Jump to content

Recommended Posts

Bir ateist olarak insani duyguları taşımak ve başkalarıyla paylaşmak birinci vazifemdir,karşılık olarak bir beklenti içerisine girmem benim ilkelerime ters düşer.

Peki bir ateist olarak ben de bir müslüman olarak sana desem ki ben açım, bana ekmek verirmisin verirsen niye verirsin, vermezsen niye vermezsin?

Selametle....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Teist arkadaslarin anlayamadiklari sey "iyilik" denilen seyin "artistik" ve "teknik" yanlari olusudur (buz pateni gibi :) ).

Bu yuzden de ateistlerin yaptigi "teknik" aciklamalari garip bulurlar.

Teknik olarak, iyilik denilen sey temelde turunun devami ile ilgilidir. Bu defalarca anlatildi zaten, tekrarlamama gerek yok. Ama anlasilmasi gereken su ki, bu "teknik" yaklasim olayin nedenini aciklamak icindir.

Olayin "artistik" yani ise farklidir. Nedenini dusunmeden iyilik yaparsin. Iyilik yaptigin icin bir sekilde kendini iyi hissedersin. Mutlu olursun. Bu bir cikar midir? Belki. Ama, mutlu olmak icin iyilik yapiyor olmak "cikar" denilen seyin en masum bicimi olsa gerek.

Sevgili redfinity:

Aynı şeyi söylüyoruz zaten, sen türünün devamı diyorsun, ben de içinde varolanı açığa çıkarma diyorum, neyi anlamıyoruz ki, aşkolsun yani.....

Sitelerde Paylaş
Sevgili redfinity:

Aynı şeyi söylüyoruz zaten, sen türünün devamı diyorsun, ben de içinde varolanı açığa çıkarma diyorum, neyi anlamıyoruz ki, aşkolsun yani.....

İçindeki, dinsiz de kitapsız da çıkıyor zaten. Allah'a inanan veya inanmayan dünya üzerinde ki gelmiş geçmiş her insanda olduğu gibi. Buna kısaca doğa diyoruz.

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Açıkçası ateistlere iyilik noktasında hak vermemek elde değil...Zira gerçektende teistlerin iyilik yapmasındaki temel sebep her ne kadar iyilik yaptığı kişiden olmasada Allah'tan bir karşılığını istemesidir...Ben buna Allah Rızası,başkası cennet v.s der...Ama muhakkak bişiler için yapar...Ancak ateist öyle değildir...Çünkü iyilik yapar karşılığı yoktur...Çünkü karşılığını verecek kimseye inanmazki...Acaba karşılıksız iyilik mi üstündür yoksa uhrevi hayat içinde olsa karşılık beklenerek yapılan iyilik mi???her neyse...Ancak genede bişi sormadan olmuyor...Ateist neden iyilik yapsın ki...Benim cevabım Allah'ın kalplere koyduğu vicdandır...Vicdan öyle bir şeydir ki fakir gördüğünde ona yardım,düşkün gördüğünde ona el olmak ister...Ben vicdanı bizi yaratan Allah'ın yaratttığına inanırım..Çünkü vicdan soyuttur madde değildir ki onu oluşturasın...O zaman ateistlere göre vicdan nasıl olmuştur...Şuursuz atomların bunu oluşturması mümkün müdür???Ya da bunun raslantısal olarak ihtimali nedir???Bu konuda cevap verilirse sevinirim...

Sitelerde Paylaş

daha önce de söyledim deneyimle oluşuyor "vicdan". iyilik yapmak mı sana yararlı oluyor kötülük yapmak mu? bunu insanlar zaman içinde öğrenmiş ve ahlak oluşmuştur. bu düşünceler cart diye insanların kalbine konmamış yani. her toplumun ahlak değerlerinin farklı olması da buna iyi bir örnek. her toplum doğruyu, yanlışı, iyiliği, kötülüğü kendine göre geliştirmiş. allah kalbimize koysaydı tüm dünyadaki insanların fikirleri aynı olurdu bu konuda.

Sitelerde Paylaş

İyide madem ki deneyimle oluşuyor neden hala bu dünya kötülük dünyası...Madem bizden önce yaratılan insanlar kötü yapıp kaybetti neden biz insanlar hala kötülük yapıyoruz...Böyle bir deneyim varsa neden insanlar tatbik etmez...Hem belirli bir düşüncede hemfikir olmak için illa bizim kalbimizde olması mı lazım...Hayır...Kötülükte bizim kalbimizde vardır...İyilik gibi...Zıtlarıyla yaratmış Allah...Verdiğin cevaptan tatmin olmadım...

