Jump to content

ellectra

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  195
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

ellectra Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

757 profil görüntüleme
 1. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Sen öldükten sonra zaten yok olacaksın. Hiçbir şeyin anlamı kalmayacak. O halde, başka şeylerden, başkalarının ölümünden sana ne ki? Bunları neden düşünesin?
 2. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Tumblrda konuştuğun bir kız var mı? Senin gibi biriyle konuşan, onun için üzülen bir kızla konuştum geçende. O konuştuğu adam da bir tarih belirlemiş kendine intihar için.
 3. ellectra

  Ölüm Yok Oluştur

  Neden intihar etmiyorsun? Sebebin nedir? Teşvik etmiyorum veya bir amacım yok sorarken merak ediyorum.
 4. ellectra

  Ayakta nasıl durabiliyorum?

  Ne gibi hastalıklar mesela en babaları hangisi?
 5. ellectra

  Agnostik birinin çıkmazları

  Ben attığın videoyu izlemedim bile. Ama benim attığım videoda dini kanalların nasıl saçmaladıklarını iyi anlatıyor.
 6. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Siz zaman kavramını anlayabiliyor musunuz? Bu kavrama takılı kalmayabiliyor veya ilüzyondan kurtulabiliyor musunuz? Öyleyse nasıl yapıyorsunuz? Ezeli olmayı ezeli olmayan beyinle nasıl düşünebiliyorsunuz? Ya da düşünebiliyor musunuz? Yoksa sadece "anlamıyoruz ama olduğunu biliyoruz" mu diyorsunuz? Ya da ezeli olmayı anlamak evrenin sırrını çözmeye eşdeğer gibi bir şey midir? Hep vardı demek çok çok yetersiz geliyor bana. Evet çok kolay bir şekilde kelime anlaşılıyor. Ama anlamı anlaşılmıyor. Kısacası merak ettiğim benim anlamadığım bir şeyi mi anladınız? Yoksa olay sadece kabullenip kabullenmemekle mi alakalı?
 7. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Ben tanrı vardır demedim. Bir şeyler yoktan var olabilir falan da demedim. Ezeliyet yalan mı gerçek mi diye de sormadım. Ya da bunlar gibi bir şey demedim. Sadece birkaç kelimenin anlamını istiyorum. Ve bu istediğim sözlük tanımı değil. "Ezel = başlangacı olmayan" tanımı yapmanı da beklemiyorum yani. Mesela dersin ki bak bu kalem, burası başı, şurası da sonu. Gayet kolay anlaşılıyor değil mi? Ezel kelimesini anlatıyorsun bak şurası başı diyemiyorsun. Başı yok diyorun. Tamam kabul başı yok da nasıl yok? bir şeyin nasıl başı olmayabilir? olmaz demiyorum nasıl olmayabilir? Cevabı var mı?
 8. ellectra

  Fanatik ateistlerin motivasyonu

  Sonsuzluğu, ezeliyeti, hiçliği bilimsel olarak tanımlar mısın biraz kendi cümlelerinle anladığın kadarıyla
 9. ellectra

  Kıskançlık ve Kıyas Yapma Ve Evrim

  Ben de kendimi çok fazla kıyaslarım başkalarıyla. Herkes kendini kıyaslar bence. Bazıları çok, bazıları yoka yakın.. Her şey evrimin sonucu değil mi zaten? Temelde öyle. Ama detaya inersen kim bilir neler etki etti.. Bilinçaltındaki sayısız sebepler, genlerin, hormonların.. Ama ben kendimi başkasıyla kıyaslarken bulduğumda şöyle düşünüyorum; Herkesin farklı bir albenesi vardır. Mesela sen, kendini kıyasladığın bir tip yerinde olsaydın; mevcut seni beğenenlerin beğenisini kaydebebilirsin. Tabi bu kez de yeni beğenenlerin olurdu. Yani kim olursan ol herkese hitap edemezsin zaten. Ha bazı tipler daha çok kesime hitap eder onun yerinde olmak istersin.. Ama boşver çok vasat değilsen zaten senin hitap ettiklerin de sana yetecektir. Başkalarının seni nasıl bulduğunu önemsediğini düşündüğünü düşünerek bunu yazdım zira dünyada sadece sen ve kendini kıyaslayacağın biri olsa umrunda olmazdı herhalde..?
 10. ellectra

  Evrende neden sonuç ilişkisini ispatlayan olur mu ?

  "Biliminsanları, hakikate doğrudan ulaşmanın değil, hakikate yaklaşmanın mümkün olduğunu düşünürler." diye bir yazı okumuştum. bu cümle seni tatmin eder mi?
 11. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Sen teist değil miydin Deist falan mısın
 12. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Sen önce şunu itiraf eder misin kendine? ; Yaratıcının bizi sıçmadan da enerji ihtiyacımızı karşılayacak şekilde yaratacak kadar üstün yetenekli olduğunu inkar mı ediyorsun? O bir şekilde dediğini koca yaratıcı çözümü yedirmede, sıçtırmada falan mı bulmuş. Yapma lütfen..
 13. ellectra

  Atom mu yaptı?

  Peki sevgili yaratıcı neden canlıları sıçan bir formda yarattı? Sıçmak hoş mu.. Bir yaratıcının osura osura sıçan insanlar yarattığına inanabiliyor musun gerçekten? Bunu yaratıcına yakıştırıyor musun?
 14. ellectra

  Sevgiliye/eşe güvenmek

  Ben aslında bu şekilde mutlu oluyorum garip bir şekilde. Güvenmeyerek.. Tabi sıradan bir insan gibi güvenmeyerek değil. Bu şekilde dediğin gibi o hayata hayat denemez. Peki benimki nasıl? Ben hayatı hem birinci şahıs hem üçüncü şahıs olarak yaşıyorum tabiri caizse. Birinci şahsım o hayatı normal insan gibi yaşayabiliyor, zevk alabiliyor, üzüledebiliyor.. Üçüncü şahsım dışardan izliyor gibi, gerçeklerin farkında, çoğu şeye hazırlıklı.. Sanki çoklu kişilik bozukluğu gibi ama değil. Mesela aldatılacağıma ihtimal veriyordum ama bunu düşünerek kendimi yıpratmıyordum. Nasıl olsa herkes aldatabilir diye kimseye yanaşmıyorum değil. Bulabileceğim en iyi insanı bulduğumu düşünüp birlikte oldum. 1. şahsım mutlu oldu, 3. şahsım da her şeyi kontrol altında tutmaya çalıştı. 1. şahsım üzüldü de aldatılınca ama 3. şahsım gayet iyisin, senlik bir sorun yok, her şey yolunda ve doğal. içini dök rahatla diyebildi. Üzülürken bile mutlu ya da nötr olabilmek gibi bir şey.. Ben yukarıdaki cümleni bu taktiğimle sağlıyorum mesela. Tamamen birine öylece koşulsuz güvenirsem mutlu olamam. Beni mutlu eden şey farkındalık ki insanı diğer tüm canlılardan ayıran özellik bu. Ne yazık ki çoğu insan bu özelliği kullanmıyor. Tam bir robot gibi yaşıyor. Standart ilişkiler, standart tepkiler, standart olaylar.. Büyük çoğunluktan farklı olmak hoşuma gidiyor. Zaten önemli olan da mutlu olmaksa, bu düşüncemin başkasına zararı dokunmadığı sürece yanlış ya da doğru olduğunu çok da sorgulamama gerek yok sanırım.
×
×
 • Yeni Oluştur...