Jump to content

ellectra

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  172
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

ellectra Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

624 profil görüntüleme
 1. ellectra

  hodri meydan diyorum

  Erkeklerde neden meme var? ucu delik meme başı? Kuranda falan belirtilmiş bir faydası hikmeti var mı? * Daha estetik gösteriyor erkeği demeyin. Zira o göz alışkanlığındandır ve meme başının deliğini gerektirmez. * Cinsel haz veriyor demeyin. Zira haz vermesi için meme formunda olmasına gerek yok. Deliğine hiç gerek yok. * Herkes kız olarak başlayıp sonradan cinsiyet belirleniyor hiç demeyin. Zira bunu demek evrimi kabul etmek, evrimi kabul etmek dini reddetmektir. Neden sıçan, işeyen, sümküren iğrenç canlılar olarak yarattı bizi? O kadar kudretli temiz biri neden böyle bir şeyi tercih etti? Ondan korkup altımıza sıçabilmemiz için mi? Oysa o kadar kudretli ki bizi sıçırtmadan da yaratabilirdi biliyorsun sen de. Bu detaya hiç mi hiç gerek yoktu bence. Ha böyle sıçmık bir puta tapmakta özgürsün tabi. Ona bir şey diyemem.
 2. İlk alıntı ile ikinci alıntıyı birleştirebilir miyim? Yani atomların bozulmasının bile aslında bir sebebi vardır ama sadece bunu bilmek mümkün olmadığı için mi sebepsiz deriz. Yoksa atomun bozulması ayrı bir konu mu? Bunu da anlarsam tam olarak anlamış olcam ne demek istediğinizi.
 3. İstediğim tek şey bu gibi yanıtlardı.. Teşekkürler
 4. Aboo konu çok yanlış yerlere geldi ya Ben derdimi tam anlatamadım anlattığım kadarı da yanlış anlaşıldı zaten. Bu konu silinebilir mi acaba :/
 5. Aslında bu yorumun yapılmaması için özellikle belirtmiştim. Bahsettiğim rastgelelik o rastgelelik değil, gerçek rastgelelik diye (başka bir isim bulamadım). Evet çok doğru bir tabir olmadı ama en azından ne demek istediğimi anlarsınız diye ummuştum. Tanımlayamadığım bir kavram. Belki de öyle bir şey çok saçma ve mantığa aykırı olduğu için tanımlayamıyorum. Anlatmak istediğim şu: Hiç bir sebebi olmadan (bilinmeden değil, olmadan) bir x'in durup dururken y olması kuantum mekaniğinde bile mümkün değil midir? Tek istediğim evet ya da hayır bukadar.
 6. Aslında konuyu açma amacım vay senin düşüncen yanlış benimki doğru falan demek değil. Yukarıda belirttiğim gibi kim ne düşünüyor merak ediyorum sadece. Atomların iradesi olduğunu söylemiyorum. Beynimizde de bir çeşit elektrik akımı var sonuçta ve bu akımda kuantuma bağlı herhangi bir rastgelelik oluşuyorsa bir çeşit özgür iradeden bahsedilebilir belki. Dediğim gibi sadece fikirleri merak ediyorum. Herhangi bir şeyin savunmasını yapmıyorum. Ortaya yeni bir fikir atıp nasıl sizce? demiyorum. Hali hazırda bugüne kadar zaten tartışılmış konularda kim neler düşünüyor merak ediyorum
 7. Tanrının konumuzla bir alakası yok. Şahsen ben her şeyin sebep sonuca dayandığını düşünüyorum ve bu sebepten özgür irademizin olmadığını düşünüyorum ama bu kanıtlanabilir bir şey değil tabii. Ek olarak kuantum fiziğinde keşfedilmemiş bir çok şey olduğu için bu düşüncemden de emin değilim. Klasik fizik mantığıyla özgür irademiz yok derken, ortada kuantum gibi gizemli bir mekanik varken bundan emin olamıyorum.