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Kur'an'da 6600 ayetten yaklaşık 70 ayette insanlar, maide 47 gibi, sırf inanmıyorlar diye sapık ve fasık olarak etiketlenmişlerdir. Kur'an'daki allah, insanlardaki erdeme ve iyiliğe bakacağına, kendi kuruntularına inanmamışlar diye, iyi dinsiz ateist insanların, diğer tüm yararlı özelliklerini yok sayarak, onları cehenneme göndereceğini söylüyor muhammedin ağzıyla. Gerçek sapık ve fasık kur'an'daki allahın ta kendisi ve onu kurgulayanlardır. Allah da diğer tanrı figürleri gibi, insan türü kurnaz canlıların beyinlerinde bir kurgudur yalnızca.

Sitelerde Paylaş

allah için iyilik yapmak...

Bunun bir boyutu şöyledir...

Ben bi1 iyilik yapayım da allah onu görüp bana karşılığında dünyada ya da sonrasında iyilik versin...

Başka bir boyutu da şudur...

Allah bana hayatımı ve daha pek çok şeyi vererek bana pek çok iyilik ve ihsanda bulunmuştur...

Ben de iyilikler yaparak onun bu sevgisine bir nebze olsun mukabele etmeye çalışayım..

Yani yaptığı iyiliğe allahtan herhangi bir karşılık beklemiyor ...

Sitelerde Paylaş

İyilik Allahın istediği bir şeydir? Allahsız bir kimse iylik yapamaz

İyilik nefse zor gelendir. iylik karşılık beklemeksizin yapılandır. Karşılğında ters tepki verip suratına çarpıldığı zaman kalbin kırıldığı zaman yapmış olduğun iylik iylilik değildir çünkü sen kırıldım üzüldün üzülünce sıkılınca ağzına geleni söylersen küfredersen. çünkü iyliği yaparken karşındakinde bir şey bekledin...

halbuki ALlah rızası için iylik yaparsan karşıdaki Akrep gibi seni soksa ters tepki verse biliyordum dersin asla ona kırılmazsın Çünkü sen iyliği Allah rızası için yaptın anlatabiliyoooom mu?

iylik ALlahın istediği bir şeydir? Allahsızların iylik yapabilmesi imkansızdır kıçını yırtsa yapamaz..

belki kendi davasını ispat etmek için bir iki kere yapar. ama bua umumi kaide olmaz..

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyilik Allahın istediği bir şeydir? Allahsız bir kimse iylik yapamaz

İyilik nefse zor gelendir. iylik karşılık beklemeksizin yapılandır. Karşılğında ters tepki verip suratına çarpıldığı zaman kalbin kırıldığı zaman yapmış olduğun iylik iylilik değildir çünkü sen kırıldım üzüldün üzülünce sıkılınca ağzına geleni söylersen küfredersen. çünkü iyliği yaparken karşındakinde bir şey bekledin...

halbuki ALlah rızası için iylik yaparsan karşıdaki Akrep gibi seni soksa ters tepki verse biliyordum dersin asla ona kırılmazsın Çünkü sen iyliği Allah rızası için yaptın anlatabiliyoooom mu?

iylik ALlahın istediği bir şeydir? Allahsızların iylik yapabilmesi imkansızdır kıçını yırtsa yapamaz..

belki kendi davasını ispat etmek için bir iki kere yapar. ama bua umumi kaide olmaz..

Neden ki Dindar; ben menfaatsiz karşılıksız iyilik yaparım. Haksızlık yapıyorsun. Geçen bi komşum hastalandı.Taksi cagirmislar,iptal ettirdim.Kendi arabamla goturdum.Ne gerekiyorsa yaptım. Burda ne gibi bir çıkarım olabilir? Buna benzer biçok davranişım olmuştur.Kendimi iyilik perisi gibi gostermiyorum ama toplumdan uzak degiliz;bizzat içindeyiz ve duyarlıyız.

Ayıp ediyorsun...

Sitelerde Paylaş

Neden ki Dindar; ben menfaatsiz karşılıksız iyilik yaparım. Haksızlık yapıyorsun. Geçen bi komşum hastalandı.Taksi cagirmislar,iptal ettirdim.Kendi arabamla goturdum.Ne gerekiyorsa yaptım. Burda ne gibi bir çıkarım olabilir? Buna benzer biçok davranişım olmuştur.Kendimi iyilik perisi gibi gostermiyorum ama toplumdan uzak degiliz;bizzat içindeyiz ve duyarlıyız.

Ayıp ediyorsun...

