Jump to content

Uzayın Sonu Var mı?

Recommended Posts

Bildiğiniz Hacı hiç sevmez sicim teorisi membran terorisi gibi şeyleri. Ve aynı Hacı dört boyutlu evreni kabul eder ama başka evrenler de var olabilir der. Sevgili Hacı dört boyutlu bir evrende bu boyutların dışına çıkabileceğine veya bu evrenin dışı diye tabir ettiğin yer olabileceğine dair kanıtın veya iddian nedir merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 191
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bildiğiniz Hacı hiç sevmez sicim teorisi membran terorisi gibi şeyleri. Ve aynı Hacı dört boyutlu evreni kabul eder ama başka evrenler de var olabilir der. Sevgili Hacı dört boyutlu bir evrende bu boyutların dışına çıkabileceğine veya bu evrenin dışı diye tabir ettiğin yer olabileceğine dair kanıtın veya iddian nedir merak ediyorum.

Bu neye benziyor...

Tanrı yok deyip duruyorsun. Neye dayanarak bunu söylüyorsun...

Gibi bir şey..

Siz önce zamanla birlikte dört boyuttan başka boyutların olduğunu kanıtlayın. Benim görüşümü eleştireceğinize kendi görüşünüzü eleştirin ve kanıtlayın.

Ben materyelistim kardeşim. Gördüğüme, duyduğuma, dokunduğuma ve bazı aletlerle varlığı kanıtlananlara inanırım. Boş işlerle uğraşmam.

Bana göre sicim ve membran teorileri, işi gücü olmayan, aklı bir karış yukarda, akıllı belki ama, çılgınca meceracı, değişiklik arayan ve onu bulduğunu sanan zihniyetin ürünleridir.

Bana göre değildir.

Diğer evrenlerin olmasının tek mantıklı nedeni bir evrenin var olmasıdır.

Eğer bir evren varsa, ve onda bir gezegende canlılar varsa, diğer evrenlerin ve diğer gezegenlerde canlıların olması da mümkündür.

Bu kadarını kesinlikle söyleyebiliriz.

Çünkü bu iddiaların delilleri var. Onlar bir evrenin varlığı ve onda bir gezegende canlıların yaşamasıdır.

Bu gerçekleri kabul ediyorsanız, bu ihtimalleri de kabul etmek zorundasınız..

Ben fantezilere inanmam. Delillerle desteklenmiş gözlemlere, kuramlara, spekülasyonlara inanırım.

Sitelerde Paylaş

İyi güzel işte bende duyduğuna gördüğüne bildiğine inan diyorum. Yani hem sicim teorisi gibi duymadığın görmediğin vs. saçma bulacaksın hem de evrenin dışı, başka evrenler, evrenin büyüdüğü dış ortam gibi saçmalıkları öne süreceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyorum.

Sitelerde Paylaş

İyi güzel işte bende duyduğuna gördüğüne bildiğine inan diyorum. Yani hem sicim teorisi gibi duymadığın görmediğin vs. saçma bulacaksın hem de evrenin dışı, başka evrenler, evrenin büyüdüğü dış ortam gibi saçmalıkları öne süreceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyorum.

İyi de bende bunu sana açıklamaya çalışıyorum.

Delilleri ile..

Eğer bir evren varsa ki var.. Delilleri var, değil mi? İçinde yaşıyoruz.

O halde başka evrenler de var olabilir, değil mi? Bu sadece bir olasılık ve delillerle kanıtı var.

Dünya var.. Değil mi? Dünyada canlılar var..

O halde başka dünyalar da olabilir. Bir dünya varsa, başka dünyalar ve onlarda canlılar neden olmasın?

Sizin iddilarınızın ne olduğunu bilmiyorum. Ama bu iddiaları çürütmeden bana tekrar yazmayın. Eğer bunları kabul etmiyorsanız tabii.

Konu polemiğe kaçmasın.