 8. Öncelikle belirtmek isterim ki bu konuya teistlerin ve türevlerinin yazmasını istemiyorum. Böyle bir şey istemeye hakkım var mı bilmiyorum ama en azından yazmazsanız sevinirim. Bu forumda bu konular hakkında hangi üye ne düşünüyor merak ediyorum. Daha önce bu konulara değinilmiştir fakat ben bu konu başlığı altında herkesin düşüncesinin bir arada olmasını istedim. Bildiğiniz üzere başlıktaki konular hep birbirini çağrıştıran konular. Biri tartışıldığında bir diğeri bir şekilde tartışmaya dahil oluyor. * Gerçek rastgelelik mümkün mü? Gerçekten kastım aşırı komplike olup, uçsuz bucaksız sebep sonuç zincirinin çözülmesinin imkansız olmasından ötürü rastgele kabul edilen rastgelelik değil. Gerçekten gerçek rastgelelik mevcut olabilir mi? Olursa nasıl olabilir? (Atom altı?) * Kuantum fiziğinde henüz keşfedilmeyi bekleyen hedelerin mümkünse keşfedildiğinde klasik fiziğe göre olağanüstü sayılabilecek bir şeylerin de keşfedilmiş olacağına ihtimal veriyor musunuz? Burada olağanüstünden kastım tanrı falan değil. Sallıyorum, klasik fizik boyutunda zamana başka bir anlam daha kazandırılması gibi. Yoksa, er yada geç her şeyin klasik fizikle bir şekilde sebep sonuç çerçevesinde açıklanabileceğini mi düşünüyorsunuz? * Hem rastgeleliği kabul etmeyip hem de özgür iradenin olduğunu birlikte savunan var mı? Varsa, rastgele herhangi bir etken olmadan sebep sonuca bağlı evrende özgür iradeyi nasıl mümkün kılabiliyorsunuz? (çözülmesi imkansız sebep sonuç zincirini (kelebek etkisini) rastgelelik olarak ele almadığımız takdirde) Bu sorular saçma geldiyse bunları cevaplamak yerine; kuantum fiziği, klasik fizik, rastgelelik ve özgür irade hakkında düşünceleriniz neler?
 9. Yaşadığın süreç son derece doğal. Gerçeği sonradan öğrenen çoğu ateist bu süreçten geçmiştir. Var mı yok mu bilmiyorum dediğin sürece bu zihniyetten kurtulamazsın. Kesinlikle olmadığını, olamayacağını nedenleriyle birlikte tam olarak kavramalısın. Bunun için de bol bol bilimsel makaleler okumalısın. Evrim ağacı sitesinde bol bol gez mesela. Evrim konusunu çok iyi öğren. Bu konuyu öğrendikten sonra ilk insan diye bir şeyin olamayacağını anlayabilirsin mesela. Bunu anlayınca da her şey çorap söküğü gibi gelir. Son olarak bilimin açıklayamadığı bir konuda hemen teizme yönelme. Zira bilimden öğreneceğin en uçuk kaçık fikrin bile doğru olması dinlerinkinden binlerce kat olasıdır.
 10. İyilik kavramını çok yanlış anlamışsın sen. Önce bu kavramı tam anlamıyla öğren sonra gel tartışalım. Çok iyi bir insan inanır diye bir şey yok. Çoğu inanırdan iyi olduğuma bahse girebilirim. Siz müslümanların ve sizin gibi diğer teistlerin çoğu ödül için iyilik yapar. Şu fukaraya yardım edeyim de sevap point kazanayım da cennetten güzel bir arsa alayım falan. Oysa ateistler birinin yüzünü gülümsetince kendi yüzü de güleceği için iyilik yapar yapacaksa. İyilik konusunun da ateizmle bir alakası olmak zorunda değil zaten. Ateist sadece inanmayan demek. Fakat mantıken bir ateist neden iyilik yapar dendiğinde cevabı budur. Bir tane de yaşadığım olayı anlatayım. Müslüman arkadaşımla çarşıda bir dilenci çocuk gördük. Arkadaş gitti para verdi. Ben de dedim ki neden para veriyosun ki o çocuğa? yaptığı iş doğru mu? destekliyor musun? Belki babasına içki parası götürüyor. Belki başka kötü bir şey için dilendiriliyor. Kimse bunlara para vermese bunlar da dilenmek zorunda kalmaz dedim. Aldığım cevap ise şu: "Ben iyiliğimi yapayım da gerisini bilemem" Allah benim niyetimi biliyor. Hepiniz bu zihniyettesiniz. Amacınız sevap point kasmak. Üzüldüğüm nokta ise öldükten sonra ne oldu lan cennete girmek için kastığınız sevap pointler? ahaha diyemeyecek oluşum.
 11. Şuraya gelecekseniz de bari yaratıcı, tanrı, var eden'le falan gelin. Ne biliyim her şey kendi kedine oluşamaz bir x olmalı falan deyin. Allah nedir ya. Önceki konunda da soruldu; Sırf inanmıyor diye çok iyi bir insan da olsa SONSUZA DEK yakan bir tanrıya nasıl inanabiliyorsunuz? Çok basit bir soru.. Sizin dilinizde melek gibi birini sırf inanmıyor diye sonsuza kadar nasıl yakabilir. Bilimsel açıklamalar yapmamıza bile gerek yok. Sadece bu soruyu cevaplayın mantık çerçevesinde. İnsan, bu tanrınıza gerçekten var olsa bile( ) resti çeker be.
 12. ellectra

