Jump to content

Kanat

Recommended Posts

1)Kanatlar küçük avları hapsetmek(yakalamak) için kullanılan kollardan evrimleşmiştir. (Bu rasyonel görülüyor,bu yüzden ata canlıların gerçekten bunu yapıp yapmayacağını sorabiliriz.)

Kollardan evrimleşmiştir haklısınız. Tüylerde pullardan evrilmiştir.

2)Kanatlar evrimleşmiştir çünkü iki ayaklı hayvanlar havaya zıplıyordu ve geniş kanatlar zıplamaya yardımcı oldular. (Bu da rasyonel görünüyor,kanatlar zıplamaya yardımcı olabilir.İhtiyacımız olan ve hatırlamamız gereken ilk şey türlerin(uçan canlılar) atasının,iki ayaklı yada zıplayan canlılar olduğuna dair filogenetik kanıt)

Şimdi biz bütün insanlar olarak durmadan havaya zıplasak,

Bizden sonra gelenlerde bunu devam ettirse,

İnsan türünden uçan bir alt-tür çıkar mı? :)

Aaaa bu balıktaki kanatta neyin nesi;

flyingfishewva6sx9.jpg

Budamı zıplamış yoksa?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 155
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

flyingfishewva6sx9.jpg

Budamı zıplamış yoksa?

Bunu da @ilim'e soralım isterseniz.Balıkta kanat ne arar? :huh:

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Neden değil?

Sen evrilen canlı ile yaratılan canlı hangi özelliklerle birbirinden ayrılır nerden biliyosun?

bilinç ışığı evrimi tanrısız kabul etmez ve bende etmiyorum eğer evrim varsa tanrıda vardır çünkü tanımlanan evrim mantıka dayalı çalışıyor ama tanımlayanlar mantıksız çalışıyor demekte...

tanrı varlığı yaratıkların duruma göre kendisini değiştirmesine işarettir buda gösterirki yaratıcı bir varlık bu canlıların kendilerini muhafaza ve geliştirmesi adına yaratıklara özellikler katmıştır.

evrim vardır ama bilinsiz değildir bilinçsiz olsa bu kadar canlı türü oluşmaz o kadar canlı türünden sadece insanda akıl olmazdı Kuranda evrenin büyümesi ve genişlemesi açılımıda bana göre buna işaretin kendisidir.

Sitelerde Paylaş
bilinç ışığı evrimi tanrısız kabul etmez ve bende etmiyorum eğer evrim varsa tanrıda vardır çünkü tanımlanan evrim mantıka dayalı çalışıyor ama tanımlayanlar mantıksız çalışıyor demekte...

tanrı varlığı yaratıkların duruma göre kendisini değiştirmesine işarettir buda gösterirki yaratıcı bir varlık bu canlıların kendilerini muhafaza ve geliştirmesi adına yaratıklara özellikler katmıştır.

evrim vardır ama bilinsiz değildir bilinçsiz olsa bu kadar canlı türü oluşmaz o kadar canlı türünden sadece insanda akıl olmazdı Kuranda evrenin büyümesi ve genişlemesi açılımıda bana göre buna işaretin kendisidir.

Dostum yazdıkların kuran inancına taban tabana zıttır.Tanrı inancını bir daha sorgulamanı tavsiye ederim.

Sitelerde Paylaş

İlim angutu, kafasını azıcık çalıştırsa, apaçık olan evrimi kendinin göreceğinin farkında bile değil. Bakın ne diyor:

>>> Mesela, kanatsız bir tavuk, koşarken veya tünerken dengesini kanatları ile sağlıyor.

Demekki, önceleri denge sağlamak için gelişen bir organ olarak kanatlar varolabilirmiş..

Komik bu zavallılar yahu, beyinlerini kullanmamak için bu kadar çırpınan başka bir mahluk olabilir mi şu kainatta?

Eğer kanatların evrimini merak ediyorsan, al, aç oku, öğren:

Taking Wings, P.Shipman..