Ne demek istedğiniz de pek açık değil zaten.

Ona açıklık getirmelisiniz.....

Sitelerde Paylaş

Bir de şunu deneyin lütfen bu dediklerinizin yanında;

İyi de evrenin dışı varsa ki var delilleri var.

Buyrun oldu mu bu sizce.

Benim iddiam evrenin dışı diye bir yerin olmadığı olamayacağı. Buna dair hiçbir kanıtımız, bulgumuz, dolaylı çıkarımımız olmadığı.

Evrenin dışı diye bir iddianız olduğuna göre bunu en azından mantık açısından gösterebilmeniz lazım.

Sitelerde Paylaş

Bir de şunu deneyin lütfen bu dediklerinizin yanında;

İyi de evrenin dışı varsa ki var delilleri var.

Buyrun oldu mu bu sizce.

Benim iddiam evrenin dışı diye bir yerin olmadığı olamayacağı. Buna dair hiçbir kanıtımız, bulgumuz, dolaylı çıkarımımız olmadığı.

Evrenin dışı diye bir iddianız olduğuna göre bunu en azından mantık açısından gösterebilmeniz lazım.

Evrenin dışı var mı bilmiyoruz.

Ne var diyebiliriz ne de yok.

Bütün diyebileceğimiz, bir evren varsa, başka evrenler de olabilir.

Tabii ayrıca evrenin neyin içinde yer aldığını da sorgulayabiliriz.

Yani her ne kadar evrenin dışında ne olduğunu bilmiyorsak da, mantiken sonsuz bir boşluğun olabileceğini kurgulayabiliriz.

Bu doğru mu yoksa yanlış mı bilemeyiz.

Kimse bilemez. Ben bilindiğini iddia etmiyorum.

Eğer siz bildiğinizi iddia ediyorsanız o da yanlış.

Sizin iddianız olan evrenin dışı diye bir yeri olmadığı ve olamayacağı iddiası külliyen yanlış.

Çünkü öyle bir yerin olup olmadığını bilmiyorsunuz.

Ben bilmiyorum. Siz biliyor gibi bir yorum yapıyorsunuz.

Yaptığınız yorum sizin kendi iddianızla çelişiyor.

Yani bir mantık hatası içindesiniz. Aklınız karışık. Ya da aklınız çalışmıyor.

Evrenin dışının olup olmadığını bilmiyorum diyeceğinize, biliyor görünüyor ve kesin olarak evrenin dışı diye bir yer olmadığını ileri sürüyorsunuz...

Daha yanlış olmanız mümkün değil.

Bilmediğinizi kabul edin.. Olsun bitsin.

Bilmeniz mümkün değil çünkü.. Olmaz demek de, olur demek gibi bilmektir.

Bilinmez bir konu için sizin yaptığınız yorum yapılmaz..

Bir doktora böylesine basit bir çelişki hiç yakışmıyor.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir kanıtımızın olmadığı bir şeyin varlığını/olabilirliğini iddia etmek mantıklı yani :)

Bir de evrenin dışının boşluk olduğunu iddia etmek mantığa uygun yani. Bu boşluğu dahil etmeden neye göre evrene büyüklük biçiyoruz onu da size sormak gerekir o takdirde. Evren bir yerde bitiyor sonra boşluk mu başlıyor demek istiyorsunuz? bu boşluk başka bir boşluğun içinde mi bulunuyor yoksa sonsuz bir boşluk mu? Bu gibi iddialarda bulunmayacağınızı düşünüyorum. Bir doktora olmasa da size yakıştıramıyorum.