  10 yil önce 200 tl 130 dolardi.Simdiyse 35 dolar

  Yazdıklarınız doğru ama oranda biraz yanlışlık var sanki. 10 sene önce asgari ücret 693 tl iken şuan 2020 tl. Yani 10 sene önce asgari ücretli biri tüm gelirinin 3.5 te 1'ini dolara verseydi 130 dolar alırdı. Şuan asgari ücretli biri tüm gelirinin 3.5'te 1'ini dolara verse 100 dolar alabilir. Ha geriledik mi elbette geriledik. Sadece orantıya bunları da dahil etmek gerek diye düşünüyorum. Yanlışsam düzeltin lütfen.
 13. ellectra

  Beyin & Orbita MR sonucum

  Teşekkür ederim. Biraz abarttım sanırım hastalık hastasıyım ve hayatımda ilk defa beynim görüntülendi. Ben de doğal olarak kesin tümör falan çıkacak dedim
 14. ellectra

  Beyin & Orbita MR sonucum

  Çok teşekkür ederim. Doktora gideceğim mutlaka, sadece gidene kadar bilgi edinmek istedim.
 15. Merhaba geçici ufak bir görme sorunum ve gözümde bir sorun görünmemesi sonucu MR çekildim. Henüz doktora gösterme fırsatım olmadı. Olumsuz sonuçlar aşağıdadır. Bir bilgisi olan var mı? özellikle davetlisiniz @haci MR, Beyin * Her iki maksiller sinüslerde, ethmoidal hücrelerde, sfenoid sinüste mukozal enflamatuar kalınlaşmalar mevcuttur. MR, Orbita * Petröz apekste yumuşak doku artımları izlenmiştir (apisit?). * Her iki ethmoidal hücrelerde, maksiller sinüslerde, sfenoid sinüslerde mukozal enflamatuar kalınlaşmalar mevcuttur. ------------------------------------------------------------- Özellikle şu: Petröz apekste yumuşak doku artımları izlenmiştir (apisit?). yumuşak doku artımı falan derken tümör/kanser gibi bir şey mi acaba? Teşekkürler..
×
×
 • Yeni Oluştur...