Sitelerde Paylaş

İşin içinde rastgelelik varsa (mutasyonlar) bir yapı her şekilde oluşabilir, yeterki mutasyonlar sonucu oluşan yapı azıcık ta olsa bir işe yarasın!

Bence uçma konusunda sorun kanatların nasıl oluştugunda ziyade bugünki kuşların atasının kim olduğudur.

Uçabilen kanatlı bir böcek mi (yusufçuk vs.) yok sa bir sürüngen mi?

Bilinen en eski sürüngen türü "Hylonomus" tur ve 330 milyon yıllık fosil kayıtları bulunmaktadır...

Hylonomus1.jpg

Bilinen en yaşlı yusufçuk fosili ise 320 milyon yıllıktır...

Sitelerde Paylaş
İlim angutu, kafasını azıcık çalıştırsa, apaçık olan evrimi kendinin göreceğinin farkında bile değil. Bakın ne diyor:

>>> Mesela, kanatsız bir tavuk, koşarken veya tünerken dengesini kanatları ile sağlıyor.

Hocam ilimi yanlış anlamışsınız.ilimin demek istediği; allah,tavuğa koşarken veya tünerken dengesini koruyabilmesi için kanat vermiş.Şimdi ey ilim angutu,birincisi,tavuk tünerken kanadı olmasa dahi dengesini kaybetmez.İkincisi,eğer ki allahın,tavuk koşarken dengesini koruyabilmesi için kanat vermiş,o zaman yukarıdaki resimde olan balığa neden kanat vermiş diye sorarlar?

ilim sana beyin egzersizi yaptırmak istiyorum,belki de böylece,aydınlanma yolunda ilk adımı atabilirsin;

Tavuk mu yumurtadan çıktı,yumurta mı tavuktan çıktı?

Edit:Arkadaşlar,bu konuda,seviyenin düşmesinin tek nedeni @ilim arkadaşımızın;başlığı gerçekten bir şeyleri merak edip öğrenmek istediği için açmamasından kaynaklanıyor.İstediğimiz bilimsel bulguları,arşivleri,yayınları koyalım önüne,o yinede allah,peygamber,kitap demeye devam edecektir. ;) Asıl ironi,evrimle ilgili tüm bilimsel kanıtlara rağmen evrimi kabullenmediği halde,onun gibileri,bilim-teknolojinin nimetlerinden gündelik hayatta faydalanmaya devam edecek olmasıdır.

Sitelerde Paylaş
Dostum yazdıkların kuran inancına taban tabana zıttır.Tanrı inancını bir daha sorgulamanı tavsiye ederim.

sevgili doktor2005 eğer kuranda evrenin sürekli genişletildiği konusunda bilgi bulunuyorsa tanrıya dolaylı yoldan ise evrime işarettir ve benimde anlatmak istediğim evrim varsa bilinçlidir ateistlerin iddia ettiği gibi bilinçsiz yada tesadüf değildir bilinçli evrimde tanrıya işarettir.

tarihinde efkan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hocam ilimi yanlış anlamışsınız.ilimin demek istediği; allah,tavuğa koşarken veya tünerken dengesini koruyabilmesi için kanat vermiş.Şimdi ey ilim angutu,birincisi,tavuk tünerken kanadı olmasa dahi dengesini kaybetmez.İkincisi,eğer ki allahın,tavuk koşarken dengesini koruyabilmesi için kanat vermiş,o zaman yukarıdaki resimde olan balığa neden kanat vermiş diye sorarlar?

ilim sana beyin egzersizi yaptırmak istiyorum,belki de böylece,aydınlanma yolunda ilk adımı atabilirsin;

Tavuk mu yumurtadan çıktı,yumurta mı tavuktan çıktı?