Bunları söylemeyeceğinize göre ne demek istediğinizi açıklarsanız sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir kanıtımızın olmadığı bir şeyin varlığını/olabilirliğini iddia etmek mantıklı yani :)

Bir de evrenin dışının boşluk olduğunu iddia etmek mantığa uygun yani. Bu boşluğu dahil etmeden neye göre evrene büyüklük biçiyoruz onu da size sormak gerekir o takdirde. Evren bir yerde bitiyor sonra boşluk mu başlıyor demek istiyorsunuz? bu boşluk başka bir boşluğun içinde mi bulunuyor yoksa sonsuz bir boşluk mu? Bu gibi iddialarda bulunmayacağınızı düşünüyorum. Bir doktora olmasa da size yakıştıramıyorum.

Bunları söylemeyeceğinize göre ne demek istediğinizi açıklarsanız sevinirim.

Bunları bilmiyoruz ve ben bu konuda yorum yapmadım. Sadece insan mantığına göre değerlendirdim.

Sonsuz bir boşluk insan sağduyusu ve rasyonalitesi ile uyuşuyor.

Sizin sorununuz bilmediğiniz bir konuda kesin konuşmanız. Bu doğru değil. Bilmiyorum deyin yeter.

Ama ihtimallerden bahsedebilirsiniz. Siz kesin konuşuyorsunuz. Bu yanlış.

Işık ise ayrı bir olay. Işık fizik olarak evrenden çok daha geniş bir alana dağılıyor.

Çünkü evrenin genişleme hızı ışık hızından düşük şu anda. O halde ışık çok daha geniş bir alana ulaşmış durumda.

Evrenin yaşı 13,7 milyar yıl. Işık şu anda evrenin 150 milyar yıl sonra ulaşacağı uzaklığa ulaşmış durumda.

Evren muhtemelen sonsuz bir boşluğun içinde genişliyor.

Burası kesin. Bunu şöyle de ifade edebiliriz.

Evren genişliyor. Eğer evrenin dışı yoksa ve herşey kendisi ise, oluşan sonsuz boşluktan bu genişleme sorumlu.

Yok evren sonsuz bir boşluğun içinde genişliyorsa yine sonsuz bir boşluk var demektir.

Yani evren ya kendi sonsuz boşluğunu oluşturuyor ya da var olan sonsuz bir boşlukta genişliyor.

Her iki durumda da sonsuz bir boşluk var..

Umarım bu konularda kesin konuşmazsınız. Çünkü size zarar..

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı bu son söylediklerinizden sonra sizin aklınızdan kuşku duymaya başladım. Evrenimiz dışına enerji kaçırdığımızı, kapalı bir evren olmadığımızı söylemiş oluyorsunuz bu sözlerinizle. Dediklerinizin farkında mısınız? Fikrinizi savunmak için bu kadar abuk bir savunmaya girmeniz şaşırtıcı. Lütfen tekrar düşünün söylediklerinizin ne anlama geldiğini.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı bu son söylediklerinizden sonra sizin aklınızdan kuşku duymaya başladım. Evrenimiz dışına enerji kaçırdığımızı, kapalı bir evren olmadığımızı söylemiş oluyorsunuz bu sözlerinizle. Dediklerinizin farkında mısınız? Fikrinizi savunmak için bu kadar abuk bir savunmaya girmeniz şaşırtıcı. Lütfen tekrar düşünün söylediklerinizin ne anlama geldiğini.

Benim fikrimin ne olduğunu yukarda okuyabilirsiniz..

Ben kesin birşeyler söylemiyorum. Sizsiniz kesin konuşan..

Yazılanlara bakın..

İsterseniz size yardım edeyim.

Alpçakır kardeşim.

Çok polemik yapıyorsunuz. Bu kadar demagoji yeter. Durun artık.

Sitelerde Paylaş

Uzayın sonsuzlugunu aklım alıyor idrak edebiliyorum ama o kadar uzaklarda neler başlıyor neler bitiyor ve sonra tekrar birşeler başlıyor ve bitiyor olmalı.