Komşularının nazarında Bir kıymet aldın bir çıkarın oldu? sağda solda da bunu anlatırlar. bu iylik senin için bir kıymet oldu.

etrafının nazarında kıymetten düşmemek için yapabilirsin? ama bunu alışkanlık haline getirir yaparsan. Komşular artık sana kıymet verirken

A imposıbıl götürür nede olsa diye alayvari konuşurlarsa o zaman iş değişir senin için.. hastayı düşünmezsin. zaten hastayı düşünüpte iylik yapmamışsındır

Hastayı düşünmek demek Onun çektiği acıyıda hissetmek çekmek kıvranmak demektir. nerde güler eğelenirsin... o inler sen güler. sonra iylik yaptım dersin..

ve bu yaptığın iyliğide bir kere değil 1000 kere yapmak iyliktir. iyliğin eçri merhametin artmasıdır iylik yaptığında merhametin artmıyorsa sen iylik yapıyorsun..

bir kere değil bin kere yapmak iyliktir. ve zira Allahın günleri bitmez.. ahirette de öyle olucak 1000 kere 10000 kere 100.000 milyon kere yaptırtıcak bunları insanın ağarına gidende odur. iyliği milyonlarca kez yapmak

o yüzden işi ahirete bırakmayın diyorlar :D

Allah ona buna şuna buna bakmaz. hem o yaptığına iylik denmez... ilk önce iylik binlerce kez anneye yapılır Anneye sonra babaya insalık alemine geçilir.

zira ekndi ehli beytine karşı merhameti sevgisi olmayanın millete karşı sevgisi olmaz der koca İslam

Sitelerde Paylaş

Komşularının nazarında Bir kıymet aldın bir çıkarın oldu? sağda solda da bunu anlatırlar. bu iylik senin için bir kıymet oldu.

etrafının nazarında kıymetten düşmemek için yapabilirsin? ama bunu alışkanlık haline getirir yaparsan. Komşular artık sana kıymet verirken

A imposıbıl götürür nede olsa diye alayvari konuşurlarsa o zaman iş değişir senin için.. hastayı düşünmezsin. zaten hastayı düşünüpte iylik yapmamışsındır

Hastayı düşünmek demek Onun çektiği acıyıda hissetmek çekmek kıvranmak demektir. nerde güler eğelenirsin... o inler sen güler. sonra iylik yaptım dersin..

ve bu yaptığın iyliğide bir kere değil 1000 kere yapmak iyliktir. iyliğin eçri merhametin artmasıdır iylik yaptığında merhametin artmıyorsa sen iylik yapıyorsun..

bir kere değil bin kere yapmak iyliktir. ve zira Allahın günleri bitmez.. ahirette de öyle olucak 1000 kere 10000 kere 100.000 milyon kere yaptırtıcak bunları insanın ağarına gidende odur. iyliği milyonlarca kez yapmak

o yüzden işi ahirete bırakmayın diyorlar :D

Allah ona buna şuna buna bakmaz. hem o yaptığına iylik denmez... ilk önce iylik binlerce kez anneye yapılır Anneye sonra babaya insalık alemine geçilir.

zira ekndi ehli beytine karşı merhameti sevgisi olmayanın millete karşı sevgisi olmaz der koca İslam

Dindar, o ağzına varya, o agzına :) neyse,biber sürecem...Ulan zırtapoz; komsu nazarında kıymet almışmışım.La sokarım kıymetine.Biton saçmalık yazmışsın.Kçından uydurup uydurup sallıyorsun. Hastayi düşünmeden iyilik yapmışmışım. Hahhhahahhaaaa :) sen bunları, ahlak yokculara söyle,bana degil.

Bazen seni gırtlaklayasim geliyor;

ahlak kavramının dindar veya dinsiz olmakla zerre kadar alakası yoktur.Buna da karşı çık istersen; kafana çiviyle çakayım :)

Sitelerde Paylaş

Dindar, o ağzına varya, o agzına :) neyse,biber sürecem...Ulan zırtapoz; komsu nazarında kıymet almışmışım.La sokarım kıymetine.Biton saçmalık yazmışsın.Kçından uydurup uydurup sallıyorsun. Hastayi düşünmeden iyilik yapmışmışım. Hahhhahahhaaaa :) sen bunları, ahlak yokculara söyle,bana degil.

Bazen seni gırtlaklayasim geliyor;

ahlak kavramının dindar veya dinsiz olmakla zerre kadar alakası yoktur.Buna da karşı çık istersen; kafana çiviyle çakayım :)

iyilik bir kere değil binkere yapıldığı zaman iyliktir.

asabiyet damarına dokunur akrabiyet damarına dokunur. komşuluk damarına dokunur o damarına dokunur bu damaraına dokunur yaparsın bunlar iylik değildir..

anlatabiliyom mu?

siz ömrü hayatınız boyunca iylik yapmadığınızdan iyliğin ne olduğunu bilmediğinzden yaptığınız şeyleri iylik sanmışsınız o yüzden ben iylik yaptım diyorsunuz.

iylik hakkınm istediği şeydir? hakkı istediğini yapmak çok zordur. hakkın hoşuna gitmez seni nefsinde nasıl olduğunu sadık mı olduğunu yalancı mı olduğunu riya üzerine mi yaptığını asabiyet akrabiyet komşuluk damarına mı dokunduğunu vs vs olduğunu bilir.

hakkın hoşuna gideceği ne az ne çok bir iylik yapsan bir kere bütün amellerden hayılırdır.