Edit:Arkadaşlar,bu konuda,seviyenin düşmesinin tek nedeni @ilim arkadaşımızın;başlığı gerçekten bir şeyleri merak edip öğrenmek istediği için açmamasından kaynaklanıyor.İstediğimiz bilimsel bulguları,arşivleri,yayınları koyalım önüne,o yinede allah,peygamber,kitap demeye devam edecektir. ;) Asıl ironi,evrimle ilgili tüm bilimsel kanıtlara rağmen evrimi kabullenmediği halde,onun gibileri,bilim-teknolojinin nimetlerinden gündelik hayatta faydalanmaya devam edecek olmasıdır.

Doktor bey gelir gelmez ilim mevzusunu kavramışsınız. :D saygı duydum zeki insana.

Sitelerde Paylaş
sevgili doktor2005 eğer kuranda evrenin sürekli genişletildiği konusunda bilgi bulunuyorsa tanrıya dolaylı yoldan ise evrime işarettir ve benimde anlatmak istediğim evrim varsa bilinçlidir ateistlerin iddia ettiği gibi bilinçsiz yada tesadüf değildir bilinçli evrimde tanrıya işarettir.

Öncelikle,dinbilimcilerin,kuranda evrenin genişletildiği konusunda ki meali,bilimadamlarının,evrenin genişlediğine dair bulgu ve tespitlerinden önce değildir.Bunlar kılıftan başka bir şey olamaz.

Dinler evrimi ve bu sayede yeni bir tür oluşumunu rededer.Çünkü allah inancına göre,dünyadaki tüm canlılar,bir anda ve bir defada yaratıldı,sonrada değişmeden günümüze kadar geldi.İnsanların ise adem ve havvadan yaratıldığını kabul eder.

Bu durumda allah inancı ile evrim kuramı taban tabana zıttır sevgili arkadaşım.O zaman kendinizi bir kez daha sorgulamanızı tavsiye ediyorum.Saygılarımla!!

Sitelerde Paylaş
Doktor bey gelir gelmez ilim mevzusunu kavramışsınız. :D saygı duydum zeki insana.

:lol: ilim,incelenmesi gereken ayrı bir mevzudur.Kendisiyle sohbetlerimiz derinleşecektir umarım.Tedavi edebilmem için muyanemi özenle yapmam lazım :lol:

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da ıvırtılıp kıvırtılmadıkça canlıların birbirinden evrildiğine dair bir kanıt yer almaz... "Sizi bir ana ve bir babadan yarattı" sözleri ise islamda genel söylemdir...

Sitelerde Paylaş
İşin içinde rastgelelik varsa (mutasyonlar) bir yapı her şekilde oluşabilir, yeterki mutasyonlar sonucu oluşan yapı azıcık ta olsa bir işe yarasın!

Mutasyonlar tek başına evrimin kuralı değildir.

Mutasyonlardan sonra doğal seleksiyon gelir.

Ortama elverişli olamayan mutasyonlar elenir.

350px-Mutasyon_ve_DoÄal_Seçilim_Diya

Sitelerde Paylaş

karantekyil

Gerçektenmi sordun,yoksa ironi niyetinemi anlayamadım.

Neyse sen olmasanda zaten birileri soracaktı,ben o yüzden yinede cevap vereyim.

Kollardan evrimleşmiştir haklısınız. Tüylerde pullardan evrilmiştir.

Budamı zıplamış yoksa?

Verdiğim yazı benim görüşlerim değil,bir çeviridir.Ama çevirisini yaptığım yazıda yazılanlara katılıyorum.Ayrıca verdiğim yazı "uçan" omurgalılarla ilgilidir.Yani kuşlar,yarasalar gibi.Büyük bir ihtimalle "uçan balıklar"ın yaptığı bir uçma değil,süzülme eylemi olarak kabul edildiği için yazıya bununla ilgili bir teori konmamış.Uçan balıklar kanat çırpıp havalanmadıkları,sudan çıkışları sırasında aldıkları hızla süzüldükleri için uçmuş sayılmıyorlar sanırım.