İşte onların neler olduguna dair hiçbir fikrim yok.

o zaman neyi aklın almış ve idrak etmiş oluyor?:))

Sitelerde Paylaş

Evet Hacı sizin fikrinize göre evren bir yerde bitiyor ama bu yerden sonraki boşluğa evrenden ışık yayılıyor. Hacı bizim görebildiğimiz son noktada evren bitiyorsa o noktadan bakıldığında evrenin sonu burası oluyor. Buradan yayılan ışıklar tabi sizin fikrinize göre evrenin dışına taşıyor. Bu mantıksızlığınızı eleştirmem beni mantıksız yapmaz Hacı. Kesin konuşmam pek bir şeyi değiştirmiyor. İddianızı destekleyecek hiç bir şey getiremediniz üstüne üstelik akla mantığa bilime sığmayacak şekilde evrenimize bir son/sınır çizip bu sınırın dışına ışık kaçırdınız. Veya aklınızı kaçırdınız.

Ayrıca bu sonsuz boşluğunuzda başka evrenler olabileceğini iddia ettiniz. Bu şekilde bir boşluk dahi olsa aramızda eğer başka evrenler var ise bu durumda bu evrenler ile doğrudan etkileşmeden demek size göre çekim etkisi ve ışığı ile bir gün karşılaşacağız. Lütfen bu şekilde olmadık iddialarla aklınıza hakaret etmeyin.

Evrenin dışına dair elimizde herhangi bir veri var mı? Evrenin sonu var mı?

Bunlar yoksa evrenin dışı da yoktur.

Bizim dincilerin allahıda bu evrenin dışında farkında mısınız?

Sitelerde Paylaş

Evet Hacı sizin fikrinize göre evren bir yerde bitiyor ama bu yerden sonraki boşluğa evrenden ışık yayılıyor. Hacı bizim görebildiğimiz son noktada evren bitiyorsa o noktadan bakıldığında evrenin sonu burası oluyor. Buradan yayılan ışıklar tabi sizin fikrinize göre evrenin dışına taşıyor. Bu mantıksızlığınızı eleştirmem beni mantıksız yapmaz Hacı. Kesin konuşmam pek bir şeyi değiştirmiyor. İddianızı destekleyecek hiç bir şey getiremediniz üstüne üstelik akla mantığa bilime sığmayacak şekilde evrenimize bir son/sınır çizip bu sınırın dışına ışık kaçırdınız. Veya aklınızı kaçırdınız.

Ayrıca bu sonsuz boşluğunuzda başka evrenler olabileceğini iddia ettiniz. Bu şekilde bir boşluk dahi olsa aramızda eğer başka evrenler var ise bu durumda bu evrenler ile doğrudan etkileşmeden demek size göre çekim etkisi ve ışığı ile bir gün karşılaşacağız. Lütfen bu şekilde olmadık iddialarla aklınıza hakaret etmeyin.

Evrenin dışına dair elimizde herhangi bir veri var mı? Evrenin sonu var mı?

Bunlar yoksa evrenin dışı da yoktur.

Bizim dincilerin allahıda bu evrenin dışında farkında mısınız?

Devam edersen ben de bıraktığım yerden devam ederim.

Ben başlarsam durmam. Seni susturana kadar devam ederim.

En iyisi sen bu konuyu burada kapat artık.

Bilinemez bir konuyu bu şekilde tartışmanın kimseye bir yararı olmaz.

Yine de sen bilirsin.. Ben hazırım..

Sitelerde Paylaş

Hacı aslında soru basit evrenin bir sonu var mı?

Mevcut teoriler kapalı bir evren modelinden bahsediyor, yani sonu olmayan bir evren modeli. Kapalı olması nedeniyle sonu olmayan ama belli bir büyüklüğü olan evrenden bahsederken bunun dışına ışık filan taşırman mümkün değil.

Mevcut teoriyi bir kenara atıp açık bir evrenden bahsettiğin zaman zaten yine sonsuz bir evrenden bahsetmiş oluyorsun farkı büyüklüğü de sonsuz oluyor.