Sitelerde Paylaş

Başka bir boyutu da şudur...

Allah bana hayatımı ve daha pek çok şeyi vererek bana pek çok iyilik ve ihsanda bulunmuştur...

Ben de iyilikler yaparak onun bu sevgisine bir nebze olsun mukabele etmeye çalışayım..

Yani yaptığı iyiliğe allahtan herhangi bir karşılık beklemiyor ...

Allah'ın engelli yarattığı, fakir olan, sıkıntılar çeken vs. insanlar neden iyilik yapsın o zaman?

Sitelerde Paylaş

iyilik bir kere değil binkere yapıldığı zaman iyliktir.

asabiyet damarına dokunur akrabiyet damarına dokunur. komşuluk damarına dokunur o damarına dokunur bu damaraına dokunur yaparsın bunlar iylik değildir..

anlatabiliyom mu?

siz ömrü hayatınız boyunca iylik yapmadığınızdan iyliğin ne olduğunu bilmediğinzden yaptığınız şeyleri iylik sanmışsınız o yüzden ben iylik yaptım diyorsunuz.

iylik hakkınm istediği şeydir? hakkı istediğini yapmak çok zordur. hakkın hoşuna gitmez seni nefsinde nasıl olduğunu sadık mı olduğunu yalancı mı olduğunu riya üzerine mi yaptığını asabiyet akrabiyet komşuluk damarına mı dokunduğunu vs vs olduğunu bilir.

hakkın hoşuna gideceği ne az ne çok bir iylik yapsan bir kere bütün amellerden hayılırdır.

Burdan çıkardığımız sonuç; iyiligi bin kere yaparsak, gercek manada iyilik yapmış oluyoruz; 999 kere yapmış olursak olmuyor.Gercek anlamda iyilik yapmak için Hak'kın istediklerini yaparsak,iyilik yapmış olacağız. Dindar; kendine bir evlatlik al ,büyüt,evlendir sonra onu boşat.Takiben, boşadığı kadinla sen evlen ; ki bu konuda muminlere sakınca yoktur (ahzab37).Ayrıca,begendigin kadınlardan 4 tane al; her gece dorduyle beraber yat.Ha; bunlari yaparak Hak'kın istediklerini yapmış olursun.Bak iyilik işte. Hadi lan; biraz iyilik yap öyle gel karşıma; zırtapoz ! Mal mal konuşuyosun. tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burdan çıkardığımız sonuç; iyiligi bin kere yaparsak, gercek manada iyilik yapmış oluyoruz; 999 kere yapmış olursak olmuyor.Gercek anlamda iyilik yapmak için Hak'kın istediklerini yaparsak,iyilik yapmış olacağız. Dindar; kendine bir evlatlik al ,büyüt,evlendir sonra onu boşat.Takiben, boşadığı kadinla sen evlen ; ki bu konuda muminlere sakınca yoktur (ahzab37).Ayrıca,begendigin kadınlardan 4 tane al; her gece dorduyle beraber yat.Ha; bunlari yaparak Hak'kın istediklerini yapmış olursun.Bak iyilik işte. Hadi lan; biraz iyilik yap öyle gel karşıma; zırtapoz ! Mal mal konuşuyosun.

milletin karısına sulanacağına konu komşunın karısına göz atacağına, yahut anası babası veya bir tanesi ölmüş yetim KADINLARLA eğleneceğine

Helal kapısı o kadar geniş ki haramA el uzatmaya gerek yok kardeşim beğendiğin kadınlardan ikşer üçer dörter al diyor. Koca islam..

Zira zengin zaten para yiyor.. nası yiyor.. :D

isladma dört eşlilik ruhsatladır.

1- mali kuvvet

2- bedeni kuvvet

3- temayyülatı kalbiyesi olmıycak (yani o akdar tekamül etmiş bir insan olucak ki Eşlerinden hangisini daha çok sevdiği hususunda tereddütte kalıcaklar)

bu şartlara sahip olana RUHSAT çıkartıyorlar kapiş..

Artı Asıl sen Evlatlık alda Evlatlığın karısına göz koyup evliyken bile onu ayartıp becermene engel olan nedir? hiç bir şey

işte koca islam boşanmış kadınla madem engel yok diyip ilişkiye giriyorsunuz nedne evlenmiyorsunuz demiştir.

artı peygamberimiz evlatlığın karısı olan (kuzenine) göz koymuş olsa. neden kuzenini körpeçikken zeyde versin

demek ki böyle bir iddaa VE İFTİRA osuruktAn teyyare kıçımla söylerim meyyareDİR :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...