İtiraz ettiğin hipotezin temel noktası zıplamak değil,bir organın zıplamaya yardımcı olmasıdır.Şöyleki;eğer zıplarken bir organını buna yardımcı olarak kullanıyorsan,bu organ ne kadar çok hava direnci gösteriyor ise senin zıplamana o kadar yardımcı olacaktır.Eğer yaşadığın habitatta bu av elde etmek ya da avcılardan kaçmak için çok önemli bir noktaysa,belli bir süre sonra nesillere daha fazla hava direnci sağlayan,zıplamalarına daha fazla yardımcı olan organlar seçilime uğrayacaktır.

Eğer mahalle maçında kafa topuna çıkmak için kollarını kullanarak zıplıyorsan,bunun gelecek nesillerin seçilimine pek katkısı olmayacağı için kanat geliştirmen pek olası değil.

NOT:Yazarken gözüme çarptı.Misal;atletler uzun atlamada zıplamak için kollarından destek alır.Zıplarken kolların buna yardımcı olmasındaki kasıt böyle bir olay.Ama insanın yaşadığı doğal ortamda zıplamak pek matah bişi olmadığı için seçilime uğramamış demekki.

---Çeviri---

How and why do flying fish fly?

Balık biyolojisi ve balıkçılık hakkında gözden geçirme makaleleri

Yayıncı Springer Netherlands

ISSN 0960-3166 (Print) 1573-5184 (Online)

Baskı Volume 4, Number 2 / June, 1994

Kategori Review Articles

DOI 10.1007/BF00044128

Sayfa 184-214

Konunun Toplanması Biomedical and Life Sciences

Yayınlanma Tarihi Thursday, November 04, 2004

John Davenport1

(1) Denizcilik biyolojisi üniversitesi, KA28 0EG Millport, Cumbra adası, İskoçya, Birleşik krallık

Kabul tarihi: 30 November 1993

Özet

1. Bu yazı temel olarak Exocoetid sınıfındaki uçan balıklar hakkındadır , çünkü diğer sınıflarla ilgili elimizde çok az güvenilebilir bilgi var.

2. ...

3. Teleost sınıfı balıklarla karşılaştırdığımızda uçan balıkların göğüs kemeri hatırı sayılır derecede büyümüştür , özellikle korokoid(gırtlaktaki bir kıkırdak) ve skapula(kürek kemiği) hipertrofiye (bir organın/dokunun büyüklüğünün artması) uğramıştır

4. ...

5. Dört kanatlı,yetişkin,uçan bir balığın genel olarak uçuşunun portresi şöyledir : balık yüzeye doğru yan yüzgeçleri kapalı birşekilde çok yüksek bir hızla yüzer (30 vucut uzunluğu/s'den büyük bir hızla) , dar bir açıyla su yüzeyine çıkar , sudan ayrılma hızını arttırmak için yan yüzgeçlerini açar ve kuyruğuyla suya saniyede 50 kez vururak su üstünde ilerler , daha sonra muhtemelen tekrar su üstünde yürümeyle uzatılacak serbest uçuşa geçer.

6 Uçan balıklar kanatlarını güç almak için çırpmazlar, ama büyük bir ihtimalle havalanırken kuyruğunu suya vurmak için boyun kaslarını iki taraflı kasar bu da balığın kafasının oynamasına neden olur...

7. ...

8. ...

9. ...

10. ...

11. ...

12. En son sınıflama çalışmaları uçan balıkların halfbeak { Halfbeak sınıfı balıkların resimleri } benzeri balıkların atalarından evrildiğini desteklemektedir.Büyük bir ihtimalle uçan balıklar, su yüzeyinde yüksek yüzey geriliminde hızlı yüzmeye yardımcı olan hypocercal ( alt lobu üst lobundan uzun ) kuyruklu epipelagic ( su yüzeyinden 0-200 m derinlik ) balıklardan evrilmişlerdir.

13. Uçan balıklar genellikle avcılardan kaçmak için uçarlar ,özellikle yunuslardan ve mürekkep balıklarından. Diğer bir hipotez olan enerji-korunumu ise terkedilmiştir ; diğer olasılıklar ise (örneğin besinden fakir alandan,besinden zengin alana göç) günümüzde çok az kanıt barındırmaktadır.-

---Çeviri---

Orjinal yazının linki

Bence uçma konusunda sorun kanatların nasıl oluştugunda ziyade bugünki kuşların atasının kim olduğudur.

