. Ben bu forumda "Suriyeliler şeref yoksunudur" diyenlere de şahit oldum. Senin irkci nefretinle benim kafirlere bakis acim arasında nazil bir fark var biliyormusun ? Senin nefretin onun kendi seçimini yapamadigi bir özelliği üzerine ve o bu özelliğini değiştiremez. Ben ise seçimlerinden dolayı ona kafir derim ve o yasadigi surece duzelebilir kardeşim olabilir. 2- Savaslarin nedenini okumadiysaniz(bir seyi bilmiyorsaniz) susun. Sözde siz bilimsel ben yobazim. Newton ateisttir diyenini gördüm. Bilim somut şeylerle ilgilenir bu yüzden tanriyi yok sayar diyenini gördüm. Evet! Ben gormedigim bir ilaha tapiyorum. Gormedigim halde atomun varligina inandigim gibi. Kendi gozlerimle hic atom gordummu? Hayir. Evet, ben Allahin sevmedigi insanlari sevmem. Dost edinmem. Sizin gibi irkcilari mesela. Her firsatta küfür eden sizin gibi içi dişi badanali mezarları. Gidin sözlüklerde ateist dindaslarinizin sizden nazil bahsettigine bakin. Yaptiginiz tek şey bozuk plak gibi "allah putu, yahudi ve arap palavralari, Muhammed sahtekar" deyip durmak. Ciddi olarak sordugum her sorunun cevabi bu üçünun daha agir versiyonlari oldu. Zaten tek ömrünüz var su dunyada. Boyle bu forumda Allaha hakaret ederek geçirin bakalim. Bu dünyada ölünce yok olacagiz diyerek acin yelkenlerizi ahirete. Yeniden dirilmekten daha sasrtici olan su an burada olusumuzdur. Nazil yaratildiysan öyle diriltileceksin. Ama goremiyorsun sen kimyayi, biyolojiyi, hormonları, DNA yi... Gorseydin yeniden dirilisten daha az hayret verici olmayan bir yapi ile yasadigimizi anlardin. Öylesine kör olmussun ki, artik en basit ayrimlari goremiyorsun, gorseydin muslumanarin diniyle kuranda yazanların nazil celistigni anlar, nefretle susluman demezdin bana. Sen yasamana bak, müslümanlarla ayni bayrak altında. Ben sizden uzagim. Ne sizinle, ne muslumanlarla ayni bayrak altında değilim. Hepiniz karıncalar gibi koca dünyaya serpilmiş ve ayni şeyleri yapip farklı şeyler soyluyorsnuz. Kiminiz ateist, kimsiniz hristiyan vs. Ayni bayrak için savasirsiniz, omuz omuza verdiğin adam senin cehenneme gideceğini soylesede. Parani çalan hirsizla ayni kimliği tasirsin. Kimliğinin, seni sen yapan özelliklerinin kölesi olmuşsun. Türklüğün seni yonetir olmuş. Taraftarligin yada yasadigin şehir. Evinin içinde bile sen bir kolesin isteklerine. Not: Alinti yaptigim kişiye hitaben yazmadim genel yazdim.
 4. 1- İncire ve zeytine andolsun,2- Sina dağına,3- Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre) .(TiN) Ve Tur-i Sina'da çıkan bir ağaç; o yağlı ve yiyenlere bir katık olarak bitmekte dir. (MUMİNUN) Sina Dağı, Tevrat'a göre, Musa Peygamber öncülüğündeki İsrailoğullarının (İbraniler) Mısır'dan çıkarken durdukları, Musa'nın Allah ile konuştuğu ve On Emir'i aldığı yer olarak bilinmektedir(Vikipedi)
 5. Hakli
 6. Aişe hakkında ne düşünüyorsunuz?
 7. Anlasildi sanirim.
 8. Günes ile sarj ediyoruz. İnterneti kendimiz acmiyoruz, bir yakinimiz teklif ederse kendi üzerine actiriyor. Hastanelerde parasiyla tedavi oluyoruz, kimlik istenmediği surece. Eczaneler içinde geçerli bu. Kimliksiz karsidan karsiya gecemecsiniz diyen insanlara ragmen 21 yildir yasiyoruz. Hala da buradayiz.
 9. Sen kurtaja karsi misin?
 10. Hayir kayitli değiliz. Mülteci değiliz, bu topraklarda doğduk, babam eskisehir annem ankarali. Kayit olmayi reddettik, kayitli olanlarda kimliklerini yirtti. Elektrik için akü kullanıyoruz. Elektrik paneli teknolojisi. Yani kendi elektrigimizi uretiyoruz. Bu elektrik almak haramdir diye değil , kimliksiz ligin elbet bazi getirileri var.
 11. Çocuğunu kesmeye kalkanlar manyak, peki bunu başaranlar ne? Acikca kurtajdan bahsediorum evet.
 12. Sen müslüman değil misin?
 13. Ben öyle düşünmüyorum. Ben bir ideolojiyi yaşamıyorum çünkü. Mesela ornek vereyim, biz devrimci değiliz, ama bize devrimci gözüyle bakanlar olur. Kimliksizligimiz den dolayı. Ama en büyük gelenekçi bizim geleneklerimize verdiğimiz değere hayrandır. Fakat bizim gelenek dediğimiz şeyler hic bir zaman sabit değildir. Değişebilir. İhtiyaçlara, zamana, kararlara, farkedislere ve ogrenislere gore. Asla dönmem dediğimiz bir aliskanligimiz yoktur bu bağlamda. Kirmizi isikta gecmeyiz, kimliksizligimiz bütün yasalara reaksiyon sahibi olduğumuz anlamına gelmez. Doğru olan herşey kabulumuzdur. Gecenin korunde kus uçmaz kervan geçmez caddelerde kirmizi isigi beklediğimiz olur. Ev yaptirdigimizda kimlik yüzünden elektrik alamadigimizi duyan insanlar, direkten bir tel cekmemizi tavsiye etmişti. Herkes yapıyor sizde yapin demişti. Ama biz hic bir zaman cebinde tasidigi kimliğe rağmen o yasaları çiğneyen insanlar gibi kacak elektrik kullanmadik. Kisacasi, ne anarşizm, ne sosyalizm, nede başka bir ideoloji altında değiliz. Gereken neyse o oluruz. Bir dusunceye sarilip savrulmak midir dogru olan? Yeri geldiğinde cesaret, yeri geldiginde temkinli. Herşeyin bir zamani vardır der vaiz.
 14. Neden öyle diyorsunuz?
 15. Mevlana yi, İmami azam' ı, Ali' yi, Aişe' yi, Osman' ı, Hasan ve Hüseyin' i, Yunus Emre' yi, liste uzayip gider. Bunlari reddeden peki? Ben buna aklini kullanmak ve iyilerle iyi kılığındaki seytanlari ayırabilmek diyorum.