Her iki durumda da evrenin dışı diye varsayabileceğin bir yer olmuyor bu durumda. Yani nereye gidersen git evrenin içindesin.

Bende sana soruyorum bu durumda sen nasıl oluyorda evrenin dışının olabilirliğinden bahsediyorsun anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Hacı aslında soru basit evrenin bir sonu var mı?

Mevcut teoriler kapalı bir evren modelinden bahsediyor, yani sonu olmayan bir evren modeli. Kapalı olması nedeniyle sonu olmayan ama belli bir büyüklüğü olan evrenden bahsederken bunun dışına ışık filan taşırman mümkün değil.

Mevcut teoriyi bir kenara atıp açık bir evrenden bahsettiğin zaman zaten yine sonsuz bir evrenden bahsetmiş oluyorsun farkı büyüklüğü de sonsuz oluyor.

Her iki durumda da evrenin dışı diye varsayabileceğin bir yer olmuyor bu durumda. Yani nereye gidersen git evrenin içindesin.

Bende sana soruyorum bu durumda sen nasıl oluyorda evrenin dışının olabilirliğinden bahsediyorsun anlamıyorum.

Bu başlık dursun.. Sana İngilizce bir kaynak gösteriyorum..

Sonra devam ederiz. Sen de ara istersen. How large is the universe yaz google a ve ara.. İlginç bilgilerle karşılaşırsın.

Ve artık tahmin etmekten, uydurmaktan vazgeçersin.

Evrenin dışı olabilir elbette. Oraya ışık kaçıyor. Evren fizik olarak belli bir büyüklükte elbette.

Ama ondan etrafa yayılan ışık çok daha geniş bir alana dağılıyor. Bu da evrenin büyük bir boşluk içinde genişlediğini gösteriyor.

Kaynak: http://www.universetoday.com/37409/how-big-is-the-universe/

How Big Is The Universe?

by John Carl Villanueva on August 15, 2009

The Universe 590 million years after the Big Bang. Credit: Alvaro Orsi, Institute for Computational Cosmology, Durham University.

Recent measurements reveal that the Universe is at least 150 billion light-years in diameter. For comparison, its age is estimated to be about 13.7 billion years. Doesn’t make sense does it?

Since some of you may be wondering what kind of disparity we’re talking about, let me elaborate. You see, to arrive at that age, scientists had to measure light (or electromagnetic radiation) coming from the outermost borders of the Universe. This radiation, specifically known as the cosmic microwave background radiation is a throwback to the youngest years of the Universe. So if it had to take 13.7 billion years for light coming from the outermost regions to reach us, then we should be expecting a diameter within that order of magnitude. Simply put, around twice that value or 27.4 billion light-years. But lo and behold, we’re seeing a number much much larger than that.

This value, however, only makes sense if our Universe’s size were constant. Studies have shown that that isn’t the case. In fact, separate observations have shown that the Universe is actually expanding. To top it all, it is confirmed that it does so at an accelerated rate.

Lets make a very simplified analogy, just to give us a rough idea regarding the source of discrepancy. Imagine yourself having a friend standing on a planet at the outermost galaxy. Lets also assume you both have superhuman strength and are able to play catch with indestructible balls (whose constant speed you both know) that takes a straight path, and that no obstruction exists along the said path.

If he throws a ball, you’d be able to determine either the time of flight or the distance traveled if you knew the other physical quantity. Thus, if the time of flight is 13.7 billion years and the ball was traveling at the speed of light, neglecting relativistic effects, the distance should be 13.7 billion light-years.

But what if your friend is moving towards or away from you? We would have to make certain adjustments. You would still be able to measure the said physical quantities if he were made to throw a good number of balls at regular intervals and if you made some adjustments to your equation, taking into consideration the relative velocities involved.

After the first throw, if your friend is moving away, the distance between you and him would be greater than 13.7 billion years. Even greater distances can be achieved if he were moving away at increasing velocities.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...