Kuşların atası sürüngenlerdir.

Sitelerde Paylaş

Soruyu hiç anlamamışsın.

''evrim varsa tanrı da vardır.'' deyip ''evrim yoksa da tanrı vardır'' dedikten sonra kötü bir hastalık belirtisi göstermiş olursun:''bağnazlık''

evrimde biliç yoktur varsa bile sen bunu bilemezsİn.

Şimdi sorumu daha açıklayıcı hale getireyim.

bir canlıya baktığında ''bu tesadüfen olumş olmaz kesinlikle tanrının işidir'' (yaratılmış yada evrilmiş)--Diyebilmen için önce şu ikisini biliyor olman gerekir:

1.tanrının yarattığı (yaad evrimleştirdiği) canlılardaki standartlar nelerdir?

2.Tesadüfen oluşmuş canlılardaki standartlar nelerdir?

Ancak bu ikisini bildikten sonra iki canlıyı karşılaştırarak ''işte bunu tanrı yapmıştır bu da tesadüfen olmuştur'' diyebilirsin.

Ancak birini kabul ettiğinde diğerini reddetmek zorundasın buda bilinemezliğin kanıtı.

Yani sen bilinemezlikten bilinene ani bir sıçrama yapıyosun ve desteksiz oluyor.

Sitelerde Paylaş
Soruyu hiç anlamamışsın.

''evrim varsa tanrı da vardır.'' deyip ''evrim yoksa da tanrı vardır'' dedikten sonra kötü bir hastalık belirtisi göstermiş olursun:''bağnazlık''

evrimde biliç yoktur varsa bile sen bunu bilemezsİn.

Şimdi sorumu daha açıklayıcı hale getireyim.

bir canlıya baktığında ''bu tesadüfen olumş olmaz kesinlikle tanrının işidir'' (yaratılmış yada evrilmiş)--Diyebilmen için önce şu ikisini biliyor olman gerekir:

1.tanrının yarattığı (yaad evrimleştirdiği) canlılardaki standartlar nelerdir?

2.Tesadüfen oluşmuş canlılardaki standartlar nelerdir?

Ancak bu ikisini bildikten sonra iki canlıyı karşılaştırarak ''işte bunu tanrı yapmıştır bu da tesadüfen olmuştur'' diyebilirsin.

Ancak birini kabul ettiğinde diğerini reddetmek zorundasın buda bilinemezliğin kanıtı.

Yani sen bilinemezlikten bilinene ani bir sıçrama yapıyosun ve desteksiz oluyor.

fikir ayrılığı yaşıyoruz çünkü siz öyle istiyorsunuz...

hiç birşey yokluktan var olmaz tanrı varsa hayatta vardır hayat varsa evrimde vardır ve kuranda evrenin sürekli genişletildiğinden bahsederki buda evrime işarettir bana göre...

evrim bilinçsiz değildir bilinçsiz olsa bu kadar şey tesadüfen ortaya çıkmazdı yine tesadüf olsaydı en azından diğer gezegenlerin birinde küçükte olsa yaşam belirtileri olurdu.

Sitelerde Paylaş
Kur'an'da ıvırtılıp kıvırtılmadıkça canlıların birbirinden evrildiğine dair bir kanıt yer almaz... "Sizi bir ana ve bir babadan yarattı" sözleri ise islamda genel söylemdir...

bu benim kişisel düşüncem ve bana göre evrim teorisini ortaya atıp tanrıyı yok sayanlarınkinden daha mantıklı bir yaklaşım çünkü evrimciler tanrıyı ve bilinci evrimleşmede red eder ama bu kadar olayın tesadüfen olmadığı gerçektir ve tanrı zayıf kalanın yok olmasına müsade ettikçe o yok olanlar farklı biçimlerde aramıza karışmaktadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...